Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Základy opcí a základy jejich kombinací
michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » stř 15. kvě 2024 13:52:55

Ahoj,
prohlížel jsem hromadu opčních řetězců pro SPX opce a našel jsem, že existují Ask ceny pro všechny existující strikes i na těch nejšílenějších hodnotách typu 200 nebo 9000. Ask ceny, za které je možno nakoupit, jsou dostupné pro všechny a u těch nejvzdálenějších je vždy cena 0.05, ale naopak Bid ceny tam nejsou dostupné u posledních z nich. Proč to tak je?
A jaký to má smysl kupovat, když hned na širokém spreadu prodělám cca 1000 USD?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 641
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od dobretrejdy » sob 18. kvě 2024 7:16:34

Ahoj,
5 USD (tedy 0.05) je minimální cena (tick), za kterou je možné opční kontrakty SPX koupit/prodat. Na vzdálených strike je tak možné vždy opci koupit, protože ti ji market maker prodá, ale je téměř nemožné takovou opci prodat, protože ji od tebe nikdo nekoupí - ani tvůrce trhu. Z tohoto pohledu pak musíš vědět, že pokud například koupíš nějakou opci na SPX (například jako součást nějaké kombinace), tak je při blížící se expiraci možné pozorovat, že na vzdálenějších strike nebudeš moci nakoupené opce prodat (není BID), ale budeš moci své vypsané opce koupit zpět (je ASK). Ve stejné logice pak můžeš vypsané opce na SPX uzavírat do spreadových pozic nákupem na vzdálenějších strike právě nákupem takto levných Long opcí, pokud se plynutím času jejich cena dostane na takto levné úrovně.

Důvod, proč existují takto stanovené ASK na vzdálených strike je mnoho. Může být někdo, kdo chce zajišťovat portfolio na takto "nesmyslných" strike, aby si vylepšil rizikový profil portfolia například. Na obrázku níže je opční řetězec SPX opcí s expirací JUN 20 (za měsíc) a Open Interest na nejvzdálenějších strike.

SPX.jpg
SPX.jpg (74.35 KiB) Zobrazeno 1703 x

Je patrné, že jsou otevřeny tisíce opčních kontraktů na cenách, kde to nedává jakoby smysl, ale těch motivů, proč pořizovat na těchto strike může být opravdu hodně...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » ned 19. kvě 2024 19:49:38

Ahoj,
díky moc za odpověď. Pročítám postupně všechny tvoje články a hodně jsem se z nich už naučil. Tak dobře vysvětlené jako tady bych to nikde nenašel. Opravdu dobrá práce!

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » ned 19. kvě 2024 20:42:38

Takže ceny Ask tam jsou prostě proto, že je nabízí broker, ale zároveň nechce nabídnout Bid.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 641
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od dobretrejdy » pon 20. kvě 2024 5:43:25

Ahoj,
broker nenabízí nic, ten jenom přebírá do platformy burzovní data. Nabídky ASK na těchto kuriozních strike jsou nabídky účastníků trhu, v tomto případě tvůrců trhu. To, že není zobrazena cena BID, neznamená, že bys nebyl schopen opci na těchto strike prodat, ale pokud je aktuální ASK na hodnotě 0.05 a minimální tick je 0.05, tak by BID měl být nejméně o tuto částku nižší, což je "za nula". Pokud tedy na ASK je vidět 0.15, tak by bylo možné zadat výpis třeba za 0.10 nebo 0.05 a to by se ti mohlo podařit, protože by tě market maker mohl vyplnit....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » pon 20. kvě 2024 8:31:40

dobretrejdy píše:
pon 20. kvě 2024 5:43:25
broker nenabízí nic, ten jenom přebírá do platformy burzovní data. Nabídky ASK na těchto kuriozních strike jsou nabídky účastníků trhu, v tomto případě tvůrců trhu.
A tvůrce trhu je konkrétně kdo? Já mám za to, že to je právě broker, jak píšou třeba tady https://www.patria.cz/slovnik/485/tvurc ... maker.html
Tvůrce trhu je většinou brokerská společnost, která je ochotná akceptovat riziko držby určitého počtu určitých akcií s účelem zajistit možnost obchodování na daném titulu, obchodník se tak zavazuje stanovovat nákupní a prodejní cenu cenného papíru v rámci obchodování.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 641
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od dobretrejdy » pon 20. kvě 2024 11:21:21

Market maker je jednotlivec nebo firma, která zajišťuje likviditu na burze. Funguje to tak, že za určitý poplatek burze získá možnost plnit příkazy, které přicházejí na burzu od jednotlivých obchodníků. Pokud chceš nakoupit opci na nějaké kuriozním strike, kde není nikdo, kdo by ti opci prodal, tak je to zcela jistě market maker, který tvůj příkaz vyplní. Jeho výhodou je, že prodává za cenu ASK a nakupuje za cenu BID a těží z těchto malých cenových rozdílů. V případě Conversion jsem princi market makingu popisoval tady https://dobretrejdy.com/?p=218. Na likvidních trzích, kde kupuješ nebo prodáváš investiční nástroje od ostatních obchodníků je jejich role nevýznamná, ale na nelikvidních trzích by to bez nich nešlo. Představ si, že budeš chtít vypsat Short Call na akcii GS na strike 600 s expirací za půl roku a neexistoval by žádný obchodník, který má příkaz na nákup Long Call 600 jako tvá protistrana, to by ten opční trh přestal být zcela zajímavý...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » pon 20. kvě 2024 11:49:50

Jako jednotlivec můžu být také market maker? Že bych rozchodil nějaký python skript na plnění příkazů a budu bezrizikově vydělávat peníze z malých cenových rozdílů... Ale asi správně hádám, že to nebude tak jednoduché. Zajímal ses někdy o tuto možnost být market maker a jak moc je reálné pro malého člověka tohle dělat?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 641
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od dobretrejdy » pon 20. kvě 2024 12:03:48

Ahoj, zeptej se tady https://www.rsj.com/en/securities/algor ... ading.html, můžeš být market maker i z Česka :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde se berou Ask ceny pro všechny strikes

Příspěvek od michal » stř 22. kvě 2024 17:26:23

Udělal jsem pokus u interactive brokers:
Zadal jsem pokusný limitní příkaz na nákup ADBE Jun 28 Long Call 600 za cenu Ask 0.02 (kde aktuální cena Ask je 2.00 a Bid je 0.01) a tím se v opčním řetězci objevila tato moje nová nabídka 0.02 ve sloupci Bid, což jsem očekával. Po zvýšení limitu na 0.05 se cena Bid zvýšila. Po snížení mého limitu zpět na původních 0.02 tam ale zůstala cena 0.05. Po úplném zrušení mého limitního příkazu tam nadále zůstala cena Bid 0.05 a prostě tam je. Udělal jsem to několikrát na různých opcích a chová se to stejně, nerozumím tomu proč. Když zadám limit na nákup, kde Bid cena vůbec není, objeví se tam moje nabídka ve sloupci Bid a po zrušení příkazu se tato cena Bid sníží na 0.01 a zůstane tam. Měl jsem vedle puštěný i thinkorswim a tam ty ceny naskakovaly stejně. S jediným rozdílem, že thinkorswim zobrazuje nulu namísto prázdného políčka, kde u IB se nulová cena zobrazuje jako políčko prázdné.

Proč se to takto chová? Když jsem svůj limit příkaz na nákup zrušil, očekával bych, že cena Bid zmizí, ale nezmizela.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů