Ratio spread - dotaz začátečníka

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
robert
Příspěvky: 2
Registrován: sob 07. lis 2020 19:17:21
Kontaktovat uživatele:

Ratio spread - dotaz začátečníka

Příspěvek od robert » pon 04. led 2021 17:32:26

Ahoj,
prosím o radu! Můj Put Ratio spread (1:2) na AMD bude v pátek expirovat a reálně "hrozí", že long Put bude v penězích, zatímco obě short Put vyexpirují jako bezcenné. To asi není nijak nešťastná situace, ale : long Put na striku 90 ITM bude automaticky uplatněna otevřením short pozice 100 akcií AMD s tržbou 9000 USD. No jo, ale já na účtu nemám těch 9000! Otázka zní : Dovolí mi broker pozici na akciích otevřít, i když nemám na účtu dostatečné krytí? Nebo musím opci zlikvidovat-prodat před close v den expirace, (a propříště si dát bacha, abych neobchodoval podklad, na který nemám :-) ) ???

Poraďte ...
Díky, Robert

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio spread - dotaz začátečníka

Příspěvek od dobretrejdy » pon 04. led 2021 22:38:27

Ahoj Roberte,

tak určitě komfortnější je situace, kdy peníze na pořízení přiřazeného/uplatněného podkladu budeš mít. Není to ale žádná tragédie, protože (jak ostatně konstatuješ), Long Put opci před expirací prodáš. Je docela běžné, že obchodníci nemají dost peněz na podklady v případě držení opčních kontraktů, kterým hrozí uplatnění nebo přiřazení, vždy se to ale dá řešit likvidací opcí na volném trhu, je pak důležité, aby opce byly dostatečně likvidní a výstup netrpěl širokým Ask/Bid, což může vytáhnout z kapsy významný kus profitu nebo prohloubit ztrátu. Taky je podstatné, aby jsi likvidací opčního kontraktu "neodkryl" nějaké jiné opční pozice, které začnou vyžadovat požadavek na margin, může pak hrozit vynucené uzavření těchto nekrytých pozic, u kterých by jsi předpokládal bezcennost. Například u tvého Ratio Spreadu, pokud by cena poskočila blízko strike těsně před expirací, může broker vyhodnotit jako riziko z Assignment těchto vypsaných opcí a může ti je pozavírat....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

robert
Příspěvky: 2
Registrován: sob 07. lis 2020 19:17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio spread - dotaz začátečníka

Příspěvek od robert » úte 05. led 2021 13:48:19

Ahoj Jirko,
díky za rychlou reakci, vysvětlení a zejména za upozornění ohledně dvou nekrytých vypsaných opcí ; to jsem si neuvědomil. Zřejmě bude nejlepší je zavřít společně s ITM long Putkou s blížící se expirací. Naštěstí to asi moc bolet nebude - jejich cena by i za Market měla být zlomkem té pořizovací ...
Tak jo. Asi se budu pohybovat na levnějších titulech, zvlášť když budu chtít využít výkonosti spreadů, která se tak může projevit až po expiraci.

Ještě jednou díky!
Zdravím, Robert

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host