Earnings - EA

Základy opcí a základy jejich kombinací
majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » stř 29. led 2020 19:45:45

Dnes nám trhy z hľadiska pohybov veľa nepredviedli. Je 20:22 a EA sa pohlo o 0,36b a momentálne sa obchoduje za 112,26. Veľmi ma však zaujali hodnoty Greeks, tak sa na ne rýchlo pozrime:
Screenshot_9.png
Screenshot_9.png (63.3 KiB) Zobrazeno 7575 x
Opäť som na obrázku zvýraznil hlavné parametre, IV, Vega a Théta. V porovnaní so včerajšími hodnotami vidíme, že IV ostala "priklincovaná" na 70%. Čo jeden deň pred E nie je úplne tradičné. E je zajtra, AMC (after market close), takže mám celý deň na potenciálnu úpravu pozície. V porovnaní so včerajškom vidíme nasledovné:

- Théta pomerne masívne stúpla z -48,3 na -65,8, čo je nárast o celých 36% za jediný deň. Je to prirodzené vzhľadom na to, že expirácia opcie JAN31 je o 2 dni.
- Naproti tomu, Vega klesla z 42 na 34, čiže aj keby volatilita ďalej rástla, tak vďaka nižšej Vega porastú hodnoty opcií menej (o 8dolárov menej za každé 1% vyššej volatility oproti včerajšku)

Môžeme teda povedať, že dnes Théta predbehla Vegu a je silnejšia, pričom v utorok došlo k poklesu IV zo 76% na 70% a dnes hodnota IV stagnovala. Théta tak mala 2 dni na to, aby ukrojila z hodnoty opcií.

Môj ratio spread má momentálne hodnotu cca +50USD, keby som ho chcel zlikvidovať.

Myšlienky na ďalší postup, ktoré chcem uviesť do života zajtra, samozrejme podľa pohybu ceny EA a volatility:
1) Možnosť odkupu (resp. skôr posunu) celého debetného spreadu, pokiaľ by mal zaujímavú hodnotu. K tomuto potrebujem, aby bola IV čo najnižšia (pretože mám 2 vypísané opcie, ktorých hodnota musí spadnúť aby bol výkup lacný), cena aby bola dostatočne vysoko (okolo 114 => celý 111/114 je ITM) a samozrejme, aby théta odviedla svoju prácu a zožrala z cien opcií čo najviac. Myslím, že táto varianta je nepravdepodobná vzhľadom na posledný deň E neočakávam veľký pokles IV a cena pravdepodobne takisto bude prešlapovať v menšom range a počká si na výsledky

2) Rolovanie -1 Call 114 EA JAN31 - To znamená výkup a posunutie opcie vyššie za debet. V prípade prudšieho pohybu smerom nahor si tak zabezpečím výhodnejší predaj akcií EA. Toto ma bude niečo stáť, avšak z ratio spreadu mám k dispozícii +123USD ktoré by som na túto operáciu alokoval

3) Otvorenie Put spreadu, napr. 1x Put 111/108 EA JAN31 - otvoril by som si debetný spread na PUT stranu. Dôvod je, že by som rád zachytil prípadný zošup akcií EA po E smerom dole. Opäť mám k dispozícii budget +123 z ratio spreadu, ktorý by som na túto operáciu mohol použiť. Spread sa dá otvoriť na rôznych miestach (nižšie, ako 111) a takisto rôzne široký, takže cenu si viem určiť sám. Chcem však počkať do večera, aby som mal jasnú predstavu o tom, kde je cena + théta bude pracovať o deň navyše, takže by jeho kúpa mohla byť lacnejšia.

Reálne to vidím na kombináciu možností 2) a 3), čiže odrolovať jednu opciu vyššie a zároveň otvoriť spread. Všetko závisí od ceny. Ak bude hodnota EA blízko k 114, odrolovanie opcie na tomto strike bude veľmi drahé, ale put spread zase lacnejší.Uvidím, podľa situácie, ako naložím s touto pozíciou.

Predikcia? Možno silné slovo, naozaj neviem, kam tá akcia po E pôjde. Ale myslím si, že po E sa minimálne na krátky čas akcia zošupne smerom dolu, aj keď vlastnú obličku by som na to určite nestavil. A to je práve dôvod mojej myšlineky na PUT spread. Výsledková sezóna je neistá, svet je (aspoň podľa médií) v panike z corona vírusu, dnes na yahoo finance som dokonca zazrel ukazovateľ, že akcie EA sú silne "overpriced" keď som sa bol pozerať na cenový vývoj. Netuším, ako to počítajú a neverím tomu, ale zhodou okolností som súhlasi :D

Preto mi aj put spread dáva zmysel, keby som dokázal kúpiť tento debetný spread v rozsahu 3 strikes napr. za 123USD, budem mať zadarmo pozíciu kde budem profitovať na obidve strany. Samozrejme, stále treba počítať s jednou naked sell call 114 (tá je ale krytá mojou +1 call 100 EA JUN). Pokiaľ by som teda takúto pozíciu skonštruoval - 1x call +111/-2x114 a 1x put +111/-108, mám na obe strany potenciál 300USD, pričom ideálny je pre mňa silnejší pohyb akýmkoľvek smerom. Keď počítam, že EA zakončí pred E na hodnote 112, tak mi stači rast o 1,78% (2b), alebo pokles o 3,57% (4b na 108) jeden z mojich spreadov bude plne ITM. A ani jedna z týchto hodnôt nie je po E nedosiahnuteľná.

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » čtv 30. led 2020 16:08:27

Máme tu posledný deň E a s ním prichádza posledná úprava pozície pred samotným E :) Tak,že čo sa stalo a nutno povedať, že to bolo zaujímavé. Subjektívne vnímam E ostatných firiem za pomerne slušné, žiadna katastrofa sa nekoná, no burza nám poklesla, zrejme z histérie okolo Corona vírusu (WHO zasadá v Ženeve). A naša pekná a 3 dni takmer statická IV nám vyrástla o 22% na rovných 100! Akcie EA zároveň začali poklesom, ktorý som využil k spätnému odkupu môjho ratio spreadu.
Screenshot_32.png
Screenshot_32.png (3.32 KiB) Zobrazeno 7556 x
Pôvodný kredit, ktorý som za ratio spread dostal bol -125USD cca. Dnes bolo možné tento ratio spread odkúpiť -50USD, takže môj zisk činí cca 73USD po započítaní komisí, viz obrázok. To ma teší, pretože za pár dní som ponížil investíciu do mojej pozície o 73USD "bez práce" a bez stresu. Ratio spread 1+111/2x-114 som odkupoval pri cene akcie cca 110,5, takže bol celý OTM (resp. ATM). Táto skutočnosť + rozpad času spôsobil možnosť realizácie takéhoto zisku.

Môj plán bol posunúť tento ratio spread za ďalší kredit bližšie k trhu, aby som mal väčšiu pravdepodobnosť, že debetná zložka ratio spreadu bude po E ITM. Zároveň, ako som písal včera, by som si rád pozichroval potenciálny prepad akcie EA po E. Spravil som teda nasledovné pri cene EA cca 110,5:

1) Vytvoril som nový Call ratio spread na +1x107/-2x110 - za kredit 155USD mínus komisie
2) Vytvoril som nový Put debetný spread na +107/-104 - za debet 73USD plus komisie

Obe nové pozície, vrátane predaja starej sú tu:
Screenshot_37.png
Screenshot_37.png (8.01 KiB) Zobrazeno 7556 x
- ratio 111/114 za +125 a odkúpil ho za 50 = +75
- ratio 107/110 za +155
- put debet 107/104 za -73
Ceklovo som teda v kredite + 157USD. Zároveň mám možnosť realizovať ďalších 300USD v z jedného z debetných spreadov na call alebo put strane, pokiaľ po E akcia EA dostatočne silno zareaguje a prerazí moje strikes 110, resp. 104.

To boli výhody. A nevýhoda? Asi iba jediná, v prípade rastu akcie EA budem priradený za call strane a budem musieť dodať akcie za 110 USD, čiže mi broker otvorí -1 EA za cenu 11 000. Čo je v porovnaní s priradením na 114 o 400 USD horšie. Je to však daň, ktorú som ochotný zaplatiť za istý kredit a väčšiu pravdepodobnosť ďalšieho zisku z debetných spreadov.
Malá poznámočka, nejaký dodatočný zisk by som mal byť schopný vygenerovať určite, pretože aj keď sa akcia EA nepohne, tak jedna z mojich 107 opcií (call alebo put) bude aspoň trochu v peniazoch. IV zajtra prudko klesne, takže by v prípade nepohybu boli moje vypísané opcie ďaleko (cca 3b) od trhu a ja ich veľmi lacno vykúpim. Callky ale budú ATM a budú mať ešte nejakú hodnotu, aj keď to nič závratné samozrejme nebude.

Na záver ešte prikladám pohľad na trh s mojim vyklikaným spreadom, aby bolo pekne vidno, ako vyzerá táto zloženina v platforme. Opäť som vyznačil hodnoty IV, théta, ktorá narástla už na 106 a Vega, ktorá naopak klesla na 26.
Screenshot_36.png
Screenshot_36.png (98.73 KiB) Zobrazeno 7556 x
Stále sa skôr prikláňam k voľbe, že EA po E klesne, avšak podľa analytikov sa očakáva rast a E ostatných firiem nevyzerajú vôbec zle. Na druhej strane, mám tu coronu a situácia ohľadne vírusu sa mení na dennej báze a (podľa mňa) mediálne prifukuje na minútovej báze. Podstatné pre mňa je, že môj názor na smerovanie trhu môže byť nejaký, analyticky podložený, alebo emočne odhadnutý, no som pripravený na varianty prudkého pohybu do ktorejkoľvek strany, ale aj nepohybu (tým, že som už utŕžil nejaký kredit). Po E uvidím, čo sa bude diať a podľa toho budem pozíciu upravovať :)

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » ned 02. úno 2020 0:13:38

Tak E nám prebehli a boli poriadne zaujímavé a pre mňa trochu nepríjemné sa priznám, aj keď som sa na ne dosť tešil. Začneme dobrou správou, odhalil som nepokrytý prípad stratégie. Ako som písal v jednom z predošlých príspevkov, mám stále problém, vzhľadom na to, že som v začiatkoch, predstaviť si budúci vývoj. S Risk navigatorom zatiaľ pracovať veľmi neviem a tak ho používam minimálne, aj keď verím, že sa jedná o silný nástroj. Greeks takisto používam pomenej, aj keď sa to lepší. To všetko asi vyvrcholilo k, pre mňa asi najhoršej situácii a to bol prudký pokles EA po E. Ale poďme pekne po poriadku.

Po close vo štvrtok 30.1. došlo AMC k vyhláseniu E. Nezaoberal som sa dopodrobna, čo sa vlastne vyhlásilo, ale podstatné je, že akcia E zareagovala prudkým poklesom, keď z hodnoty 111 spadla až na hodnotu 104 (ukazovala platforma AMC). V piatok v premarkete už boli EA na cca 107. Začalo to pre mňa na prvý pohľad dobre, na 107/104 som mal pripravený debetný spread. Akcia klesla, takže aj moja vypísaná -1xCall 100 klesla, môj ratio spread 107/111 sa zdal byť bezpečný z pohľadu horného priradenia. Veľmi som neštudoval ostatné ukazovatele, ale v platforme som videl, že aktuálny nezrealizovaný zisk na vypísanej opcii -1x Call 100 je cca 250USD. Je to opcia, ktorú som vypísal hlboko ITM, ale vzhľadom na pokles trhu stratila veľkú časť svojej vnútornej hodnoty a táto bola nahradená prémiom. IV takisto klesla, takže jej cena bola priaznivejšia. Povedal som si, že ju so ziskom vykúpim a rozhodnem sa, čo ďalej. Predpokladal som, buď jej vypísanie opäť na strikes 100 v ďalšom opčnom reťazci, alebo nejakú prácu s 2mi opciami naraz.

Chyba č.1
Mojou prvou chybou bola totálna banalita a trivialita. Vzhľadom na to, že EA sa po otvorení burzy pomerne silne pohybovalo, chcel som aj ja upraviť pozíciu čo najviac, pretože osm čakal na nejakú konsolidáciu smerom hore. Opcia sa obchodovala okolo 750USD (vypísaný za 950). Pripravil som si preto príkaz na odkup za 590 s tým, že budem posúvať hodnotu podľa chovania trhu. Bohužiaľ som z nejakého dôvodu klikol na Sell a opciu 1xCall 100 PREDAL/VYPÍSAL:
Screenshot_2020-01-31-15-48-52-916_atws.app (1).jpg
Screenshot_2020-01-31-15-48-52-916_atws.app (1).jpg (31.37 KiB) Zobrazeno 7526 x
Prirodzene, keď je tržná hodnota 750 a niekto ponúkne, že vám opciu predá za 590 (viz obrázok), tak prečo to nebrať? Platforma ma okamžite vyplnila za cenu 739 (našťastie sa jedná o pomerne likvidný opčný trh). Snažil som sa o spätný odkup oboch opcií, no akcia vybehla za krátku chvíľu pomerne vysoko. Nestratil som však hlavu a počkal si, čo sa bude diať. Našťastie sa akcia opätovne vydala smerom dolu. Postupnými hrátkami s cenou, sa mi podarilo odkúpiť akcia za 800USD. Tzn., najskôr som ju za 739 vypísal a za 800 nakúpil -+ tzn. cca -61USD behom pár minút. Neustály pokles EA mi však dovolil vykúpiť tú úplne prvú opciu, ktorú som mal k dispozícii. Podarilo sa mi odloviť krásnu cenu 729USD, takže napriek tomu, že som 61USD na zlom obchode stratil, tak na tomto som získal 950-729 = 221USD. Keď teda vezmem iba obchodovanie s -1xCall 100 Jan31, tak za svoju chybu som zaplatil 61 dolárov mínus 221USD = 160USD zisk. Situácia nakoniec nedopadla najhoršie.

Horšie však dopadli moje prepočty. Pre pripomenutie, začal som obchod s 2mi hlboko ITM júnovými opciami, tzn. +2x Call 100 Jun EA. Opcie boli pomerne drahé a stáli ma dohromady 2825USD, tzn. priemerne 1412USD za kus. Boli kupované na cene cca 109USD za akciu. Pri nižšej cene vnútornú hodnotu stratili a ja som čelil pomerne veľkej otvorenej strate s ktorou som nepočítal. Priznávam to otvorene, takto som sa na obchod nepozrel. Snažím sa však vidieť pozitíva. Radšej, nech to pokazím keď si to testujem, ako byť presvedčený, že ovládam všetky aspekty a potom veľmi prekvapený, keď ma obchod prekvapí a na mojom konte bude viac kontraktov.

Na chvíľku odbočím k mojim otvoreným istiacim pozíciám, tzn. reverse butterfly 110/107/104 + výpis opcie na 110. Počítal som s možnosťou, že vzhľadom na umiestnenie reverse butterfly do peňazí (vytváral som ho pri cene cca 110/111, takže horné krídlo bolo ATM), môže skutočne hodnota akcie padnúť na 107 a ja budem presne na rozhraní strikes. keďže však vďaka dodatočnej vypísanej opcii na 110 bola moja pozícia zložená za kredit, až tak by mi to nevadilo. aj keď rovno vravím, že +300 USD z jedného debetného spreadu by potešilo. Pozícia sa teda dostala ATM miesto ITM a vzhľadom na krátky čas do expirácie (len pár hodín), bolo treba jednať. Zvažoval som možnosť odpredania jedného spreadu a vytvorenie stratégie BOX na spread druhý pre uzamknutie profitu. Konkrétne +1xCall 107/ -1xCall 104 som chcel zaboxovať poriadením -1xPut 107/ +1xCall 104. Rozdiel v boxe a v samotnom predaji však bol minimálny. Moje sebavedomie bolo po tom zlom predaji -1x Call 100 Jan31 trochu nalomené, pretože Box som už nejaký ten rok nepoužil, keďže som sa opciám dlhšie nevenoval. Preto som si povedal, že miesto potenciálne zlej konštrukcie radšej odpredám PUT debetný spread a Call Ratio spread jednoducho, poriadením protipozície z platformy. Celkovo som obdržal 159USD za celú konštrukciu Ratio spreadov aj s debetnými spreadmi.
Screenshot_10.png
Screenshot_10.png (3.92 KiB) Zobrazeno 7526 x
Keď to zbežne zhrniem, tak na E som bol schopný zarobiť 159 USD z prémia z odkupu ratio + debetného spreadu + 160USD z odkupu -1xCall 100 Jan31. Dohromadi teda cca 320USD. Či je to veľa, alebo málo posúďte sami, môj plán bol pokračovať s pozíciou ďalej. Keď si však vezmeme, že pokles na EA bol o cca 5b, tak som na samotných Call opciách stratil pomerne vysokú hodnotu oproti ich nákupke, takže mojich 320USD to nepokrýva.

Zvažoval som, čo ďalej, mal som pomerne čistý štít, aj keď väčšiu otvorenú stratu. Moja investícia do pozície sa však nafúkla na -2516USD vďaka tomu ,že som viac nedisponoval vypísanou -1x Call 100 Jan31, ktorá mal hodnotu v čase výpisu 950USD. V tejto chvíli som mal na účte len pôvodné 2x Long Call 100 Jun.

Premýšľal som, čo ďalej a opäť musím otvorene priznať, že som nebol úplne psychicky v pohode. Variant bolo niekoľko, zvažoval som opäť otvorenie 2x Call ratio spreadu na Feb 07. Vďaka nízkej IV však táto varianta neponúkala extra dobré prémiá a moja otvorená strata -2516USD mi vravela, že by trvalo príliš dlho umoriť ju a zároveň som bol vystavený riziku ďalšieho poklesu EA. Nakoniec som sa rozhodol pre vytvorenie covered callu.

Vlastne, napadli mi len tieto 2 možnosti, ako reálne, žiadne iné so si nejako nevedel spojiť. Mohol som teoreticky vypísať short call na 100ke na vzdialenejšiu expiráciu, prípadne odpredať Long Call 100 a zrolovať ju vyššie v cene a bližšie do času. Stratil by som tak ale cca 90 dní, pretože najbliží opčný reťazec k JUN je MAR a ten expiruje za 48 dní miesto 138 dní, ktoré mám teraz k dispozícii.

Chyba č. 2 - Osobne považujem svoje ďalšie kroky v podobe covered callu za veľmi nešťastné. Nie covered call samotný, ale spôsob jeho otvorenia

Akcia sa pohybovala cca na hodnote 107 a ja som sa rozhodol vypísať 2x Call 105 Feb07 EA. Neviem už presne, čo ma k tomu viedlo, asi výška prémia. Až následne, keď som si to spočítal som pochopil môj omyl. Pokles akcií EA spôsobil, že prípadný predaj na nízkych hodnotách mi nepokryje moje straty tak, ako som to písal v prvých príspevkoch. Konkrétne. Mám 2x Call 100 EA na ktorých kúpu som venoval 2516USD. Za vypísané callky -2x Call 105 EA som obdržal 2x275USD, takže moja strata sa ponížila na -1967USD. Obe Callky sú ITM, takže existuje pravdepodobnosť, že budú priradené. Pokiaľ sa tak stane, budem mať k mojim Long Call 100 aj -200 akcií za 105. Akcie som teda predal za 2x105x100 = 21 000USD. Pomocou exercise si viem privolať 2x100 akcií mojich long call 100 za 2x100x100 = 20 000USD. Rozdiel je teda 1000USD v môj prospech, pretože som akcie predal za 21k a kúpil za 20k. Nesmieme však zabúdať na -1967USD, ktoré ma stála konštrukcia 2xLong Call 100. A tu máme kameň úraz. Zisk z akcií je +1000, ale strata z opcií je -1967USD = -967USD... A to nie je výsledok, ktorý ma teší.

Do tejto situácie som sa dostal sám, neskúsenosťou, zbrklosťou, strachom, neviem. Je to jedno, podstatné je, že som v nej. spätne si myslím, že som mal počkať na EOD obchodovania a tam vypisovať opcie. Mal by som výhodu théty cez víkend a počkal by som na úvodné opadnutie napätia z účaatníkov trhu.

Riešenie:

Nič lepšie, ako covered call mi nenapadlo ani keď som mal len samotné long júnové opcie. A nič lepšie mi nenapadá ani teraz. Moja Long Call 105 je ITM takmer 3b, pokiaľ bude viac ITM, mohol by som ju teoreticky vykúpiť za vyššiu cenu a snažiť sa ju odrolovať ďalej do času + vyššie. Netuším, aké ceny dostanem, pretože platforma mi nič extra neukazuje. Pokiaľ by EA rástlo, mohol by som skúsiť rolovať do vzdialenejšej expirácie, ITM, avšak na vyššom strikes, ideálne aspoň ze neutrál. Čím vyššie akcia pôjde, tým vyššie môžem svoju opciu odrlovať a vytvoriť tak prijateľnejšiu pozíciu. Už len, keby sa mi podarilo za 0 zrolovať (postupne) na 110, mal by som istotu aspoň BE, ako som písal vyššie.

Keby sa akcia pohybovala okolo moje hodnoty 105, mohol by som ju pred expiráciou vykúpiť s tým, že by som mal aspoň časť prémia (záleží, ako veľmi ITM by bola). Následne by som mohol vypísať ďalšie callky pre získanie prémia, no tentokrát už vyššie. Bude síce menšie prémium, no pokiaľ bude EA rásť, aspoň budem priradený na vyššej cene a podarí sa mi tak dostať sa bližšie k aspoň nestratovému obchodu.

Pokiaľ by akcie klesali, záleží od toho, ako rýchlo. Môžem vypisovať opäť callky pre prémium, no pri hodnote EA 100 by som radšej shortoval akcie priamo predajom a výkupom potenciálnej short callky. Následne by som mohol naopak pod hodnotou 100 vypisovať short put. V prípade priradeni by som tak mohol realizovať zisk odkupom akcií za hodnotu <100 pričom ich nákupka bola 100 a realizovať zisk + si ponechať prémium z putky. V podstate to isté, len na druhej strane.
Pokiaľ by som bol priradený, ostali by mi stále long call, ktoré by mali nejakú hodnotu a ja sa môžem rozhodnúť, či budem pokračovať vo výpise callok pre opätovné priradenie akcií, prípadne by som mohol long opcie zrolovať a byť bližšie k trhu.

Zhrnutnie:

Urobil som niekoľko chýba a z E sa mi mnepodrilo vytiahnuť toľko peňazí, koľko ich moje opcie stratili :( Zároveň mi nenapadá žiadna efektívnejšia stratégia na riadenie pozície, ako covered call v súčasnej situácii. Tá však obsahuje riziko predaja akcií za príliš nízku cenu. Výpis calliek považujem za dosť nešťastný, ako som písal vyššie, no uvidím, čo mi trh ponúkne.Možno sa mi podarí ich nejako rozumne zrolovať a zabezpečiť si tak pre svoje akcie dobrú výkupnú cenu. Výhodou je, že mi táto situácia ukázala medzeru v mojom zmýšľaní na ktorú sa naozaj neoplatí zabúdať.

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » ned 02. úno 2020 22:54:02

V sobotu som si dal od tradingu pauzu, aby som si trochu vyčistil hlavu a zdá sa, že pomohla. Prešiel som si dnes niekoľko možností, ktoré mám v rámci riadenia svojej pozície.

Krátka rekapitulácia. Pred E som kúpil hlboko ITM opciu +2x Call 100 za 2825, cena EA bola cca 109. Následne som rôznymi opčnými konštrukciami za využitia vysokej IV pred E znížil vstupnú investíciu do mojej pozície na -2516,11. Moje Call 100 však z dôvodu pádu akcií EA stratili čiastočne na svojej hodnote. Aby som vykompenzoval svoju vstupnú investíciu, poriadil som si ITM -2x Call 105 za 550 usd a znížil tak svoju investíciu na 1967usd.

"Problém", ktorý som vnímal, ako veľmi pálčivý je vypísané 2x Call 105, ktoré sú ITM. Priradenie by spôsobilo predaj mojich akcií za 2x10 500, pričom exercise mojich 2x Call 100 by privolal na moje konto 200 akcií za 2x 10 000, čo by znamenalo zisk 2x500usd. Môj obchod by však dopadol so stratou -967 usd a to ma veľmi neteší.

Aké mám možnosti. Spravil som si prieskum z histórie a v zásade mi potvrdil to, čo som načrtol v poslednom príspevku. Mám v zásade 5 možností. Prudký / pozvoľný rast alebo pokles a 5tou možnosťou je stagnácia. Aktuálne sa 105ka obchoduje za 360USD, pričom moje prémium je 275, takže keby som chcel 105ku aktuálne zavrieť podľa last ceny z piatku, musel by som vynaložiť na obe opcie hodnotu 170USD:

1) Akcie EA budú prudko rásť:

Moje 2x Call 105 Feb 07 sa budú dostávať silne do peňazí. Podstatné pre mňa bude, nenechať sa na tejto opcii priradiť, ale ju včas zrolovať. Rolovanie by som mohol robiť v čase aj v strikes. Mojim cieľom je, využiť tento rast a dostať sa s opciami navyššie strikes, kľudne ITM.
Príklad - keby akcia EA skončila za nejaký čas na 115b a ja by som dokázal odrolovať za 0 (tzn. ostalo by mi pôvodné prémium 275USD) napr. len na hodnotu ITM 110, mohol by som pomocou exercise mojich Long Calls privolať na svoje konto 2x100 akcií a vynaložil by som 20 000USD na tento nákup. Priradená (fiktívna) opcia 110 by znamenala predaj 2x100 akcií a obdržal by som 22 000USD. Mal by som tak 0 akcií, lebo by sa všetky predali. Zisk 2000usd by som ponížil o investíciu v hodnote 1967usd a bol by som na kladnej nule v podobe 23USD. Rast akcií teda viem nejakým spôsobom ohandlovať.

2) Akcie EA budú pozvolne rásť:

V tomto prípade sa jedná o veľmi podobný scenár, ako ten predošlý, len s tým, že pozvoľný rast by pre mňa znamenal, že by som si teoreticky mohol posunúť opciu na hodnotu ATM, alebo dokonca OTM. Pravdepodobne by som na túto operáciu musel vynaložiť svoj pôvodný kredit, no pokiaľ by som "predbehol" trh, mohol by som začať vypisovať callky OTM na vyšších cenách (napr. spomínaná 110). Pokiľ by som bol zasiahnutý, stále mám svoje long call. Na rozdiel od 1) ale počítam s rolovaním viac k ATM, než ITM. To pri 1) veľmi nepôjde, pretože ak akcia pôjde prudko nahor, bude mať moja opcia veľmi vysokú vnútornú hodnotu a ATM opcie majú svoje bežné ceny okolo 200usd v závislosti od volatility.

Nutné dodať, že pre 1) aj 2) platí, že čím vyššia volatilita, tým lepšie, pretože opcia ITM má málo prémia a viac vnútornej hodnoty. Rolovaním vyššie síce stráca opcia vnútornú hodnotu, no vďaka vyššej IV je prémium vyššie, takže by som mohol za rovnakú cenu zrolovať vyššie za trhom, ako pri nižšej IV. Na druhej strane, pri akciách IV s rastom akcií klesá, takže tieto 2 veci - pozvoľný rast a nárast IV nejdú veľmi k sebe :)

3) Stagnácia / oscilácia:

Hodnota EA bude oscilovať okolo 107čky. Môj BE point pre moje 105 je 107,75, takže pri close EA na 107,92 som ho dosiahol. Pokiaľ však hodnota akcie bude oscilovať, môžem zrolovať opciu, ideálne aspoň o strike vyššie do Feb14 a čakať. Pokiaľ by sa pri nejakom lokálnom poklese dostala hodnota EA nižšie, ako moja opcia, bolo by možné moje callky vykúpiť a zrolovať vyššie k trhu. Tým by som opäť dosiahol vyššiu odkupnú cenu akcií v prípade prerazenia callky, alebo aspoň prémium. Možné je callku aj odkúpiť a znovu vypísať na ďaší týždeň, pokiaľ by mala skončiť ITM len pár centov, aby som sa vyhol priradeniu. Z prémia to uberie len kúsok a nemusím sa báť, že sa EA druhé ráno rozbehne nechceným smerom a ja nebudem môcť priradené akcie rozumne predať.

4) Mierny pokles až prudký pokles:

V prípade mierneho poklesu predpokladám, že moje callky skončia ATM, alebo dokonca OTM v expiračný piatok. To je pre mňa dobrá správa a môžem opäť skúsiť vypísať Callky, kľudne opäť ATM pre ďalšie prémium. V prípade poklesu by skončili bezcenné, v prípade rastu by som sa riadil podľa 1) alebo 2).

"Kritický" bod, kedy by som túto stratégiu zmenil je hodnota 100. Tu by som bol nútený podklad pravdepodobne zakúpiť za aktuálnu tržnú cenu. Vykúpil by som zároveň svoje callky, aby sa mi nestalo, že spätný pohyb hore bude znamenať opätovné priradenie k mojim zakúpeným akciách, takže by som miesto -200 mal -400 kusov akcií. Stav +2x Call 100 Jun19 / -200 EA shares je pre mňa finálny stav po ktorom nechcem dokupovať žiadne opcie ani akcie.
V tomto prípade by sa zmenila aj moja stratégia. Konkrétne tak, že miesto OTM calliek by som musel vypisovať proti mojim otvoreným short akciám, nie proti long callkám. Long callky už nebudú môcť byť používané na výpis calls, pretože priradenie by znamenalo XXX akcií, ktoré by neboli kryté žiadnymi Long Call 100 Jun. Výhodou poklesu je, že výpis putky mi prinesie prémium, ale priradenie mi prinesie ďalšie peniaze v podobe rozsahu strike ceny PUTky a predajnej ceny akcie.
Príklad, ak predám 200 akcií za tržných 100, znamená to, že som za ich predaj utŕžil 2x 10 000USD. Ak sa mi však podarí vypísať napr. PUT 95 za 2x100 = 200 prémium, ostane mi toto prémium a zároveň, v prípade priradenia som kúpiť od mojej proti strany 200 akcií za cenu 95 Ok, ja ich teda od neho rád za 95 kúpim, lenže som ich predtým za 100 predal, takže 5b je môj zisk. Keďže na mojom účte svieti -200 akcií EA za 100, znamená to, že som predal niečo, čo nemám (krása obchodovania akcií na margin, dá sa predať aj keď nevlastním). Aby som svoju bilanciu vyrovnal, spravím spomínaný nákup a dostanem sa na 0 s pekným 5b ziskom.

5) posledným bodom, ktorý sa netýka pohybu, je isté riziko priradenia počas života opčného kontraktu. Vzhľadom na to, že moja 105ka je ITM, moja protistrana sa môže kedykoľvek rozhodnúť, stlačiť "exercise" v platforme a broker mi okamžite otvorí -200 shares EA za 105. Častokrát sa toto deje pred dividendami, ktoré EA nemá, ale aj z iných dôvod, ako súčasť komplexnejší stratégií. Je to jedno, podstatné je, že je to moja povinnosť, ktorú za mňa broker splní.

V tomto prípade budem musieť jednať rýchlo a akcií sa ASAP zbaviť. Keby totiž došlo k silnému uptrendu, musel by som ich vykupovať za drahšie. Ak by som si ich nechal, môžem síce urobiť exercies na mojich long calls, ale viac, ako rozdiel medzi long call 100 a predanými akciami 105 nezískam. Toto je momentálne asi najväčšie riziko, ktoré vnímam pri držaní ITM covered callu.

EDIT: Zistil som, že financie za odkup debetného PUT spreadu a ratio spreadu som si nezapísal od denníka. Hodnotu celkovej invesície tak revidujem z 1967USD na 1845USD, pretože odkup bol za nižšiu cenu, ako ich nákup vzhľadom na silný rozpad IV po E. Posielam môj denník, ktorý sa nám trošku skomplexnil :)
Screenshot_11.png
Screenshot_11.png (63.87 KiB) Zobrazeno 7506 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od dobretrejdy » úte 04. úno 2020 13:51:13

Ahoj Mariane,
pokud tedy vše eviduji správně, tak máš momentálně 2x Long Call 100 s expirací JUN20 a vypsal jsi 2x Short Call 105 s expirací 7.2.2020 a celkově máš investováno -1845.63 USD.

Dovolím si svůj pohled na tuto situaci. Podle mě nyní zbytečně řešíš situaci, co se stane do pátku, kde expirují vypsané Short Call 105. Můžou se stát jenom dvě věci - budeš nebo nebudeš přiřazen.

A/ Pokud nebudeš přiřazen, vypíšeš další Short Call v další expiraci.
B/ Pokud budeš přiřazen, tak budeš mít 200x Short akcií EA za cenu +105 USD kus, a to je přesně to, co by jsi mohl potřebovat. Proč?

Při přiřazení vytvoříš na svém účtu Syntetickou Long Put na strike 100 (Long Call 100+Short akcie), to by měla být tvá základní snaha, protože má neomezený potenciál profitu v případě, pokud by cena akcie začala klesat pod strike Long Call 100. Růst akcie mohou kam chtějí, máš je hedžovány dvěma Long Call 100. Pokud jsi nyní utratil -1.845,63 USD, tak jsi na pořízení každé Syntetické Long Put vynaložil (1.845,63/2) částku -922,82 USD. Proti této syntetické Long Put 100 pozici se budeš snažit získávat další peníze vypisováním Short Put opcí na stejném strike jako je Long Call 100 nebo nižším. Na takové vypisování máš ohromnou dávku času do expirace této syntetické Long Put 100 v červnu 2020. Na obrázku níže je vidět opční řetězec pro tuto expiraci v JUN20.

EA.jpg
EA.jpg (114.25 KiB) Zobrazeno 7477 x

Vypsáním Short Put 100 s expirací JUN20 by jsi získal 2x +425 USD, tedy +850 USD a jistotu, že zlikviduješ své 200x Short akcie EA za cenu -100 USD kus, protože budeš mít Reversal na tomto strike a připsal by jsi si dalších 2x +500 USD za to, že jsi Shortoval 200x akcie EA na +105 USD/kus a tyto nakonec takto likvidoval za -100 USD/kus. To by ale mohlo být velmi předčasné. Měl by jsi proto chtít (v případě přiřazení 200x Short akcií EA) začít sbírat Prémia na Put straně, a to postupně až do této vzdálené expirace. Pro další scénáře je pak jasné, že pokud bude cena EA růst, budou Prémia na Short Put na strike 100 a nižším malá, ale máš moře času, pokud by uptrend způsobil, že budou bezvýznamná, budeš rolovat Long Call 100 za cenou EA, aby jsi se přiblížil je strike smysluplných Short Put pro výpisy - můžeš rolovat do vzdálených expirací nebo stejné expirace, ztrátu na rolování by ti měly vykompenzovat potenciální lepší Prémia na výpisech a závěrečné Prémium při výstupu z pozice na konečném Reversal na strike, na kterém se bude nacházet narolovaná Long Call. Nemusím asi připomínat, že vypisování Short Put na nižším nebo stejném strike jako je Syntetická Long Put je absolutně bezrizikový obchod...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » úte 04. úno 2020 23:51:47

Ahoj Jirko,

v prvom rade ďakujem za tvoj príspevok, veľmi si cením, že si môjmu obchodu venoval pozornosť a dostávam cenné rady. Tvoj príspevok ma ale potešil z 2 dôvodov. Prvý som už popísal. Druhý je, že presne toto som si v sobotu premýšľal :) Dnes som to chcel spísať, ale predbehol si ma.

Aby som to uviedol na pravú mieru, nenapadlo mi pozerať sa na Reversal v JUN31 a vôbec som nevidel, že som vlastne už teraz na 0, aj pokiaľ by som bol na 105 priradený, to je tvoja zásluha. Ale počas víkendu som si začal prechádzať v hlave moje možnosti a spomínať, čo som si zobral z tvojich článkov Delta neutral obchodov. Sám som bol strašne prekvapený, keď som zistil, že vlastne miesto toho, že som bol v piatok frustrovaný, mal by som sa naopak tešiť. Dôvody sú 2 a sám si ich popísal.

Priradenie znamená short akcie a istý výkup za 105, pričom ale akékoľvek chýbajúce prostriedky dokážem zmrsknúť výpisom short put v krátkej expirácii. Navyše akýkoľvek pokles a vyplnenie short put znamená, že som vďaka putke, ktorú som vypísal pod callkou nakúpil akcie nižšie, ako som ich predal = zisk + prémium. Následne nie je nič jednoduchšie, ako opäť vypísať call, nechať sa priradiť (alebo získať prémium) a zase put a tak stále dookla točiť traderským remeslom...

Navyše, opäť som si otvoril článok DN X., aby som si overil, že posun JUN31 na vyšší strike za trhom mám premyslený "správne" a dáva zmysel. Najbližšia listovaná opcia je marec, tzn., že by som si musel mojich 148 krásnych dní zmrsknúť na cca 40, čo som nechcel. Preto som zvažoval posun v rovnakej expirácii so stratou, ktorú by som nahradil výpisom putky pod trhom. Potešilo ma, že som si to zapamätal dobre a že by to malo fungovať :) Myslím, že v piatok som trpel vlastne iba aktuálnou hodnotou straty v IB a momentálnym poklesom na účte. Nebol som na tento scenár pripravený po psychickej stránke a to ma rozhádzalo. Som veľmi rád, že som si väčšinu riešení objavil sám a že si mi ich svojim príspevkom potvrdil! tu je jasne vidno, pre všetkých, čo sú schopní a dostatočne silní čítať moje príspevky, že trading je o psychológii viac, než si možno pripúšťame. Keby som totálne spanikáril, mohol som predať všetko ako to bolo, aby som ponížil stratu a plakať nad cca -900 USD. Aj keď je to náročné, chladná hlava dokáže divy.

K obchodu:
Dnes som upravoval svoju pozíciu. Ešte chvíľu chcem pracovať s call stranou. Viem, že to nemusí byť úplne výhodné a to hlavne z dôvodu, že pri vypisovaní calls zarábam na prémiu a na zaručenom predaj. Čím vyššie sa mi teda callka podarí, tým lepšie akcie predám. Avšak, mať k dispozícii -200 akcií EA (ideálne z vypísanej callky), pre mňa znamená neobmedzený zisk pri poklese akcií a neustálu možnosť zbierať prémiá výpisom putky.

Aby som sa teda dostal k meritu veci. Dnes sa burza pohybovala nahor. Všetko bolo zelené (okrem VIXu). TSLA prerazila asi tretiu pomyselnú strechu trhu a nikto nevie, kde jej je koniec. Včera +20% a dnes + 15% a to došlo ku korekcii počas dňa. SPX si to šinul o 1,5%, teda 48b... Všetko toto bolo zjavné v premarkete, takže som predpokladal, že aj EA sa zvezie na vlne pozitivizmu, čo by mojej -2x105 Call mohlo uškodiť, pokiaľ by som ju plánoval vykúpiť. Ja som ju však ešte vykúpiť chcel a to konkrétne veľmi skoro po otvorení trhu. Išiel som však na vlak z Viedne o 15:45 a k mobilu som sa dostal o 15:52. Výkup sa mi teda podaril, no po včerajšom prepade a krásnom open profitu na call strane sa môj uzavretý profit zmrskol na 65USD/knt. Inkasoval som teda profit 2x65 = 130USD o ktoré som ponížil svoju investíciu.

Následne sa EA vydalo smerom hore, čo potvrdilo moje predpoklady. Dúfal som však v silnejší rast, ktorý sa nekonal. Po stagnácii EA na cca hodnote 107 som s okolo 19tej rozhodol k výpisu. V tej istej expirácii, tzn. 7.2 som vypísal za 68,5 -2x108 Call. To prinieslo na môj účet ďalších 137USD a moja investícia je tak -2131,71USD. Výhoda však je, že pokiaľ by som bol priradený na hodnote 108, dostal by som sa na vyššiu predajnú cenu akcií a tak by som v prípade vytvorenia reversal dokázal mať financie jak z výpisu putky tak zo syntetického Long Put 100. Avšak kombinácia syntetického long put by mi priniesla na účet rozdiel jeho strikes, v tomto posunutom prípade -200 akcií za 108 a +2x Long Call 100 je rozdiel 8b = 2x800 = 1600 USD. A to naozaj nie je zlé.

Pokiaľ v piatok vyexpirujú opcie ako bezcenné, vypíšem call znovu. Môj cieľ je cca hodnoty 108-110 na ktorých by som bol rád priradený. Neviem, či je to správne riešenie situácie, no myslím si, že EA zas tak zle v E neskončilo a hodnoty okolo 110 sú celkom ok z pohľadu trhu. Ten by sa tam mohol zdržať, cykliť, točiť a ja by som mohol vypisovať pekné a drahé putky s potenciálom priradenia (predaja) vypísaných akcií. Preto som 105ku vykúpil, aby som mal vypísané akcie čo najbližšie k trhu a najbližšie k trhu považujem práve hodnoty okolo 110. Krásou obchodu momentálne je čas. Do Jun31 ostáva cca 150 dní, takže mám kráľovsky veľa času na bezbrehé a bezrizikové vypisovanie calls proti mojim long call, alebo puts proti mojim v budúcnosti priradeným akciám. Preto sa neštítim zrolovať callku k "fér" cene, ako som si ju definoval aktuálne ja aj za cenu, že s assignmentom a putkami by som možno získal viac.

No a čo ďalej? Teraz už len, aby mi bol trh naklonený. Po pravde, najlepší je týdenný cyklus rastov a pádov :D Napr. vypísať call 110, pričom trh v piatok skončí nad 110 = priradenia. Vypíšem PUT 108, trh klesne na 108. Inkasujem pekné prémium + rozdiel medzi strikes 2bx2knt = 400USD. Opäť výpis call 110, opäť priradenie, výpis put 108, opäť priradenie, opäť 400 + prémium... No a bude na teslu :D Realita? Šanca tu je, ale trh vie byť drsný a najviac zdá sa bojujem so svojim vnútrom. Ak bude obchod ziskový, budem rád. Dnes už verím, že ziskový môže byť. A to ako finančne, tak aj emočne, psychologicky a "skúsenostne".... A som rád, že ste v ňom so mnou aspoň občasným prečítaním mojich dlhočizných príspevkov :)

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » pát 07. úno 2020 20:57:49

Týždeň nám uplynul a ja ďalej pracujem so svojou pozíciou. Rýchle zhrnutie. Vlastním:

2x Long Call 100 JUN19
2x Short Call 108 FEB07

K tejto pozícii som sa prepracoval a momentálne ma investícia do nej stála 2131USD. Po E som najskôr vypísal 2x Short Call 105 Feb07 ITM, ktorá sa mi však nepozdávala, lebo som predpokladal, že férová cena EA je vyššie. Tento môj predpoklad sa aspoň pre dnešok naplnil. V utorok som však robil úpravu pozície, keď som spomínanú Callku 105 vykúpil. Z pôvodného prémia 2,75 mi po výkupe za 2,1 ostalo 65USD/opciu mínus komisie. Posun som urobil v rámci jednej expirácie do OTM callky na hodnote 108, tzn. že som spravil

2x Buy Call 105 Feb07 za 2,1
2x Short Call 108 Feb07 za 0,685

Do svojej pozície som tak dostal 2x68,5USD/opciu a tým vytvoril momentálnu investíciu - 2131usd.
. Aktuálne máme expiračný deň a moje 2x Short Call 108 skončia v peniazoch, keďže o 21:44 sa cena EA pohybuje na hodnote 109,54 a ja som 1,5b ITM. Cez víkend mi tak na účet pristane -200 Shares EA s predajnou cenou 108. Posielam screen z denníku:
Screenshot_13.png
Screenshot_13.png (17.69 KiB) Zobrazeno 7423 x
Tesne pred ukončením obchodnej seance som na ďalší týždeň, tzn. na Feb14 vypísal 2x Short Put 107 Feb14 za 0,55. Do svojej pozície som tak dolial ďalších 2x55USD mínu komisie. Momentálne sú 2 možnosti ďalšieho vývoja:

1) EA skončí budúci piatok nad 107USD - Moja PUTka vyprší a ostane mi prémium. Následne vypíšem ďalšiu putku
2) EA skončí pod 107USD - Moja Putka bude priradená, takže mi pristane na účet +200 Shares. Zaplatím za ne však iba 10 700, pričom momentálne som predal moje akcie za 10 800. Moje prémium mi ostáva, no pridáva sa ešte krásnych 2x100 zisku za rozdiel medzi strikes 108-107.

V zázname z denníku vidno, že posledný záznam je opäť "demo" (označený šípkou) a v tomto zázname vidím, čo by sa stalo, keby došlo k priradeniu podľa bodu 2. Ostalo by mi iba 2x Long Call 100 Jun19, no moja investícia do týchto opcií by miesto -2131USD bola už iba - 1826 USD.. A to je veľmi fajn.

Z denníku takisto viem vyčítať, že pokiaľ by som miesto výpisu PUTky spravi exercise, uzavrel by som pozíciu za 19 466 - 20 000(exercise 2x Long Call 100) = -534USD. Čo z pôvodných cca 940 pri výpise na -105 je slušný rozdiel. Samozrejme, že tento krok nemá zmysel, viz Jirkov posledný príspevok, oveľa efektívnejší by bolo vypísanie 2x Short Put 100 Jun17 za 1x310 a moja pozícia by tak určite skončila na hodnote -534+2*310 = 86USD.

Do expirácie je však 133 dní a tak mám fúru času ďalej ponižovať náklady na pozíciu.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od dobretrejdy » ned 09. úno 2020 18:01:03

Ahoj Mariane,
jenom takový malý detail k budoucímu vývoji a jedné její možné variantě. Máš 2x Long Call 100 JUL20 se vzdálenou expirací (131 dnů) a -200x Short akcií EA., tedy Syntetickou Long Put na strike 100. Momentálně máš vypsány weekly 2x Short Put 107 s expirací tento pátek.

Už jsem psal, že ty Short akcie potřebuješ, protože ti hedžují Long Call proti ztrátě a mohou vytvářet neomezený profit, kdyby cena klesala pod strike 100. Výpisem krátkodobých 2x Short Put 107 proti 200x Short akciím sice nic nepokazíš, ale špatným scénářem bude, když akcie opravdu začnou padat a do expirace krátkodobých Short Put (do pátku) spadnou pod 100 USD, tedy strike Long Call 100. Akcie ti zmizí za 107 USD/kus přiřazením vypsaných krátkodobých Short Put 107 a vytvoříš profit na akciích, ale co dál, aby to mělo smysl? Bezpečné výpisy Short Put (krátkodobé/dlouhodobé) jsou bezrizikové (z pohledu této konstelace) jedině na strike 100 nebo nižším, tam ale nejsou smysluplná Prémia. Možná bych mírně poradil se zamyslet také nad možností narolovat Long Call 100 za aktuální cenou, třeba na strike 105/110 v JUL20, bude to sice představovat rolovací ztrátu, ale vytvoříš si lepší podmínky pro případ takového dalšího vypisování krátkodobých Short Put nebo pro případ propadu ceny a také dobrou výchozí pozici pro případný "závěrečný Reversal" :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » pon 10. úno 2020 12:15:57

Ahoj Jirko,

máš úplnú pravdu, toto nemám ako bezrizikový obchod. V prípade prudkého poklesu EA som mal v pláne nasledovné scenáre:

- Výpis ďalšej Callky nižšie. Povedzme, keby trh silne oslabil na 105-103 (ako príklad vezmime výpis 2x Short Call 103) - riziko, keby sa trh rýchlo dal dokopy a vystúpil vyššie, moja callka bude v peniazoch a bude sa ťažšie vykupovať. Pokiaľ by som ju nevykúpil a trh by v piatok zakončil nad 107, moja PUT expiruje bezcenná a na môj účet pribudne k -200 shares 108, ktoré aktuálne mám ešte ďalších -200 shares 103 a to už nie je úplne v poriadku

- Varianta 2 bola predať ďalších 200 akcií, pokiaľ by v rámci týždňa spadla hodnota akcií EA na 100. Tým by som mal do 7.2. Otvorených -200 shares 108, 2x short put 107, ktorý by bol silne v peniazoch a k tomu by som otvoril ďalších -200 shares za 100. Opäť riziko, ako vyššie, rýchle zotavenie trhu mi môže priniesiť situáciu držania -400 miesto -200 akcií.

Posun 2x Long Call 100 JUL20 mám v zálohe už nejakú dobu. Je tam však problém so stratou z rolovania v rámci expirácie. Nechce sa mi obchod skracovať, pretože najbližšia vylistovaná opcia je MAR, ktorá má cca 40 dní do expirácie. Pri posune v rámci expirácie by som mohol posunúť nasledovne (v rámci JUN):

2x Long Call 100 JUN viem predať za 12,9
2x Long Call 105 JUN viem kúpiť za 9,58 => rolovacia strata = -1,68 na opciu
2x Long Call 110 JUN viem kúpiť za 6,8 => rolovacia strata = 3,9 na opciu

Povedzme, že by som šiel na 105 (a mám len akcie -200x Shares za 108 bez put opcie), k mojim -200x Shares za 108 by som vypísal napr. 11 dňovú opciu PUT na 105 a dostal by som za ňu 0,56c, takže by moja rolovacia strata bola 1,68-0,56 = -1,12...

Možno mi ešte niečo uniklo, čím sa dá tá strata dokrývať. Ako píšem, mám to v merku, len mám trochu obavu, či to nebudem musieť posúvať príliš často, aby sa mi tá strata z rolovania nekumulovala :)

majusenko
Příspěvky: 28
Registrován: ned 29. zář 2019 8:49:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Earnings - EA

Příspěvek od majusenko » pon 10. úno 2020 20:28:32

Jirko, ráno pri písaní príspevku som mal asi zaseknutý mozog. Totiž, ja som už pri otváraní tohto obchodu počítal s možnosťou rolovania Long opcií smerom k trhu, ako si mi poradil v poslednom príspevku. Problém je, že keď sa povie "rolovacia strata", tak je to vlastne uzavretie časti profitu. Tento profit je ale nižší, akoby som spravil exercise (rolujem o 5b a rozdiel predaj / kúpa je len 3,32b). Môj problém bol, že som túto rolovaciu stratu pridával k nákladom na svoju pozíciu. Ale vzhľadom na to, že by som napr. pri posune na 105 predal opcie viac ITM za 12,9 a kúpil opcie viac menej ITM za 9,58, vlastne tak rozdiel týchto 2 cien je 3,32, čiže 332USD na opciu by som uzavrel ako zisk. Môj celkový náklad sa tak poníži o 664USD.

Fakt neviem, kde som mal hlavu, viem presne, kde som čítal tento spôsob(DN X.), viem presne ako to fungovalo, ale keď som si prečítal tvoj príspevok, tak mi to proste zoplo naopak. Rozkreslil som si to na papier a spravil simuláciu v denníku, kedy mi to konečne došlo. Posielam aj pre ostatných. Naznačil som šípkami investíciu do pozície pred priradením akcií pre lepší prehľad, tzn. -2131USD. Následne prišlo priradenie za 108, výpis PUT za 107 a simulujem 2 veci po sebe. Jednou je priradenie 107 v expiračný piatok (odkup predaných akcií 108 za 107 = 2x100USD zisk), tak samotné posunutie Long Call 100 na Long Call 105 v rovnakej expirácii. Ďalej môžem opäť vypísať 2x Short Call podľa pohybov na trhu, prípadne akcie predať za tržnú cenu a vypísať put pod na /pod 105kou pre ďalšie prémium a prípadný zisk z priradenia.
Screenshot_14.png
Screenshot_14.png (17.49 KiB) Zobrazeno 7373 x
Keby som na 107PUT priradený nebol a stále by som vlastnil akcie 108, tak by som mohol vytvoriť Reversal vypísaním 2x Short Put 105 JUN19, dostal by som zaňho cca 2x490 = 980USD. Čo by mi moju pozíciu dostalo na zisk 21182, avšak by som musel pri expiračnom dni v júni zaplatiť 2x105 za moje akcie (pri close trhu >105 auto exercise na Long Call 105, pri close trhu < 105 auto exercise Short Put 105). Skončil by som v zisku +182usd
Screenshot_15.png
Screenshot_15.png (18.09 KiB) Zobrazeno 7373 x
Chcel som sa spýtať - je nejaký "najlepší", alebo aspoň "lepší" čas, kedy toto rolo spraviť? Napr. teraz zvažujem, či nezrolovať rovno na 105, lebo keby sa EA utrhlo a spadlo, tak už neuzavriem tak pekný profit, ako som písal vyššie.

Zároveň má rollo na 110 (ATM až OTM) zmysel pri predaných akciách 108? To si chcem ešte raz nasimulovať, ale prišlo mi to, že až tak úplne nie. Pretože akcie sú nižšie ako strike long call opcie. Samozrejme, kúpa 110 bude lacnejšia ako 105, lebo 110 je mimo peňazí. Ešte si to prepočítam :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host