DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Základy opcí a základy jejich kombinací
Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od Aurelio » ned 13. říj 2019 11:11:55

Ahojte, už dlhšie riešim jeden nápad a potešil ma vznik fóra na opcie, lebo doteraz som nemal možnosť sa o tom nikde s nikým poradiť.

Rovno sem skopírujem môj zápis z Investičného denníka. Viem, že post je dlhší, ale chcem poskytnúť detaily ako to mám poukladané v hlave.

Akú pomoc/radu potrebujem? Môže mi niekto napísať nejaké ďalšie nevýhody prečo by to mal byť prúser? Ja v tom nevidím žiadne vážnejšie prekážky a už som sa naučil na minulých chybách, že ak niečo vyzerá príliš dobre aby to bola pravda, tak to tak väčšinou je :-)

Ďakujem za každú pomoc.
30.8.2019 – držať SPY namiesto celého portfólia? lebo underperformujem

pred pár dňami som dostal VEĽMI zaujímavý nápad.

investujem od 11/2015 a za celé obdobie som nedokázal prekonať index. čo sa dalo aj čakať.

momentálne je hodnota môjho portfólia 25k $. a hýbe sa takmer identicky s indexom (buď jemne outperformujem alebo underperformujem). proste keď na vianoce 2018 index kľakol, tak i celé moje portfólio. takmer identicky. takže keby som nedržal 25 akcií v hodnote 25k $, ale jeden index SPY v tejto hodnote ( ~85 ks za ~290$ v 12/2018) , tak by som mal svätý pokoj. nemusel by som platiť transakčné poplatky s každou pozíciou, stačilo by urobiť nejaké 2 razy v roku dokupovačky a hotovo. total costs 10 usd / rok.

Obrázek

a potom to prišlo. ten MEGA nápad. prečo držať 85ks SPY keď môžem mať kúpenú DITM LEAPs Call opciu na SPY? pri držaní 85ks mám downside risk do 0$ hodnoty /teoreticky/, kým pri kúpe napríklad Call 17-Dec-2021 strike 190 zaplatím 102.78-105.33 s Deltou 1 (pri pohybe podkladu SPY o +-1 USD by sa mi mala cena opcie hýbať rovnako ako pri držaní 100 ks SPY).

Obrázek

rátajme, že musím kúpiť ďalej od stredu spreadu, povedzme za 105.00 – tzn break even je 105(ask price)+0,04(fee)+190(strike)=295,04. Extrinsic value = 2,84$. náklady na trading 4$ na 2 roky (!). nákupná cena 10500$, zvyšných 14500 z 25000 na mojom účte môžem držať v cash alebo na sporiacom účte. pri posune SPY nahor o 1 mi Delta posúva cenu opcie o 1. pri posune nadol ale začne padať delta do 0,9 -> 0,8 -> 0,7 -> 0,6 a teda pokles sa spomaľuje oproti držaniu 100ks SPY.

hypotetická situácia: príde obdoba Vianoc 2018, SPY spadne o 20% dole. na 100ks SPY by som stratil povedzme 5500$ (pád z ~290 na ~235 × 100 ks), na 1 DITM Leaps Call 17-Dec-21 235.00 by som stratil povedzme 4800$ (opcia by sa stala z DITM -> ITM a jej hodnota by bola niekde okolo 5700$ odhadujem).



WORST case scenario:

17.12.2021 bude SPY<190 a teda som prišiel o celú opciu, za ktorú som vysolil 10500$. ak by som držal 100ks SPY, tak dnes by som ich kúpil za 29220 (spot Aug30 = 292,2 * 100ks) a v 17.12.2021 by som bol ľahší o -10220$ ak by bol SPY=190. Ak by bol ešte nižšie, tak by som mal nerealizovanú stratu ešte vyššiu ako realizovanú s opciou. nič horšie sa stať nemôže.

čiže limitujem svoje riziko max straty oproti ETF. spomaľujem stratu vďaka padajúcej delte. výnos nahor je rovnako rýchly v absolútnom vyjadrení ako pri držaní 100ks

podmienkou je ale držať zvyšok v cash – tzn limitovať exposure. na každú takúto opciu za 10500$, musím držať 14500 $ cashu.

výhody

- žiadne náklady -> 4$ za viac ako 2 roky
- optimalizácia času -> investovanie do 25 firiem, zapisovanie dividend je neskutočné sranie
- cashovanie na krízu -> keď by SPY jebol do Dec 2021 na 150, tak držím 14500 $ na ďalšiu takúto opciu.
- limitované riziko do výšky hodnoty opcie
- SPY nedokážem outperformovat, teda je lepšie ísť do neho ako do vlastného portfólia
- kľudná psychika -> nemusím už viac zažiť prepady ako SVXY, SKT, GALE, CYTR

nevýhody

- neberiem dividendy z držania SPY
- zdaňovanie -> nemôžem využívať časový test 3r
- čo s cashom? -> držať na účte brokera? riziko protistrany. držať v bankách? kurzové riziko

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od dobretrejdy » ned 13. říj 2019 12:31:24

Ahoj,
v podstatě jsi si na položenou otázku také sám kvalitně odpověděl. Simulace držení podkladu (akcie, futures) silně ITM opcí je zcela jistě skvělý koncept, při volbě dlouhodobého držení ve formě ITM LEAPS to samozřejmě přináší nejrůznější formy technik a vylepšení. Ve tvém případě náhrady držení akcií SPY ITM Long Call sto bodů pod současnou cenou má pořád stejný Risk Profile jako jakákoliv Long Call - více než investici do ní nelze prodělat. Protože taková hluboce ITM Long Call s expirací za dva roky nemá Delta = 100, tak vždy se v zaplacené ceně bude objevovat nějaké drobné Prémium. Každopádně je jasné, že to má své výhody, hlavní je ta, že je to levnější, že nemohu prodělat více než investici a díky časové složce se mi v případech poklesu vytváří "polštář" oproti držení podkladu, protože ten žádnou "časovou složku ceny" prostě nemá. Za nevýhodu je nutno brát skutečnost, že neberu žádnou Dividendu, to jsi ostatně vyhodnotil správně.

Co se týče vylepšení, tak jednoznačně můžeš chtít vypisovat nad aktuální cenou SPY krátkodobější Short Call, pokud to bude smysluplné a SPY se nebude propadat výrazně pod strike LEAPS. Takto můžeš nasbírat velmi značné peníze zpět a posouvat BreakEven LEAPS, protože to bude bezriziková operace. Postupné vytváření Call Bull Spreadů s Long Call +190 (LEAPS) a vypisovaných Short Call na nejbližších expiracích ti nebude blokovat margin a nemusíš mít strach, že se stane něco nepředvídatelného. Proražení strike vypsané opce vytvoří maximální profit takového Call Bull Spreadu, protože dojde k přiřazení na zasažené vypsané opci, které vykompenzuješ ručním Exercise tvé LEAPS, vše zmizí, ale kasíruješ profit o velikosti rozsahu strike Call Bull Spreadu mínus náklady na jeho pořízení. V pondělí po přiřazení nakupuješ stejnou (nebo jinou LEAPS) a vypisuješ další OTM Short Call....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

klirenc
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 10. říj 2019 6:20:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od klirenc » pon 14. říj 2019 9:34:05

To, co navrhuje Jirka zní sice zajímavě, ale je tam jedno velké ALE, kvůli kterému je to nepoužitelné.
Ten problém nepřichází ze strany strategie, ale zcela nečekaně a zákeřně ze strany zdanění.
V případě obchodování totiž úřad rozlišuje, zda se jedná o příjem z obchodování s cennými papíry (akcie, ETF) a nebo s deriváty (opce, futures, forward, swap). Bere to jako dvě rozlišné a oddělené kategorie. A při jejich zdanění nemůžeš započítávat ztrátu z obchodování z jedné kategorie proti zisku z obchodování z druhé kategorie.
Takže pokud mám ztrátu z obchodování opcí 1000 a zisk z obchodování ETF (akcií) 1000 není můj základ pro daň 0, ale 1000. A těch 1000 musím zdanit.

Pro tvůj příklad ukážu, co by to znamenalo:
Nakoupíš Call opci na SPY stike 190 za 10.500$ (výdaj)
Vypíšeš Call opci na SPY strike např 300 za 200$ (příjem)
Cena ETF SPY přesáhne při expiraci té short Call 300 a ty máš dodat 100ks SPY za cenu 300$
Co se stane na tvém účtu:
Provedeš Exercise - tím "prodáš" svoji long Call 190 za 0$
Zároveň se nakoupí 100ks SPY po 190$ = zaplatíš 19.000$ (za ETF)
Budeš přířazen na svojí short Call - tim ji "vykoupíš" za 0$
Zároveň prodáš 100ks SPY po 300$ = přijmeš 30.000$
Na obchodování s ETF jsi vydělal 30.000-19.000=11.000$
Na obchodování opcí jsi prodělal 0-10.500 + 200-0 = -10.300$
Tyto obchody však nemůžeš v daňovém přiznání od sebe odečíst. Je to každé samostatná položka.
Na derivátech tak budeš mít zisk 0 a na cenných papírech zisk 11.000$. a z těhlech 11.000$ budeš muset zaplatit 15% daň.
Takže celá tahle "sranda" tě bude stát 1.650$, které budeš muset odvést na dani z příjmu.

V zásadě se tomu můžeš vyhnout třemi způsoby:
1) opci držíš až do expirace a pak přiřazený podklad ještě 3 roky abys splnil časový test (ten se na ETF vztahuje).
2) nenecháš se přiřadit, ale prodáš long Call opci před jejím přiřazení
3) prodáš pomocí vypsání hluboko ITM Call opce. Pomocí tohoto jsi i schopen řídit si případnou optimalizaci daní, pokud jsi např na obchodování cenných papírů úspěšný a na obchodování derivátů neúspěšný.

Podobný princip používám na obchodování ETF. Ty opce mají většinou krátkou expiraci a proto nemusí být ani tolik vzdálené od trhu. Prodej pak řeším pomocí bodu 3).

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od Aurelio » úte 15. říj 2019 18:45:43

Ahoj Jirka, vdaka za tip, to mi vobec nenapadlo robit vypisy OTM call s kratkou expiraciou (ja som co sa tyka opcii total amater).

Klirenc:
Dakujem ti za tvoj prispevok.

Si si isty tym co si napisal? Lebo ja si pamatam, ze vo vypise u ceskeho Lynx (de facto vypis Interactive Brokers) som vzdy mal exercise alebo assignment zaratany do obstaravacej ceny akcie.

Konkretne si pamatam, ze som vypisal Naked Put napriklad na HRL. Bid price bol povedzme 0.5$ na strike 35$. V case expiracie bol spot <35$, cize som obdrzal 100ks HRL za 35/ks. A vo vypise som mal obstaravaciu cenu 34,5$ , lebo sa mi hodnota tej Put-ky zaratala do obstaravacich nakladov ako kredit.

Cize exercise a assignment nie su "predaj" a "nakup" opcie a vobec uz nie za 0$.

Ak vypisem Call SPY 190 za 105 ask, tak v case expiracie sa mi assignuju 100ks SPY za 190, ale vo vypise u brokera je obstaravacia cena 295$ za kus (190+105). Cize ak bude spot price o dva roky 320$ a ja vsetko predam, tak moj zisk bude 32000-29500 = 2500$ a nie 32000-19000 = 13000$. Tych 2500 tam bude natvrdo vo vypise, kt. je prilohou dan. priznania.

V rychlosti som poguglil a nasiel som viac detailov k tomu: https://www.investopedia.com/articles/a ... ptions.asp druhy odstavec presne toto opisuje

PS: ospravedlnujem sa za off-topic. ak si jirka mysli, ze to uz ide velmi mimo temu, tak mi neprekaza rozdelenie vlakna na dve

klirenc
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 10. říj 2019 6:20:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od klirenc » úte 15. říj 2019 21:20:29

Ahoj Aurelio.
Celkem jsem si jisty. Minimálně se mi to takto ukazuje v mém výpise obchodů u Interactive Brokers.
A podle tohoto klíče to počítám a uvádím v daňovém přiznání.

Ukážu ti příklad z obchodu, který jsem provedl letos v srpnu a ze kterého je to zřejmé:

5.8. jsem sikoupil synthetic na SPXL s expirací 16.8. a to jednen na strike 47 a jeden na strike 45. Za každý jsem zaplatil 30$.
Výpisy a koupě jednotlivých opcí vidíš v prvních 4 řádcích včetně jejich jednotlivých cen.

16.8. došlo k přiřazení na obou obchodech. To jsou další dva řádky a je tam vidět, že skutečně došlo k nákupu 100ks SPXL vždy za cenu striku a bylo vydáno jednou 4500$ a jednou 4700$. Takže plná cena bez jakéhokoli odpočtu ceny opce.
Stejně tak 16.8. dojde k prodeji nakoupených opcí a k nákupu prodaných opcí z 5.8. vždy za cenu 0$ - poslední 4 řádky. Jsu to inverzní obchody k těm, z 5.8
Přílohy
opce a vyporadani.png
opce a vyporadani.png (136.43 KiB) Zobrazeno 8505 x

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od Aurelio » stř 16. říj 2019 12:17:52

klirenc píše:
úte 15. říj 2019 21:20:29
16.8. došlo k přiřazení na obou obchodech. To jsou další dva řádky a je tam vidět, že skutečně došlo k nákupu 100ks SPXL vždy za cenu striku a bylo vydáno jednou 4500$ a jednou 4700$. Takže plná cena bez jakéhokoli odpočtu ceny opce.
Stejně tak 16.8. dojde k prodeji nakoupených opcí a k nákupu prodaných opcí z 5.8. vždy za cenu 0$ - poslední 4 řádky. Jsu to inverzní obchody k těm, z 5.8
to su ale cash pohyby a nie realized Profit/Loss (vobec tam ten stlpec nemas), kt. je danovym zakladom.


dam konkretny priklad:
tu je moj vypis z 2017 (klikni na obrazok pre lepsiu citatelnost)
Obrázek

najprv otvorim sekciu Trades-Options, idem na opcie a vidim, ze na GME som vypisal 3 opcie. prva je naked put 20JAN2017 na strike 24. vypisal som ju za 110$-4$ poplatok (preto basis 106$) tam som bol priradeny, preto je P/L 0$, kt. sa prenasa do obstaravacej ceny akcie a nema nic spolocne s Profit/Lossom uvedenej opcie

20.1.2017 som obdrzal na ucet 100ks akcii GME za 2400$
6.2.2017 som vypisal covered call za 28$-4$ poplatok na tych 100ks na mojom ucte na strike 25 s expiraciou v ten piatok 10.2.2017. Kedze bol spot na 25,66, tak doslo k GME exercise

Teraz davam obrazok na Trades-Stocks a vidim jasne, ze Realized P/L (to co financak zaujima a co zdanuje) je u GME 229,93$.
Obrázek

Mam tam este poznamku zltym zvyraznenu, ktora obsahuje presne toto:
110 premium za naked put minus 4 poplatok. (106)
28 premium za covered call minus 4 poplatok (24)
poplatok 0,07 za excercise
zisk 100 z predaja (2500-2400)
----------
106+24-0,07+100=229,93
ked by nedoslo k exercise/assignment, tak pri 1) predaji alebo 2) expiracii dochadza k P/L na opcnej pozicii.

to sa mi skutocne stalo v pripade opcie z 16Jun2017, kde som vypisal naked put na strike 20.5 za 48$-4$ poplatok a P/L na tejto opcnej pozicii mam skutocne 44$

zaver
plati teda to co je uvedene na tom linku z investopedie. exercise/assignment nie je opcnym obchodom, ale akciovym - je to naklad/zisk z obstarania pozicie a vstupuje priamo do obstaravacej ceny akcioveho titulu. opcny zisk/strata sa tvori iba expiraciou alebo predajom (long) / spatnym nakupom (short) opcie

jirkom navrhovana strategia vypisovania uncovered calls na kratsich expiraciach teda nema take danove dosledky (vdakabohu :-) )

klirenc
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 10. říj 2019 6:20:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od klirenc » ned 20. říj 2019 16:29:44

Zdravím Aurelio,

nebudu tě přesvědčovat o své pravdě. Nevím, jak fungují daňové zákony na Slovensku. Závěr sis pro sebe udělal sám. Doufejme, že ti bude ku prospěchu.
Rozhodující bude vždy, jak dokážeš svůj názor obhájit při případné kontrole. Pokud bych dělal přiznání podle tvých doporučení, tak bych klidně nespal ;).
Takže tento příspěvek je určen asi vice pro ostatní.

Pokud je tu nějaký daňový poradce a nebo účetní, který je schopen se zaručit za způsob, jak ho popisuje Aurelio, tak se prosím ozvěte.
Níže uvádím to, co jsem se dozvěděl od svého daňaře. Je možné že je to Při zdi s..., ale spím klidně. :)

Přikládám výňatek z pokynů pro vyplnění přílohy č.3 přiznání k dani z příjmů. Jedná se o daňové přiznání v ČR.
Cenné papíry i deriváty jsou zařazeny do ostatních příjmů ( paragraf 10).
Akcie a ETF budou uvedeny v řádku s D. Deriváty budou uvedeny v řádku s F.
Podstatné je, že úřad chce znát z každé kategorie příjmy a výdaje. Nikoli pouze zisk nebo ztrátu.
Takže do příjmů je třeba uvést v podstatě obrat - tedy součet všech cen, za které člověk prodal. (pouze uzavřené obchody v daném roce)
Do výdajů je třeba uvést součet všech cen, za které člověk nakoupil + součet poplatků, které na nákup a prodej vynaložil. (opět pouze uzavřené obchody v danem roce).
A toto je třeba udělat zvlášť pro cenné papíry a zvlášť pro deriváty.
Proto vás budou zajímat jednotlivé obchody a jejich nákupní cena a prodejní cena. Jak je uvedeno ve výpisu obchodů, který jsem minule uváděl.
Zároveň se vám uplatnění a přiřazení rozpadne na část akciovou a část derivátovou. A každou z nich je třeba započítat do správného řádku. Jejich prodejní cenou a jejich nákupní cenou.
Nebude vás zajímat realizovaný zisk a nebo ztráta. Ta se nikam neuvádí. Ta právě vyjde až jako rozdíl mezi příjmem a výdajem.
A ta skutečná nepříjemnost je v tom, že nemohu započítat ztrátu z obchodování s deriváty proti zisku z obchodování s cennými papíry.

Obrázek

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od Petr Eff. » ned 20. říj 2019 19:30:20

Nezbývá, než založit vlákno "zakázané rozhlasové vysílání a brokeři v mezinárodních vodách"
https://www.csfd.cz/film/239255-pirati-na-vlnach


.... když robíme daňové přiznání, mívám rudou mlhu před očima....

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od Aurelio » ned 20. říj 2019 20:53:39

klirenc píše:
ned 20. říj 2019 16:29:44
Nevím, jak fungují daňové zákony na Slovensku. Závěr sis pro sebe udělal sám. Doufejme, že ti bude ku prospěchu.
ahoj, dik za dalsi prispevok. som dan. rezidentom CR, takze sme na jednej lodi :-)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: DITM LEAP call na SPY ako náhrada za držanie 100ks SPY

Příspěvek od dobretrejdy » pon 21. říj 2019 7:03:27

Ahoj,
jako podklad pro zpracování daňového přiznání byl u mě (Interactive Brokers) "Annual Statement", který nabídne k sumarizaci poslední rok (1.1.2018 - 31.12.2018) kde je k rozkliknutí "Realized & Unrealized Performance Summary". Zajímala mě část "Realized" a její sumarizace podle jednotlivých tříd aktiv. Samostatně jsem uvedl "Stocks" jako příjem z akciových transakcí, na zbytek zobchodovaných věcí jsem nahlížel jako na "deriváty". Do přiznání mi účetní uvedl také příjem z inkasovaných Dividend (nemám jiné než z USA) a k tomu doložil formulář o započtení zaplacené daně v zahraničí (broker mi daně z dividendy odvedl sám) a vytištěný formulář o přehledu ročních Dividend, který jsem si stáhl v sekci "Tax Report". Tím jsem to pokládal (a pokládám) za vyřešené.... :c)

P.S. Toto platí pro fyzické osoby, právnické osoby to mají jinak...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti