Exercise (Uplatnění)

Základy opcí a základy jejich kombinací
peterr
Příspěvky: 16
Registrován: pon 19. dub 2021 20:58:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od peterr » sob 18. zář 2021 19:45:17

Ahoj Jirka,

Vdaka za reakciu. Napadlo mi ešte nasledujúce:

A) z akého dôvodu je vhodné, ak situácia dospeje do Covered Call tento počas EDD predať? Predpokladám, že to platí v situácii, ak je do expiracie ešte niekoľko dní a teda držaním pozície počas dalších dní sa zvyšuje možnosť, že cena akcií výraznejšie, ba až dramaticky klesne, čo by bolo nepríjemné. V mojom pripade (EDD=ExpDate) nestačí “len” kontrolovať situáciu posl. den?

B) ... pro příjem Dividendy je zapotřebí mít Long akcie na svém účtu při Open na Ex-Dividend Day (EDD) ...
Predp., že ide o Pre-Market Open, inak by bolo možné chytračiť a pokúsiť sa zlikvidovať short akciovú pozíciu počas Pre-Market hodín do RTH Open.

Inak, problém vidím v situácii, ak by v mnou popisovanej reálnej pozícii SPY nastal stav, že by krátko pred Close, v deň pred EDD, bola Short Call mierne ITM. Teda nie je isté, či by manuálny Early Exercise bol vykonaný, pretože držiteľ Long Call síce takto získa dividendu ale v prípade prudšieho poklesu ceny akcií riskuje stratu, ktorú dividenda nemusí vykompenzovať.

Či teda vykonať Exercise mojej Long Call 437. Existuje v takomto prípade nejaké doporučenie?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od dobretrejdy » ned 19. zář 2021 8:47:21

Ahoj Peter,

Ad A/ Je to jak popisuješ, tedy z obavy o pokles ceny podkladu, Covered Call je strategie, která může utrpět značnou ztrátu při poklesu podkladu, několikrát jsem zmiňoval, že má stejný RiskProfile jako Naked Put https://dobretrejdy.com/?p=133

Ad B/ Jedná se okamžik otevření hlavního trhu, tedy RTH, nyní 15:30 našeho času

Ad C/ Pokud se nejedná o automatické uplatnění při expiraci, tak výsledek přiřazení za dobu života opce je vždy výsledkem manuálního pokynu k Exercise někoho, kdo má Long opční kontrakt. Musím vědět, že pokyn k Exercise mohu zadat i nějakou dobu po uzavření trhů, takže se může stát, že při Close bude má vypsaná Short Call opce třeba ATM nebo mírně OTM, ale to neznamená, že mi přiřazení nehrozí, protože v aftermarketu může nastat nějaký významnější pohyb vzhůru, který způsobí, že se takový strike "ponoří do peněz" a potom někdo, kdo má Long Call s takto ITM strike v aftermarketu, vyhodnotí, že se chce na druhý den nalézat s Long akciemi, tak zadá pokyn k Exercise právě po takové aftermarket rally po uzavření trhů.

Ve shrnutí je pak předpokládat s jistotou, že budu přiřazen na EDD díky dividendě a mému strike, který je ITM, nelze na 100%. Zabýval jsem se v minulosti takovými Dividendovými obchody (popsal jsem některé v článcích) a nelze říct, že budu vždy na ITM vypsaných opcích přiřazen. Existuje mnoho důvodů, proč držitel Long Call ITM neprovede na EDD Exercise, nejprozaičtější z nich může být nedostatek peněz na traderském účtu na držení podkladových Long akcií nebo že na to prostě tento držitel Long Call zapomene nebo nakonec neví, že je nějaká výplata Dividendy....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

peterr
Příspěvky: 16
Registrován: pon 19. dub 2021 20:58:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od peterr » čtv 23. zář 2021 15:02:22

Ahoj Jirka,

ad B) Znamenalo by to, ze sa da vyhnut zaplateniu dividendy likvidaciou short pozicie v Pre-Market v ExDividend den.

Skutocne to je Open RTH? Vid https://seekingalpha.com/article/765801 ... dates-work

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od Pavel » stř 02. srp 2023 10:38:12

Ahoj všem, k tématu early exercise by mě zajímala Vaše zkušenost. Dá se říci, jaká je pravděpodobnost přiřazení před expirací na vypsaných opcích hluboko v penězích, které nemají vnitřní hodnotu? Toto ale v případě, že na akcii není v době života opce ex-dividend day. Pokud je v čase života dividenda, tak je to vcelku jasné a Jirka ve svých článcích několikrát vysvětloval.
Má někdo zkušenost s přiřazením před datem expirace? Myslím, že něco takového se moc neřeší a může představovat nějaké riziko.

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od fundibularius » stř 02. srp 2023 21:03:19

Nevím, jestli se to dá nějak sofistikovaně odhadnout. Ale čím víc IM a čím méně prémia, tím větší šance přiřazení. Některé podklady jako SPY vydrží i do posledního dne. Jiné byly 10, 14 dní DTE. Počítat je s tím potřeba kdykoliv. Bez vnitřní hodnoty tam to riziko je.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 03. srp 2023 9:02:04

Ahoj,
je to přesně jak píše fundibularius, nedá se to odhadnout. Přiřazení je výsledkem uplatnění, takže je to na rozhodnutí držitele Long pozice, kdy takovou akci provede, jaké myšlenkové pochody se mu honí hlavou je fakt těžké odhadnout. Popisů přiřazení Short Call v souvislostí s Dividendou je mnoho, to je zbytečné rozebírat, mě se v minulosti například přihodilo také Early Assignment na ITM Short Put den po Ex-Dividend Day, takže je to fakt loterie.

Obecně opravdu platí, že čím více ITM, čím méně Prémia a čím blíže k expiraci, tím roste pravděpodobnost takové akce. Riziko to je, pokud nemáš na účtu dostatek prostředků na obdržený podklad, jinak by ale mělo být vždy nějak zakomponováno do obchodníkova plánu, resp. bych měl mít povědomí, že se něco takového může stát, pokud se opce "potápějí do peněz"....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od Pavel » čtv 03. srp 2023 16:12:11

Děkuji za odpovědi. Tak jsem si to myslel. Ono by to bylo příliš jednoduché. Box lze pořídit za kredit velmi jednoduše. Pokud bych takových boxů pořídil více, než mohu po přiřazení pokrýt, tak by bylo možné příliš snadno vydělat. Vždy je v tom háček. I kdybych spoléhal na půjčku na margin účtu, tak po přiřazení sfoukne veškerý zisk interest (úroky z půjčky na akcie). No, není nic jednoduché.

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od Pavel » pát 04. srp 2023 8:36:58

Ještě k tématu “early exercise”. Pokud by to někoho zajímalo, udělal jsem experiment. Měl jsem vypsané na SPY 1x PUT469 Aug04 a 1x PUT474 Aug18. Obě včera přiřazené a v portfoliu se mě objevily 200 kusů SPY. Obě opce měly ještě nejakou velmi malou vnitřní hodnotu v řádu jednotek dolarů.
Tak jsem v experimentu pokračoval, akcií se zbavil vypsanými CALL Aug03 v penězích a znovu vypsal tyto opce na SPY: 1x PUT465 Aug04 a 1x PUT474 Aug18. Dnes opět obě přiřazené. Včera měly ještě také nějakou velmi malou vnitřní hodnotu. Ale vzhledem ke spreadu měly asi hodnotu jen pro market makera.
Jsem celkem překvapen, jak dochází k přiřazení hlavně na vzdálenější expiraci.

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od fundibularius » pát 04. srp 2023 14:24:18

Nevím, kdy si to zkoušel, ale dneska tyhle opce nemají žádnou vnitřní hodnotu. Aug 18, PUT 474 má teď deltu -0,97. Takhle hluboko je riziko velké. Vzhledem k neexistujícímu OI jde případné přiřazení jednoznačně za tebou. Nikdo jiný tam totiž není.
Přílohy
SPY.png
SPY.png (11.7 KiB) Zobrazeno 2850 x

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Exercise (Uplatnění)

Příspěvek od Pavel » pát 04. srp 2023 18:27:52

Rozumím, dík moc za poznámku. Bral jsem jako samozřejmé, že u SPY je stále OI četnější i u vzdálených strikes a nekontroloval jsem ho.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host