VIX Index

Témata související s obchodování Volatility, VIX Index, VX futures, VIX opce, Volatility ETN...
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

VIX Index

Příspěvek od dobretrejdy » pát 27. zář 2019 8:47:55

VIX Index - “index strachu” v otázkách a odpovědích
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od Petr Eff. » ned 29. zář 2019 10:55:45

Ahoj, sleduju nějakou dobu tweety VixCentral. Téměř pořád jsou komenty ve stylu
vixc.jpg
vixc.jpg (45.2 KiB) Zobrazeno 8949 x
Snad jen jednou za posledních pár týdnů jsem místo "large" zaznamenal "middle"
Jak se to dá uchopit?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od dobretrejdy » ned 29. zář 2019 13:01:54

Ahoj,
tak na VIX Central si můžeš zobrazit term structure VX futures, to je asi známá věc. Toho se dá využít při obchodování VX spreadů, to jsem popisoval dost podrobně na webu, takže to také není novinka. Volatility ETN (VXX například) je strukturované ETN, které na základě nějakého výpočtu simuluje držení prvních dvou VX futures kontraktů, když toto držení leze připodobnit k mezidennímu rolování mezi těmito kontrakty (budu výpočtu a vysvětlení mechaniky rolování věnovat celý článek v blízkém budoucnu). Většinu času to vypadá, že se roluje z levnějšího prvního kontraktu do druhého dražšího kontraktu (contango), což je jasný ztrátový podnik, takže proto hodnota VXX systematicky klesá. Ve zbylém čase, kdy jsou první kontrakty dražší než druhé (backwardation), takové rolování představuje profit, protože rolování probíhá z dražšího do levnějšího futures. To vypadá jako logické vysvětlení cenového pohybu VXX, který vytrvale ztrácí na hodnotě, aby se v dobách neklidu na trzích vzepřel do nebývalých nárůstů.

Pokud budu systematicky shortovat volatilitu (Vega Short obchody) pomocí VXX, tak by to vypadalo, že pouhé Contango na VX futures stačí k úspěšnosti takových obchodů, je to obecně pravda, ale hlavní úspěch tkví ve velikosti tohoto Contango, to vyplývá z analýzy vzorce výpočtu rolování. Takže pokud ve tweetech z VIX Central mluví "velkém větru do plachet" VXX, tak tím má autor asi na mysli existenci Contango na VX futures na nějaké vyšší úrovni (větší procentní rozdíl mezi cenou prvních VX futures), namísto "středního větru" pokud je Contango na nějakých nižších procentních úrovních. Tolik alespoň mé vysvětlení...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 95
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od Petr Eff. » ned 29. zář 2019 16:49:15

... jen mne zaujalo, že stále a stále "large", jako by ten fičák neměl ani chvíli oddechu (hodnoty od cca 5% do 15%). Je možné, že jsem jen při pozorování trefil větrné období.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od dobretrejdy » pon 30. zář 2019 6:10:49

nevím, jak to ten chlapík má nastaveno, ale pokud Contango není nic moc, tak konstatuje "no tail wind", jakési úplné bezvětří, například v srpnu nebyly trhy ideální...
Vix central Aug.jpg
Vix central Aug.jpg (45.11 KiB) Zobrazeno 8888 x
Faktem ale je, že v některých tweetech má napsáno že je "small wind" pro VXX, UVXY... v případech, kdy je backwardation, což je mírně nepochopitelné, no nic, jsou to jeho tweety, nechme mu to tak, jak mu to vyhovuje, křivku term structure na VX futures by si každý měl vyložit nakonec po svém :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od krejzic » úte 08. říj 2019 15:28:00

Co jsem z toho pochopil, tak on používá "head wind" v případě contanga a "tail wind" u backwardation. Když je tedy contango na nule, čili oba první měsíce na VIXu mají stejnou cenu, tak jsme bez větru ;)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od dobretrejdy » úte 08. říj 2019 16:22:17

krejzic píše:
úte 08. říj 2019 15:28:00
Co jsem z toho pochopil, tak on používá "head wind" v případě contanga a "tail wind" u backwardation. Když je tedy contango na nule, čili oba první měsíce na VIXu mají stejnou cenu, tak jsme bez větru ;)
Tak to asi bude opravdu tím letectvím. Hned první obrázek po googlení mi to vyjasnil, autor tweetu je asi pilot

wind.jpg
wind.jpg (19.63 KiB) Zobrazeno 8793 x

Contango = VXX klesá = Head Wind = fouká proti pohybu pohybu letadla a to zpomaluje = VXX klesá
Bacwardation = VXX roste = Tail Wind = fouká ve směru pohybu letadla a to zrychluje = VXX roste

...takže poslední tweetem a komentem již zcela chápu...Velké Contango = Velký Čelní Vítr

wind2.jpg
wind2.jpg (42.41 KiB) Zobrazeno 8794 x

Já mám VIX Central (Eli Mintz) https://twitter.com/VixCentral mezi těmi, které sleduji a zajímá mě vždy jenom Contango/Backwardation/procenta, takže teď k tomu ještě můžu přidat ten vítr :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Myk
Příspěvky: 16
Registrován: úte 08. říj 2019 18:20:03
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od Myk » úte 08. říj 2019 18:27:13

Přemýšleli jste někdy o fundamentálních důvodech, proč křivka VX term structure má výrazná lokální minima?
Např. proč je aktuálně DEC kontrakt už od února ve výrazném backwardation? Dá se to vysvětlit jen tím, že Dec má výrazně méně obchodních dnů, takže se očekává menší volatilita, plus že se očekává Santa Claus rallye? A jak by se dal vysvětlit backwardation na MAR kontraktu?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od dobretrejdy » stř 09. říj 2019 12:31:03

Dobrá otázka, na kterou jsem nemohl nikde nalézt uspokojivou odpověď. Zkoušel jsem na ni nalézt odpověď analýzou vzorce, na základě kterého se stanoví jeho cena https://dobretrejdy.com/?p=1119, kde patrně hlavním prvkem určujícím cenu je stanovení rozptylu cen od dnešního dne do dne expirace futures var(FT), nepodařilo se mi ale nějak pro mě věrohodně vysvětlit, jak se taková hodnota stanovuje a vypočítává, toto bych opravdu ocenil, kdyby mi někdo mohl objasnit.

Poznání tohoto výpočtu, likvidita na těchto "špatně oceněných" futures (nabídka/poptávka), také asi nějaké realistické fundamentální očekávání v období expirace (jak píšeš), sezonalita atd. jsou asi mixem důvodů, proč se term structure na VX futures takto chová. Každopádně se takové poruchy dají obchodovat, chce to ale ocelové nervy, peníze v rezervě (na zvýšení marginu v dobách turbulencí) a nějaké hedge (SPX opce, VX spredování, Volatility ETN...)
:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Myk
Příspěvky: 16
Registrován: úte 08. říj 2019 18:20:03
Kontaktovat uživatele:

Re: VIX Index

Příspěvek od Myk » stř 09. říj 2019 16:51:25

Já jsem tenhle konkrétní Dec kontrakt od února několikrát úspěšně zobchodoval nákupem spreadů NOV/DEC v silném backwardation a pordejem při uklidnění situace. Jak píšeš měl jsem rezervu na navyšování pozic při růstu VIX. Dokonce se to jednou dalo velmi komfortně zahedgovat opačným spreadem o měsíc později, když DEC/JAN spread naopak vytvořil lokální maximum a zatímco NOV/DEC byl za -0,4, tak DEC/JAN byl myslím za 0,59, takže byla dobrá pravděpodobnost, že se vydělá na poklesu "předraženého FEB kontraktu". Ta pozice byla velmi komfortní, protože +1 NOV/DEC rostl při poklesu VIXu a -1 DEC/FEB naopak vydělával při růstu VIXu a kompenzoval ztráty na NOV/DEC. Povedlo se mi vystoupit postupně, takže se nakonec ziskové byly obě pozice. Ale celou dobu přemýšlím, jestli mi neuniká nějaký fundamentální důvod, proč jsou ty kontrakty tak nerovnoměrně oceněné.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host