Restricting trading - Margin

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
VlastaKolar
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. pro 2020 17:40:38
Kontaktovat uživatele:

Restricting trading - Margin

Příspěvek od VlastaKolar » sob 09. led 2021 23:58:11

Ahoj,
mám problémy u IBKR se zakázaným obchodováním na základě marginu. Vysvětlím:
Mám koupenou CALL opci (Warrant) a ta opce je už v zisku, respektive v penězích. Asi jsem na drc s marginem, to ano, ale podle mne by to nemělo vadit. Zatím se nic neděje.
Nechci ji ale prodávat, má vysokou časovou hodnotu a chci shortnout podkladovou akcii. Podle mne uzavřu zisk a nemůžu prodělat, margin by se měl podle mne snížit. Přinejhorším kdykoli opci uplatním a vše se vynuluje a mně zbyde kladný rozdíl mezi prodejní cenou akcie a součtem nákupních cen opce a akcie (striku).
A oni mi to nedovolí, příkaz z důvodu nedostatečného marginu neakceptují. Proč mi nedovolí obchod který sníží margin?
Kde je chyba? Nebo moje logika kulhá?
Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od dobretrejdy » ned 10. led 2021 15:43:21

Ahoj,
nákup Long Call žádný margin neblokuje, její nákup musíš zaplatit celý, takže pokus chceš vystoupit tak, že budeš shortovat akcie, tak musíš mít na tyto akcie peníze (50% margin). Pokud ti broker nedovoluje transakci s akciemi, tak na ně nemáš volné prostředky, Long Call + Short akcie nijak nesnižuje marginový požadavek na akcie u Reg T marginového účtu, přestože je patrné, že tato kombinace má neomezený potenciál profitu a omezený (pevně daný) potenciál ztráty podle pořizovacích cen obou obchodů. Pokud máš ziskovou Long Call (je již ITM), tak můžeš suplovat shortování akcií k uzamčení profitu nákupem ITM Long Put (do ITM Long Strangle), tady ovšem musíš počítat s tím, že tato Long Put bude mít pravděpodobně nějaké Prémium, takže za ni zaplatíš něco více než jen za její Vnitřní Hodnotu a je to tak mírně méně výhodné než akciový short (nepotřebuješ ale zase žádný margin a potenciál profitu při poklesu podkladu je obdobný), popisoval jsem to v tomto článku https://dobretrejdy.com/?p=36 v bodu 3/B...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

VlastaKolar
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. pro 2020 17:40:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od VlastaKolar » úte 12. led 2021 14:50:32

Ahoj,
děkuju za vysvětlení, v podstatě jsem chtěl udělat z článku "Long CALL" variantu "Vydělávám -> C/ Pořídím Short akcie AAPL" i když neuvědoměle, protože článek jsem četl před nějakou dobou a pozapoměl.
Ale stejně je mi divné, že když držím Long CALL ITM a shortnu podklad, že i když se podle selského rozumu posunuju ke straně bezpečnosti (část zaplacené prémie můžu uplatnit ziskově "uplatněním opce") tak tím shortem zvyšuju požadavek na margin.
Navíc je mi divné, že když se mi zvýší Net Liquidation Value aniž bych dodal nebo vybral peníze (takže zvýšením tržní hodnoty), tak se mi zvýší požadavek na margin. Takže "oni" si pamatují původní kupní ceny Cost Basis a když se Market Value zvyšuje tak zyšují požadavky ale když se snižuje, tak je nesnižují? Margin se "zjednodušeně" počítá z vyšší hodnoty Cost Basis a Market Value? Je to tak?
Ponořil jsem se do studia marginu a čím víc do toho čučím , tím jsem tumpachovější. Nenašel jsem nějaký vzorec, nebo vzorce, abych si to mohl spočítat, resp. ověřit. Nebo tabulku pro jaké akce se požaduje jaký margin.
Díky

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od dobretrejdy » úte 12. led 2021 16:47:37

Ahoj,
pokud máš Reg T margin, tak je ti při overnight držení poskytnuto 50% prostředků za nějaký úrok na nákup akcií. tento se ale mění podle toho, jak se vyvíjí cena podkladu a jeho výše pak chrání brokera před ztrátami na tvém účtu v případě poklesu ceny. Zjednodušená představa, pokud nakoupíš 100 akcií AAPL za 150 USD, tak tvá investice bude -15.000 USD, z toho -7500 USD tvé peníze a -7500 USD ti broker půjčí. Pokud cena akcií klesne na 80 USD, tak tvá půjčka u brokera je stále 7500 USD, které mu musíš vrátit, takže při prodejní ceně akcií +8000 USD a vrácení půjčky -7500 USD, ti zbyde +500 USD a tvůj prodělek je -7000 USD z tvých peněz a z peněz, které ti poskytnul broker. Z tohoto zjednodušeného pohledu je jasné, že broker bude mít s tvými penězi na účtu problém když uvidí, že ti již nedostává tolik peněz, aby jsi půjčku vrátil, takže pokud by cena klesla pod 75 USD tak máš margin call a musíš doplnit peníze nebo se začnou zavírat pozice. To samé také funguje naopak, pokud shortuješ akcie, tvůj prodělek se může dostavit v případě, že cena bude značně narůstat, platí stejný obecný princip, proto je jedno jestli máš akcie Long nebo Short, požadavek margin je stejný. Je tak jedno, že jsi dodal za shortované akcie peníze na účet, protože musíš pamatovat na výdaj na jejich případný nákup zpět, pokud bude vyšší než byly peníze utržené za jejich prodej, je to zase ztráta....

Jiná věc je, pokud máš Portfolio margin, to se každá z investic zatřídí do určité skupiny aktiv a sleduje se jejich vzájemná korelace na základě "nějakého algoritmu" brokera, takže je požadavek na margin vypočítán tímto způsobem. Potom je třeba investice do akcií a současné nakoupení ochranných opcí oceněno jiným požadavkem než při Reg T margin. Zjednodušeně, u Reg T margin nejsou jednotlivé investice vnímány jako hedge nebo pozice s jasně danou ztrátou a neomezeným profitem (Long Call + Short akcie například), pořád to bude chtít 50% margin za akciový short... Podle obrázku níže si můžeš vyzkoušet v okně Account kliknutím na ikonu "PM", kolik by byl margin podle tohoto algoritmu Portfolio margin ve srovnání s aktuálním Reg T margin.

PM.jpg
PM.jpg (15.61 KiB) Zobrazeno 5770 x

Obecná rada je, nejet s využitím marginu nadoraz, protože ti volné prostředky mohou po velkých cenových pohybech jednoduše chybět, takže namísto, abys na dobrých cenách pořizoval, budeš na špatných cenách likvidovat (nebo likvidován) :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od kubik » stř 13. led 2021 11:04:34

Ahoj,

ja bych jenom k Jirkovu prispevku chtel dodat, ze po migraci do IBCE maji vsichni Risk Based margin, ktery by mel odpovidat Portoflio Marginu. UZ jsem to overil empiricky.

Jakub
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21. led 2021 13:48:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od Jakub » čtv 21. led 2021 13:54:41

Ahoj všem,
prosím moc o vysvětlení jak to, že ztráta je 7000$, když pořizovací cena byla 13.000$ a prodejní 8.000$, tedy ztráta 5.000$? Chápu, že při marginu je to ztráta mých 5K a ne brokera. Ale jak vznikne výsledek 4.000$ mých a 3.000$ brokera, které zaplatím já, tedy celkem 7.000$?
Nechápu způsob výpočtu.
Děkuji moc.
Jakub

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 21. led 2021 16:36:55

Ahoj Jakube,
vysvětlení je jednoduché - pro mě osobně jsou nejhorší výpočty ty nejjednodušší - takže jsem v té demonstraci měl školáckou chybu, protože jsem měl v hlavě zafixováno, že třináct tisíc mínus osm tisíc je sedm tisíc namísto pět tisíc, už jsem to uvedl na pravou míru, takže se omlouvám za dezinterpretaci....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Jakub
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21. led 2021 13:48:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Restricting trading - Margin

Příspěvek od Jakub » čtv 21. led 2021 21:51:10

Rozumím 👍 a děkuji.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host