Trading jako doplněk k podnikání?

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
leatherman
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. čer 2021 20:10:03
Kontaktovat uživatele:

Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od leatherman » stř 23. čer 2021 20:19:33

Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud zde již tento dotaz zazněl, nicméně, nikde jsem nic podobného nenašel, proto otevírám tuto diskuzi.

Už i z názvu témata je patrné, o co se mi primárně jedná: momentálně řeším otázku toho, zda lze trading provozovat jako doplněk k podnikání, kdy tradingu věnuji několik minut až hodinu denně. Dle časové dotace by se mělo tedy pravděpodobně jednat o swingové obchodování, které není časově až tak náročné.
Co jsem si za nějakou dobu, kdy se tradingu věnuji, nastudoval, jako rozumné řešení mi přijdou opce, které by se měly celkem dobře hodit k mému záměru. Na opcích se mi líbí primárně 2 věci - předem jasně definovaná ztráta a to, že byť jde pozice proti mě, jsem stále schopen z toho vybruslit s relativně čistým štítem a třeba i negativní obchod přetvořit do obchodu pozitivního, nicméně, nebráním se tradingu ani jiných instrumentů.

Mé otázky tedy zní:
- jsou opce vhodné pro můj záměr? je případně nějaká lepší alternativa, kterou by se člověk mohl zabírat (například swingové obchodování na akciových trzích apod.)?
- jak velkou časovou dotaci bude třeba věnovat?
- jaké mohu očekávat zisky, pokud použiji tento přístup?

Chápu, že první z odpovědí, kterou budete chtít pravděpodobně napsat bude to, že to je u každého individuální apod., což chápu, nicméně věřím, že jste schopni na základě vašich zkušeností podat relativně relevantní odpovědi, na základě kterých si mohu udělat obrázek o tom, zda má tato cesta smysl či nikoliv.

Na závěr bych chtěl zmínit, že v tradingu nejsem nováček, pohybuji se v něm již řadu let, nicméně stále hledám to pravé, co by mi sedlo a proto přeskakuji z jedné strategie na druhou a stále zkouším co a jak se dá dělat apod. Snad budou třeba opce konečně něco, k čemu se uchýlím a začnu se naplno rozvíjet.

Děkuji za vaše odpověď a přeji pěkný den

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 24. čer 2021 6:39:41

Ahoj,
přidám svůj vlastní názor a budu rád, když nebudu jediný :c) Nebude obsahovat konstatování, že je to individuální záležitost :c)

To, že se věnuji tradingu několik minut denně je mýtus nebo dotyční proklamátoři zapomněli, že se obchodování museli naučit a že trhy neustále nabízejí nové příležitosti a výzvy, které je zapotřebí zkoumat. Praktikování tradingu také vybízí k neustálému přemýšlení, jak věci dělat jinak, dokonaleji a efektivněji, takže je to samo o sobě akcelerátor dalšího zkoušení nových věcí a rozšiřování obzorů, to vše bere nějaký čas. Je pravdou, že faktické zadání obchodů může trvat zručnému znalci obchodní platformy minuty, ale to je už jen "třešnička na dortu". K otázkám:

1/ jsou opce vhodné pro můj záměr? Ano, obchodování opcí je vysoce flexibilní a nabízí mnoho příležitostí a stylů, které můžeš aplikovat v trzích. Ne všechny opční obchody nabízejí to, co popisuješ, tedy přesně danou ztrátu nebo že jsi schopen ze špatného obchodu udělat obchod dobrý. Opce umožňují simulovat například držení podkladů s daleko menšími finančními náklady, mohou poskytovat efektivní zajištění nebo nabízet kombinace, které lze přetvářením opravdu dobře řídit. Protože jsi individuální trader, musíš vědět, co a kdy udělat, aby obchodování bylo úspěšné, a to se nedá naučit "přes noc", ale vyžaduje notnou dávku zkušeností a praxe. Zázračně jednoduché věci neexistují, to by je používali všichni.,..

2/ jak velkou časovou dotaci bude třeba věnovat? To záleží, jak s tradingem naložíš. Osobně jsem prošel vývojem, že jsem postupně studoval a zkoušel stále složitější věci, abych nakonec "prohlédl" a zjistil, že dobře fungují překvapivě věci víceméně jednoduché. Některé věci opravdu fungují tak, že po zadání do trhu již nevyžadují nějakou zvláštní péči, nicméně osobně neustále monitoruji obchody, ve kterých jsem, takže není možné říct, že "pět minut denně a dost". Mě zajímá, co děje okolo, takže čas, který věnuji studiu různých tradingových webů, fór, knih a článků počítám do času spojeného z obchodováním. Stále backtestuji, stále mám pocit, že jsou obrovské možnosti, jak se vylepšovat. Nové nápady se snažím ověřovat, což zejména u opčních obchodů je náročnější než u jiných investičních nástrojů. To vše je také čas, který se počítá. Je ale pravda, že někdy se mi prostě nechce a neobchoduji nebo se věcem okolo tradingu nevěnuji, třeba i týdny, takové období mám třeba zrovna nyní...:c) Mám zadáno pár jednoduchých obchodů a nejsem schopen se přinutit dopsat nový článek, který mám již téměř hotov, to je ale mé individuální nastavení, které jsem sliboval nepitvat :c)

3/ jaké mohu očekávat zisky, pokud použiji tento přístup? Nejběžnější otázka. Podle mě existují základní souvislosti. Čím máš více peněz k obchodování, tím máš větší možnosti slušně vydělat. Mám na mysli absolutní částku a toto tvrzení má samozřejmě své limity. Není problém zhodnotit účet v řádech desetitisíců dolarů o desítky procent ročně, z účtem ve stovkách tisíc dolarů to již jde významně hůře a takové zhodnocení je téměř nereálné. Touha mnoho vydělat je vlastní všem traderům (mě nevyjímaje), při menším účtu ale nutně přináší potřeba vyššího zhodnocování také podstupování vyššího rizika, větší účet pak umožňuje dělat obchody například s nějakým druhem zajištění nebo se zapojením menší části účtu do rizikovějších operací. Abych neteoretizoval a pokusil se to nějak kvantifikovat, tak zhodnocení 20%-30% p.a. s účtem nepřesahujícím 100.000 USD není nic nereálného a mohlo by být rozumným cílem pro očekávání výkonu svých peněz, neměl bych být ale překvapen, když to bude lepší, měl bych být ale připraven, že to bude horší nebo dokonce v součtu za rok to bude i ztrátové, taková je realita. Pokud se již roky tradingu věnuješ, tak určitě víš, že dopředu není jistého nic...:c)

Přeskakováním mezi styly a strategiemi není nic neobvyklého a doprovází proces hledání vlastního stylu. Nemělo by být ale doprovázeno nějakým povrchním přístupem, protože to, že to nefunguje mě, ještě neznamená, že je to k ničemu. Všechno má své pro a proti, je zapotřebí vždy rozumně a individuálně vyhodnotit, proč zrovna tento přístup pro mě není a proč je třeba zkusit něco jiného. Prvotní neúspěchy by neměly odradit, ale vybízet k zamyšlení. Zní to sice jako klišé, ale já jsem v začátcích v opčních obchodech také prodělal, ale iritovalo mě, že to může někomu fungovat, takže musím přijít na to, co dělám špatně. Nakonec jsem zjistil, že dělám špatně téměř vše a úspěchy se dostavily až jsem vyhodnotil, že musím dělat téměř vše skoro přesně naopak, než se všeobecně tvrdilo, propagovalo atd...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 24. čer 2021 7:40:32

...
tak jako je 50 odstínů šedi, tak je 50 milionů odstínů podnikání
žádné dvě firmy (počínaje - po našimu - OSVČ) nejsou stejné, ani dvě formálně identické frenčízy nebudou

a s burzou je to totéž
existuje nekonečně přístupů, z nichž se dá vybrat
dle mé zkušenosti se ale nevybírá mozkovým myšlením a posledním absolvovaným kurzem, alébrž zkušeností a ve výsledku pocitem + růstem účtu

jestli jsi už live klikal (soudím dle posledních řádků), máš z toho nějaký dojem - zde asi ne zrovna nejlepší - viz. to nekonečné přeskakování atd.

všiml jsi si, že i slovutní guruové prodávající kurzy na zaručený burzovně-spekulativní úspěch obchodují za pár týdnů něco dost jiného, než vyučovali?
nemyslím, že to dělají "schválně", spíš mají vypěstovaný podvědomý smysl pro aktuální stav trhu, náladu účastníků, směřování, nějaký ten nadhled atd.

ty otázky nejsou špatné, ale dle mého nesměřují k žádanému výsledku

jestli chceš být úspěšný v delším horizontu, potřebuješ mít dost široký rozhled (takže i opce dostudovat!) a najít nějaké vazby mezi jednotlivými styly a oblastmi, možná v nepravidelných cyklech přecházet mezi swingy, hodlem, komoditami, spready, sem tam směnit USD.... vypsat opci na kakao a koupit jinou na 2 roky na SHOP.... někomu stačí jednou denně na open udělat minipohyb a je to doma.... uvidíme, jak dlouho hlava vydrží

nechci, aby to znělo jako "bordel v lebce", no aktivnímu traderovi prostě nestačí jeden formálně ohraničený přístup, v každé oblasti se dá zkoumat dál a dál a pak se zjistí, že je člověk už úplně v jiné kolonce :-)

vyber si něco z toho, co umíš a co tě baví, zkus to poladit tak, aby do sebe zapadlo s časovými možnostmi, které aktuálně máš
dělej to nějakou dobu pravidelně, časem se vše upraví samo podle vývoje
pokud si nemůžeš vybrat, začni studovat opce či cokoliv, co jsi ještě nezkusil a vypadá to lákavě

ano, na konci asi zůstaneš u něčeho jednoduchého, možná dost mechanického, možná i kreativního....
ale bude to muset vydělávat a bavit, nikdo nemá před sebou tolik času, aby mohl donekonečna dělat věci, které nikam nevedou

...........
tento názor je pouze jedním z 500 milionů :lol:
Naposledy upravil(a) Petr Eff. dne úte 29. čer 2021 21:06:41, celkem upraveno 2 x.

leatherman
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. čer 2021 20:10:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od leatherman » úte 29. čer 2021 13:34:38

Ahoj,

děkuji za vaše odpovědi.

V principu s tím, co jste psali, z velké části souhlasím, možná jsem ten dotaz neformuloval úplně správně, respektive momentálně se stále cítím tak, že si nejsem jistý, kterým směrem jít.

Dovolte mi na základě toho co jste napsali trochu upravit mou otázku - jaké jsou obecně vaše zkušenosti s trhy, zkoušeli jste například forex, komodity (dle jedné z odpovědí to vypadá, že ano), akcie atd... Můžete tyto trhy nějakým způsobem zhodnotit a říct, který je dle vašeho názoru třeba vhodný nebo který nikoliv? Upřímně se mi i celkem zamlouvá forex a znám kolem sebe lidi, kteří jej obchodují, a ziskově, což člověku zase na druhou stranu dodá určitou sebedůvěru, že když to funguje někomu koho znám, tak proč by to nefungovalo i mě.

Momentálně jak jsem psal, tak osciluji mezi různými strategiemi a trhy (i třeba krypto...) a nevím, na co se přesně zaměřit a potřebuji asi postrčit a říct - tady tohle je pro nováčky vhodné, protože tam je málo falešných signálů, trh je relativně pomalý a vyhovuje to tvým časovým požadavkům.

Co si třeba myslím o opcích, tak je to, že jsou relativně složité (respektive o dost složitější, než třeba zadat pokyn na forexu, protože tam máte pouze Short / Long s nějakým SL a TP) a to je naopak něco, co mi u forexu a dalších trhů imponuje a říkám si, zda potom není již zbytečně náročné řešit opce, když lze podobných čísel dosáhnout i s jednodušší strategií.

P.S.: vím, že forex lze obchodovat také skrze opce, jen mám nějak mentálně nastaveno, že je forex, komodity, krypto,... a potom jsou opce (byť je lze obchodovat na všechny dříve zmíněné podkladové aktiva).

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od Petr Eff. » úte 29. čer 2021 21:30:10

Ahoj,
za mne, pokud už tedy nechceš rozhodnout samostatně

- nejjednodušší a nejlevnější jsou asi americké akcie - bojuješ s klasickou technickou analýzou + případně fundamenty firem a redditu, dají se jet malé i velké pozice, likvidita výborná, výběr nekonečný, kdykoliv možno přejít na akciové opce a při tom stále používat to, co umíš i bez nich + jde to dlouhodobě i intraday....

- levné jsou i komoditní spready, k obyčejné technice člověk potřebuje pochopit i časové rozložení kontraktů (což pak nikde jinde moc neuplatní), zde se již bojuje trochu s likviditou, obchodů je proti akciím málo a jsou dlooooouhé, ne každý má na to trpělivost

- futures jsou hezký, no výrazně dražší koníček, je zde užší výběr, asi je i dobrý nápad sledovat dění ve světě (politika, ekonomika, energie, zemědělství....) a naučit se chápat souvislosti, bez peněz do hospody nelez

- opce na futures krásně sypou, ovšem člověk opět musí vědět, co dělá - a mít na to v peněžence i hlavě

- forex.... pokud tě to naučí někdo, kdo to osobně umí, budeš mít celkem štěstí, tahle oblast je nejvíc prolezlá lidmi a brokery, co prodávají iluze

- opce na forex neznám, ale protože forex není regulovaný burzovní produkt, budou ty opce asi taky pěkné peklo


Opce jsou vždy nástavba nad něčím. A myslím, že bez znalosti chování toho podkladu jsou dost neuchopitelné.

Opravdu se špatně radí ostatním, co by měli dělat. Asi nejsem dost vhodného politického zaměření.
Moje zkušenost říká, že se člověk hlavně musí rozhodnout - co chce, kam chce dojít a proč. Rozhodnout, ne jen tak o tom přemýšlet cestou metrem.

leatherman
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. čer 2021 20:10:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od leatherman » čtv 01. črc 2021 5:23:36

Ahoj,

děkuju za názor.

Za mě tedy nejlépe asi vypadají akcie nebo forex, k forexu mám možná trochu blíže, protože jak jsi říkal, lidi zde často prodávají iluze, nicméně hlavně mi přijde, že ta vstupní bariéra je nejmenší.

Ještě když se zeptám jak jsi zmiňoval, že futures jsou drahé a měl bys mít dostatečný kapitál, o jakém obnosu se momentálně bavíme?

Co se týče těch komoditních spreadů, tak o tom jsem si něco četl a často lidi avizujou, že právě čas hraje ve prospěch tradera a s trochou nadsázky se dá vydělávat díky tomu, že člověk pochopí právě ten vliv času a to je vše.

Pokud se vrátíme k akciím, obchodovat čistě ameriku nebo i evropu? Chápu, že v americe je mnohem větší výběr apod., nicméně u evropy se mi líbí, že otevření je ještě v rozumný čas, kdy bych u toho mohl sedět každý den.

Chápu ten poslední odstavec, v hlavě už nad tím dumám hooodně dlouho a pořád nevím, co chci. Každopádně děkuji za odpovědi, určitě mi to dalo další možnosti k zamyšlení.

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 01. črc 2021 10:37:38

čas se projeví zejména v
- investování do akcií - zde se bavíme o měsících a letech
- komoditních spreadech - týdny a měsíce
- obecně opcích, protože stejně jako futures mají datum expirace

reálně nejsem schopen spready obchodovat dlouhodobě, ten obchod je vesměs tak pomalý, že při tom obrůstám mechem


drahota futures? jen je to náročnější na účet, i ten obyčejný ZM....
- představ si, že 7.6. vypíšeš put 380 a dostaneš 305 USD
- 26.7. dostaneš ZM, který spadl níže - a máš průběžnou ztrátu cca 3000 USD, když je někde kolem 350
- včera zase vzestup o cca 7% - není to každý den, ale stává se - rozdíl H/L někde 3500 USD
- dnes jsme zpět na těch 380....

musíš počítat s cenou jednoho bodu (u každé komodity jiná), pak se to celé trochu násobí

leatherman
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. čer 2021 20:10:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Trading jako doplněk k podnikání?

Příspěvek od leatherman » pát 09. črc 2021 9:37:17

Ahoj,

děkuji za osvětlení, aspoň trochu jste mě nasměrovali tam, kam bych se měl ubírat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti