Psychológia

Názory, kritika, psychologie, knihy, filmy, seriály......prostě nejrůznější tradingové haraburdí
Uživatelský avatar
robo99
Příspěvky: 30
Registrován: ned 29. zář 2019 9:31:52
Kontaktovat uživatele:

Psychológia

Příspěvek od robo99 » čtv 19. pro 2019 7:10:14

Ahojte, na veľa weboch, diskusiách, atď. je možné sa dočítať, že stratégia a obchodné zručnosti nie sú základom úspechu na burze. Za základ pokladajú psychológiu obchodovania. Je to naozaj tak? Máte to aj vy takto? Čo si predstavujete pod psychológiou. Ja predpokladám, že keď si nastavím Money management a risk management a budem sa ich držať tak psychológia by mala byť zvládnutá. Viem podľa seba z čias keď som obchodoval Forex, že presne toto bol kameň úrazu, že som nedodržiaval pravidlá v čase keď sa mi darilo a potom prišli straty. Myslí sa pod psychológiou toto?

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 19. pro 2019 7:16:15

robo99 píše:
čtv 19. pro 2019 7:10:14
a budem sa ich držať
a myslíš, že problém byl v tom Forexu? vždyť prej jsou lidé, co jim to tam funguje

udělej 30 obchodů, pak 50 a neuhni..... asi se zapotíš
udělej jich 1000 nebo 2000 a bude to jednoduché

budeš obchodovat tak dlouho, aby jsi se na tu tisícovku dostal?

Uživatelský avatar
robo99
Příspěvky: 30
Registrován: ned 29. zář 2019 9:31:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od robo99 » čtv 19. pro 2019 7:40:00

no problém nebol vo Forexe, ale vo mne. Keď sa mi začalo dariť tak som začal riskovať neprimerane veľa.

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 19. pro 2019 8:38:18

no... a to je ta psychologie

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 19. pro 2019 8:59:22

Já myslím, že záleží na tom, co obchoduješ. Čím je pozice rizikovější, tím víc psychologie k tomu potřebuješ. Pokud nakoupím Long futures kontrakt, tak budu spoléhat, že cena půjde nahoru a budu se modlit, aby to tak bylo, nervózně nonstop sledovat, jak se to vyvíjí a když to půjde proti mě, tak má psychika bude zažívat značný nápor. Dá se celkem jednoduše vypozorovat, že ti, kdo prezentují takové rizikové obchody, kladou velký důraz na psychiku a jsou schopni na ni svádět úspěch/neúspěch v tradingu, přestože podstata leží někde úplně jinde. Tak, jak chodíš v klidu například do práce, protože víš, co tě tam čeká (pokud se vyskytne problém, tak ho prostě vyřešíš), tak stejně musíš nastavit své obchody. Proč bych se proboha měl v noci hrůzou probouzet, jak zítra otevře má pozice, když mi to nevyhovuje? Jestli to tak někdo má, tak dělá něco, co mu není vlastní a dělá něco blbě, protože to není dlouhodobě udržitelný stav.

Prodělávat je psychicky náročné pro každého, tak proč neobchodovat tak, že mohu ztratit relativně velmi málo peněz? Odpověď na tuto jednoduchou otázku leží v míře chamtivosti dotyčného. Hodně vydělat, znamená hodně riskovat, takže kdo chce z "mála moc", ten musí opravdu bojovat s psychikou, protože může o hodně přijít, takže kruh se uzavírá a jsem na prvním řádku této odpovědi "...záleží na tom, co obchoduješ...."
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 19. pro 2019 9:05:01

aj tak si myslím, že druhý konec psychologie je tam, kde dělám obchody v úplné pohodě, no tak nějak z nudy (a pocitu nedostatečného smyslu celé snahy) po čase zjistím, že už jsem půl roku žádný neudělal

i naučit se chodit do práce vyžaduje vytrvalost

Uživatelský avatar
robo99
Příspěvky: 30
Registrován: ned 29. zář 2019 9:31:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od robo99 » čtv 19. pro 2019 12:41:40

ďakujem za odpovede, potvrdilo sa mi čo som si myslel

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od krejzic » sob 28. pro 2019 9:43:29

Já jsem si nikdy nemyslel, že mám problém s psychikou, nedělalo mi to větší problémy. Než jsem nenarazil na svoje limity a já byl nucen se podívat hluboko do propasti a rozhodnout se, jestli skočit nebo ne. Roky jsem měl výdělečný systém, kde ztráty se daly vždycky nějak ukočírovat, pak ale přišlo pár takových, že mentálně jsem to prostě nedal a ačkoli jsem věděl, že finančně se to ustát dá, hlava prostě nechtěla. Přesně jak píše Jirka, nechceš se několik měsíců ráno probouzet s tím, že nevíš, jestli tu za rok budeš (finančně). Když se ti tohle stane třikrát po sobě (dle pravidla "do stejný řeky čtyřikrát nevstoupíš"), tak už tě to donutí přemýšlet jinak. Zároveň to ale beru jako skvělou věc, protože ono tě to fakt donutí myslet, zkoušet, upravovat, až narazíš na to, co ti fakt sedne. Takže ano, dá se vydělávat jakkoli, cílem by ale měl být systém, který si ušiješ sobě na míru a se kterým se ti bude dlouhodobě dobře žít a spát.

Daniel
Příspěvky: 12
Registrován: ned 01. pro 2019 15:10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od Daniel » stř 27. led 2021 22:34:27

Malá psychologico (matematická) anketa:
Dnes jsem se dostal do velmi milé :) rozhodovací situace. Díky pohybu podkladu jsem měl na vybranou mezi dvěma možnostmi:
a/ přetvořit stávající opční pozici tak, že když to půjde podle nejhoršího scénáře, tak uzavřu v zisku 200 usd a když podle toho nejlepšího, tak v zisku 1450 usd (těch 1450 bylo hodně teoretických. Byl to střed mezi dvěma spready, takže jedimný bod, ale spready byly dosti široké, takže prostor na další profit nad těch 200 usd tam rozhodně byl)
b/ "vzít peníze ze stolu" :) a vystoupit z pozice za 500 usd?

jaký na to máte názor? Jak se rizhodujete a co upřednostňujete? Brát jistotu nebo minimalizovat rizika a gamblit? :)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Psychológia

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 28. led 2021 23:00:06

Ahoj Dane,
za mě je to mírně o plánu, co od obchodu očekávám. Také záleží, co je to za obchod a jak se můžou vyhlídky přetvořit v realitu, takže je obtížné nějak jednoduše odpovědět, pokud by jsi nastínil, že je to obchod s pozicí ABC pořizenou za XYZ, tak by to asi bylo jednodušší na otázku odpovědět.

Jako konzervativní obchodník bych při takové míře neurčitosti volil jednoznačně "vrabce v hrsti", tedy za b/....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host