Budget

Názory, kritika, psychologie, knihy, filmy, seriály......prostě nejrůznější tradingové haraburdí
sarej
Příspěvky: 72
Registrován: pon 02. bře 2020 20:53:28
Kontaktovat uživatele:

Budget

Příspěvek od sarej » pon 02. bře 2020 21:04:42

Ahoj, chtel jsem se zeptat, jaky mate nazor na budget.
Je mi jasne, ze kazdy ma svoje moznosti a co je pro nekoho moc, je pro dalsiho malo.
Abych to upresnil, tak bych to chtel vest timto smerem.
1.) Jde postupne a systematicky se dopracovat k uspechu?
Napriklad tak, ze zacnu s uctem 10 000 USD a tomuto uctu navolim patricnou strategii, kde budu postupne se
propracovat systematicky k navysovani kapitalu diky tradingu a dostanu se postupne k zajimavejsim strategii a
2.) kombinacim.
Nebo to mate spis takto.
S prvni strategii znicim prvni 10 000 USD.
3.) S druhou strategii propalim dalsich 10 000 USD atd..dokud to jde a presto porad nic.
Nebo mate 10 000 USD na nem odzkousite vsechny mozne strategie a stejne nakonec zadny realny vysledek.
4.) V idealnim pripade vyzkousite strategii, funguje, navysujete, fungujete to a dari se.
Samozrejme takovych kombinaci muze byt nekonecne mnoho, ale jde o to, jestli lze najit v tomto mnozstvi nejaky system.
Kdyby se analyzovalo nejake vetsi mnozstvi dat.
Samozrejme bude zalezet na obdobi v kterych se trh nachazi a v jakou chvili kdo zacne.

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od Pavel » stř 04. bře 2020 0:18:25

Ahoj, prostuduj Dobretrejdy (Jirka velmi dobře radí, jak nakládat s penězi a jak řídit riziko). S jakýmkoli budgetem bych nakládal tak, abych pokud možno nepřišel ani o dolar (to nelze samozřejmě zaručit ale tak bych k tomu přistupoval). Prostudoval bych si nějaký money management. Účet jde velice snadno a rychle dolů a velmi těžko nahoru. Pokud ztratíš dvacet procent, musíš získat dvacet pět, abys byl na původní hodnotě. Jsem přesvědčen, že vymazání konta z testovacích důvodů nevede k úspěchu (dokonce ani v paper tradingu).

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od dobretrejdy » stř 04. bře 2020 13:56:56

sarej píše:
pon 02. bře 2020 21:04:42
Ahoj, chtel jsem se zeptat, jaky mate nazor na budget.....
1.) Jde postupne a systematicky se dopracovat k uspechu?
Napriklad tak, ze zacnu s uctem 10 000 USD a tomuto uctu navolim patricnou strategii, kde budu postupne se
propracovat systematicky k navysovani kapitalu diky tradingu a dostanu se postupne k zajimavejsim strategii a
2.) kombinacim.
Nebo to mate spis takto.
S prvni strategii znicim prvni 10 000 USD.
3.) S druhou strategii propalim dalsich 10 000 USD atd..dokud to jde a presto porad nic.
Nebo mate 10 000 USD na nem odzkousite vsechny mozne strategie a stejne nakonec zadny realny vysledek.
4.) V idealnim pripade vyzkousite strategii, funguje, navysujete, fungujete to a dari se.
Samozrejme takovych kombinaci muze byt nekonecne mnoho, ale jde o to, jestli lze najit v tomto mnozstvi nejaky system.
Kdyby se analyzovalo nejake vetsi mnozstvi dat.
Samozrejme bude zalezet na obdobi v kterych se trh nachazi a v jakou chvili kdo zacne.
Ahoj Honzo,
nevím jak to kdo má se zkoušením strategií a s penězi, ale mohu ti odpovědět za sebe. Já osobně jsem velkým zastáncem backtestování, než do něčeho jdu, tak si to pravdu dobře vyzkouším na historických datech a zjistím, jestli to má nějakou šanci a také již při tom zhruba poznám, jestli mi to bude sedět. Pokud se rozhodnu, že to vyzkouším live, tak zásadně na nějaké malé pozici. Budu konkrétní, pokud ti sedí obchodování akcií a rozumíš základům opcí, tak bych si třeba mohl říct, že akcie CSCO půjde asi nahoru, tak nakoupím 100x Long akcie CSCO (ne tisíc kusů, ale jen sto) za 40 USD kus a současně nakoupím 1x Long Put 40 za -250 USD s dvouměsíční expirací (za 44 dnů). Nejjednodušší hedge, jakou si umím představit, mohu vydělat nekonečně mnoho při uptrendu a prodělat jen -250 USD na Put opci, pokles mě nezajímá, protože mám Long Put 40 na pořizovací ceně. V ten samý den vypíšu Short Call 42.50 s expirací za 14 dnů za +40 USD. Tím jsem si vylepšil pořízení hedge (Long Put) na -210 USD, a to je nyní můj maximální prodělek. Pokud akcie poroste a překoná do čtrnácti dnů hranici 42,50, tak mi akcie vydělaly +250 USD, budu na Short Call 42.50 přiřazen a akcie mi zmizí - můj profit je jistých +40 USD a navíc mohu prodat Long Put, která mi hedžovala akcie za její zůstatkovou cenu, třeba +25 USD, celkově jsem tedy vydělal +65 USD. Pokud cena CSCO nevystoupá na 42.50 USD, tak po čtrnácti dnech vypisuji znovu Short Call na nějakém strike a získávám další Prémium. Pokud cena CSCO po pořízení hedge klesne, tak mi nezbývá než to samé vypisování, ale pouze na strike maximálně 40, tedy jako je již nakoupená Long Put... pořád mám maximální možnost ztráty pouze do hodnoty Long Put, kterou se snažím všemožně zlevnit.

Co z toho vyplývá? Pokud nakoupím za 8.000 USD 200 ks akcií CSCO (40 USD/kus) a ony klesnou na 20 USD, tak jsem prodělal -4.000 USD a zcela jistě to bude drastická rána pro můj 10000 účet, který odepíše 40% hodnoty. V příkladu s opcí a s jedním výpisem Short Call mohu prodělat -420 USD, tedy cca desetinu ztráty, pokud bych nepoužil nejjednodušší zajištění. Zcela jistě mě bude ztráta mrzet, ale nebude to nic fatálního, protože představuje -4.2% z mého účtu. Celý postup si ale nejdřív vyzkouším nanečisto na nějakých historických datech a budu hledat příležitosti, kde budu mít nějakou výhodu nebo systém nákupu akcií a zajištění budu kombinovat (viz články Delta Neutral...). Pokud mi takové obchody půjdou, mohu navyšovat libovolné množství peněz do akcií a do zajištění a mohu tuto strategii více rozvíjet, například tak, že budu koš nakoupených Long akcií neustále hedžovat indexovými opcemi, ze kterých můžeš tvořit spreadové pozice, aby jsi je měl levnější (viz články o Beta) atd...Chtěl jsem jen říct, že neskočím hned po hlavě do nějakých obchodů, o kterých vím jen to, co jsem si otestoval a v hlavě naplánoval, protože v reálu to může být jinak. Taky si mohu říct, že takové obchody nejsou pro mě a budu zkoušet něco jiného, v případě ztráty -40% z účtu budu patrně v hledání více omezen než při ztrátě -4.2%...
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sarej
Příspěvky: 72
Registrován: pon 02. bře 2020 20:53:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od sarej » stř 04. bře 2020 21:32:43

Super moc dekuji za odpoved.
Tento pristup se mi zda rozumny a zkusim ho co nejvice prozkoumat a otestovat.
Jen jestli te muzu poprosit o prepocet nebo opravu mych vypoctu z pohledu rizika. Pokud bych chtel cilit na obchody s doporucenym riskem 1:3.
Tak moje potencionalni maximalni ztrata v nejednodusim pripade bude - 250 USD, jako naklad za nakup long put opce, mel bych tedy cilit na zisk 900 (900-250) = 750 USD pro dosazeni pozadovaneho risku 1:3. Tedy akcie musi vzrust o 9 USD behem 44 dnu na cenu 49 USD. Coz je temer okolo 25% narust, jestli to tak spravne chapu v kontextu s riskem?
Diky moc za odpoved.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 05. bře 2020 15:20:40

Ahoj Honzo,
ano, je to tak. To byl ale modelový příklad, protože ten plánovaný nárůst je málo pravděpodobný v tak krátkém čase, chtěl jsem aby vynikl princip. Samozřejmě, že to stejně funguje u dlouhodobých obchodů, kde ceny opcí nejsou proporcionálně dražší k časové vzdálenosti do expirace, takže záleží na časovém horizontu každého obchodu. Pokud zvolím roční držení akcií, mohu mít více času na zlevňování ochrany, mohu přidat další prvky nesoucí riziko - například výpisy nad cenou ve větším množství na krátkodobých expiracích (Ratio Spready) nebo současně také vypisovat Short Put a chránit podklady Put Vertikálními Bear Spready s danou možností velikosti ochrany vyplývající z hodnoty maximálního profitu na těchto Spreadech, těch možností je strašná spousta, je to ale vždy lepší, než prostý nákup akcií (...z mého pohledu), protže jakýkoliv pohyb proti směru držení podkladu vždy vede ke kompenzaci růstem ceny zajištění, takže tvou snahou pak nebude monitorovat profit na podkladu ale snaha pořídit zajištění zadarmo.....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sarej
Příspěvky: 72
Registrován: pon 02. bře 2020 20:53:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od sarej » sob 07. bře 2020 21:54:29

Ahoj, diky za odpoved. Chapu, ze byla ilustrativni, jen jsem si chtel dat celkovy obraz do kontextu. Stavalo se mi, ze jsem mel dany system s riskem takto nastaveny pri intradennim obchodovani napriklad 1:2, ale treba 1 tick pred cilenym profitem se trh otocil a zasahl stop-loss zacatky na burze, ale podobne to bylo u pozice iron condor, kdy jsem se blizil cilenemu profitu, ale trh se otocil prisla ztrata. Psychicky jsem pozdeji radeji uzaviral driv pozice, nez nez abych je v plne vysi nechal vyexpirovat a ziskal plny profit. V opcnim pripade muzu pouzit conversion jako SL nebo Profit target. ;D
Stary zpusob uvazovani.
Nebo budu muset mit dany jasnymi pravidly s max. riskem a danym ziskem bez denniho sledovani pohybu, mam tim na mysli obchodovat jen evropsky typ opci, neni to zcestna myslenka? Muzu se pripravit potencionalne o hodne obchodnich moznosti uprav pozice. Na to mi odpovi nejspise backtesty. Vicemene obchodovani opci je takova velka sachova partie, kdyz si procitam jednotlive clanky, nez jen opakovani 1 strategie dokola, podle danych pravidel.
Diky

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od dobretrejdy » pon 09. bře 2020 8:35:49

sarej píše:
sob 07. bře 2020 21:54:29
... Stavalo se mi, ze jsem mel dany system s riskem takto nastaveny pri intradennim obchodovani napriklad 1:2, ale treba 1 tick pred cilenym profitem se trh otocil a zasahl stop-loss zacatky na burze, ale podobne to bylo u pozice iron condor, kdy jsem se blizil cilenemu profitu, ale trh se otocil prisla ztrata.......
Ahoj Honzo,
nechci, aby to vyznělo jako nějaký permanentní opoziční názor a působilo to tak, že prosazuji nějakou vlastní pravdu, ale to, co popisuješ, je přesně ten princip, kdy jsi (z mého pohledu) téměř dopředu odsouzen k neúspěchu, protože intradenní obchodování a Iron Condor nedisponují obchodní výhodou vyplývající z logiky poměru risk/odměna (RRR). Proč?

1/ Pokud bych předpokládal, že intradenním obchodováním je myšleno například pořízení Long nebo Short futures na nějakém signálu a vystoupení na nějakém ProfitTargetu nebo StopLoss v průběhu jednoho obchodního dne, pak musím v trzích těchto nástrojů nalézt takový intradenní obchodní systém, který by měl velkou pravděpodobnost úspěchu, abych pak mohl profitovat ze zadaného přístupu s RRR 1:2 a mohl být konzistentně profitující. Davy neúspěšných intradenních traderů mě přesvědčují o tom, že i když mám systém po vstupu do obchodu takto nastaven (1:2), tak není možné být dlouhodobě profitabilní, protože mé strategie nemají obchodní výhodu projevující se vysokým procentem profitabilních obchodů ke ztrátovým. Mohu se pokusit z obchodního systému vyloučit psychiku automatizováním strategií, ale pořád je zakopaný pes v nalezení systému s vysokým Win%. Přestože jsou weby a sociální sítě plné těchto zaručeně dobrých systémů, neznám osobně významně profitujícího obchodníka na intradenní bázi. Očekávám jejich nesouhlasné reakce…:c).

2/ Iron Condor má naopak vysokou pravděpodobnost ziskových obchodů (třeba podle Delta vypsaných strike), ale krajně nepříznivé RRR, takže většinou jeho aplikace v praxi znamená sérii drobných profitů, kterou bezpečně smaže nějaká občasná ztráta, pokud je jich více v řadě, tak je to vražedná strategie zejména pro malé a přeexponované účty. Nevýhoda z RRR podle mě spolehlivě překoná výhodu pravděpodobnosti dosažení série malých profitů.

Hledání systému s dobrým poměrem ztráty a profitu, který by jsi nemusel sledovat na denní bázi tak zcela jistě neleží ve výše uvedených přístupech. Dnes ráno se e-mini futures na SP500 obchodovalo s 5% propadem, nehedžované pozice nebo kondoři bezpochyby po dnešku nepotěší mnoho traderů, pokud jsi měl ale debetní strategie s pevně danou ztrátou například ve výši investice a profitem násobně vyšším než tato ztráta, tak buď oželíš tuto investici nebo budeš slavit mnohonásobně vyšší profity…:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 50
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od fundibularius » pon 09. bře 2020 10:03:29

Je zajimave sledovat ten "boj" priznivcu kreditnich a debetnich strategii. Asi se da vydelavat na obojim. Ale je to zajimave. :)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od sas.martin » ned 12. dub 2020 21:51:52

Ahoj,
abych jen nebyl vyžírka, co tady čte všechny články a nikdy nic nepřispěje, tak taky napíšu vlastní názor.

Rozhodně doporučuji sehnat nějaká kapitál a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Ideálně na začátku s malým kapitálem, protože téměř nikdo nemá hned první rok ziskový, ale pokud se toho nebojíš, tak klidně i větší :)
Teorie je jedna věc, ale dokud člověk nezažije ty emoce a ve skutečnosti nevidí, jak se cena opce vyvíjí, tak nezná nic.

Kreditní strategie jsou krásné v tom že, většinou třeba při RRR 1:10 je veliká pravděpodobnost úspěchu, a tak má člověk třeba i desítky ziskových obchodů v řadě. Člověk se pak cítí jako král, kterému patří celý trh. Já takto neměl 10 měsíců ztrátový obchod. Bohužel dříve nebo později příjde "průser", který v lepším případě odmaže jenom všechny dosavadní zisky. Pokud se člověku podaří tento průser nějakým zázračným způsobem včas podchytit a strategii zrovna v ten čas vypnout může se těšit na dalších třeba 10 měsíců zisků. Popravdě ale, kdo z nás má křišťálovou kouli :)

Důvod, proč nemám rád debetní strategie je ten, že mě strašně stresuje, když má trh udělat nějaký pohyb do nějakého data. Strašně mě stresuje ten pocit, že čas je proti mě. Že je můj nepřítel. Abych tento faktor času eliminoval, tak obchoduji opce na dlouhé časové období. Trošku se zde tedy vytrácí podstata opcí, ale já se v těchto obchodech cítím komfortně a to je podle mě naprostý základ úspěchu.

Tento styl obchodování - debetní strategie na dlouhé časové období proložený občasnými kreditními výpisy (kde čas je můj přítel :) ) mi jako člověku naprosto vyhovuje a konečně se dostavují i první úspěchy.
Takže asi tak ... důležité je najít si to svoje a v ideální případě cestou moc neprodělat :)

Lukáš
Příspěvky: 3
Registrován: pát 27. lis 2020 7:51:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Budget

Příspěvek od Lukáš » pát 27. lis 2020 8:01:43

Zdravím Jirko, rád bych se touto cestou zeptal na názor na Money management.
Jsem začínající obchodník a prozatím používám především Call debit a Put kredit spready.
Z hlediska MM vždy vstupuji do jednotlivých obchodů s maximální potenciální ztrátou 1,5-2%.
Počet otevřených obchodů je vždy max. cca 5, tedy využívám max. cca 10% kapitálu, kterým disponuje můj účet.
Zbývajících 90% "leží" na obchodním účtu a nejsou využity.
Myslíte že by bylo rozumné nakoupit akcie a využít takto např. dalších 20% účtu?
Mám totiž (možná nesprávně) vryto v hlavě, že nákup akcií "silných" firem je poměrně konzervativní až skoro bezrizikové kvůli toho, že můžeme "držet" nekonečně dlouho...
Rád bych znal Váš názor, stejně jako případně ostatních zkušenějších traderů.


dobretrejdy píše:
stř 04. bře 2020 13:56:56
sarej píše:
pon 02. bře 2020 21:04:42
Ahoj, chtel jsem se zeptat, jaky mate nazor na budget.....
1.) Jde postupne a systematicky se dopracovat k uspechu?
Napriklad tak, ze zacnu s uctem 10 000 USD a tomuto uctu navolim patricnou strategii, kde budu postupne se
propracovat systematicky k navysovani kapitalu diky tradingu a dostanu se postupne k zajimavejsim strategii a
2.) kombinacim.
Nebo to mate spis takto.
S prvni strategii znicim prvni 10 000 USD.
3.) S druhou strategii propalim dalsich 10 000 USD atd..dokud to jde a presto porad nic.
Nebo mate 10 000 USD na nem odzkousite vsechny mozne strategie a stejne nakonec zadny realny vysledek.
4.) V idealnim pripade vyzkousite strategii, funguje, navysujete, fungujete to a dari se.
Samozrejme takovych kombinaci muze byt nekonecne mnoho, ale jde o to, jestli lze najit v tomto mnozstvi nejaky system.
Kdyby se analyzovalo nejake vetsi mnozstvi dat.
Samozrejme bude zalezet na obdobi v kterych se trh nachazi a v jakou chvili kdo zacne.
Ahoj Honzo,
nevím jak to kdo má se zkoušením strategií a s penězi, ale mohu ti odpovědět za sebe. Já osobně jsem velkým zastáncem backtestování, než do něčeho jdu, tak si to pravdu dobře vyzkouším na historických datech a zjistím, jestli to má nějakou šanci a také již při tom zhruba poznám, jestli mi to bude sedět. Pokud se rozhodnu, že to vyzkouším live, tak zásadně na nějaké malé pozici. Budu konkrétní, pokud ti sedí obchodování akcií a rozumíš základům opcí, tak bych si třeba mohl říct, že akcie CSCO půjde asi nahoru, tak nakoupím 100x Long akcie CSCO (ne tisíc kusů, ale jen sto) za 40 USD kus a současně nakoupím 1x Long Put 40 za -250 USD s dvouměsíční expirací (za 44 dnů). Nejjednodušší hedge, jakou si umím představit, mohu vydělat nekonečně mnoho při uptrendu a prodělat jen -250 USD na Put opci, pokles mě nezajímá, protože mám Long Put 40 na pořizovací ceně. V ten samý den vypíšu Short Call 42.50 s expirací za 14 dnů za +40 USD. Tím jsem si vylepšil pořízení hedge (Long Put) na -210 USD, a to je nyní můj maximální prodělek. Pokud akcie poroste a překoná do čtrnácti dnů hranici 42,50, tak mi akcie vydělaly +250 USD, budu na Short Call 42.50 přiřazen a akcie mi zmizí - můj profit je jistých +40 USD a navíc mohu prodat Long Put, která mi hedžovala akcie za její zůstatkovou cenu, třeba +25 USD, celkově jsem tedy vydělal +65 USD. Pokud cena CSCO nevystoupá na 42.50 USD, tak po čtrnácti dnech vypisuji znovu Short Call na nějakém strike a získávám další Prémium. Pokud cena CSCO po pořízení hedge klesne, tak mi nezbývá než to samé vypisování, ale pouze na strike maximálně 40, tedy jako je již nakoupená Long Put... pořád mám maximální možnost ztráty pouze do hodnoty Long Put, kterou se snažím všemožně zlevnit.

Co z toho vyplývá? Pokud nakoupím za 8.000 USD 200 ks akcií CSCO (40 USD/kus) a ony klesnou na 20 USD, tak jsem prodělal -4.000 USD a zcela jistě to bude drastická rána pro můj 10000 účet, který odepíše 40% hodnoty. V příkladu s opcí a s jedním výpisem Short Call mohu prodělat -420 USD, tedy cca desetinu ztráty, pokud bych nepoužil nejjednodušší zajištění. Zcela jistě mě bude ztráta mrzet, ale nebude to nic fatálního, protože představuje -4.2% z mého účtu. Celý postup si ale nejdřív vyzkouším nanečisto na nějakých historických datech a budu hledat příležitosti, kde budu mít nějakou výhodu nebo systém nákupu akcií a zajištění budu kombinovat (viz články Delta Neutral...). Pokud mi takové obchody půjdou, mohu navyšovat libovolné množství peněz do akcií a do zajištění a mohu tuto strategii více rozvíjet, například tak, že budu koš nakoupených Long akcií neustále hedžovat indexovými opcemi, ze kterých můžeš tvořit spreadové pozice, aby jsi je měl levnější (viz články o Beta) atd...Chtěl jsem jen říct, že neskočím hned po hlavě do nějakých obchodů, o kterých vím jen to, co jsem si otestoval a v hlavě naplánoval, protože v reálu to může být jinak. Taky si mohu říct, že takové obchody nejsou pro mě a budu zkoušet něco jiného, v případě ztráty -40% z účtu budu patrně v hledání více omezen než při ztrátě -4.2%...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host