Párové obchodování opcí na VXX a VXZ

Témata související s obchodování Volatility, VIX Index, VX futures, VIX opce, Volatility ETN...
Odpovědět
Adam98
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 31. říj 2019 10:13:28
Kontaktovat uživatele:

Párové obchodování opcí na VXX a VXZ

Příspěvek od Adam98 » čtv 28. lis 2019 17:34:06

Ahoj,
narazil jsem teď na nějaké strategie na párové obchodování VXX a VXZ, ale jelikož pro evropany není v současné době povoleno tato ETN obchodovat napřímo, napadlo mě to zkusit pomocí opcí.

V TWS jsem si zobrazil grafy IV pro obě ETN a vyšlo mi toto:
VXX VXZ IV .JPG
VXX VXZ IV .JPG (69.52 KiB) Zobrazeno 4458 x
Napadlo mě tedy, že bych mohl zobchodovat situace, kdy se sníží rozdíl mezi IV na VXX a VXZ na výrazně podprůměrnou úroveň.(v obrázku označeno zelenými kroužky) Napadlo mě k tomu použít long straddle na VXX a short straddle na VXZ. Jako možný problém mě napadá rozdílná cena obou podkladů, pak by bylo asi potřeba nějak vybalancovat pořízené a vypsané opce.

Myslíte že dává smysl se něčemu takovému věnovat dále?
Předem díky za všechny rady a tipy.
Adam

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Párové obchodování opcí na VXX a VXZ

Příspěvek od dobretrejdy » pát 29. lis 2019 9:22:20

Ahoj Adame,

smysl to určitě dává. Nejdříve je potřeba se zabývat problematikou Long/Short obchodů - párovým obchodováním obecně, takže na takový zdánlivě jednoduchý dotaz nejde odpovědět na několika řádcích, já jsem tomu věnoval v minulosti opravdu hodně, takže vím, že to není tak jednoduché. VXX a VXZ opravdu může tvořit dobrý pár, protože obě pracují na obdobném principu s VX futures, takže to chce nejdřív pochopit zase základní principy těchto ETN. Problémem možná není nedostupnost akcií (restrikce EU), protože při přiřazení nebo uplatnění je na svůj účet obdržíš, ale například značné poplatky za držení Short akciových pozic, u VXZ pak celkem slabší likvidita (široký Ask/Bid).

Nahradit párový obchod na podkladu simulací pomocí opčních kontraktů není nic nemožného, ale naráží na jiné problémy - dolarovou neutralitu celého páru a existenci situací, kdy do obchodu s opcemi vstoupíš na nějakém signálu (teď je vhodná chvíle) a okamžitě přijde pohyb v některém směru a ty musíš (chceš) vystoupit. U podkladů s tím není problém, prostě zlikviduješ pořízené akcie nebo futures, u opcí hraje roli časová hodnota a Delta, pohyb se do opčních kontraktů za tak krátkou dobu přesně nepřenese, což může přivodit ztrátu jenom z těchto důvodů, když na podkladu už by jsi profitoval. Dalším problémem je StopLoss, u párových obchodů se zadává například časový stop nebo jiné formy ukončení (i pomocí opcí), kdežto u opčních kontraktů jsi omezen dobou do expirace.

To je jenom to první co mě nyní přišlo jako mírně zásadnější kritické body, ale není to nic neřešitelného. Já se tomu budu věnovat ve svých článcích právě o nástinu těchto typů obchodů, takže pokud to začneš nějak zkoušet nebo testovat, tak budu rád, když se tady s námi podělíš o experimentální nebo obchodní zkušenosti s těmito podklady. Ahoj, Jirka :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Adam98
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 31. říj 2019 10:13:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Párové obchodování opcí na VXX a VXZ

Příspěvek od Adam98 » sob 30. lis 2019 9:55:37

Ahoj Jirko,

díky za odpověď. Zkusím si tedy celou problematiku trochu hlouběji nastudovat a uvidím co to přinese. :D Pokud začnu něco testovat, tak se určitě rád s výsledky podělím. Každopádně se budu těšit na články s touto tématikou.
Adam

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Párové obchodování opcí na VXX a VXZ

Příspěvek od dobretrejdy » sob 10. dub 2021 12:15:19

...upozorňuji na reverzní split 1:4 na VXX s účinností od 23.4.2021

VXX.jpg
VXX.jpg (86.23 KiB) Zobrazeno 3265 x

Pár řádků o této operaci tady https://www.businesswire.com/news/home/ ... 84%A2-ETNs

:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host