Alternativa evropského ETF na SPY

Obchodování akcií, ETF fondů a ostatních eqities
sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od sas.martin » ned 12. dub 2020 19:53:08

Ahoj,
jak bohužel všichni víme, tak u nás v Evropě bylo v roce 2018 zakázáno obchodování amerických ETF na retail účtech.
Rád bych na svém učtu vlastnil nějaké SPY kontrakty (index S&P 500), proto hledám nějakou evropskou alternativu.

Našel jsem si ETF IDUS a IUSA. Zatím vypadá, že jediný rozdíl mezi nimi je cena a měna. 1 ks IDUS stojí cca 27 USD a 1 ks IUSA cca 2230 GBP.

Jelikož plánuji nakupovat za větší peněžní obnos, tak bych asi volil IUSA. Drobná nevýhoda vypadá měnové riziko (asi budu muset shortovat GBP.CZK, pro případ dalšího oslabení koruny).

Máte někdo nějakou zkušenost s těmito ETF?

Ještě mám pár kontraktů SPY5, ale ten mi nevyhovuje, jelikož bych musel koupit hodně kusů(a zaplatit poplatky) a dále blokuje nějakou část účtu do marginu.
Díky za každý názor.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od dobretrejdy » pon 13. dub 2020 12:30:03

Ahoj,
mám jenom technickou připomínku. Přestože nejde nakoupit SPY přímo, můžeš investovat do opčních kontraktů a těmito můžeš nasimulovat držení fyzických ETF. Pokud chceš nakoupit a držet např. ve stovkách kusů Long akcie SPY, tak stačí nakoupit Long Call a současně Short Put na stejném strike a máš to zcela to samé, jako nakoupit přímo 100x Long SPY. Je to levnější (není takový margin) - to je výhoda, nedosáhneš na Dividendu - to je nevýhoda. Opcí se restrikce netýká. Pokud budeš na některé z opcí (například při expiraci) přiřazen/uplatněn, tak vždy obdržíš "zakázaný" podklad (akcie SPY) na svůj účet a tam jej můžeš dále držet.. :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Johny
Příspěvky: 9
Registrován: pon 30. zář 2019 14:14:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od Johny » úte 14. dub 2020 12:34:53

Ahoj, jen doplním, já používám CSSPX (v USD) v Londýně.

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od sas.martin » čtv 16. dub 2020 17:27:53

Díky Jirko.
O syntetické pozici samozřejmě vím, ale na 100 ks zas nemám účet. Current available funds mám něco kolem 300 000 CZK. Pokud dobře počítám, tak na 100 ks SPY potřebuju cca 687 000 CZK.

Nevíš co by se stalo, kdyby skutečně došlo k přiřazení ? Odprodaly by se nějaké pozice automaticky za Market Price? Nebo by to tam zůstalo?
Mám margin account s buying power 1 000 000 CZK +, takže by to tam teoreticky mohlo zůstat a mohl by se mi za nějakou částku účtovat interest (obchodování za margin).

Díky Johny za tip. CSSPX vypadá úplně stejně jako SPY5 - stejná cena, stejný margin, stejné poplatky.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 16. dub 2020 21:31:07

Ahoj,
po přiřazení se ti zlikviduje takový počet akcií, aby jsi vyhovoval požadavku na margin, zbytek ti zůstane... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od sas.martin » sob 30. kvě 2020 11:17:27

Ahoj Jirko,
sehnal jsem kapitál a syntetická pozice bude opravdu nejlepší volba. Díky za tip.

Ještě se zeptám... Je normální, že syntetická pozice na 1 měsíc je za mírný kredit? Nemám teď přesně data, ale si pamatuji, tak když SPY byl přesně na 305, tak Sell 305 Put a Buy 305 Call na 1 měsíc bylo asi za + 70 USD.

Může za to teď ta zvýšená volatilita ? Že put opce mají vyšší časovou hodnotu než call opce ?

Díky za odpověď
Martin

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od dobretrejdy » ned 31. kvě 2020 5:40:32

Ahoj,
ano, to je možné a je to dokonce celkem běžné. Popisuji to v tomto článku https://dobretrejdy.com/?p=2295 s náznakem, že by se to dalo pro malé profity i obchodovat pomocí Conversion. Pokud by jsi prodal SPY Short Put 305 a 100* Short akcií SPY za více než bude efekt ze SPY Long Call 305, tak ti rozdíl zůstane jako jistý profit.

Spy Short Put 305 bude za +270 USD, SPY se obchoduje za 305 (Short 100* SPY = +30.500 USD) a Long Call 305 bude za -200 USD. Pokud takto pořídím Conversion za +30.570 USD, tak u expirace mám vždy zaručeno (díky strike obou opcí), že nakoupím zpět své Short 100* SPY za cenu strike -30.500 USD, +70 USD bude můj profit.

Tyto ceny jsou způsobeny jednak působením tržních sil na opční kontrakty a také skutečností, že výpočetní modely počítají z lognormálním rozdělením při výpočtu ceny opce při expiraci (viz tady https://dobretrejdy.com/?p=4313). Je otázkou, jak výnosné bude blokovat 30.500 USD pro +70 USD profitu ve většinou delším časovém horizontu (margin a s ním spojený úrok u brokera atd...) :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od sas.martin » ned 31. kvě 2020 21:38:51

Teď se cítím naprosto osvícen !!!! Díky moc .

Sice blokace do marginu je to veliká, konečně nějaká situace na burze,o které se dá říct, že to je tutovka :D

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od krejzic » pon 01. čer 2020 8:25:05

A to teprve počkej, až objevíš kouzlo spořícího účtu :lol:

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa evropského ETF na SPY

Příspěvek od krejzic » pon 01. čer 2020 8:38:53

Ale vážně, je mnohem výnosnější mít systém s určitou mírou ztrátovosti a dobrým poměrem zisku na jeden riskovaný dolar, než jistotu zisku, jehož velikost je vzhledem k velikosti investice dost diskutabilní. Konec konců, je to právě to riziko, za který ve výsledku dostáváme zaplaceno.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host