Daně a smrt - základní životní jistoty

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » sob 16. dub 2022 7:22:35

Píšu tam autora potvrzení daňového formuláře 1042S, kterým je americký finanční úřad (IRS)

IRS.jpg
IRS.jpg (38.4 KiB) Zobrazeno 3512 x
Prozatím to tak stačilo, pokud bych to měl upřesnit, tak i s adresou to je Internal Revenue Service, 1201 N. Mitsubishi Motorway, Bloomington, IL 61705-6613...
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Uživatelský avatar
Satch
Příspěvky: 68
Registrován: ned 15. pro 2019 3:45:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od Satch » sob 16. dub 2022 9:21:00

Jejda, googlil jsem a toto mě nenapadlo :idea:
Moc díky
80% retailových obchodníků, nechodících na https://dobretrejdy.com/ prodělává... :!: :) 8-)

alc
Příspěvky: 6
Registrován: pát 28. úno 2020 15:56:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od alc » ned 17. dub 2022 17:32:32

Cus,

kdyby nekdo chtel parovat obchody (i treba z duvodu ze ma vice brokeru) nebo jen tak pro jistotu,ja to pouzivam jen pro IB a T212, nebo i pripadne "mezi-kontrolu" v prubehu roku a pripadne optimazaci dane. Myslim, ze to je "gem" mezi softwarem pro tyhle ucely, ale protoze moje pouziti je omezene mozna vetsi publikum muze implementovat svoje "upravy"

Ma to samozrejme mnoho "much"... je to pod GPL licensi a autorem ja lemming a od 2020 jsem to trosku rozsiril.

https://github.com/kaaduu/StockAccounting

xgabri08
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. lis 2022 17:09:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od xgabri08 » sob 26. lis 2022 16:46:11

Ahoj,

blížǐ se konec roku a koukal jsem na svoje výsledky na IB.

Tento rok se mi stalo, že mám zisk na akciích a ztrátu na opcích. Přemyšlel jsem, zda-li by bylo možné tento výsledek nějak daňově optimalizovat. Pravděpodobně tedy nějaký obchod, který bude mít za výsledek ztrátu na akciích, zisk na opcích a ideálně abych za to nemusel nic platit. Nemáte nějaký nápad jak by se to dalo udělat?

Pro doplnění
- vím, že se tady dříve zmiňovalo, že je možné ztrátu na opcích započítat jako náklády proti ziskům na akciích pokud opce používám k zajištění akcií. bohužel v tomhle případě toto nemohu použít. obchoduji ruzné strategie.
- na foru (myslím si, že zde na Dobré Trejdy, ale nejsem si tím 100% jistý) se vedla diskuze nad tím jak převest zisk mezi akciemi a opcemi. bohužel si nevzpomínam jaký byl z této diskuze závěr. snažil jsem se tuto diskuzi najít, ale bohužel se mi to nepodařilo.
- zkoušel jsem něco najít na googlu, ale asi jsem nezadal správna klíčová slova

Říkal jsem si, že by to přece nemuselo být až tak složité a s nějakýma znalostma, trochou zkoušení bych mohl na něco přijít.

Jako první, mě napadla myšlenka, že vhodným sestrojením conversion bych toho možná mohl dosáhnout.
- 100x akcie -1x CALL ITM +1x PUT OTM
- koupím akcie na aktuální ceně řekněme třeba 150USD, vypíšu CALL a koupím PUT řekněme třeba na strike 100USD, nechám doběhnout do expirace, pravděpodobně dojde k přiřazení na -1x CALL ITM, akcie jsem tedy koupil za 150USD a prodám je za 100USD. mám zisk za výpis opce a mám ztrátu na prodeji akcií

Po krátkem zkoumání uznávám, že to je blbost, protože jsem si neuvědomil několik základních věcí. Hlavní problém je v tom, že pokud běžná opce dojde do expirace, je vypořádána v akciích a žádný zisk/ztrátu na opcích mít nebudu.

Na základě první mylné úvahy se domnívám, že by výsledku mohlo jít dosáhnout přes kombinaci akcie a long opce
- +100x akcie +1x PUT ITM (podobně by to celé mohlo fungovat i pro -100x akcie +1x CALL ITM, jen obráceně)
- Koupím 100x akcie na aktualní ceně řekněmě 150USD a zároveň koupím PUT hluboko ITM třeba na strike 200USD.
- Nyní musím doufat, že cena akcií do expirace klesna, to znamená si ideálně před nákupem vytipovat nějakou akcii, která bude spíše klesat než růst.

Před expirací teda mohou nastat tři scénáře
- A (vhodný pro moji situaci) Cena akcií klesla řekněme na 130USD. Akcie ztratili na hodnotě, nakoupené akcie prodám se ztátou 20USD/kus. Cena opce se zvyšila o 20USD a prodám ji před expirací se ziskem.
- B Cena akcíí zůstala přibližné na stejné hodnotě 150USD. Tato situace se mi nehodí. Čekám do expirace. Opce se uplatní. Výsledek jsem trochu v mínusu za poplatky a spred.
- C Cena akcíí vzroste řekněme na 170USD. Tato situace se mi nehodí. Čekám do expirace. Opce se uplatní. Výsledek jsem trochu v mínusu za poplatky a spred.

Je prosím moje úvaha správna?
Máte nějaký jiný nápad?

Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » ned 27. lis 2022 9:08:12

Ahoj,
za optimalizační strategii jsem kdysi v jednom diskuzním fóru označil strategii Long Box.

Tsla Long Box.jpg
Tsla Long Box.jpg (148.66 KiB) Zobrazeno 2707 x
Short Call 175 - Long Call 175
Long Call 190 - Short Put 190
-----------------------------------------
Pořízeno za +1460 USD

Při expiraci vždy utrpím ztrátu maximálně -40 USD (vysvětlení zde https://dobretrejdy.com/?p=218). Nicméně vždy obdržím 100*Long akcie TSLA za -19.000 USD, abych je prodal za +17.500 USD, takže ztráta na akciích je -1.500 USD. Profit na opcích je +1.460 USD. Celé mě to stálo -40 USD. Vylepšil jsem profit na derivátech (+1.460 USD) a snížil profit na akciích (-1.500 USD).

Naopak se strategií Short Box

Tsla Short Box.jpg
Tsla Short Box.jpg (148.57 KiB) Zobrazeno 2707 x
Long Call 175 - Short Call 175
Short Call 190 - Long Put 190
-----------------------------------------
Pořízeno za -1.535 USD

Při expiraci vždy utrpím ztrátu maximálně -35 USD. Nicméně vždy obdržím 100*Short akcie TSLA za +19.000 USD, abych je nakoupil zpět za -17.500 USD, takže profit na akciích je +1.500 USD. Ztráta na opcích je -1.535 USD. Celé mě to stálo -35 USD. Vylepšil jsem profit na akciích (+1.500 USD) a snížil profit na opcích (-1.535 USD).

Samozřejmě se kolem toho strhla vášnivá diskuze, že to nejde, že to je jinak, že to neobstojí a podobně, já nikomu neradím, aby něco optimalizoval, ale viděním logiky dosavadních diskuzí a zkušeností mi to nepřijde úplně od věci, posuď sám...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 49
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » ned 27. lis 2022 13:28:33

Nezapomenout připočítávat poplatky. U Tastyworks chtějí 5 USD za exercise nebo assignment.

xgabri08
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. lis 2022 17:09:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od xgabri08 » pon 28. lis 2022 14:04:25

Ahoj,

děkuji za na tip na optimalizační strategii. Zní to dobře. Vyzkouším to a napiši sem svoje zkušenosti.

Děkuji za připomenutí.
Obchoduji na Interactive Brokers a u mého brokera není poplatek za exercise nebo assigment.
Pouze 4x open option, odhadnul bych to na cca 6USD.

Skeptik
Příspěvky: 3
Registrován: ned 30. led 2022 15:23:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od Skeptik » stř 28. pro 2022 2:14:01

Jsem v podobné situaci: zisk na akciích a ztráta na opcích. Moje řešení, viz konec příspěvku.

---
Problém s tou optimalizací pomocí Boxů mají asi ti, kdo používají následující výklad ZDP:
Výdaje na pořízení (resp. příjmy z vypsání) opcí, které byly nakonec uplatněné (resp. přiřazené), se započítávají do nákladů (resp. zisků) na pořízení podkladového aktiva.

(V tomto smyslu se vyjádřil třeba Perth v tomto vlákně na 2. straně, ale už jsem to slyšel od několika dalších zdrojů.)

Touto optikou pak tři možné scénáře z příkladu s Long Boxem dopadnou takto:
    • call opce vyprší -> výsledek na opcích +1540-790 = +750
    • put opce Ass.+Ex. -> výsledek na akciích -19000+1440 +17500-730 = -790
    • long opce vyprší -> výsledek na opcích -790-730 = -1520
    • short opce Ass. -> výsledek na akciích -19000+1440 +17500+1540 = +1480
    • put opce vyprší -> výsledek na opcích +1440-730 = +710
    • call opce Ass.+Ex. -> výsledek na akciích -19000-790 +17500+1540 = -750
Výsledek je tedy nepředvídatelný: Pokud cena podkladu "vyběhne z boxu ven", skutečně se mi přesune část zisků z akciového koše do derivátového koše. Ale pokud se cena zůstane uprostřed, vygeneruje se mi naopak ještě větší ztráta na opcích a k tomu podobně vysoký zisk na akciích.

Celá myšlenka se ale snad dá ještě zachránit:
Najednou otevřeme Short Box a Long Box. Před expirací ten, který se nám nehodí, zavřeme.
Šílené? Rozhodně!

---
Já osobně to letos "řeším" tak, že ještě do konce roku vypíšu nějaké put opce, které budou expirovat až příští rok; většina z nich doufám expiruje bezcenná.

Put opce vypisuji průběžně během celého roku. Původně jsem plánoval všechny short put pozice před koncem roku zavírat, a nové opce (které by expirovaly další rok) už nevypisovat - kvůli mému přístupu k danění short pozic, stejnému jako uvedl Perth. Ale když už mám letos ztrátu na opcích jistou, proč ji na poslední chvíli nepřeměnit na jakýsi daňový kredit, díky kterému budou ta prosincová prémia za vypsané put opce tax-free?

I kdybych byl nucen příští rok některé tyto short pozice zavřít, daň za tento ani příští rok to už nezmění.

Kdo nemá rád riziko, může místo toho zkusit Bull Put spready. Jejich short polovička bude tax-free profit za letošek, a zajišťovací longy přispějí s ziskům/ztrátám v dalším roce.


[Takže moje "řešení" je vlastně vyrobit si rychle zisk ještě v tomto roce... :lol:]

peterr
Příspěvky: 16
Registrován: pon 19. dub 2021 20:58:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od peterr » sob 07. led 2023 15:46:19

BOX komplexné pozície je možné použiť jednak na presun P/L z opcií na akcie a naopak, zároveň aj na presun napr. realizovanej straty v r. 2022 do roka 2023.

BOX samotný a rolovanie “správnych“ opcií v ňom je základom k tomu, ako sa vysporiadať so situáciami popisovanými vyššie (optimalizácia). Celkovo ale pri týchto postupoch je treba počítať s poplatkami a nejakými stratami pri “rolovaní“ opcií (Close a násl. Open konkrétnej opčnej pozície).

Modelový príklad: sme niekde v novembri 2022 a doterajšia celková realizovaná strata za rok 2022 je v opciách -5,000, v akciách -10,000, spolu -15,000.

Zámer: presun straty -15,000 do roka 2023.

Presun straty do 2023:
  • Otvorenie BOX pozícií s exspiráciou JAN23, lepšie FEB23, príp. MAR23 z dôvodu minimalizácie príp. Early Assignment opcií JAN23
  • Po signifikantnom pohybe podkladu realizovať zisk jednoduchým zatvorením a znovuotvorením opcií, ktoré sú aktuálne v zisku – táto transakcia zrealizuje zisk v roku 2022, zároveň BOX ako celok, s exspiráciou v r. 2023, sa ocitne v rovnako vysokej nezrealizovanej strate, ktorá bude v konečnom dôsledku zrealizovaná po exspirácii v r. 2023
  • Potrebne počty pozícií na konkrétnom BOXe, otvorenie ďalších BOXov na iných strike, otvorenie ďalších BOXov na iných podkladoch – podľa potreby ako sa vyvíja situácia na už existujúcich BOXoch a ako sa darí plniť zámer – vygenerovanie zisku vo výške 15,000
  • Takto do konca roka zrealizovať zisk 15,000, výsledkom čoho by bol stav – zisk v opciách 10,000 (-5,000 + 15,000), strata v akciách -10,000, spolu 0
Paralelne popri tom presúvať zisk z opcií do akcií:
  • Otvárať týždňové BOXy
  • Pred koncom exspirácie zrealizovať stratu na aktuáne stratových ITM opciách (čím signifikantnejší pohyb podkladu jedným smerom, tým lepšie), celkovým výsledkom čoho bude po auto Exercise-Assignment v sobotu realizovaný zisk na akciách a už predtým realizovaná strata na opciách
  • Potrebné opakovať až do výšky straty -10,000 na opciách, kedy na konci celého snaženia bude výsledný P/L na opciách 0 (10,000 - 10,000), na akciách 0 (-10,000 + 10,000)
Je to reálne realizovateľná záležitosť overená v praxi. 😊

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » pon 09. led 2023 8:22:36

Ahoj Peter a Skeptik,

díky za "optimalizační příspěvky", na Generálním finančním ředitelství by z nás asi radost neměli, ale optimalizace se jednoduše děje, tak proč nevyužít toho, co je dovoleno, když to není zakázáno :c)

Pozn.:
"...Takto do konca roka zrealizovať zisk 15,000, výsledkom čoho by bol stav – zisk v opciách 10,000 (-5,000 + 15,000), strata v akciách -10,000, spolu 0..."

Ztrátu na akciích nelze podle českého daňového práva započítat na profit na derivátech a naopak, obě třídy se daní zvlášť :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti