Adjustace opčních dat

Technologie a technologická řešení, aplikace, software, zdroje dat a všemožné podobné vychytávky
Odpovědět
xjunajan
Příspěvky: 6
Registrován: ned 07. čer 2020 22:07:37
Kontaktovat uživatele:

Adjustace opčních dat

Příspěvek od xjunajan » čtv 22. dub 2021 13:47:15

Zdravím,

a přicházím s dotazem, jak v backtestech řešíte adjustaci opčních dat?

Adjustujete kromě ceny podkladu i opční ceny (strike, bid/ask, ..) a nebo pouštíte testy s neadjustovanými daty a nějakou logikou pozice upravujete při případných dividendách a splitech?

Předem moc děkuji za všechny rady..

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Adjustace opčních dat

Příspěvek od dobretrejdy » pát 23. dub 2021 6:05:35

Ahoj,
odpovědi na tvou otázku by mělo předcházet zjištění, jaká opční data máš na mysli, tedy která používáš pro backtestování opčních kontraktů. Zatím jsem nepoznal nikoho, kdo využívá k analýze na historických datech nějaká nakoupená opční historická data, protože jsou nekřesťansky drahá. Osobně vyžívám k úplně hrubému otestování základní myšlenky analytickou platformu thinkorswim, na přesnost dat se spolehnout tady nedá, na testování nějakých systematických obchodů se snažím využít vlastní výpočet opčních cen (viz články o VBA).

Je pravdou, že při pořízení opčních dat je zapotřebí zohlednit zejména rozsah Ask/Bid, protože se opční ceny v mnoha případech zobrazují pouze jako virtuální nabídky, které jsou poté market makery uspokojovány, daný opční kontrakt totiž v danou chvíli nikdo fyzicky nenabízí nebo nepoptává a to může ve skutečnosti u méně likvidních titulů vést ke značně rozdílnému výsledku při exekuci v reálu než "na papíře". K tomuto problému se pak musí zohlednit situace, kdy se Ask/Bid rozevírá i u jinak velmi likvidních titulů - po Open, před Close, opřed Expirací...což se téměř nedá při nějakém algoritmickém pokusu o backtesty postihnout.

Za mou osobu bych uvítal nějaké náznaky vlastních přístupů k testování opčních strategií od někoho, kdo se o to pokouší nějakou jinou vlastní cestou, bylo by super zjistit něco nového a inovativního...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

xjunajan
Příspěvky: 6
Registrován: ned 07. čer 2020 22:07:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Adjustace opčních dat

Příspěvek od xjunajan » ned 25. dub 2021 22:49:23

Ahoj,

moc dekuji za rychlou odpoved. Ja s backtesty na opcich teprve zacinam, takze budu rad za kazdou radu.

Pro prvni backtesty jsem koupil data k AAPL (od roku 2000), na kterem se ucim cely process a pak nejspise koupim cely US dataset (vyjde mnohem levneji, nez pri kupovani po jednotlivych tickerech). Penize to ale rozhodne nekrestanske jsou, o tom zadna. Doufam, ze budou vyvazene kvalitou a ze se investice i casem zaplati.

Ohledne adjustace dat jsem prochazel zdroje na internetu a podle:
https://www.schaeffersresearch.com/educ ... justments
a predevsim:
https://www.youtube.com/watch?v=UUQnPDe1iz8


Muze v zivote opce dojit k nekolika udalostem, kdy se opce adjustuje:
  • even splity (napr.: 4:1)
    - zde staci pomerove podelit strike price a vynasobit pocet kontraktu
  • odd/reverse splity (napr.: 3:2, 1:4)
    - zde se meni deliverables, multiplier, atd.. - zalezi vzdy pripad od pripadu
  • neplanovane dividendy
    - zde se meni strike price (nebo i deliverables)
  • pravidelne dividendy
    - jsou zapocitany do ceny opci, takze je neni treba resit
Z toho, co jsem cetl, jsou even splity standardizovane. U ostatnich zalezi na OCC, jak se se situaci popere.

Nastesti pro me, Apple mel vzdy jen pravidelne dividendy a splity byly v pomeru X:1, takze staci podelit strike a vynasobit pocet kontraktu.

Prochazel jsem data co mam a zda se, ze ceny opcnich kontraktu nejsou adjustovane o splity. Pro uplnost jsem opcni data doplnil jeste o historii splitu, dividend a cen samotne akcie a tu pak "odadjustoval", takze na prikladu posledniho splitu vidim tato data:
http://honza.dreamware.cz/secure/aapl_s ... story.png

Opcni strike se pri splitu 31.8.2020 snizilo na ctvrtinu (plus poskocila cena - proto jina delta a vyssi bid/ask).

Zda se tedy, ze v opcnich backtestech jsou dve moznosti:
  • Pri praci s opcemi pouzivat neadjustovane ceny a po kazdem close si overit, zda nedoslo ke splitu a pripadne upravit pozice.
    - Pro vypocet indikatoru na samotnych akciich se porad mohou pouzivat adjustovana data o splity i dividendy.
    - V nekterych strategiich, kde se porovnava cena akcie s cenou opce, muze hrat roli i pravidelna dividenda, ktera je zapocitana v cene opce jiz pred ex-dividend day. Tomu se radeji zatim vyhnu.
  • Druhou moznost vidim v adjustaci opcnich dat, ze bych zpetne prepocital strike price a bid/ask, ale nejspis by tim utrpela presnost dat?
    - Daly by se pak ale používat adjustované ceny na opcích i akciích a celý proces by byl o to jednodušší.
Ja se zatim rozhodl jit prvni cestou a zkusit si upravovat pozice pri backtestovani.

U tech virtuálních opčních cen mě napadá jen to, že by se měly vybírat tituly s dobrým objemem a případně k ceně připočítat i nějaký slippage (třeba pár procent). Nic z toho ale nebude dostatečně přesné, aby to nasimulovalo budoucí obchody.

Ohledne dalsiho postup - Nejsem moc velky kamarad s excelem, takze muj plan je vytvoreni platformy, kde se podle zadane strategie nactou data z DB, vypocitaji indikatory a zadaji obchody na nakup/prodej akcii a opci. Ty se pripadne adjustuji o splity a dividendy a vysledek obchodu se ulozi do DB.
Pokud se nejaka strategie ukaze byt zivota schopna, pak uz staci jen napojit platformu na IB API a posilat obchodni prikazy rovnou tam.

Jako prvni strategii jsem vybral tu z clanku o delta neutral obchodech (https://dobretrejdy.com/?p=5275).
Mym cilem je vyzkouset ji v ruznych trznich situacich a zkusit optimalizovat jednotlive vstupy.

Kdybys mel prosim nejake rady, na co si dat pozor, jak u strategie postupovat nebo kdybys mel tipy na jine mechanicke strategie, tak prosim dej vedet.

Pridam sem casem dalsi update, jak budu mit neco noveho.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host