Na úvod...

Vše o investičním fondu Quantical. Obecné i konkrétní dotazy k formě, subjektivitě, způsobu fungování a základní investiční strategii investičního fondu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Na úvod...

Příspěvek od dobretrejdy » pon 30. srp 2021 14:29:31

Stal jsem se součástí projektu založení a spuštění investičního fondu Quantical. Společně s kamarádem Luďkem Skyvou se pokoušíme roztočit kola tohoto "finančního vehiklu" a proto jsem jako jeden z komunikačních kanálů k řešení dotazů, problémů nebo nejrůznějších nápadů v souvislosti s investičním fondem založil toto malé podfórum. Uvidíme, jak se nám bude dařit a jak se nakonec takovému projektu ve skutečnosti povede. Luděk (nick Luděk Quantical) bude spolumoderátorem tohoto podfóra a budeme se společně snažit reagovat na nejrůznější dotazy nebo publikovat své postřehy související s touto naší činností. Vše je pro nás nové a doufám, že to nakonec bude také naše deviza, být nezatížen stereotypy či svázán ultratěsnými pravidly podobně zaměřených institucí. Jsme odhodláni se podělit o problémy, které nás potkaly, provázejí a které se budou před námi zcela jistě v budoucnosti objevovat, je ale také jasné, že některé věci si z pochopitelných důvodů budeme muset nechat pro sebe, alespoň zpočátku, než vyhodnotíme, že jejich publikace nám nemůže nijak uškodit. Stejně jako pro celé diskuzní fórum, tak také pro toto podfórum platí, že číst všechno, co zde bude napsáno, mohou volně všichni návštěvníci těchto webových stránek, dotazy nebo odpovědi ale mohou publikovat pouze čtenáři, kteří podstoupí velmi jednoduchou registraci. Chci se opět pouze vyhnout zcela nesmyslným výlevům, nejapným dotazům, hejtování nebo propagaci nějakých nesmyslných komerčních aktivit, které tak mohu (právě touto registrací) velmi efektivně řídit, za tuto nepříjemnou drobnost se dopředu (doufám, že z pochopitelných důvodů) omlouvám...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od Petr Eff. » pon 30. srp 2021 18:16:17

P.S. pokud moje dotazy a komentáře nekorespondují se zamýšleným účelem tohoto vlákna, feel free to delete
-------

Zrovna dnes jsem na jednom "konkurenčním" webu četl podobně laděné zprávy. Bylo zde zmíněno, že (aktuálně) podstatným parametrem celé věci je objem prostředků, který je reálné spravovat jak vzhledem k velikosti obchodovaných trhů, tak i klasickým "klientským" problémům (ano, pár let jsem pracoval se zákazníky, děkuji nechci :D ). Jaký máte v tomto plán?
Na stejném místě je pak prezentován samotný obchodní přístup, se kterým je tamější fond od startu provozován. Budeš zveřejňovat nějaké vlastní rámcové info?

Jestli jsi oboje již někde zmiňoval, omlouvám se za nepozornost či krátkou paměť.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od dobretrejdy » úte 31. srp 2021 8:43:56

Ahoj,
článek, o kterém píšeš, jsem četl. Myslím, že společným jmenovatelem (podle mého) je zdravá obava ze změny přístupu, když je něco jiného, pokud obchoduji s vlastními penězi nebo obchoduji se svěřenými prostředky do správy. Také začínáme a tato změna je pro nás velkou výzvou. V ostatních aspektech, především v obchodním stylu, se pravděpodobně velmi diametrálně odlišujeme. Chceme vytvořit fungující systém postavený na derivátových obchodech a jejich podkladech, které budou zaměřeny na nejlikvidnější část finančních trhů, takže nepředpokládám, že dosáhneme na nějaké "omezení díky velikosti", kdy nebudeme mít prostor, kam umisťovat své obchody.

Náš původní plán byl jednat nejdříve s velkými investory a po nějaké době provozu přibírat menší investory, kteří budou splňovat podmínku "kvalifikovaný investor". Tento postup jsme zvolili z jednoho prostého důvodu, provoz fondu totiž znamená vynaložení určitého typu nákladů bez ohledu na to, jaký spravuje celkový objem peněz. Jedním z těchto "nutných nákladů" jsou například náklady na administrátora fondu, tedy třetí nezávislou osobu, která (mimo jiné) zaručuje investorům reportování výsledků fondu pomocí klientské zóny, do které bude mít každý investor přístup, jednoduše to nebudeme my, kdo bude o výsledcích reportovat, ale nezávislá autorita, která je k tomu určena, za její služby pak samozřejmě musíme platit. Každý, i ten nejprťavější investiční fond v USA se bez takového administrátora neobejde a je nemyslitelné, aby do něj investoři vložili své prostředky, pokud služeb administrátora nevyužívá, Každý zahraniční investor, se kterým jsme jednali, se na existenci a osobu administrátora dotazoval, lépe řečeno to byla jedna z prvních otázek, kterou jsme museli zodpovědět, bylo to pro investory mnohdy důležitější než představovaná obchodní strategie fondu. V našem případě je to tento administrátor https://www.tfaadmin.com/ se sídlem v Chicagu. Existence těchto nutných nákladů (dále účetnictví, audit apod...) představuje pro nás nutnost spustit fond alespoň ve chvíli, kdy budeme schopni výsledky pokrýt tyto nutné náklady, protože je nakonec potom jedno, jestli z tohoto nákladového pohledu spravujeme jeden milion nebo sto milionů dolarů, ale správa 50.000 USD je vyložená nákladová sebevražda.

Z tohoto pohledu je otázka "klientských problémů" (na které upozorňuješ) mírně nepodstatná, protože klient se bude o výkonnosti své investice přesvědčovat u tohoto nezávislého administrátora a nikoliv u nás a bude pak na něm, aby vyhodnotil, jestli se jeho investici vede dobře či nikoliv a jestli to naplňuje jeho investiční představy. Odpadají tak obavy z nejrůzněji vykutálených "správců majetku", kteří za absence takové třetí osoby museli vynaložit notnou dávku kreativity, než skončili svou činnost třeba až před "orgány činnými v trestním řízení"

Investiční přístup a jeho zcela konkrétní podobu asi zveřejňovat úplně detailně prozatím nehodláme ve smyslu - 29.8.2021 jsme otevřeli jedenáct Long Call opcí na strike 220 s dvouměsíční expirací na titulu Goldman Sachs za cenu 8.356 USD, shortovali jsme 514 akcií GS za cenu 221,34 USD každou a k tomu ještě...nevím, co by to komu přineslo a kolik by to mohlo vyvolat otázek a polemik, proč a z jakého důvodu jsem to udělal právě takto. Konkrétní know-how tak zveřejňovat určitě nebudeme, zcela určitě ale budeme chtít ukázat alespoň základní parametry portfolia. Nevím, nakolik se s touto otázkou vypořádal autor článku, který zmiňuješ, ale s velkou pravděpodobností nebude ukazovat každý jednotlivý obchod. Z dosavadního jednání s investory pak pro mě vyplývá, že většina z nich se ani o tyto přesné detaily nebude zajímat, protože jim jednak nebudou muset rozumět nebo ani nakonec nemají čas se těmto detailům věnovat, a proto svěřili své peníze někomu jinému. Nad touto publikační činnosti ale budeme přemýšlet a je to pro nás otevřená otázka formy a obsahu...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od Petr Eff. » úte 31. srp 2021 13:06:28

OK, to je kupa podrobností :-)

K tématu samotných strategií... vůbec jsem neměl na mysli nějaké podrobné popisování obchodů, ten druhý fond se prostě prezentuje stylem
"automatické obchodování mechanických akciových strategií", zřejmě z edukativních důvodů s popisy jednotlivých přístupů v samostatných článcích, kombinovaně s pár vzdělávacími aktivitami, které se obdobnými postupy přímo zaobírají v kurzech atd.
Jen mne to zajímalo pro porovnání.

Ať se dílo vydaří!

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od dobretrejdy » ned 10. říj 2021 14:57:00

Z Aurory se nám vystřelit podařilo. Neznamenalo to však signál k útoku na Zimní palác v Petrohradě ani pokus o časovou smyčku s návratem do roku 1917, ale pouhou skutečnost, že jsme k začátku října 2021 zaujali první obchodní pozice pro Quantical investiční fond. Nechceme dobýt žádné carské sídlo, nechceme adorovat chlapíky s placatou čepicí a špičatou bradkou a ani se nemáme v plánu vymezovat vůči společenskému uspořádání. Náš cíl je jasný, z co největší odpovědností a pokorou ke svěřeným penězům se chceme pokusit překonat zavedené představy o výkonnosti finančních trhů a dokázat přetavit vlastní zkušenosti a znalosti do spokojenosti našich investorů. Nebude to jednoduché, protože je to mimořádná výzva a také nápor na naše mentální vybavení. Nyní už nejsem sám za sebe a své peníze, po kterých je komukoliv houby, ale jednám pro dobro a jménem lidí, kteří nám dali svou důvěru tím, že nám svěřili své peníze. Nejsem ignorant a cítím značnou tíhu odpovědnosti, kterou to přináší, jen doufám, že projekce, které jsme si vytvořili budou naplněny a důvěru našich prvních investorů nezklameme. Přináším pár prvních střípků z mozaiky představující start našeho investičního podniku.

Začínáme v krajně nelehké době, prošpikované slušně rozměrným skandálem jistého namistrovaného obhospodařovatele svěřených finančních prostředků, která při jednání s investory velmi podstatně rezonovala. Pro spuštění fondu jsme si jednoduše nemohli vybrat hloupější okamžik, je to ale jakási vyšší moc, se kterou nemůžeme nic dělat, takže jsme ji vzali jako nutnou součást našeho boje za peníze investorů. Naštěstí jsme k budování fondu již od počátku nepřistupovali s velkohubými prohlášeními, bombastickými prezentacemi a sliby, které nelze naplnit, takže nám tato „finanční aférka“ vytvořila pouze jakýsi jedovatý opar, který se vznášel kolem spuštění našeho projektu.

Založit investiční fond v EU není zrovna hračka, pokud nechcete vydat balík poradenské firmě, která vám vše vyrobí na klíč. Být hned při rozjezdu ve ztrátě v řádu stovek tisíc korun není nic pro slabé povahy, proto bylo rozhodnuto si tento „domek“ postavit vlastními silami, od základů až po střechu. Nebudu nudit popisováním transakcí s více či méně sofistikovanými dokumenty, formuláři, prohlášeními a potvrzeními, bylo by to na několik článků, zastavím se pouze u několika momentů, které mě vyloženě zaujaly.

V první řadě mě překvapila vstřícnost pracovníků České národní banky při zápisu investičního fondu do registru subjektů finančního trhu. Ano, toto je ten kritizovaný registr, na který poukazují někteří vykutálení finančníci a deklarují tak kontrolu a dohled nad svěřenými financemi ze strany ČNB. Zápis do seznamu pouze deklaruje, že subjekt splnil všechny papírové předpoklady stát se účastníkem finančního trhu s povinností jednou za rok dodat vyplněné výkazy o své činnosti. Očekával jsem jistu dávku „sucharství“ od pracovníků ČNB, kteří tento registr spravují, dostalo se nám ale milého zjištění, že nic není nemožné a pověření zaměstnanci nejsou tak rigidní, jak jsme si představovali, všechny doklady nakonec byly v pořádku a zápis se tedy úspěšně podařil.

f1.jpg
f1.jpg (73.28 KiB) Zobrazeno 5744 x

Další etapou bylo fundování účtu u Interactive Brokers, tedy brokera, se kterým mám největší zkušenosti a jehož platformu využívám také pro svůj trading. Práce s účtem začala tak, že nám účet zrušili. Došlo totiž ke zjištění (ze strany Interactive Brokers), že jsme opravdu a fakt investiční fond (my jsem to věděli hned od jeho založení :c) a tudíž náš účet musí mít zcela jinou konfiguraci než retailový účet fyzické osoby nebo účet nefinanční právnické osoby. Kalvárii se založením účtu pro investiční fond vlastními silami bych přirovnal k účasti netrénovaného astmatika na podniku Yukon Arctic Ultra. Všechno nesmírně dlouze trvalo, všechno se dopodrobna zkoumalo a ověřovalo, aby to nakonec po nějakém téměř měsíci dopadlo. Ke cti oddělení compliance Interactive Brokers tak budiž přičteno, že založit nějaký fiktivní fond s fiktivními osobami je zhola nemožné, podmínkou otevření účtu byl mimo jiné třeba videohovor osoby odpovědné za toto oddělení s vlastníkem správcovské společnosti fondu (Luďkem). Zřízení účtu pro fond ale zejména znamená, že jsme u Interactive Brokers získali statut Professional Client, což představuje zejména méně restrikcí. Nejvýznamnější, pro nás jako klienty z EU, je možnost nakupovat například americká ETF, které na retailovém účtu jednoduše nemůžete.

f2.jpg
f2.jpg (10.08 KiB) Zobrazeno 5744 x

Pokud přijdu do obchodu a koupím si žárovku, která mi včera praskla v kuchyni, je mi celkem jedno, že za ni zaplatím stovku. Pokud jsem profesionální vyměňovač žárovek a denně jich použiji třeba osmdesát, bude mě jistě zajímat, jaká je jejich cena, která při takto hromadném odebírání může podstatně ovlivňovat moje živobytí. Zcela jistě tak bude překvapivé, když mi majitel žárovkářského obchodu sdělí, že při odběru osmdesáti žárovek denně bude jejich cena 150 Kč/kus. Čím více, tím hůře. Přesně toto je pak překvapivá politika Interactive Brokers ve vztahu poplatků za poskytovaná data. Jako retailový klient platím za poskytnutá data pro akcie, opce a futures 10 USD měsíčně, v případě, že udělám na poplatcích 30 USD, neplatím za tyto data nic. Účet investičního fondu je ale zatížen částkou 125 USD/měsíc za data pouze pro akcie a akciové opce, za dalších 118 USD/měsíc jsou poskytována data pro futures a futures opce. Za mě, vydřidušství. Za předpokladu, že budu mít při fondových obchodech vyšší objemy, a tudíž budu platit i vyšší komise, mi přijdou takto zpoplatněná data jako nelogický tah. Za zápis do registru LEI a přidělení LEI čísla si broker naúčtoval 200 USD, pokud bychom si o něj požádali sami, tak nás tato jednoduchá operace vyjde na patnáct set kaček. Inu, velkým nalož, co se do nich vejde…:c)

f3.jpg
f3.jpg (99.8 KiB) Zobrazeno 5744 x

Dokumentaci máme v pořádku, účet se nám podařilo schválit a nafundovat, můžeme se tedy pustit do práce. První pozice byly pořízeny v duchu co nejvyššího možného stupně konzervatismu, který jsem schopen si představit. Jak se nám bude dařit ukáže následující období…:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od krejzic » pon 11. říj 2021 18:19:26

Super! Díky za otevřenost, Jirko, je skvělý, že to můžeme téměř v reálném čase sledovat. Držím palce a ať to šlape!

dedinam
Příspěvky: 1
Registrován: ned 22. srp 2021 7:34:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od dedinam » pát 24. pro 2021 10:38:46

Ahoj,
přeji všem pohodové Vánoce a těším se na nějaký update k fondu a zkušenosti z prvních pár měsíců fungování.

M.

Dan
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07. říj 2019 10:13:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od Dan » pát 24. pro 2021 12:57:09

Ahoj, hezké vánoce a úspěšný rok 2022 přeju všem! Také by mě zajímaly články na téma fungování fondu a případných obchodů.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Na úvod...

Příspěvek od dobretrejdy » ned 26. pro 2021 13:44:57

dedinam píše:
pát 24. pro 2021 10:38:46
Ahoj,
přeji všem pohodové Vánoce a těším se na nějaký update k fondu a zkušenosti z prvních pár měsíců fungování.

M.
Ahoj,
připravuji (po delší pauze) článek právě na toto téma, poprosím o trpělivost :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host