Dividendy

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Dividendy

Příspěvek od Roman » úte 21. črc 2020 9:03:46

Ahoj,
prosím potřeboval bych jsem si ujasnit, kdy vzniká nárok na dividendu z long pozice na akciích. Chápu správně následující? (Budu používat čas EST == UTC-5 == americký) Pro vstup do pozice je nejzáší možnost v after-marketu, tj. do 20:00 (8pm) ve dni 1 den před „Ex-Divi day“. Důležité je akcie držet právě přes noc z dne 1 den před „Ex-divi day“ do ráno v „Ex-divi day“? Vystupovat z pozice můžu v pre-marketu, tj. po 4:00 (4am) v „Ex-divi day“. „Ex-divi day“ je den, kdy se akcie obchoduje bez nároku na dividendu.
Prosím, pokud by byl některý z uvedených výroků špatně o jeho opravu, díky. :)
Roman

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od dobretrejdy » úte 21. črc 2020 16:57:18

Ahoj Romane,
důležité je mít Long akcie na Open na Ex-Dividendy Day. Takže první den, kdy je možné koupit akcie bez nároku na Dividendu je EDD a naopak, poslední den, kdy lze prodat akcie s nárokem na Dividendu je EDD (samozřejmě, pokud jsem je tedy nepořídil téhož dne ...)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od Roman » stř 22. črc 2020 16:11:23

Ahoj,
Open se myslí open pre-marketu 4:00am, nebo open regular trading hours 9:30am?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od dobretrejdy » stř 22. črc 2020 21:16:05

..klasické Open v 15:30 našeho v 9:30 jejich (Eastern Time)...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od Roman » pát 24. črc 2020 6:45:31

woov. to jsem si vůbec nebyl vědom, že ještě v ten den v pre-marketu můžu nakoupit a zároveň mít nárok na divi. Jestli to teda chápu správně, tak 15:29 (CZ) neboli 9:29(US) můžu nakoupit a 15:31(CZ) neboli 9:31(US) prodat. Jako jiné i tohle téma je prvních odkazech na googlu jenom stroze popsáno. Mám na mysli teda, když platí výše uvedené, tak poslední den, kdy se obchoduje akcie s nárokem na dividenu je zároveň den, kdy se obchoduje bez nároku na dividendu. V ČR tyhle pravidla tuším spravuje CDCP, kdo je spravuje v US? SEC? díky

krejzic
Příspěvky: 34
Registrován: úte 08. říj 2019 15:22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od krejzic » pát 24. črc 2020 12:36:12

Nevím jestli tady SEC hraji ještě jinou roli, než strážce pořádku, nicméně správní rada společnosti odsouhlasí dividendu a určí tzv. "record day", čili den, kdy se podívá do knih držitelů akcií s nárokem na divi a následné "ex-dividend date" je určeno pravidly příslušné burzy, což je u akcíí a etf hned následující den.

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od Roman » pát 24. črc 2020 20:20:29

změna dotazu do google mně navedla sem: Obrázek https://ibkr.info/node/846

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od dobretrejdy » sob 25. črc 2020 5:08:55

Ahoj,
no tak to přesně odpovídá tomu, že pokud máš ITM Short Call opci a jsi v noci na EDD přiřazen a nemáš Long akcie na účtu, tak je ti otevřena 100x Short pozice na akciích a platíš Dividendy....nebo naopak, pokud máš na Close dne předcházejícího EDD 100x Short akcie a ITM Long Call opci a provedeš Excercise, tak se vypořádání provede v noci - zbavím se akcií před Open na EDD a žádné Dividendy neplatím, to platí pro Short akciovou pozici.

Stejně pro Long akcie - pokud mám na Close před EDD ITM Long Call a provedu do zadaného času po Close pokyn Exercise, tak během noci (nejpozději do Open na EDD) mi jsou na účet přivolány Long akcie z uplatnění a mám nárok na Dividendu.

Přestože se výsledek zejména Assignment projeví na mém účtu na EDD v brzkých ranních hodinách našeho času, stalo se mi v minulosti v několika málo případech (kdy jsem intenzivněji obchodoval Dividendové strategie), že jsem akciovou pozici viděl/neviděl až třeba v poslední hodině před Open na EDD..:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od Roman » pon 27. črc 2020 17:00:39

Aha, díky za popis zkušnostiíz real-life. Teď už chápu od kud je ten "Open".

PVA
Příspěvky: 11
Registrován: ned 29. zář 2019 16:29:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dividendy

Příspěvek od PVA » čtv 11. lis 2021 18:45:33

Ahoj, mohu si s nekym jen konfirmovat, ze si mam na marketchameleon koupit clenstvi a ze budu pak schopen udelat si screen na:
(1) akcie ma zitra dividendu
(2) akcie shortovatelna a ma tydenni opce
(3) cena akcie je vice nez $20

Pokud to jde bez clenstvi,muzete me nekdo napovedet, kde?

Dekuji moc za jakykoliv hint, PVA

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti