Kubikuv obchodni denik

Základy opcí a základy jejich kombinací
kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od kubik » stř 27. led 2021 5:09:28

Trochu jsem nemel cas, takze mensi rekapitulace jak cely obchod dopadl

Obchod #2 AAPL delta neutral earnings


21.1. (ct) E-6 VYSTUP

V tomto tydnu AAPL rostl nad vsechny meze. Predesilam, ze moje vypsane -2xShort Call byly na strike $135.

Ve stredu vyskocil na $131.97, z toho jsem mel jeste uprimnou radost, nicmene hned ve ctvrtek, kratce po Open, AAPL prorazil strike mych vypsanych short calls a do Close vystoupal az na $136.86. Tim padem jsem na svych 200xLong AAPL akcich mel zastropovany zisk na (135-129.33) $567. To ale stale nestacilo na pokryti celeho nakladu na nakup 4xLong put 129, tyto s rustem podkladu dale ztracely na cene. Do jejich celeho pokryti mi zbyvalo ziskat dalsich $844. Ve ctvrtek jsem, pod tlakem psychiky a stale rostouciho podkladu, udelal par spatnych rozhodnuti, rollovall dve opce na vyssi strike, ale po dalsi pulhodine jsem to radeji vzdal a vseho se zbavil. Celkova ztrata cini -$191.18. Nakonec jsem ale nejspis dopadl porad lepe nez kdybych cekal az do patku na expiraci Short opci. V patek totiz AAPL vylezl az na $142 a moje 4xLong put opce by mely souhrnnou cenu kolem $600.

Ted bych mel dotaz na tebe Jirko anebo na dalsi zkusenejsi tradery. Je vhodne, v pripade, ze cena roste nad mou vypsanou short opci (anebo pod ni v pripade PUT), pozici nejak ridit a pripadne jake mam moznosti? Pouze cekani na expiracni patek s doufanim, ze cena nenaroste prilis, mi nevyhovuje. Pokud budu uvazovat pouze call stranu, napadly me nasledujici moznosti co delat v pripade zasazeni
a) proste zasazenou opci koupim zpet a prijmu mensi ztratu
b) koupim opci na vyssim strike a vytvorim call bear spread. Ztrata bude trosku mensi nez v predchozim pripade, ale pokud podklad dal poroste ztratim $1 z vykonu kazde drzene akcie

Jsou jeste nejake zajimavejsi moznosti?

Tyto DN obchody se mi ve sve podstate libi a rad bych se je naucil systematicky obchodovat. Co mi ale uplne nesedi je skutecnost, ze v pripade sudeho poctu opcnich kontraktu a velkeho up anebo down trendu, jsem vystaven moznosti neomezene ztraty - jasne, diky pomalu se zvetsujicimu delta nebude ztrata rust tak rychle. Defacto se tedy snazim, aby do nejblizsi expirace cena nevyrostla mimo moje vypsane short opce (anebo jen mirne), ale zaroven aby se jim dostatecne priblizila pro dalsi atraktivnejsi vypisy. V pripade kdybych mel nejaky plan jak resit skutecnost prorazeni techto short opci, bylo by to pro me snesitelnejsi.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od dobretrejdy » stř 27. led 2021 10:16:41

Ahoj Kubo,
tento styl obchodování není samozřejmě bez možnosti utrpět ztrátu, pouze tvrdím, že ji lze mít neustále pod kontrolou, vše záleží od konkrétního rozhodování podle situace a nedá se s určitostí říct, které rozhodnutí je lepší nebo horší.

Nerozumím konstatování, že v případě sudého počtu kontraktů jsi vystaven možnosti neomezené ztráty při velkém pohybu nahoru nebo dolů...Pokud mám 4x Long Put a 200x Long akcií, tak je to přesně naopak. V masivním uptrendu vydělávají Long akcie na investici do Put a další profit může být neomezený, v downtrendu vydělávají 2x Long Put, které nehedžují 200x Long akcií a při masivním poklesu může být profit stejně "masivní". Pokud vypíšeš Short opce na obou stranách, tak pouze zabráníš neomezenosti profitu výměnou za možnost omezeného profitu + Prémium za výpisy, to je to "něco za něco".

Podle mě je výpis Short Call 135, který jsi udělal, dobrým rozhodnutím, protože kdyby akcie AAPL nevyskočily tak moc, tak by jsi si v pondělí pochvaloval, jak jsi krásně získal Prémia, to jednoduše nemůžeš nikdy vědět co a kam půjde, takže bych toho nelitoval. Osobně bych nic neupravoval a nechal se přiřadit a nechal si potvrdit profit na akciích, tím by ti zůstaly pouze 4x Long Put, momentálně "mimo peníze". Nabízí se tak dvě základní možnosti 1/ rolování Long Put na vyšší strike nebo 2/ pořízení Put Butterfly "zadarmo".

Ad1/ rolování Long Put - vlastně by jsi začal celou transakci znovu s tím, že prodáš 4x Long Put 129 a posuneš je na vyšší strike a nakoupíš znovu akcie AAPL do DN, celou transakci budeš mít levnější o prodej Long Put, ale dražší o jejich ztrátu, kterou se ti nepodařilo doposud výpisy a pohybem na akciích kompenzovat. Pokud takto naroluješ, nakoupíš akcie a vypíšeš velmi tučné (jsme před Earnings) Short opce, tak by jsi mohl být na původních nákladech jako při vstupu do obchodu, můžeš tak těžit z "postEarnings" pohybu, vše ale záleží na celkových finančních parametrech, jak si je vyhodnotíš, také můžeš toto udělat jen částečně s částí pozice - některé Long Put prodat a některé rolovat (zase záleží na cenách)

Ad2/ Máš 4x Long Put 129 s expirací 5.2.2021, a cena je značně nad jejich strike můžeš nyní vytvořit Put Butterfly tak, abys nevydal žádné prostředky výpisem 8x Short Put na vyšším strike než je 129 a nákupem 2x Long Put na ještě vyšším strike, třeba až k současné ceně. Tyto opce můžeš pořídit z páteční expirací a stejně opakovat také další týden, pokud by vypršely jako bezcenné, troufám si tvrdit, že by se toto dalo pořídit také zadarmo, je to pak sázka na pokles mezi strike Put Butterfly, což může přinést značný profit, pokud to bude bez nákladů, tak by to mohlo dát nějaký smysl. Zase to můžeš toto udělat jen částečně s částí pozice - některé Long Put prodat a některé využít do Butterfly (zase záleží na cenách)

Vytvořit DN pozici, kdy ji upravovat, jestli upravovat a jak ji upravovat je základní obchodní dilema, zpětný pohled ti samozřejmě vždy řekne, jak jsi to mohl udělat lépe, ale to je zavádějící, protože být chytrákem po proběhlém obchodu umí být každý. Je zapotřebí vědět, jaké varianty se mi nabízí a jaké nabízí vyhlídky a tyto pak nasazovat podle aktuálního vývoje. Pokud již nyní vím, že na obchodu nějak závratně nevydělám nebo se mi vzhledem k rozložení pozic nevyhnutelně přibližuje možnost ztráty, tak je někdy lépe z pozice vystoupit a uzavřít ji a věnovat se dalším obchodům, někdy je lépe při jasně dané maximální možné ztrátě vyčkat a dát ji možnost ji snížit, pokud by tomu mohly vyhovovat podmínky (viz rolování nebo Butterfly) :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od kubik » úte 24. kvě 2022 12:38:59

Ahoj, rad bych se podelil o aktualne probihajici obchod, ve kterem jsem se dostal do situace na niz bych rad znal i cizi nazor.
Poslednich par mesicu zkousim Delta Neutral obchody (Long Put + akcie) s tim, ze zajistovaci Long Put expiruji za 2-3 mesice. Prijde mi to mnohem prijemnejsi nez obchody tesne pred earnings, kdy je pomerne male casove okno na sbirani premia (i kdyz tucnejsiho).

Obchod AAPL delta neutral earnings
3.5. (ut) VSTUP
Pozice
* 2xLong Put 160 s expiraci 15.7. za $939 kus
* 100xLong akcie@$159.44

5.5. (ct) SHORT STRANGLE
Cena akcii $156.77
* Short Strangle -150/-172.5 s exp. 13.5.

13.5. (pa)
Cely tyden cena akcii strme padala a 13.5. koncila na $147.11
Byla prorazena Short Put 150 meho Short Strangle a tim jsem dostal dalsich
* 100xLong akcie@150
Vypisovat byt i Conversion moc nemelo smysl, premia na pristi tyden byla miziva. Rozhodl jsem se tedy pro rollovani pozice na strike $145

* -2xLong Put 160 s expiraci 15.7.
* +2xLong Put 145 s expiraci 15.7.
* -2xShort Call 152.5 s expiraci 20.5.

AAPL se ale moc nepredvedl a dal si vesele klesal, takze 20.5. skoncil na na $137.59.
Vypis Short Call 152.5 na 27.5. byl za par dolaru, to nemelo cenu. Takze jsem pozici zatim nechal a rad bych se poradil co muze byt dle vas nejlepsi zpusob jak s ni nalozit?

Par napadu
  • opet rollovat long put opce za cenou napriklad na strike 140. Diky tomu budu moct provest vypisy blize aktualni cene za nejake smysluplne premium, ale na druhou stranu mi akcie budou uptrendem muset jeste vice vydelat a v pripade dalsiho downtrendu bude ma maximalni ztrata vetsi nez ted
  • rollovat jen jednu opci - moc mi neni jasne proc bych to delal, snad jen, ze v pripade downtrendu bude maximalni ztrata nizsi
  • vsechno zavrit (ztrata v pondeli 23.5. by byla cca -$680)
  • vypsat short call ve vzdalenejsi expiraci a sesbirat nejake premium a cekat
  • narolovat long put 145 na blizsi strike do vysiho striku, napriklad na 15.6. strike 150. Za to zaplatim -$200, ale budu moct prodat akcie za +$1000 navic muzu uzavrit vse do Conversion za dalsich +$500. Celkem budu asi -$700 ve ztrate, taky nic moc.
  • preklopit to cele na Long Call a Short akcie a spekulovat pro zmenu na dalsi pokracovani downtrendu
Budu rad za jakekoli komentare. Obecne mi prijde, ze jakmile jsem prirazen na Short Put opci v takovemto typu obchodu, tak uz nutne potrebuji aby doslo k uptrendu a akcie mi na celou pozici vydelaly a nic jineho s tim nejde delat.
situace.jpg
situace.jpg (59.5 KiB) Zobrazeno 3019 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od dobretrejdy » pát 27. kvě 2022 6:28:32

Ahoj,
sám v závěru příspěvku nastiňuješ možné scénáře, všechny mají nějaký svůj význam a nabízí nějaké řešení a také zde máš nějaké obecné konstatování o nutnosti pohybu při přiřazení. Nevím, co bych ti zcela konkrétně poradil v tomto případě, ale zkusím shrnout mé dosavadní zkušenosti s obchody tohoto typu a snad z nich něco vyplyne také pro tebou popisovanou situaci.

Jednoznačně je nutné si uvědomit, že i takto strukturované obchody mohou prodělat, není to žádný univerzální přístup, který generuje jenom profity, svou variabilitou řešení situací ale umožňuje dělat úpravy, které mohou případné ztráty výrazně upravovat. Ve variantě Long Put + Long akcie je jasné, že maximální možná ztráta je ve výši investice do Long Put, nic horšího se nemůže stát. Na obrázku níže je průběh obchodu na titulu CVX, který jsem provedl a na kterém bych chtěl ukázat nějaké základní přístupy, které by mohly eliminovat některé možné problémy.

CVX start.jpg
CVX start.jpg (141.85 KiB) Zobrazeno 2983 x

1/ 16.3.2022 jsem vstoupil do obchodu s 20*Long Put 155 a 1000x Long akciemi CVX. Long Put měly expiraci 16.9.2022, tedy za šest měsíců, to není z obrázku patrné, ale Long Put mě stály 13,554 (1.355,40 USD každá), takže to je cena půlročního času (1). První zkušenost je, že jsem eliminoval krátkodobé obchody, protože v krátkém období do expirace Long Put by se nemusel projevit požadovaný pohyb, který takové strategii prospívá. Při vstupu do pozice se mi automaticky vypočítá spodní Break Even (2), který se každou další úpravou pozice přepočítává. Mám tak vždy přehled, jaký pokles ceny akcie CVX představuje úplné zaplacení ceny Long Put. V mém případě by tak cena CVX musela ke dni 18.5.2022 klesnout na 129.94 USD, na které bych pořídil akcie CVX tak, abych již nemohl na pozici prodělat. Je jasné, že původní Break Even byl na hodnotě strike Long Put (155) mínus náklady na tyto Long Put (2*13,554 = 27.108), tedy 155 – 27.108 = 127.892 USD. Každé získané Prémium za výpisy Short opcí proti této pozici samozřejmě tento BE bod zvyšuje, v mém případě jsem ke dni 18.5.2022 celkově nasbíral na Prémiích a Dividendách +4129.50 USD (3), proto je po dvou měsících Break Even výše.

CVX rolování.jpg
CVX rolování.jpg (143.01 KiB) Zobrazeno 2983 x

2/ Přestože jsem měl 20*Long Put a 1000*Long akcií a mohl bezpečně vypisovat 10*Short Put nebo 10*Short Call, tak jsem volil nižší počty těchto výpisů (4). Je to proto, abych v případě silného uptrendu nebo prudkého poklesu mohl na něm participovat s počtem akcií, které nebudou ovlivněny strike vypsaných opcí. Nižší počet výpisů, než je v danou chvíli možný, umožňuje v případě prudkého pohybu rolovat tyto opce za stejné peníze. Například při uptrendu ke strike vypsaných opcí (5) jsem mohl svých 8*Short Call 170 například rolovat do 10*Short Call na vyšším strike ve stejné expiraci (pokud by toto rolování bylo za stejné peníze) nebo tak, jak jsem to provedl, tedy rolovat 8*Short Call 170 do stejného počtu 8*Short Call 177.50 v následující expiraci. Je patrné, že nakoupení opcí zpět za -243,19 USD a výpis za +298,38 USD (červené šipky) přinesl ještě další drobné Prémium, hlavní výhoda ovšem byla posunutí možného potenciálu růstu ceny akcie CVX o dalších +7.50 USD. Druhá zkušenost je tedy nevypisovat vždy plné množství bezpečných Short opcí, ale ponechat si otevřenou možnost komfortnějšího rolování. Z obrázku je pak vidět, že jsem takové rolování provedl ještě jednou (6).

CVX prubezne.jpg
CVX prubezne.jpg (141.14 KiB) Zobrazeno 2983 x

3/ Třetí zkušenost. Nemám v plánu držet pozici do expirace Long Put za půl roku, ale průběžně sleduji, za kolik se dá celá pozice prodat při aktuálních cenách, protože Long Put má pořád nějakou hodnotu, akcie mají nějakou aktuální hodnotu a nějaké peníze jsem již nasbíral výpisy opcí nebo Dividendami. Kromě Break Even bodu tedy sleduji také tuto situaci ve sloupci NLV (7). Protože se mi do excelu streamují aktuální ceny pozice a odečítají se pořizovací náklady na pozici, přijaté peníze za výpisy a Dividendy, mohu pozorovat, že pokud bych pozici držel do dnešního dne, kdy píšu tento komentář, likvidoval bych pozici za +6.549,75 USD.

CVX konec.jpg
CVX konec.jpg (136.84 KiB) Zobrazeno 2983 x

Nakonec jsem ale pozici zlikvidoval 23.5.2022 (8), kdy jsem prodal nakoupené akcie a nakoupené Long Put za aktuální ceny při profitu +4.984,85 USD (9), do budoucnosti nevidím, takže bych sice dnes dostal za pozici více, ale v danou chvíli to bylo vyhodnoceno takto.

4/ Této pozici samozřejmě neprospívá, když cena prudce klesne pod strike vypsaných opcí (viz tvůj obchod na AAPL), neroluješ, jsi přiřazen a není to na úrovni spodního Break Even bodu. V každém případě ale získáváš akcie za nižší cenu, než je strike Long Put, takže v žádném případě nemáš maximální možnou ztrátu. Navíc se akcie může v módu na snížené cenové úrovni držet dosti dlouhou dobu. Co bych dělal v danou chvíli prudkého poklesu AAPL?

A/ Roloval bych ohroženou Short Put při jejím proražení do další expirace tak, aby výkupní cena aktuálně vypsané opce a Prémium za nový výpis představoval transakci přibližně „za nula“ a znamenal posunutí strike Short Put na nižší úroveň a tedy případný nákup Long akcií za nižší cenu blíže Break Even bodu, například Short Put 144 do Short Put 142 jako na obrázku.

roll.jpg
roll.jpg (28.4 KiB) Zobrazeno 2983 x

B/ Pokud jsem přiřazen, nejsem na Break Even bodu, mám plný počet akcií podle nakoupených Long Put, mohu participovat na mírném uptrendu například podle tohoto článku https://dobretrejdy.com/?p=174.

...je opravdu obtížné udělit nějakou univerzální radu, jak se v danou chvíli zachovat, protože nemusí zrovna korespondovat s pocity, které aktuálně každý máme a máme je zcela jistě jiné. Přestože se snažím nemít nějak významně jasný názor na budoucí pohyb daného titulu, vždy mám nějaký vnitřní pocit, co by se mohlo v nějaké blízké budoucnosti přihodit. Například u titulu CVX jsem usoudil, že při korelaci ceny tohoto titulu s cenou ropy, může cena této komodity (při její aktuálně značné výši nad 100 USD) klesat a s ní také cena mé akcie, proto jsem se také celé pozice na nějakém lokálním vrcholu zbavil. Nějaký názor mám nyní také na titul AAPL, to máš ty ale určitě také...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od kubik » stř 01. čer 2022 13:18:40

Ahoj Jirko,

dekuji moc za skvelou odpoved a ukazku skutecneho obchodu. Opet mi to hodne posunulo obzory. Cely tvuj obchod jsem si zkusil prehrat a mel bych par dotazu.
  • Volis tedy nizsi pocty vypsanych opcich, abys v pripade silnejsiho uptrendu mohl prerolovat napriklad z -8xShort Call na -10xShort Call na jinem strike nebo v jine expiraci. V tomto obchodu jsi to ale nakonec nepotreboval, ze? Kdyz jsi provadel rollovani vypsanych opci, tak cena podkladu byla vzdy pomerne blizko strike, takze slo rollovat i stejny pocet opci. V pripade silnejsi trendu se to ale hodi, chapu to spravne?
  • Kdyz se podivam na screenshot tveho obchodu, neni mi jasne, jak muzes mit hned 16.3. pri vstupu do pozice NLV $2420. Tam bych cekal spis $0 pokud to byla hodnota pozice k tomu danemu dni.
  • Predpokladam, ze Short Put jsi vzdy nevypisoval, protoze mely zanedbatelnou hodnotu a bylo lepsi pockat, jestli se treba cena podkladu nepohne smerem dolu, je to spravne?
Kazdopadne v mem AAPL obchodu jsem kazdopadne zacatkem minuleho tydne vlivem silnych poklesu a meho presvedceni, ze nahoru to ted nepujde, udelal jednu neradostnou upravu. Vypsal jsem -2xShort Call 147@Jun3. Samozrejme, ze hned druhy den se cena prudce zvedla. Pockam do patku a uvidim jaka bude situace a zda pujde pripadne Short Call 147 prelovat na vyssi strike. Pouceni pro priste je nevypisovat opce se strike takto blizko strike Long Put, pokud vim, ze by me pripadne trend velmi ovlivnil.

Obchod AAPL delta neutral earnings #2
aapl-log.png
aapl-log.png (79.09 KiB) Zobrazeno 2886 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kubikuv obchodni denik

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 02. čer 2022 6:32:56

Ahoj,

Ad1/ Ano, tak jsem to myslel, výpis menšího množství než mohu bezpečně vypisovat pro případné komfortnější rolování.

Ad2/ Mě se neustále streamují aktuální ceny do celého excelu, takže položka NLV zobrazuje aktuální NLV (čistou likvidační cenu) pozice vždy na posledním řádku, v mém případě 6 549,75. Buňka v tomto sloupci je tvořena součtem aktuální ceny držených akcií a aktuální ceny držených Long opcí (vše za aktuální Bid), od které se odečítá hodnota dosavadních nákladů a nasbíraných příjmů v patřičném řádku. Údaj v prvním řádku tohoto sloupce NLV je tak pro mě již bezcenný, protože nyní vyjadřuje situaci, kdy jsem do pozice vstoupil a jaký by byl její profit/ztráta, kdyby byly v tu dobu aktuální nynější ceny. Prakticky tedy, pokud se změní nyní třeba cena akcie, tak se mi přepočítávají všechny údaje v tomto sloupci, relevantní je ale jen údaj v poslední buňce (6 549,75), protože reprezentuje nynější aktuální stav, to že v první buňce sloupce NLV je nějaké číslo, je pro mě nepodstatné.

Ad3/ Pokud jsou na výpisech bezvýznamná Prémia, třeba jen malé jednotky dolarů, tak nevypisuji, ponechávám tak raději příležitost pro "přílet černé labutě".

Jak a kde vypisovat je velká neznámá a nikdo nikdy neví, co se může stát. Tím si nemusíš lámat hlavu, to neví nikdo, udělal jsi nějaké obchodní rozhodnutí, které v danou chvíli pokládáš za správné. Čas ukáže, jestli bylo správné či nikoliv, důležitější je vědět, co budeš dělat dál, to je podle mě základ úspěchu :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host