Daně a smrt - základní životní jistoty

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 27. úno 2020 17:18:26

Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 27. úno 2020 20:31:52

Ahoj, to je hezký článek.
Aktuálně s paní řeším rok 2016. Ona dostala ten report z Londýna poprvé. Má 2x A4 lidí, co s nima asi musí probrat příslušné daňové defraudace a jediné číslo, co po mně chce vysvětlit, odpovídá zhruba NET SALES..... tedy všechny problémy s tím spojené :-)

Moje poznámka je ale tato....
- nepochopil jsem obsesi (skoro) všech traderů mít Base currency v USD. Já žiju tady, s úředníkama se bavím v CZK a všechny reporty mám v CZK. Odpadají mi přepočty kurzů dle zmíněného oficiálně vyhlášeného k 31.12. či kdy, protože IB celý rok vede moje čísla v CZK. Na převody a zůstatky v nejrůznějších měnách u IB nemá tato věc nižádný vliv. Eskapády s měnami pomocí FX Conv či Idealpro můžu dělat bez omezení a dokonce bez viditelného limitu fyzických částek na účtu (marginovém). Atd. atp.
Jediný praktický rozdíl je asi v mezisoučtech, co se mi zobrazují na záložkách, no to je jenom otázka zvyku.

Proč to proboha všichni děláte?

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » čtv 27. úno 2020 20:45:26

Ahoj Petre. Vitej do klubu. Vsechni jsme ho asi ted dostali a nikdo nevi co s tim. Ani oni. Jen to pry preposilaji. :)

Ja to delam proto, ze dane pocitam ze zalozky trades. A jelikoz vsechny obchody delam v USD, tak mi to prijde logictejsi.

Petr Eff.
Příspěvky: 92
Registrován: ned 29. zář 2019 10:33:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od Petr Eff. » čtv 27. úno 2020 22:42:42

Někteří to řešili už loni na podzim. Tak to kluci a holky nemají moc synchro. Navíc to prý bylo naprášeno v GBP, dneska bába už má CZK.

Je to jednoduché - buď se podá opravné přiznání, nebo se napíše nějaké vysvětlení. Evidentně každý FÚ to chce jinak... a hlavním cílem těch státních zaměstnankyň je mít odškrtnuto. Soudit se FÚ určitě nebude, protože to pro ně není zajímavá položka, když na to evidentně stále nemají právní / ekonomickou analýzu (viz. Jirkova poznámka v článku o rozporech se zákonem). Samozřejmě je potřeba opravit i ty novější přiznání, udělá se to najednou a úředník se bude ptát jen jedenkráte.

Beru jako dobrou zprávu, za 2019 to aspoň budeme mít všichni už "dobře".


Všechny reporty u Base CZK jsou skoro komplet v CZK, takže ve všech tabulkách jsou hodnoty vhodné k přímému použití bez přepočítávání.

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » čtv 27. úno 2020 22:55:22

Ja jsem tam posilal cestne prohlaseni a zatim se neozvali. Tak snad jim to stacilo. CZK je fajn, ale ja to rad porovnam se svym denikem a tam to mam v USD.

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » pát 28. úno 2020 17:36:46

Dotaz, do prilohy cislo 3 zahrnujete i prijmy z § 10 a rozepisujete na samostatne listy dle kodu statu? Ja myslel, ze od toho je priloha c.2, ale dle FU ne.

Jednak paragraf 10 - ostatni prijmy - ja myslel, ze tady je prece jedno jestli jsem obchodoval akcii z us, nemecka ci ciny - vsechny budou podlehat dani 15%

U paragrafu 8 - prijmy z kapitaloveho majetku bych to chapal tam jsou ruzne danove zatizeni.

Mohu potvrdit, ze zrejme maji vypis o prijatych dividendach. Nicmene pokud mam u IB stejne vypisy v CZK stale muzu zvolit jednotny kurz jestli se nepletu jako FO. Nebo ne? Navic kdyz mate treba vice brokeru a kazdy ma jine vypisy pak uz to prece clovek musi sam udelat....
Naposledy upravil(a) alc dne pát 28. úno 2020 17:42:49, celkem upraveno 1 x.

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » pát 28. úno 2020 17:41:39

Dale report 1042S lze dodat jen pro US akcie, ale pokud mate portfoli z ruznych statu nevim kde ziskat dalsi. Jeste je mozne dostat nejaky report z Kanady mozna u IB, ale to je tak vse. Proc by nemoh stacit teda skutecne vypis od depozitare (brokera)?

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » pát 28. úno 2020 20:14:52

Dale report z IB kde pouzivas realized trades sekci neni vzdy 100% Protoze pokud napriklad vlasnis opci kterou uplatnis tak se za ni nakoupi akcie a v realizovanem obchode nebude celkovy zisk ale ponizen o ztratu z opce (ale z danoveho pohledu CR to nelze zapocist vzajemne) tudiz stejne budes nucen u nekterych obchodu tohoto typu to spracovat rucne a dodat specialni prehled, ktery ani IB neumi. Takze to je dalsi duvod proc samotny aktiivty vypis nestaci... A takovych pripadu bude vice.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » sob 29. úno 2020 16:47:42

Ahoj,

1/ Do přílohy č.3 se zapisují příjmy z §8, tedy v mém případě příjem z Dividend, příjmy dle § 10, tedy z obchodování se zapisují do přílohy č.2, finanční úřad ať si myslí, co chce.

2/ Je to jedno, odkud a kde se příjmy z obchodování na burze vzaly, jestli jsem příjmy dosáhl obchodováním japonských nebo brazilských akcií je nepodstatné – obchoduji, tedy podávám přiznání podle §10.

3/ V zemích výplaty Dividend může být různé zatížení a v dané zemi se ještě může různit podle typu cenných papírů. V USA je Dividenda zatížena 15%, ale jsou různé druhy cenných papírů, které se tváří jako akcie, například různé typy společností (MLP), kde je daň třeba 39,60%. Důležité je, že Dividendy u nás je daněna 15%, takže pokud jsem v zahraničí zaplatil více, mám pravděpodobně smůlu, pokud méně, tak to tady dodaním.

4/ Pokud máš u IB účet v CZK, tak vidíš výsledky obchodů v dolarech přepočteny do CZK a hodnoty vyplácené Dividendy přepočteny do CZK. Jestli se vyplatí to přepočítat ještě podle jednotného kurzu je otázka, protože kurz USD/CZK se během roku pohybuje a může to být k jeho stanovené hodnotě GFŘ nakonec výhoda, jestli je to ale dovoleno neumím odpovědět.

5/ Pro každou zemi se musí udělat Příloha 3 zvlášť a také doložit zaplacená daň, abych mohl započítávat. Mám k tomu Form 1042-S pro příjmy z amerických Dividend. Je to dobrá otázka a já jsem se jí dotkl jen ve velmi malém náznaku, protože jsem na toto téma vedl zajímavou diskuzi s jedním svým kamarádem. Má účet u Fio Banky a držel akcie VIG, které vyplácely Dividendu a tuto také získal. Vyplnil daňové přiznání a chtěl po Fio, aby mu dala „to potvrzení“, protože VIG je rakouská firma. Ze znění společných ustanovení zákona vyplývá, že potvrzení může vydat zahraniční správce daně, plátce příjmu nebo depozitář. No a vznikl onen problém, který jsem popisoval. Zahraniční správce daně mi potvrzení vydat nemůže, protože akcie VIG, které viděl na svém účtu nejsou jeho, ale má je Fio banka na svém účtu, ze stejného důvodu nevědí ve VIG, že kolega je vlastníkem akcií a depozitářem se ve smyslu tohoto zákona myslí Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), jehož je Fio banka členem. Vlastníkem akcií VIG bych byl jedině v případě, že bych si zřídil u CDCP svůj vlastní účet a byl bych přímým vlastníkem akcií, potom bych po CDCP mohl chtít „to potvrzení“, protože bych figuroval v seznamu akcionářů jako jejich přímý vlastník. Mám tedy za to, že daňové přiznání má řešit vlastník akcií (Fio banka) a nikoliv ten, kdo nakoupil akcie jejich prostřednictvím. Super kuriozita na závěr je ta, že kolega na vydání potvrzení trvá a Fio banka mu sdělila, že mu jej vydá za (tuším) 360,- Kč podle nějakého svého sazebníku, což je tedy celkem síla. Zpět k otázce – nevím, jestli bude stačit výpis z účtu u IB, kde bude opravdu uvedeno, že jsem Dividendy získal a že jsem je dostal o daň chudší, to bude patrně na posouzení každého jednotlivého daňového kontrolora. Mezi námi, případné studium Form 1042-S bude asi také pěkný oříšek…

6/ Tak to máš tedy pravdu v tom, že takové obchody akcie + opce se sčítají, takže jsi do mé dosavadní koncepce „hodil slušné vidle“. Vypsal jsem 1x AAPL Short Call 150 za +328 USD a nakoupil 100x Long akcie AAPL za -15.324 USD (Covered Call), celá investice -14.996 USD. Při expiraci byly akcie přiřazeny a já je musel prodat za 150 USD/kus a inkasoval jsem +15.000 USD, vydělal jsem tak +4 USD. Tyto +4 USD vidím jako Realized profit u akcie AAPL, vypsanou opci v Realized vůbec nevidím, přitom bych měl mít profit na vypsané opcí +328 USD a ztrátu na akcii AAPL -324 USD. Takto rozčleněné to mám jen v sekci Mark-To Market Performance Summary. To je skvělá připomínka a postřeh, když jsem to přirovnával k výstupům, který mi vykazuje postup, který jsem popisoval v článku, tak je tam za rok nepatrný rozdíl v řádu nižších jednotek stovek dolarů, ale jednoduše tam je.... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » sob 29. úno 2020 17:23:19

Jo tak jsem to kvuli prirazeni na SPY musel taky rozdelit na akcie a opce. Moc vyhodne mi to nevyslo. Ale co s tim. :?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host