Delta Neutral IV.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
Satch
Příspěvky: 68
Registrován: ned 15. pro 2019 3:45:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od Satch » sob 27. lis 2021 6:10:34

Ahoj Jirko, tabulky (deníky) k jednotlivým těmto obchodům počítáš vše ručně, nebo máš excel nastaven, aby hodnoty Pozice, Zbývá, NLV, Exercise a Reversal/Conversion spočítal sám? Nejsem ještě moc zkušený v Excelu. Zatím řeším kalkulačkou, protože do Excelu zadávám funkce nějak špatně. Ale mít takové přednastavené deníčky na konkrétní typy obchodů je asi super. Rád na tom zapracuju 🙂

Díky, Milan
80% retailových obchodníků, nechodících na https://dobretrejdy.com/ prodělává... :!: :) 8-)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 27. lis 2021 8:14:35

Ahoj Milane,
excelovskou tabulku mám nastavenu tak, že se mi vše počítá samo. Streamují se mi do ní aktuální hodnoty cen opcí i podkladu, takže mi tabulka poskytuje v přímém přenosu přehled, jak si pozice na konkrétním podkladu stojí. Na obrázku je aktuální Excel s pozicí na titulu MS.

MS.jpg
MS.jpg (611.18 KiB) Zobrazeno 4018 x

Do Excelu se mi načítají živé ceny na podkladu (1) a ceny opcí v expiraci, kde mám nakoupené Long Put - ochranné opce (2). V části (3) se mi streamují do excelu ceny opcí, které jsem proti pozici vypsal.

Hlavní tabulka excelu (4) popisuje všechny úkony, které jsem s pozicí provedl. Mohu vidět, že mám nyní 10x Long Put 97.50 a 1000x Long akcií MS a k zaplacení celé pozice mi nyní chybí -2502 USD, pokud tedy do expirace Long Put nebudu dělat vůbec nic, tak mi stačí, aby cen MS poskočila o +2.502 USD a na pozici neprodělám, je také patrné, že jsem včera 26.11.2021 vypsal týdenní 10x Long Call 102, takže pokud bych byl na této ceně v pátek přiřazen, tak bych získal +102 000 USD za prodej mých akcií a protože jsem aktuálně doposud na všechno vydal -100.002 USD, tak bych profitoval +1.998 USD, k tomu bych pak mohl přidat tržbu za mých 10x Long Put, které by mi zůstaly.

Ve sloupci NLV (5) mohu pozorovat, kolik bych získal, kdybych nyní vše zlikvidoval za aktuální cenu. Prodej akcií a Long Put by mi nyní vynesl +627 USD. Pokud bych se rozhodl nyní okamžitě uzavřít pozici 10x Long Put + 1000x Long akcií do Conversion pořízením 10x Short Call na strike 97.50 (strike Long Put), tak bych si uzamknul profit +947 USD, toto mi signalizuje sloupec (6).

Je pro mě důležité to mít takto načítané do excelu, protože v TWS mi aktuální pozice ukazuje něco jiného a nebyl bych schopen to takto pozorovat a analyzovat, obchodní platforma si totiž například nepamatuje, že jsem na tomto titulu získal v minulosti nějaké Dividendy nebo Prémium vypisováním opcí proti nakoupeným akciím a Long Put opcím....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sarej
Příspěvky: 72
Registrován: pon 02. bře 2020 20:53:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od sarej » sob 27. lis 2021 22:18:59

Ahoj Jirko,
U teto strategie to vypada na 1% zhodnoceni vkladu behem 2 mesicu obchodovani.
Chtel jsem se zeptat, jestli tento obchod tvori, jen malou cast tveho portfolia a dale vyuzivas agresivnejsi strategie s vyssim vynosem?
Diky Honza

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 28. lis 2021 21:39:59

Ahoj Honzo,
toto je strategie, kterou aktuálně aplikuji ve fondu Quantical. Deklaroval jsem několikrát v článcích, ve kterých jsem tento přístup zevrubně popisoval, že toto je technika, která je dost konzervativní a představuje velmi omezený potenciál ztráty, který je samozřejmě vykoupen také omezeným potenciálem profitu. Nasazení této strategie na akciové tituly mám v plánu postupně kombinovat s futures kontrakty, kde "agresivita" (na kterou se ptáš) bude vycházet z podstaty konstrukce těchto futures kontraktů. V žádném případě nechci nic uspěchat a nakonec představa, že by všechny obchody skončily s profitem +1% není vůbec špatná....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Uživatelský avatar
Satch
Příspěvky: 68
Registrován: ned 15. pro 2019 3:45:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od Satch » pon 29. lis 2021 23:01:04

dobretrejdy píše:
sob 27. lis 2021 8:14:35
excelovskou tabulku
Děkuji Ti za podrobný popis. Mám ještě hodně na čem pracovat, abych zvládl vytvořit takový deník. Budu se snažit. 1. Delta Neutral obchod jsem zakončil po výpisu Call v nejbližší expiraci po Earnings (1 strike nad put), výpisem v 2. Exp. po E. do Conversion. Zisk 0,65 % účtu na první obchod DN, je taková třešnička na dortu ke zkušenostem, které získávám. Druhý obchod je aktuálně v očekávání přes noc na Earnings BMO (30.11.21) 🙂
Díky za tvůj čas
80% retailových obchodníků, nechodících na https://dobretrejdy.com/ prodělává... :!: :) 8-)

Lukáš
Příspěvky: 3
Registrován: pát 27. lis 2020 7:51:20
Kontaktovat uživatele:

Delta Neutral IV. - dotaz na průběh obchodu

Příspěvek od Lukáš » úte 03. led 2023 21:01:24

Dobrý den Jirko,

v prvé řadě moc děkuji za Váš skvělý web. Velmi si této možnosti vážím a máte můj obrovský respekt.

Během četby článků o Delta neutralitě se pokouším provést podobné obchody na ToS demo účtu, abych problematice prakticky porozuměl.
Provedl jsem 3 podobné obchody (JPM, F a GM) a průběh i výsledek byl přibližně podobný.
Chtěl bych zde popsat jeden z nich a zeptat se na radu, jak bych mohl příště postupovat lépe, nebo co případně zlepšit/změnit.

Ukázka obchodu GM (do přílohy vložím excel s průběhem obchodu):
- velmi nízká IV (34%) vzhledem ke svým běžným hladinám 40-50%
- vstup 5.12.2022 při ceně podkladu 39,09 USD
- nákup Long Call opce (strike 39, delta 54, expirace 6.1.2023) 1ks za -183 USD a zároveň prodej Short akcií 54ks
- postupně prodávány/nakupovány akcie, podle toho zda se podklad pohyboval nahoru/dolů
- zvoleno "pravidlo", že provedu úpravu pozice (neutralizaci) každý den, pokud bude změněna delta o hodnotu alespoň +-3
- 29.12. odkoupeno posledních 8ks akcií (podklad 33,45 USD) -> aktuálně tedy nedržím žádné akcie a opce je již bezcenná
- výsledek: ztráta na opci -183 USD (vypršela bezcenná) a zisk na akciích +159 USD (postupný odkup za levnější ceny) = -24 USD

Poradil byste prosím, jak se z toho poučit a vylepšit postup?
Nejsem si jistý, zda:
- pro tuto strategii nebyl dostatečný pohyb podkladu? (39,09 -> 33,45 USD; -14,4%)
- zvolil jsem krátký čas expirace? (32 dnů)
- zvolil jsem špatně pravidlo pro neutralizaci? (místo každý den, tak neutralizovat např. až pokud se změní delta o více než např. +- 8?)
- 9.12. jsem prodával akcie, protože cena podkladu povyrostla (38,39 USD) oproti ceně při předchozí neutralizaci (37,8 USD), ale byla zároveň nižší než cena podkladu při vstupu do obchodu 5.12. (39,09) - s tímto si nejsem jistý, ale zároveň asi není podle mě možnost, jak jinak zde neutralizovat.

Budu moc rád, pokud mě nasměrujete, jakým směrem bych měl dále přemýšlet nad podobnými obchody.
Mockrát děkuji.
S pozdravem Lukáš.
Přílohy
2022_01_03 GM demo obchod test.png
2022_01_03 GM demo obchod test.png (78.92 KiB) Zobrazeno 1652 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral IV.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 06. led 2023 15:57:54

Ahoj,

je vždy obtížné poradit někomu se strategií, kterou se rozhodl obchodovat, protože vyšla z nějakého vlastního poznání, přesvědčení nebo testování a bude patrně dost závislá na mentalitě a představách dotyčného obchodníka, co od ní očekává. Delta-Neutral obchody je možné provádět tisíci způsoby, stejně jako je možné tisíci způsoby takovou neutralitu vytvořit. V obecném pohledu pak můžeš (z mého pohledu) řízení takové pozice (například Long Call + Short akcie) provádět třemi nejzákladnějšími způsoby:

1/ Ponechat pozici svému osudu tak, že bude dosažen BreakEven. Nákupem Long call a Shortováním akcií do Delta Neutrality vytvoříš vlastně obdobu Long Straddle a tato má své BreakEven body ve „vzdálenosti zaplacených nákladů“, pokud tyto překoná, dostaví se profit, pokud nikoliv, je pak ztrátou částka nepřevyšující náklady na tento syntetický Long Straddle.

2/ Vylepšovat (přibližovat BreakEven body) můžeš takovou strategii bezrizikovým vypisováním opcí proti aktuální pozici - Short Put proti Short akciím a současně Short Call proti Long Call, takto nasbíraná Prémia pak přispívají k vylepšování případné možné ztráty.

3/ Můžeš zachytávat drobné profity nákupem a prodejem podkladů podle Delta, každý takový profit pak bude součástí celkového profitu, kterým se budeš snažit sanovat náklady na pořízení pozice, tato technika je tzv. Gamma Scalping, je mezi tradery dost rozšířená a dají se o ní nalézt tuny článků. Její podstatou je (v tvém případě) při růstu ceny shortovat za vyšší cenu a při poklesu za nižší cenu nakupovat zpět, vše s ohledem na strike a počet nakoupených Long Call. Problémem této techniky je, když podklad jde po celou dobu držení jedním směrem a nemá výrazné pohyby nahoru/dolů….daly by se o tom psát romány :c)

Já osobně nevím, jak bych ti konkrétně poradil, protože všechny tři přístupy mají něco do sebe, můžeš je nakonec mezi sebou kombinovat. Pro každou situaci se navíc hodí něco jiného, mě se například s touto strategií v období roku 2022 nějak zvlášť nedařilo, protože jednoduše trhy klesly a v poklesu vytrvaly, takže pohyby, které jsou pro takovou strategii zapotřebí jednoduše nenastaly (myslím obecně). Konkrétně si ale myslím, že při volbě krátké doby držení Long opce, kterou zajišťuješ podklady, máš větší šanci prodělat než vydělat, dobré je se zaměřit na IV nakupovaných Long opcí – čím je menší, tím je opce levnější a nemusíš dohánět vysoké náklady. Patrně by bylo vhodné kombinovat výpisy se scalpingem, přijatá Prémia umí hodně vyřešit, musíš ale mít více Long opcí, aby ta kombinace technik byla užitečná a bezriziková (takto třeba postupuji já). U scalpingu je vhodné prozkoumat, kdy nakoupit/prodat, což může být také výzva pro nějaké backtestování a statistickou analýzu, osobně bych preferoval sledovat pohyb nikoli o pevnou částku, ale například o nějakou +/- hodnotu standardní odchylky stanovené na nějaké rozumné historické periodě, uzavírat a nakupovat na nějaké dávce Gamma celé pozice..., to je už ale na nějakých osobních preferencích, těch možných vylepšení je opravdu spousta….:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host