O nesmrtelnosti chrousta

Názory, kritika, psychologie, knihy, filmy, seriály......prostě nejrůznější tradingové haraburdí
Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od Pavel » pon 22. čer 2020 12:50:44

krejzic píše:
pon 22. čer 2020 11:18:34
Pavle, máš odhad o kolik ti to ročně zvedne náklady na změnu strategií, případně o kolik zisku přijdeš? Nebo ti jde opravdu spíš o ten strach z toho, co přijde příště?
náklady na změnu strategií :D to mě rozesmálo. Nemám žádnou strategii a na burze neumím vydělat. Od začátku mého obchodování jsem asi 5% v mínusu. Takže ve skutečnosti mě to asi nějaké peníze ušetřilo. Třeba v minulosti bych rád udělal delta neutral obchod s ETF ale to bez možnosti obchodování podkladu nelze (nebo lze ale omezeně po stovkách akcií podkladu).
Jedná se mi o skutečně hloupá a kontraproduktivní jednání Bruselu, která omezují naši svobodu. Důkazem naprosto hloupého požadavku (KID) je, že ETF je možné stále obchodovat přes opce a přes opce to pro neznalého může být mnohem nebezpečnější než přímo. Mám obavy, že pokud si to necháme líbit, tak to půjde dál. Nenapadá mě, proč ne, když s ETFkami to šlo. Sem tam se dívám co by s tím šlo dělat. Je možné podat např. petici. Musí se to ale udělat dobře a to chce čas, kterého nemám moc nazbyt.

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od krejzic » pon 22. čer 2020 15:18:13

Nechci se tady pouštět do politický debaty na téma unie, jejich kladů a záporů a upřímně doufám, že se to tu přesně v to nezvrhne, nicméně je třeba se podívat i z jinýho úhlu. EU nezakázala přímo retailovým "amatérům" koupit americká ETF, ona spíš nakázala emitentům amerických ETF dodat podklady v jazyce nakupujícího a upřímně, EU je pro ně zanedbatelný trh a naprostá většina emitentů se tak na to úplně vybodla. Pokud bys to ty nebo kdokoli další chtěl řešit peticí, asi bych se obrátil jednak na tvýho europoslance a pak na emitenty těch fondů, jejichž produkty chceš obchodovat. Ideálně přes nějakou hromadnou žádost, jestli už nějaká existuje, netuším.

Co se týče byrokratizace EU, tady to taky nebude uplně jednostranný. Když před časem emitenti evropských ETF chtěli nabídnout svoje produkty v USA, tak SEC jim to taky zatrhnul a chtěl po nich spoustu papírování. Ono se není čemu divit, do ETF se dá zabalit naprosto cokoli a drobný investor se rizikem nikdy zabývat nebude, většinou chce to, co nejvíc vydělává a jak víme, výnos není všechno. Po tom, co se stalo s některýma ETF trackující VIX futures se nedivím, že chce EU svoje ovečky chránit, tyhle omezení nevznikají jen tak, že si úředník řekne, ale jako reakce na nějakou událost, a zrovna v těchto případech přišlo dost lidí o dost peněz. Ano, pro nás, jako pro lidi, co v tom umí chodit, je to opruz navíc, ale my jsme opravdu menšina. V mym případě je mi to dokonce buřt, já bych byl nejradši, kdyby EU ještě přitvrdila a zakázala i assignment, kdo se má s tim nechtěným přiřazením nervovat :-D

A ohledně tvýho strachu z toho, co EU vymyslím příště, ano, možná něco vymyslí, ale tenhle klacek pod nohy nebude pramenit z byrokratický nenažranosti EU, ale hoděj ti ho tam ostatní spoluobčani. Proč? Naprosto typický retail investor "amatér" má Cash účet, na kteý může kupovat akcie a ETF, nesmí shortovat, ani kupovat nic na páku, futures ani opce. Když kupuješ akcii, tak kupuješ prostě akcii, ta společnost je známá, je jenom jedna, je jasný, co koupíš a co za to dostaneš. U ETF už to ale tak snadný neni, musíš si projít prospekt, abys věděl, co že se to pod onou zkratkou schovává a to je přesně to, co většina nedělá. Dám k tomu příklad, kde poukážu možnou motivaci EU k jejímu kroku a proč to zase není tak jednostranný. Akcie jdou nahoru, všichni o nich mluvěj a protože už i sekretářka vedle z kanclu mluví na obědě o akciích, uděláš si účet a to by bylo, aby sis taky k důchodu něco nevydělal. Protože nejsi béčko, nahodíš filtr na finwizu a mrkneš, co roste nejvíc. Akcie hezký, ale která je ta pravá? No a pak najdeš nějaký ETF, který už několik let roste a ročně ti zhodnotí účet o 30% Co 30, občas i 50. Jo, občas to má větší výkyvy, ale umíš zatnout zuby a za další rok to bude zpátky i s pěkným bonusem. Protože se tvoje domněnka ukáže jako správná a účet roste, začneš pravidelně přikupovat, v hlavě počítáš čísla za 5, 10, 15 let a myslíš na důchod v pětačtyřiceti. Pak se jedno ráno vzbudíš, mrkneš na telefon a tvůj účet je o 97% dole. Zmateně hledáš, co se děje a na netu najdeš článek o tom, že tvoje ETF krachlo, protože se stalo něco, co se ještě nikdy nestalo, risk mimo rozumný mantinely atd. Pár týdnů si říkáš proč já, až nakonec někde najdeš, že to nejsi jenom ty, ale že je těch lidí víc a že se hodlají s emitentem / brokerem soudit. Ujme se toho nějaká známá advokátní kancelář, která chce na provizi vytřískat co nejvíc a dává případ dohromady. No a co je úplně nejlepší argument žalujících? Ano, nakupující nevěděl, co kupuje, protože nerozuměl prospektu. Celá kauza se dostane k tribunálu a nakonec soudnímu dvoru EU. Ten nakonec žalobu neuzná, nicméně EU se na základě toho rozhodne, že učiní kroky na ochranu drobných investorů, které zamezí, aby se tato situace opakovala.

A jsme tam, kde jsme. Neříkám, že se to takhle stalo, okolnosti neznám, chtěl jsem jenom nabídnout případnou druhou stranu problému, která není na první pohled vidět. Ano, je to trochu těžkopádný řešení, ale dalo by se vymyslet něco lepšího, kromě toho, že neudělají nic? Upřímně nevím. Co se praktickýho řešení týče, kdy bys chtěl mít možnost dál kupovat podklad, pokud bys byl vydělávající amatér, moh bys u brokera přejít na status profesionála, něco by tě to ročně stálo, ale pokud vyděláváš, žádná velká překážka. Pokud jsi zatím nevydělávající amatér, pak to můžeš brát jako dobrou příležitost zamyslet se nad svým přístupem a zjistit, jak by se dali věci dělat jinak. Já vim, umím poradit :-D

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od Pavel » pon 22. čer 2020 16:20:30

Uf, dlouhý. Taky bys mohl založit blog. Argumentuješ rozumně. Nicméně, obava o opce a deriváty tu přesto je (u mě). Nejvíce zneklidňující je nejistota. Práce na obchodování stojí spoustu času a úsilí. Kdy se dozvím, že se restrikce rozšířila o něco daslšího na čem pracuji??? Chápu, že v mém případě prodělávajícího amatéra nelze asi nejistota pochopit. Vám, co vyděláváte, to začne vadit až to nastane (neberte mě zle, doufám, že nenastane, přeji Vám úspěch).
P.S. Mám tu ještě jednu konspirační teorii. Nějaký lobista by rád, aby evropani přešli na evropská ETFka a zadařilo se mu ty zpoza louže odstranit. Ale nejsem příznivce konspiračních teorií. A už končím k tomuto tématu. Zdá se neoblíbené.

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od krejzic » úte 23. čer 2020 13:32:13

Sorry za dlouhou odpověď, zkusím se polepšit. Ono to nemusí být jenom konspirační teorie, ono tam opravdu mohlo jít o dlouhodobější tlak od evropských emitentů a teď to tak nějak klaplo, využilo se situace a zabili se dvě mouchy jednou ranou. Dle principu Occamovy břitvy bych se ale spíš přikláněl k teorii zmíněnou v předchozím příspěvku.

Blog jsem zvažoval, zjistil jsem ale, že pokud svoje pozice zveřejňuju či diskutuju s dalšíma lidma, vytvářím si tím na sebe tlak a já mám rád svůj klid. Navíc se dá vždycky diskutovat někde jinde, třeba tady.

A klidně dál diskutuj, nevim z čeho jsi usoudil, že téma není oblíbený, zatím ho tu diskutujeme my dva a můj poslední příspěvek mluví jasně ;)

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od Pavel » úte 23. čer 2020 14:32:05

Soudím tak, protože jsem založil nové téma US ETF v Akciích a ETF a zůstalo bez odezvy. Ono se není co divit. Je to těžké. Čekal jsem odpověď jako "klid, já znám Karla Janečka, chodím s ním na kafe a on má velký vliv, řeknu mu ať zaintervenuje a do roka je to KIDko ztažený". Taková odpověď měla deltu 0.0001 (řečeno slangem opčního obchodníka :D ).
Fakt mě to štve (to je asi vidět). Ty ETFka mají různé výhodné vlastnosti a pro nemožnost obchodovat podklad ztrácí kouzlo (delta neutral a různé rozmanité způsoby hedge pozic). Ale už končím. Porušil jsem předsevzetí.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od dobretrejdy » stř 24. čer 2020 5:06:17

Ahoj,
zajímavé jsou příčiny regulace EU ohledně těchto ETF. Vydaná směrnice Packaged Retail Investment and Insurance (PRIIP) totiž vyžaduje, aby emitenti vydali KID, dokument charakterizující základní klíčové informace o produktu, který bude na tři stránky (to by asi nebyl problém), bude v mateřském jazyce investora (to by asi taky nebyl problém), bude obsahovat popis transakčních nákladů (patrně taky bez problémů) a povinný popis čtyř budoucích scénářů vývoje ceny emitovaného nástroje, a to je patrně základní nepřekonatelný důvod, proč tyto dokumenty nejsou k dispozici - američtí emitenti těchto cenných papírů totiž nemohou takové predikce do svých prospektů zakomponovat. Ve snaze ochránit investory "dokonalejší kvalitou" dokumentace dostalo celé odvětví obchodů s ETF dost zásadní ránu, kuriozní pro mě je zamyšlení, kdo vůbec z drobných investorů takové dokumenty vlastně čte...

Credit Suisse připravuje ukončení některých ETF (Velocity Shares) jako je volatility ETN - ZIV, VIIX, TVIX a další pákové komoditní ETN na zlato, stříbro a plyn https://www.prnewswire.com/news-release ... 80971.html ....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 50
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od fundibularius » stř 24. čer 2020 7:28:38

Problém asi bude v těch čtyřech scénářích vývoje ceny. Kdyby byly jen tři, tak by to bylo ok. Cena půjde buď nahoru, dolů nebo do strany. :)

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od Petr Eff. » stř 24. čer 2020 7:43:51

čtvrtá varianta nastává v případě zmíněného ukončení - cena stojí, ale doprava se už neposunuje

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od krejzic » stř 24. čer 2020 11:18:28

Výborně, stačí už jenom napsat těm správným lidem a problém je vyřešen :lol:

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: O nesmrtelnosti chrousta

Příspěvek od krejzic » čtv 25. čer 2020 13:16:04

Tak jsem se poptal u IB na možnosti nákupu US based ETF jakožto občana EU a momentálně jediná možnost je změna typu obchodníka z Non-Professional na Professional. Kromě vyšších poplatků za data, což je dáno danou burzou a nikoli brokerem a myslím, že pár let zpátky to bylo kolem 100usd za původní základní 10usd waiver bundle, je tam několik dalších požadavků. Kopíruju z původní konverzace....

With respect to the PRIIP and MiFID regulations, Interactive Brokers is required to categorize its clients as either Retail or Professional in order to determine the correct level of investor protection and transparency. It is possible to be reclassified from retail to professional once certain qualitative, quantitative and procedural requirements are met.

Qualitative Requirements: we must conduct an assessment of your expertise, experience and knowledge to ensure that you are capable of making your own investment decisions and that you understand the risks involved.

Quantitative Requirements: we must ensure you have satisfied two of the following criteria:
- You have carried out trades in significant size on the relevant market at an average frequency of 10 per quarter over the previous four quarters;
- Your portfolio including cash exceeds EUR 500,000;
- You have worked in the financial sector for at least one year in a professional position.

Procedural Requirements: If you believe you meet the requirements to be reclassified as a professional:
- You must state in writing by submitting a ticket that you wish to be treated as a professional client;
- You need to sign the Interactive Brokers (U.K.) Limited Professional Client Notification document which explains the protections and investor compensation rights you will lose from being classified as professional.


Vychází mi z toho, že pokud má někdo účet větší než 500,000 EUR nebo dělal alespoň jeden rok ve financích, není to nic, na co by se nedalo dosáhnout. A nebo počkat jestli vás omylem na profesionála nepřepnou sami, jak už se jednomu nejmenovanýmu českýmu traderovi před lety stalo :lol:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti