Oceňovanie opcií

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Oceňovanie opcií

Příspěvek od Aurelio » stř 03. úno 2021 18:55:29

Ahojte,

neviete mi niekto poradiť s ocenením call opcie? Kupil som 4.1.2021 opciu na CRM s expiraciou v lednu 2023, strike 170 za $7500. Delta bola 0.8. Spot cena akcie v momente kúpy opcie bola $221.05

Práve teraz je spot cena akcie $235.99, čiže o $14.94 vyššie. Pri delte 0.8 by mi mala cena opcie vyrásť o 80% z $1494 = $1,195.2

Napriek tomu je hodnota opcie tesne pod $8500, čo je zhodnotenie o necelú tisícovku.

Theta nemôže spôsobiť tých chýbajúcich $200, pretože do expirácie je ďaleko, prešiel iba mesiac a expirácia je za dva roky.

IV sa nezmenila (https://i.imgur.com/LS7WC4C.png) - 4.1. bola IV 37.7 ( https://i.imgur.com/nCexdQw.png ), teraz je 38.0 (https://i.imgur.com/iaHufJk.png)

Kam mi teda zmizlo tych $200? Neštve ma ani tak tých $200 ako to, že mi uniká niečo podstatné a neviem prísť na to o čo ide. Keby hodnota odchyľovala o $20 tak OK, ale $200 nahor alebo nadol je už veľká odchýlka.

Ďakujem.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Oceňovanie opcií

Příspěvek od dobretrejdy » pát 05. úno 2021 7:50:04

Ahoj,
takto "lineárně" to zcela přesně nefunguje, protože Delta má svou vlastní dynamiku (Gamma). Delta zcela přesně nekopíruje cenu opčního kontraktu a naopak (je první derivací cenové funkce). Jinak působí na cenu pokud je strike OTM a jinak pokud je ITM a také, jak daleko je do expirace. Vydalo by to na celý článek s nějakými sofistikovanějšími simulacemi, nicméně na obrázku níže je čistě teoreticky znázorněn tvůj případ.

CMR.jpg
CMR.jpg (99.5 KiB) Zobrazeno 4239 x

Vlevo je tvůj vstup do obchodu, vpravo je včerejší stav. Přestože se cena podkladu CRM zvedla ze 221.05 USD na 235.99 USD (o +14.94 USD) - rozdíl označený (1), pak z doby do expirace 747 dnů uběhlo pouze 31 dnů (2), což je nepatrný čas a máš pravdu, že Théta zde sehrála pouze malou roli. Teoretická cena opce, které je silně ITM na strike 170, se zvedla pouze o +12.11 USD (3), rozdíl je pak +/-283 USD, což opravdu téměř odpovídá tržní situaci, pokud bych bral v potaz Ask/Bid, tlaky nabídky/poptávky, mírný vliv Théta, tak to dělá opravdu něco kolem těch pozorovaných 200 USD.

Přestože došlo k významnému nárůstu ceny podkladu, stojí za zmínku skutečnost, že při vstupu do obchodu byla teoretická Delta opce na strike 170 na úrovni 78 (červená šipka vlevo) a po růstu ceny podkladu o značných cca +15 USD je Delta opce na strike 170 na úrovni 82 (červená šipka vpravo), je to způsobena velmi titěrnou Gamma, tato nabírá na síle až se zkracujícím se časem do expirace, tedy přestože se cena podkladu zvedla dramaticky, Delta opce (díky značné dávce času do expirace) se téměř nezměnila. Pokud bych tedy toto nejjednodušeji interpretoval pomocí pravděpodobnosti a Delta, tak pravděpodobnost, že opce při expiraci (za dva roky) zakončí ITM je stále na cca 80% i po uběhnutí jednoho měsíce a po pohybu +15 USD...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Oceňovanie opcií

Příspěvek od Aurelio » pát 05. úno 2021 13:24:13

wow, vďaka za super rozpis!! :-)

ako vypočítavaš tú =CallCena? máš tam vzorec alebo to ťaháš odniekiaľ? lebo ja som ju kúpil za 75.00 čo bol takmer mid medzi bid-ask. taktiež včera mi ukazovalo bid-ask spread 85.00-90.00 čiže tých 82.3678 u teba je veľký rozdiel.

deltu mi ukazovalo v čase nákupu 0.8, ale ok 0.7868 z tvojich dát akceptujem, nie je to až tak veľký rozdiel. o gamme viem, s ňou počítam, že pohyb nahor mi bude posilovať deltu a naopak keď pôjde podklad nadol, tak delta oslabne a mňa to chráni pred stratou v porovnaní s nákupom 100x podklad.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Oceňovanie opcií

Příspěvek od dobretrejdy » pát 05. úno 2021 14:36:01

Ahoj,

podívej se třeba na tento článek https://dobretrejdy.com/?p=574, tam je možné stáhnout Excel, který je základem obrázku, který jsem uvedl v komentáři. Funkce Call Cena, Put Cena a pro všechna řecká písmena... jsou naprogramovány ve VBA a po naplnění údaji z buněk excelu (je tam popsáno kterými) umí vyplivnout požadované hodnoty. Sešit se dá volně otevřít pro VBA skript pro tyto funkce, takže je lze libovolně kopírovat do vlastních excelovských sešitů...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Oceňovanie opcií

Příspěvek od Aurelio » pát 05. úno 2021 18:51:33

veľké dík, si borec :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host