Daně a smrt - základní životní jistoty

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
PetrL
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20. pro 2023 8:26:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od PetrL » stř 20. pro 2023 10:03:18

Ahoj,
můžu se podělit o vlastní zkušenost s komunikací s FÚ a daňovou kontrolou.
Můj broker je IB. Obchoduji kreditní opční strategie. Pozice držím i přes konec roku.
Komunikoval jsem s oddělením vyměřovacím a s oddělením kontrolním.

FÚ získávají základní údaje z automatické výměny informací mezi zeměmi. Finanční instituce reportují několik základních informací o majiteli, čísle účtu, příjmech, dividendách, úrocích. Údajů není mnoho. Informace se sdílejí počínaje rokem 2016.

První zkušenost byla s oddělením vyměřovacím.
Volali mi, že získali údaje a potřebují doložit zbytek. Na první návštěvu jsem donesl jen report Realized and Unrealizet P/L plus Other Fees a můj výpočet základu daně dle §10. Základní údaje mám v USD, přepočet do CZK dle jednotného kurzu.
Údaje, které měli k dispozici byly v GBP!
Na další návštěvu jsem dodal uzavřené obchody z roku, který kontrolovali. Údaje stačili v excelu. Vyšel jsem z reportu Trades.
Největší problém byl s vykazovací měnou, kterou mám v USD a FÚ měl údaje v GBP. Zkoušeli jsme řešit, jak přepočítat příjmy z USD do GBP, nepřišli jsme na kurz, který IB použilo.
FÚ stačilo, že příjmy v USD řádově odpovídají příjmům, které mají v GBP. Celkový zisk z excelu odpovídal zisku z reportu Realized and Unrealized P/L, other fees a zisku uvedeném v daňovém přiznání. Rozdíl uzavřeli s konstatováním, že se jedná o problém s použitým kurzem u IB a dál se tím nezabývali.
Pozice držené přes konec roku (short opce) jsme neřešili.
(po delším výzkumu jsem zjistil, že do GBP se přepočítává denním kurzem, který je k dispozici v denním výpisu IB)

Pokud mi zavolají z vyměřovacího oddělení, dodám jim report Realized and Unrealized P/L, other fees, transakce v excelu a tabulku přepočtu do CZK dle jednotného kurzu. Pokud zisk z daňového přiznání odpovídá zaslaným údajů, jsou spokojení a dál se nic neřeší.

Druhá zkušenost byla s kontrolním oddělením.
Kontrolní oddělení bylo víc zvídavé, ale ne moc sdílné na údaje, které měli k dispozici. Postupně jsme se dohodli, že jim navíc oddám Net asset value.
Protože jim stále neseděly příjmy z uzavřených obchodů a jejich čísla, vydedukovali, že se bude patrně jednat o prodané opce držené přes konec roku. Po krátké diskuzi, kdy jsem jim vysvětlil, že tyto obchody vykazuji až po uzavření v následujícím roce, byli spokojení a můj postup mi schválili. Protože dle nich se mají vykazovat až uzavřené obchody.

Držím se FÚ schváleným postupem a vykazuji jen uzavřené obchody.
Každou jednotlivou opci vykazuji zvlášť. Jestli je součástí opčního spreadu, neřeším.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 21. pro 2023 8:47:03

Ahoj, no super, prozatím nikdo neřešil nějakou konkrétní zkušenost, takže díky moc :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od sas.martin » pát 22. pro 2023 12:41:01

Ahoj kolegové,
obracím se na vás se žádostí o radu. Před pár dny jsem si na IB nechal vygenerovat activity statement a k mému zhrození jsem zjistil, že i když tento rok mám pouze drobný zisk, tak mám téměř 500 000 CZK ztrátu na akciích a 500 000 CZK zisk na derivátech.

Rozhodně bych nerad platil 75 000 CZK daň, a proto jsem se před pár dny podle návodu výše pokusil o Short Box (IWM bylo kolem hodnoty 200 ) a celý box byl na expiraci 20.12.2023.

Otevřel jsem:
Sell IWM C 205
Buy IWM C 195
Sell P IWM 195
Buy P IWM 205

Osobně jsem si myslel, že mi tato transakce po expiraci odčerpá 1000 USD z akcií a udělá ztrátu 1000 USD na derivátech, bohužel ale v Activity statement nic takového nevidím. Ztrátu na akciích mám naprosto stejnou jak předtím a na derivátech vidím pohyb o nějaké drobné – viz příloha.

Expirace byla ve středu, dneska je pátek, takže už by všechno mělo být zaúčtovaný.

Dokážete mi někdo prosím poradit? Předem každému moc děkuji!
S pozdravem
Martin
Přílohy
daně_2023.png
daně_2023.png (80.17 KiB) Zobrazeno 1487 x

PetrL
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20. pro 2023 8:26:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od PetrL » pát 22. pro 2023 15:44:56

Jaké pohyby máš v Trades pro tyto opce a podklad?

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » pát 22. pro 2023 18:36:36

sas.martin píše:
pát 22. pro 2023 12:41:01
Ahoj kolegové,
obracím se na vás se žádostí o radu. Před pár dny jsem si na IB nechal vygenerovat activity statement a k mému zhrození jsem zjistil, že i když tento rok mám pouze drobný zisk, tak mám téměř 500 000 CZK ztrátu na akciích a 500 000 CZK zisk na derivátech.

Rozhodně bych nerad platil 75 000 CZK daň, a proto jsem se před pár dny podle návodu výše pokusil o Short Box (IWM bylo kolem hodnoty 200 ) a celý box byl na expiraci 20.12.2023.

Otevřel jsem:
Sell IWM C 205
Buy IWM C 195
Sell P IWM 195
Buy P IWM 205

Osobně jsem si myslel, že mi tato transakce po expiraci odčerpá 1000 USD z akcií a udělá ztrátu 1000 USD na derivátech, bohužel ale v Activity statement nic takového nevidím. Ztrátu na akciích mám naprosto stejnou jak předtím a na derivátech vidím pohyb o nějaké drobné – viz příloha.

Expirace byla ve středu, dneska je pátek, takže už by všechno mělo být zaúčtovaný.

Dokážete mi někdo prosím poradit? Předem každému moc děkuji!
S pozdravem
Martin
BEZ TRADES na to nelze odpovedet.. Ale pokud ches vygeneruj 3rd party export za cely rok pro TradeLog a ja ti to zpracuju a poslu vystupy.

IBKR nektere realized neukazuje "spravne" z tveho pohledu, pokud se jedna o neco pres rok ci xx let. Oni neznaji cesky danovy zakon 3 lety test apod..
Pokud tam mas opce a odslo k trasformaci na akcie (uplatneni) uvidis ztratu/zisk na opci a zisk/ztratu na akcie dle pozice (long/short) a tady by to to mohlo zacit nejak nesouhlasit podle ocekavani... tam to musis zrejme zpracovat sam .-)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od sas.martin » úte 26. pro 2023 13:32:28

Ahoj borci, díky moc za výpomoc. Tohle mám v Trades. Celou pozici jsem měl 2 krát.

Vypadá to, že 200 ks akcií IWM se prodalo za 205 a koupilo nazpátek za 195, ale změnu Realized zisku na IWM nevidím :/ :/

@alt - napiš mi prosím do soukromé zprávy, jak tě můžu soukromě kontaktovat

Díky moc
Přílohy
Trades.png
Trades.png (57.03 KiB) Zobrazeno 1442 x

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » úte 26. pro 2023 18:34:16

jetli myslis alt jako alc tak mi napis zpravu do privatu tady .-)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od sas.martin » stř 27. pro 2023 9:51:31

alc píše:
úte 26. pro 2023 18:34:16
jetli myslis alt jako alc tak mi napis zpravu do privatu tady .-)
Posláno :)

xgabri08
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. lis 2022 17:09:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od xgabri08 » stř 27. bře 2024 12:53:14

Ahoj borci,

nechtěli byste sem prosím zveřejnit jak postupuje při zaúčtování opcí když jste za ně dostali akcie?

Narazil jsem u sebe na podobnou situaci co tu řešil sas.martin na akciích IWM. Ve výpisu IB jakoby nějaké operace chyběly.

Pokud byste sem mohli dát jeden příklad jak zaúčtovat long opce > exercise > stocks a short opce > assignment > stocks byl bych vám velice vděčný.

Díky

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » sob 30. bře 2024 9:26:39

Ahoj, proběhla tady na pozadí nějaká komunikace mezi martin.sas a ostatními, zkus jim napsat soukromou zprávu...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů