Assignment (Přiřazení)

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od dobretrejdy » pát 27. zář 2019 8:25:45

Problematika přiřazení (Assignment) Short opčního kontraktu
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Daniel
Příspěvky: 12
Registrován: ned 01. pro 2019 15:10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od Daniel » sob 07. pro 2019 17:14:56

Mohu poprosit o názor zkušených? Jak to obvykle proběhne? Co byste udělali?

Situace:
Mám Vertical bull call spread, který je celý v penězích s expirací za poměrně dlouhou dobu (2 měsíce). Zítra je na titulu Ex-dividend day.
Hrozí tady nebezpečí, že budu na short call přiřazen a budu muset zaplatit dividendu?
Teoreticky ano, ale jak to proběhne v praxi?

Myslím, že mám tyto možnost:
a/ Prodat spread. To je ale podle mého méně výhodné, než akce Excersise/Assignment, protože opce mají ve své ceně ještě dosti prémia.
b/ Provést Excercise long call opce. Pokud ale neproběhne assignment short opce, pak rázem držím "nekryté" akcie, na kterých mohu neomezeně tratit.
c/ Nedělat nic. Když proběhne assignment, zaplatím dividendu v plné výši. Po provedení excersice mé long opce to cenově vyjde možná podobně, jako kdybych spread prodal.
d/ Vytvořit syntetickou long put pozici. V tom případě mi ale narostou náklady za nákup long put. To mi dává smysl v případě, že mi daný spread mínus cena za long put pokryjí nebo minimalizují původní investici do spreadu, protože bych tím získal "zadarmo" long put pozici.
Jsou i jiné možnosti?

Aurelio
Příspěvky: 22
Registrován: ned 29. zář 2019 18:56:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od Aurelio » ned 08. pro 2019 10:33:38

Ahoj Daniel, sice ti nepomozem na tvoj dotaz, ale ak je ex-dividend zajtra (pondelok), tak uz sa pytas neskoro :-(

https://www.investopedia.com/terms/e/ex-dividend.asp

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od fundibularius » ned 08. pro 2019 11:06:58

U short opce je tam teoreticke riziko prirazeni vzdy. Ja to nerad nechavam pres ex.div.day. Pokud mam ITM SHORT CALL. Pokud je ale dost dlouha doba do expirace a ta CALL ma jeste hodne premia, tak je riziko relativne male. Vzdycky kouknu, kolik je tam jeste extrinsic value. Kdyz je o hodne vetsi nez dividenda, tak je riziko male. Pokud je to blizko, tak to radsi zavru nebo roluju. Pokud to jde.

https://www.tastytrade.com/tt/shows/bat ... 03-21-2016
https://www.tastytrade.com/tt/learn/assignment
https://www.tastytrade.com/tt/shows/mik ... 06-22-2016
https://www.tastytrade.com/tt/shows/opt ... 11-30-2017
https://www.tastytrade.com/tt/shows/opt ... 01-26-2016

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od dobretrejdy » ned 08. pro 2019 22:08:11

Daniel píše:
sob 07. pro 2019 17:14:56
Mohu poprosit o názor zkušených? Jak to obvykle proběhne? Co byste udělali?

Situace:
Mám Vertical bull call spread, který je celý v penězích s expirací za poměrně dlouhou dobu (2 měsíce). Zítra je na titulu Ex-dividend day.
Hrozí tady nebezpečí, že budu na short call přiřazen a budu muset zaplatit dividendu? .....
Ahoj,
celkem jsi své vyhlídky a možnosti popsal a to, co odpověděl fundibularius je také pravda. Z mého pohledu záleží, jaký je stav tvého obchodu nyní ve vztahu k pořizovacím cenám, Call Bull Spread vydělá nejvíce, pokud jsou obě Call opce "v penězích", víc vydělat nemohu a nepodaří se mi pravděpodobně spread zlikvidovat za maximální profit jinak, než při expiraci, kdy je Long Call uplatněna (automaticky) a Short Call přiřazena (automaticky), potom je maximálním profitem dolarový rozsah strike od kterého odečtu pořizovací cenu spreadu a mám konečný profit. Kdykoliv před expirací vždy budu bojovat s Ask/Bid spreadem a existencí Prémia v obou opčních kontraktech, takže uzavření spreadu na volném trhu bude vždy méně výhodné než takto u expirace. Pokud tedy vyjdu z předpokladu, že jsi nekupoval Call Bull Spread tak, že byl i při pořízení "v penězích", tak ti nyní musí generovat nějaký profit proti pořizovací ceně a více již vydělat nemůžeš a měl byl by jsi nyní být spokojen, kdyby teď okamžitě nastal expirační pátek, který by ti umožnil vzít "nejelegantněji" profit. Protože je expirace asi daleko, tak máš přesto možnost si tento expirační pátek vyrobit, a to tak, že před Ex-Dividendy Day (EDD) provedeš Exercise Long Call (získáš Long akcie) a budeš vyčkávat, že budeš Assigned na EDD na Short Call a vše zmizí. To je podle mě nyní nejlepší řešení, pokud do expirace nezbývá mnoho času, pokud by jsi přesto zůstal v obchodě s Long akciemi a Short Call "v penězích" při nepřiřazení této Short Call, tak máš pořád Covered Call a můžeš jej po EDD celý vyprodat nebo vytvořit Conversion nákupem OTM Long Put na stejném strike, na tuto Long Put věnuješ část profitu z Call Bull Spreadu a pokud je Short Call ITM, tak stejná Long Put musí být OTM, takže ne za mnoho peněz. Opakuji ale, že toto vše záleží na vstupní ceně spreadu ve vztahu k aktuální ceně... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od fundibularius » ned 08. pro 2019 22:15:08

Ja bych k tomu mozna jeste doplnil, ze taky zalezi na mnozstvi volnych prostredku a schopnosti drzet 100 ks podkladu. U meho opcniho uctu bych to ja, az na lacine akcii, nemohl drzet. A pak by mi to broker zavrel.

Dejavu
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03. srp 2020 15:14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od Dejavu » pon 03. srp 2020 18:37:40

Zdravím
Jak se IB staví k tomu, když jsem přiřazen ale nemám dostatečné prostředky pro držení 100 ks akcii. Konkrétně v případě kdy mám vytvořen Long calendar spread a na ITM short call opci jsem přiřazen (doba do expirace 1 den) ale stále mám ITM long call opci s expirací 28 dní.
1.) IB automaticky prodá ITM long call opci aby vykryla ztrátu?
2.) IB cokoli z mého účtu prodá aby vykryla 100 ks akcii?

Ještě dodám že konkrétně v případě cash account účtu. Nezkoušel jsem to, ale předpokládám, že by neměl být problém jej koupit (i když long calendar spread zde není uveden

Kód: Vybrat vše

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=4945&p=tradingrequirements
), protože jej pořídím za debet.

Děkuji za informaci
Honza

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od krejzic » úte 04. srp 2020 7:53:05

Nebudu zabíhat do technikálií, prakticky ale IB nejde o vykrytí ztráty, ale o snížení marginu do tý úrovně, že tvůj účet zvládá pokrývat tvoje otevřený pozice. Takže určitě nebude prodávat tvoje ITM long call opce, protože potom by naopak tvůj margin dramaticky narost. Algoritmus si vybírá takovou akci, která mu, vzdhledem k otevřeným pozicím, přijde nejvýhodnější a klidně ti upraví pozici úplně jinou, která s touhle konkrétní nesouvisí, pokud to bude nejsnažší cesta. Pokud nemáš jinou pozici otevřenou, předpokládám, že ti po openu uzavře přiřazenou short akciovou pozici za market. Já měl pár let zpátky margin call, když IB skokově zdvojnásobilo margin na zemní plyn, nicméně IB se tý pozice ani nedotklo a upravilo mi úplně jinou a nesouvisející pozici tak, že mi v rámci komoditního kalendářního spreadu dokoupilo jeden kontrakt, což snížilo margin na přijatelnou úroveň a tím to bylo vyřešeno. Je to takový kinder surprize, s překvapením uvnitř.

Dejavu
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03. srp 2020 15:14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od Dejavu » úte 04. srp 2020 15:03:04

Poupravím lehce můj případ. Udělal jsem chybu, že jsem příklad málo specifikoval a myslím si, že jsem dostal odpověď na výrazně méně extrémní situaci. Mám long calendar spread např. na akcii NKE (Nike) složený z Long call opce s měsíční expiraci na striku 90 a Short call opci na striku 90 s expirací za 2 dny. Stávající cena akcii NKE je 100 usd. Na Short call opci jsem byl přiřazen a získal bych 100 short NKE akcii. Jelikož bych neměl dostatečné prostředky na držení 100 ks akcii by broker je prodal za tržní cenu (100 usd) a mne by vznikla ztráta -1000 usd. Co by se ale stalo pokud bych měl na svém účtu méně než 1000 usd např. 800 usd. V tom případě by broker zakročil k tomu že by odprodal i moji Long call opci (uvažuji teď že nic jiného na svém účtu nemám než těch 800 usd a Long call opci na NKE)? Pomiňme teď fakt, že je to dost poddidemzovaný účet (uvažuji Cash account NE Margin account) a připusťme, že by se něco takového mohlo stát pokud by vyvstala nějaká neočekávaná situace a naše téměř vyexpirovaná opce by se dostala hluboko ITM.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Assignment (Přiřazení)

Příspěvek od dobretrejdy » úte 04. srp 2020 17:30:14

Ahoj,
tak já si myslím, že pokud nemáš dost peněz na účtu, tak ti Short Call broker zlikviduje před přiřazením. Pokud by jsi byl ale přesto přiřazen, tak obdržíš 100x Short akcií, na které nemáš margin, takže tě budou po pondělním Open otravovat, ať doplníš peníze nebo upravíš pozici. řešením pro tebe pak bude třeba Exercise Long Call 100, kterou se zbavíš akciové pozice a vyrobíš opravdu ztrátu -1000 USD. Pokud budeš mít na účtu Cash +800 USD a nic dalšího, budeš -200 USD na účtu v mínusu a budou tě otravovat, ať srovnáš deficit, a právě z tohoto důvodu nedojde k přiřazení na Short Call, protože se taková situace na účtech vyhodnocuje před pátečním Close..pro úplnost dodávám, že broker nesmí za tebe dát pokyn k Exercise Lon opce, vždy ji prodá...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti