Delta Neutral - Long Put + Akcie

Základy opcí a základy jejich kombinací
Odpovědět
xjunajan
Příspěvky: 6
Registrován: ned 07. čer 2020 22:07:37
Kontaktovat uživatele:

Delta Neutral - Long Put + Akcie

Příspěvek od xjunajan » pon 08. kvě 2023 10:33:46

Zdravím,

a jdu s kůží na trh. Poslední obchod se mi moc nevyvedl a tak bych rád poprosil zdejší bystřejší hlavy o radu, jak celou pozici příště lépe řídit.

Mým cílem bylo sestavit delta neutral pozici na akciích applu před jeho earnings, které byly teď 4.5. a zkusit zobchodovat případnou korekci na akciovém trhu.

Je 31.4. a já přemýšlím, že:
- Technologický sektor od začátku roku jen roste a dříve nebo později musí přijít korekce.
- AAPL od začátku roku přidal 31.85% a zrovna je na ceně 164.3 USD.
- Jeho volatilita je historicky velmi nízká - viz např. VXAPL (hodnota 27.44) nebo screenshot s IV na May/Jun/Jul kontraktech.
- Předpokládám, že by již brzy mohlo dojít k většímu poklesu ceny.
- Nakupuji proto 4x AAPL 19MAY23 165 P na ceně 6.3 USD.
- Předpokládám, že zvyšující se volatilita před earnings pokryje rozpad časové složky u PUT opcí.
- Korekcí si ale nejsem jistý, a tak pozici zajišťuji nákupem 192x AAPL na ceně 164.3650.

Vím, že jsem mohl každý týden vypsat ještě 2x CALL a 2x PUT opce v nějaké rozumné vzdálenosti od aktuální ceny a pobrat tím prémium z výpisu, tím bych si ale ořezal maximální zisk a nemohl pozici ukončit do expirace vypsaných opcí, proto jsem nechal pozici jen tak jak je - Long PUT + Akcie.

Při vstupu jsem sledoval VXAPL za poslední rok:
Screenshot 2023-05-08 at 0.15.05.png
Screenshot 2023-05-08 at 0.15.05.png (182.46 KiB) Zobrazeno 1694 x

A podobný graf IV na May/Jun/Jul kontraktech:
iv_aapl_earnings_may.png
iv_aapl_earnings_may.png (216.68 KiB) Zobrazeno 1694 x

Chvíli byla pozice v plusu díky stoupající ceně podkladu a volatilitě, ale pak se hodnoty vrátily zpět a pozice se tak dostala do mínusu.
IV začala pořádně stoupat až týden před earnings.

To už ale opce rozpadem své časové složky ztratily cca 770 USD. Oproti tomu akcie mírným růstem získaly 170 USD, takže jsem byl ve ztrátě cca -600 USD.
Rozhodl jsem se zkusit mé štěstí a držet pozici i přes earnings v domění, že na applu bude větší pohyb. Ten nakonec i byl (akcie vzrostla z 165.79 USD na 173.57 USD) a tak ztráta na opcích poklesem IV po earnings byla smazána pohybem na akciích.

Říkám si, že korekce musí už přijít a tak jsem přeroloval opce na vzdálenější expiraci (prodal jsem květnové putky a nakoupil 4x AAPL 21JUL23 165 P za cenu 3.7 USD) a poté přikoupil ještě 2x AAPL 21JUL23 165 P za cenu 3.72 USD, abych dorovnal deltu (k úplnemu dorovnání mi chybělo ještě prodat 17 akcií, což jsem už neudělal).

Říkám si, že pozici prodám:
- Po případném propadu, který může nastat teď po velkém růstu.
- Nebo do 10.5. kdy se vyhlašuje CPI a mohla by se opět zvednout volatilita.
- Nebo počkám ještě na dividendu 12.5.

V mém textu vidím hned několik problémů:
- 1) Je správné předpokládat, že rostoucí volatilita před earnings pokryje rozpad časové složky?
- 2) Je lepší vstupovat do pozice blíže k earnings - např. dva týdny místo čtyř?
- 3) Je lepší brát opce s delší expirací? Např. místo květnových opcí vzít červnové, aby se časová složka rozpadala pomaleji?
- 4) Je finanční sebevražda držet long opce i přes earnings? - Tohle vnímám jako velký hazard.
- 5) Je lepší z pozice vystoupit před earnings a poté do ní kdyžtak zas nastoupit, když IV spadne?
- 6) Je lepší si výpisem opcí omezit maximální zisk za cenu snížení rizika?
- 7) Předpokládám, že nákup a následné škálování pozice bez jasné exit strategie je také špatně?
- 8) Při rolování na vzdálenější expiraci, je lepší rolovat i na vyšší strike nebo je lepší dokoupit OTM opce jako jsem to udělal já?
- 9) Chápu správně, že při rolování na vzdálenější expiraci ale stejný strike s dokoupením dalších opcí mám teď lepší zhodnocení při poklesu (protože se delta bude měnit rychleji při poklesu ceny)?

A finální otázka - jak by se dal celý obchod koncipovat lépe?

Je lepší udělat změnu v myšlení a spíše než na pohyb ceny se soustředit jen na volatilitu?
Chápu správně, že to dokáže snížit riziko s možností stále dobrého zhodnocení (15 až 30%)?

Moc děkuji za rady a jsem moc rád, že má český rybníček tak kvalitní web jako jsou dobré trejdy.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral - Long Put + Akcie

Příspěvek od dobretrejdy » úte 09. kvě 2023 6:33:43

Ahoj Honzo,

odpovědět podrobně na tvůj příspěvek (a jednotlivé dílčí dotazy) by vydalo na malou knihu o Earnings...:c)

Osobně bych shrnul odpovědi do nějakých zobecnění, možná se někdo chopí zcela konkrétních odpovědí nebo odpoví částečně na tebou položené otázky.

1/ Obchodovat Earnings (E) je velmi obtížné, protože predikovat volatilitu je velmi nejisté, jediné co vím je, že před E naroste a ihned po E klesne. Na to se mohu spolehnout, ale nějak to precizně kvantifikovat a předpokládat je téměř nemožné. Každé E je v aktuálně jiném tržním sentimentu na trzích a každé E doprovází jiné očekávání směřující k dané společnosti, takže spoléhat se, že IV byla den před E při minulém vyhlašování 85% se nemusí naplnit nebo může naopak daleko předčit očekávání.

2/ Delta Neutral (DN) pozice Long Put + Long akcie má neomezený potenciál profitu a omezenou možnost ztráty, nicméně bezrizikové vypisování opcí proti akciím a "volným" Long Put je základní dilema, které tuto strategii doprovází. Pokud nenastane pohyb, který dostane tuto DN pozici do profitu, budeš litovat, že jsi v období Earnings nevyužil vysokou IV k získání vydatných Prémií výpisem vhodných short kontraktů. Pokud nastane pohyb, který dostane tuto DN pozici do profitu, budeš litovat, že jsi omezil potenciál profitu a vypsal jsi Short Call nebo Short Put (nebo obojí). Toto dilema musí každý vyřešit podle toho, jaký typ tradera je...

3/ Výběr expirace Long Put opce v souvislostí s E je také obchodní dilema. Long Put s expirací v delším horizontu po E samozřejmě netrpí tolik vlivem změny IV v důsledku této události, je ale dražší a pokud se podklad dostatečně nepohne, ztráta na obchodu je samozřejmě vyšší. Obecně platí, že čím delší délka obchodu, tím větší možnost, že se stane něco, co může obchodu prospět. Mohu také více těžit s prémií, které mohu cestou nasbírat (viz odstavec výše).

4/ Jakékoliv rolování je vždy třeba vyhodnotit podle aktuální situace. Může znamenat uzamčení části profitu nebo získání dalšího času pro vývoj pozice. Není univerzální recept, co a jak v danou chvíli udělat, protože je to opět odrazem preferencí, se kterými přistupuješ k obchodování.

5/ Nastavení obchodu - kdy do něj vstoupit a jak z něj vystoupit je podle mě otázkou backtestování a zkušeností. Najít obecné chování opčních kontraktů pro daný titul pře Earnings si lze vypozorovat na historických datech minulých E, co můžeš s pozicí udělat po E je pak otázkou strategií, které můžeš z dané pozice přetvořit nebo které můžeš na účet doplnit, aby jsi změnil její riskprofil ve svůj prospěch nebo opět uzamknul část profitu. Zase bych neřekl, že existují nějaké univerzální rady.

6/ Long opce a Earnings. Z pohledu Delta Neutrality jsem si před léty dělal backtest, kdy jsem do Earnings vstupoval na Close dne před vyhlašováním a to do pozice Long Put + Long akcie nebo Long Call a Short akcie přesně podle Delta - a nic dalšího, z pozice jsem vystupoval na Close vyhlašovacího dne. Obě strategie nepřinesly žádný profit. Velké pohyby na podkladech zcela bezpečně kompenzoval pokles ceny Long opcí, takže otázka čistě DN pozice a E v této podobě mají podle mého jasnou odpověď.

Takže, nejsou to asi konkrétní odpovědi na konkrétní otázky, ale jen obecnou reakcí na tvé podněty a dojmy z obchodu. Je těžké říct, že jsi udělal to nebo ono dobře nebo špatně, protože jsi měl (a máš) nějakou představu o budoucím směru pohybu ceny podkladu. To má ale každý jinak a každý by ti mohl poradit něco jiného a mohlo by to být taky úplně něco opačného, než jsi udělal. Kolik lidí, tolik názorů, to v tradingu platí téměř dokonale....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

xjunajan
Příspěvky: 6
Registrován: ned 07. čer 2020 22:07:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral - Long Put + Akcie

Příspěvek od xjunajan » sob 20. kvě 2023 11:33:26

Ahoj, moc děkuji za odpověď.

Zkusím tedy u příštích earnings upravit mou strategii:
- Do pozice vstoupím podle aktuální IV.
- Expiraci LONG opcí zvolím také podle IV a mého risk profilu.
- Soustředím se jen na období před Earnings.
- Zkusím posbírat nějaké to premium vypisováním týdenních opcí.

A především, v každém bodě se zkusím zamyslet, co by se s pozicí dalo ještě udělat.

Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji ať se daří.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti