Výsledky 2023

Názory, kritika, psychologie, knihy, filmy, seriály......prostě nejrůznější tradingové haraburdí
Odpovědět
P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Výsledky 2023

Příspěvek od P/L » sob 25. bře 2023 21:18:31

Očekávání do dalšího roku je pro mě těžké stanovit, protože po prvním roce ještě nemám vybudovaný smysl pro to, jaké je pravděpodobností rozdělení mého přístupu a jestli mi trhy hrály do karet, nebo ne. Ale tak nějak si myslím, že to snad dělám o trochu líp než na začátku, takže výsledek by měl být také o trochu lepší :) Uvidíme, jestli trhy tuto jednoduchou logiku přijmou :). Kolem +25% bych byl spokojený.
První čtvrtletí nevyšlo. Přestože jsem obchodoval v podstatě to samé jako před rokem (gamma scalping před earnings), trhy se chovaly jinak. Už někdy od poloviny listopadu jsem měl pocit, že volatilita roste velmi neochotně a rychle klesá zpět.
Plácal jsem se lehce pod 0, ale nakonec jsem první kvartál zakončil po 27 obchodech na cca +2.5%, díky mírnému zariskování při sázce na částečné zotavení dvou technologických titulů po krachu SVB.
Zatím to vypadá, že začátek minulého roku nebyl běžný stav a trhy mi tehdy hrály do karet (skoro +10% za Q1). Na druhou stranu doufám, že letošní leden a únor byl pro můj přístup trochu horší než je normál. I tak mi dosavadní průběh změnil očekávání, zmiňovaných +25% p.a. teď vypadá nedosažitelně.

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od P/L » sob 22. črc 2023 11:48:15

Po 2Q jsem si definitivně uvědomil, že můj přístup je příliš závislý na volatilním prostředí. Co fungovalo v 2022 (hlavně v první polovině), ve 2023 už tak úspěšné není.
Po 25 obchodech jsem 2Q zakončil s výsledkem cca -0.5% (tzn. +2% YTD).
Do dalšího kvartálu vstupuji se změnou. Můj přístup je hodně vega+ a theta-. Do portfolia proto přidám strategii s vega- a theta+, která v ideálním případě příliš neukrojí ze zisků a významně zmenší ztráty.
Také plánuji být více vybíravý ve výběru titulů. Z 2022 jsem si stále nesl představu, že v zisku skončí téměř vše a naskakoval jsem i do obchodů, kde nebyl přiliš velký potenciál. Už mám poměrně velký vzorek z reálného obchodování, takže tituly, které opakovaně přinesly ztrátu, jednoduše obchodovat nebudu. Naopak profitabilní tituly budu obchodovat ve větším objemu.

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od P/L » ned 01. říj 2023 9:18:09

Ve 3Q jsem postupoval tak, jak jsem popsal výše. Udělal jsem 13 obchodů, doplněných o 8 "volatility hedge" obchodů, s výsledkem cca +2.5% (tzn. 4.5% YTD).

Červenec dopadl dobře, vycházely mi earnings obchody a zároveň něco málo přidaly i kreditní spready. V srpnu ale přišla studená sprcha, měl jsem spready dost široké a navíc ještě delta+, a proto rychlý pokles trhu vedl ke ztrátě, která téměř vymazala zisky za předchozí měsíc. Nakonec jsem pozici rolováním a call výpisy dostal během cca dvou týdnů do zisku, ale tato zkušenost byla natolik silná, abych si uvědomil, že v takové pozici už nikdy být nechci :) Další spready jsem otevíral užší, tzn. s menším vlivem pohybu podkladu na PL a větším prostorem na případné rolování.
Zbytek kvartálu příliš nevycházel, ať už earnings (např. jsem si na jednom titulu těsně před E "vyžral" pár dnů s klesající volatilitou a pozici raději zavřel, aby asi hodinu na to odstartoval výraznější pohyb dolů) nebo na spreadech (vertikální rolování tam a zpět, blízko expirace). Přesto takový průběh stačil na plochou equity křivku, s malým profitem na konci.
Celkový průběh v podstatě splnil očekávání, kreditní strategie pomohla zabránit ztrátám ve dnech s nižší volatilitou. Na druhou stranu tento přístup vyžaduje mnohem víc pozornosti a subjektivně je náročnější na psychiku. Při větších pohybech jsem celou session jak na trní, kam půjde podklad a úpravy pozice vnímám jako prohru (úprava do ztáty, narozdíl od úpravy do zisku u gamma scalpingu). Přestože nemám žádné naked short opce (poměr 1:1) a relativní pohyby na účtu nejsou velké, tak moje psychika dostává zabrat :) Ale doufám, že s přibývajicími obchody bude vliv menší. Také chci prozkoumat všechny možné scénáře, které mohou nastat (pohyby podkladu + volatility skew na opcích) ve spojitosti s různými strategiemi (šířka spreadu, expirace, úpravy pozice). To by mělo pomoci mé hlavě lépe snášet výkyvy, které jsou z podstaty jiné než u gamma scalpingu.
Plán do 4Q je pokračovat ve stejném duchu a postupně zvyšovat objem (ve 3Q jsem využíval jen kolem 15% dostupného marginu).

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od P/L » ned 07. led 2024 16:23:21

15 earnings obchodů + 7 kredit spread obchodů v Q4 s výsledkem cca +0.5%, tzn. celkově cca +5% za 2023. Na IB portálu mám něco přes 9% (rozdíl je způsobený úroky z volné hotovosti, které do mé výkonnosti nepočítám). Z výsledkem nejsem spokojený, k plánovaným +25% jsem se ani nepřiblížil.

Výsledek za Q4 byl poznamenaný ztrátou ze dvou earnings "jistot", kde jsem měl trochu větší pozici.
V průběhu Q4 jsem v doplňkové kreditní strategii zcela opustil call stranu. Zjistil jsem, že ji společně s put stranou nedokážu obchodovat. Přijatý kredit si vybírá daň v podobně neustálého monitoringu podkladu, každý pohyb je potenciální průšvih. Call debetní spread zase vyžaduje větší pohyb nahoru, jinak ztrácí. Nepochybuju o tom, že existuje hodně traderů, kterým funguje, ale s mým nastavením hlavy a jako doplněk k pre-earnings obchodům (+vega,-theta) zůstávám pouze u kreditní put strany (1:1, s přijatelným rizikem).

V 2024 budu pokračovat ve stejném duchu. Cíl je opět +25% :)
IMG_4480.PNG
IMG_4480.PNG (26.66 KiB) Zobrazeno 1558 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od dobretrejdy » ned 07. led 2024 16:47:01

Ahoj,
zhodnotit o zhruba deset procent není důvod k nespokojenosti, protože to je především kladné zhodnocení. Mělo by být důkazem, že "nějakým způsobem" to funguje. Nemělo by tě znepokojovat zejména to, že jsi s danou strategií nevydělal tolik, kolik jsi plánoval, ale je třeba vyhodnotit, jestli je tato strategie pro tebe vhodná, osobně považuji Earnings obchody za velmi obtížnou disciplínu. Nemusí být špatné, pokud se představy nenaplňují, zkusit změnit strategii a hledat jiné možnosti, jak vydělat. Obchodních přístupů, zejména při zapojení opcí je nepřeberné množství, tak proč nezkusit něco jiného? Za mě dobrý výsledek, možná tě neuspokojuje z pohledu různých příspěvků na sociálních sítích, kde téměř každý ukazuje, jak letos super vydělal, uvidíme, jestli se jim to podaří letos zopakovat. Na tyto pseudosrovnání je potřeba se vykašlat, protože nemají žádnou vypovídací schopnost, každý obchoduje s něčím jiným, má jinou velikost účtu a prováděl nejrůzněji rizikové obchody, proto potvrzuji a opakuji, hezké roční zhodnocení, pokud budeš mít letos stejné, tak to bude skvělé :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od P/L » ned 07. led 2024 18:30:17

Ahoj,
děkuji za povzbudivá slova :)
Aby nedošlo k mýlce, earnings obchody myslím gamma scalping s výstupem před earnings, nikoli držení pozice během earnings a výstup po.
Oboje mám poměrně dobře otestované a souhlasím, že obchodovat samotné earnings je těžké, nepřišel jsem na žádný smysluplný přístup. O psychické náročnosti nemluvě, zcela výjimečně jsem si to párkrát naživo vyzkoušel a není to nic pro mě (velmi jednoduchá kalkulace "kdybych udělal X mohl jsem mít Y", která v případě ztráty nebo ušlého velkého profitu bolí). Když je obchod při gamma scalpingu více rozložený v čase, tak už se hlava alternativními scénáři tolik nezabývá a případnou ztrátu tak snáším mnohem lépe. Z backtestu mi pár titulů jakžtakž vyšlo a hlavně jsem daný přístup schopný dlouhodobě obchodovat. Velmi se mi líbí zamykání profitu (i za cenu komisí a předčasných hedge) a předem daný výstup (když se ale volatilita dostatečně zvýší už pár dní před earnings, nerozpakuji se pozici zavřít, nebo alespoň část).
Sociální sítě nesleduji, pro srovnání mi stačí index, inflace a vědomí, kolik času jsem strávil sledováním a úpravou pozic (o komisích ani nemluvě) :) Samozřejmě jsem rád, že jsem v plusu, ale v širším kontextu je to bída.
Mám jednu novou oblast, kterou bych chtěl letos prozkoumat, tak uvidíme, jestli to k něčemu povede.

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky 2023

Příspěvek od fundibularius » ned 07. led 2024 23:18:27

Zisk +10 %? Co bych za to před lety dal. No jasně, není to +250 %, ale taky to není -50 %. Letos je na index málo co. A na některé akcie teprve. Mít pár miliónů dolarů na účtu, tak bych nebyl nadšený. I když. Tisíce ze mě rentiéra během roku neudělá. Cíl +25 % je stanovený jakým způsobem? Historická výkonnost strategie? Index taky nedělá +25 % každý rok. https://www.slickcharts.com/sp500/returns

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host