Obchodní deník a Tradingový výkon

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od dobretrejdy » pon 02. pro 2019 12:27:33

Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od Roman » pon 02. pro 2019 14:30:22

Ahoj,

zřejmě dřív nebo později se zřejmě někdo zeptá, čím je způsoben takový "uptrend" v roce 2016 a 2017. Případně také čím je spůsoben posun do strany v rokoch 2018 a 2019? Je známo, z průběhu průběhy SPY/SPX, že v rokoch 2016 a 2017 také výrazně rostly. Je to jenom náhodná shoda, nebo se obchody částečně spoléhali/spoléhají na trend akciových trhů? 8-)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od dobretrejdy » úte 03. pro 2019 7:38:30

Ahoj Romane,

to vje elmi těžké takto vyhodnotit. Jsou období, kdy se mi daří a jsou období, kdy to tak jednoduché zase není. Nejkritičtější to pro mě vždycky je, když nasazuji nějaký nový typ obchodu, kterému teprve v nějakém čase "vychytám mouchy", souvisí to také s tím, kterou třídu aktiv obchoduji v danou chvíli aktivněji. Já se do historie svých obchodů moc nedívám, ale vždy si beru ponaučení z dob, kdy se mi nedaří a snažím se zjistit, proč a jakou chybu jsem udělal. Jsem opatrný obchodník, takže téměř vždy to je příjem většího rizika, než jsem si ochoten připustit a nikoliv nějaké fatální obchodní selhání.

Porovnání se SP500 naznačuje, že se mi v klidnějších dobách obchoduje lépe než v dobách větších výkyvů, to ale pravděpodobně většině traderů. Mohl jsem si samozřejmě vybrat jiný benchmark, který by možná více seděl mé výkonnostní křivce, ale volba SPX byla ilustrativní pro názornost, já se takto s indexy nepoměřuji, jsem jen spokojen, když vidím, že si vedu lépe než trh a to mi v zásadě stačí. Je těžké zpětně vyhodnotit, jestli je opravdu SPX vhodný benchmark, protože jsem za tu dobu provedl opravdu kvantum obchodů napříč všemi trhy v nejrůznějších kombinacích (opce, komoditní a indexové futures, akcie, ETF a ETN...), takže je to těžké takto posuzovat, s něčím se ale poměřit prostě vždycky nějak budu chtít... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od Roman » úte 03. pro 2019 9:22:02

Ahoj,
díka za odpověď. Zkusím nastínit proč jsem se ptal. Zatím jsem spíš opční čitatel blogu, nejsem tedy praktik. Láká mně začít s něčím praktickým co má malou standardní odchylku ve výnosech a výnosy samotné ani nemusí být velké, spokojenost by byla být něco "nad nulou". Chápu správně, že obchody jako delta neutral by mohli být cesta, kde začít a nabrat zkušenosti? Líbí se mi třeba rozšíšení dividendových obchodů (Delta neutral V.) nebo earnings (Delta Neutra VI.) Mám poměrně strach/respekt třeba z investic do VIX a jeho derivátů, nebo do akcií bez jištění, nebo Ratio/Back Spreadů. ;)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od dobretrejdy » úte 03. pro 2019 9:44:18

Ahoj Romane,
tak to je celkem dobrý přístup, pokud chceš nějak začít, protože valná většina začátečníků to dělá přesně naopak - chtějí s co nejmenší investicí vydělat co nejvíce, a to se jaksi vzájemně vylučuje, protože to přináší zejména neúměrný risk. Pokud se mě někdo zeptá, jak by měl začít obchodovat, tak odpovídám vždy stejně - vždy mít možnost vydělat 300 USD při ztrátě 100 USD a nikoliv naopak, tím se (pro opčního obchodníka) výběr přístupů zmenší o téměř všechny kreditní strategie, což se většinou začátečníkům nezamlouvá. Stejně je to s investicí do akcií nebo futures, já si nyní neumím ani představit, že bych koupil 500 Long akcií AAPL aniž bych je nějak nezajistil proti propadu nějakou opční konstrukcí, to samé platí pro futures kontrakty. Názorová fóra jsou přeplněná frustracemi z nevydařených akciových (a jiných) obchodů a rozebírají se spíše Trumpovy tweety nebo čínsko-americká obchodní válka než například současná investice do opcí, které by tyto obchody zajišťovaly. To už ale tak je, některé věci prostě obchodníci nechtějí slyšet, neznají je a ani se nechtějí něco nového naučit.

Mít respekt s nějakého druhu investice je zdravé, protože nemohu chtít obchodovat vše, musel bych totiž všemu rozumět, a to je pro mě nemožné. Snažím se dělat to, co jsem alespoň mírně pochopil, ostatní věci mě nechávají chladným, i když je to třeba více v módě (krypto, forex...), to by si měl každá také uvědomit. Proč budeš obchodovat VIX, když ti to nesedí, je přece tolik dalších možností, jak obchodovat s relativním klidem, to je úplně v pořádku...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od Roman » ned 08. pro 2019 13:26:44

Ahoj,

nevím jsetli se mi podaří napoprvé napsat svou myšlenku, ale musím to aspoň zkusit. Poměr zisku 300 vs ztráta 100 se mi samozřejmě zamlouvá, jako vše to má ale své "ale". Pokud bybch vzal třeba debit call bul spread, tak s poměrem 3:1 se můžu 3x zmýlit a 1x musím mít pravdu nato abych byt na nule. V debit CBS zmýlit zejména ve směru pohybu podkladu. Poměr 3:1 v případě opcí je výrazně lepší jako 1:1 v případě obchodování samotného podkladu. Jenomže pořád mi tam zůstává, že můsím "mít pravdu", i kdýž méně často. Nevím jestli jsem pochopil správně články o delta neutralitě. Vnímám, že v něčem je požadavek na "mít pravdu" platný, ale není to v odhadnutí směru pohyuy podkladu, ale že podklad se bude hýbat o nějakú "mez" větší než určuje implied volatilita, ale nemusím odhadovat směr pohybu.

Kdybych to měl zhrnout, tak příležitosti vydělat existujou jenou současně s rizikem prodělání. Pokud chci být úspěšný, tak někde musím riskovat a to něco musím být schopen uchopit minimálně "průměrně" dobře, abych byl výdělečný. Mám teď na mysli třeba drahý prediční systém predikce směru podkladu (třeba akcií). Existujou a je možné je vytvořit/koupit, jenomže pro retailového obchodníka není únosné investovat 100 tis. dolarů do těchto systémů. Nevím jestli chápu obchodován opcí správně, ale připadá mi to, že obchodování opci je o hlavně o odhadu pohyby podkladu a volatilty, s tím, že se vždy bere v úvahu ještě čas. Jako reatil obchodník mám lepší šanci odhadovat pohyb volatility než pohyb podkladu, ale musím také zaujmout stanovisko k pohybu podkladu. Obojí vzhledem k času.

Otázkou by možná mohlo být, naco se zaměřit? Odhadovat pohyb volatility, pohyb podkladu?
Dík.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od dobretrejdy » ned 08. pro 2019 22:36:49

Ahoj,
dotýkáš se samé podstaty tradingu. Obchodovat bez rizika nejde, vždy je nějaká možnost prodělku. Mít "něco jistého" neexistuje (alespoň já jsem na nic takového nenarazil). Je to jako podnikání - vždy neseš podnikatelské riziko, že se ti nebude dařit. Já jsem ten poměr 3:1 napsal proto, že je pořád lepší, než 1:10, prostě měl by jsi obchodovat tak, aby jsi obchody vystavoval větší šanci na mnohonásobně vyšší výdělek než je tvá investice, než naopak, aby jsi pro výdělek 100 USD nemohl prodělat 1000 USD. Pokud budeš mít firmu, tak se budeš například účastnit mnoha výběrových řízení, které ti nevyjdou, aby jsi na jednom úspěšném pokusu vydělal na náklady na všechny nevyhrané pokusy. Co se týče odhadů pohybů, tak se můžeš v opčním obchodování zaměřit pouze na skutečnost, že nějaký pohyb na podkladu je vždycky a z tohoto se pokusit profitovat, pokud se pohyb v jakémkoliv směru nevydaří v požadované výši, tak je to bohužel nějaká ztráta. Na co se zaměřit? Na to, co ti vyhovuje, na to musíš přijít sám. Udělej si pár backtestů nejrůznějších strategií a zjistíš, co by ti mohlo sedět. Už jsem psal, že při strategiích typu Butterfly, Debit Spready, Delta Neutral s kladnou Gamma atd. musíš nejdříve peníze investovat, aby jsi nějaké peníze vydělal, což je přesně ten příklad z RRR jedna ku daleko vyššímu číslu. Tyto obchody a potažmo všechny opční obchody pak doprovází rizika, která musíš umět rozpoznat (Implied Volatilita, plynutí času atd...), aby ti například poskytly nějakou další výhodu, to se ale nedá napsat na několik řádků. Osobně vstupuji do nějakého obchodu vždy s nějakým názorem na budoucí vývoj, ale připouštím (silně), že se mi můj názor nepotvrdí, což je v opčním obchodování možné řešit nějakými úpravami. Pokud nakoupím Long akcie ABC a můj názor na růst se nepotvrdí, mám prodělek a nic se tím nedá dělat, navíc, žádný predikční systém na budoucí pohyb akcií za tisíce dolarů neexistuje, to mi prostě věř, to jsou zcela jistě vyhozené peníze a nemusíš se vůbec trápit, že ho nemáš. Pokud si myslíš, akcie ABC poroste, tak kup ATM nebo ITM Long Call, je to sakramentsky levnější, simuluješ držení stovek kusů těchto podkladů a vydělat by jsi měl "zcela přibližně" stejně. Pokud by jsi neměl pravdu, proděláš desítky nebo stovky dolarů, při držení akcií to budou tisíce....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od Roman » pon 09. pro 2019 14:11:10

Ahoj,

díky za reakci a taky díky za paradný blog/web. Zejména se mi líbí propojení teorie s příklady. Příklady bez podložení teorií by nebylo ono, ale z mého pozorování hodně "popisu" na internetu a i v knížkách je spíš ukazována teorie než praxe. Jakoby se autoří příkladů báli. Odhaduji, že je to proto že konkrétní obchody někdy nevyjdou (tudíž jsou publicisticky neaktraktivní a nepovažované za vhodné k zvěřejnění) nebo a také je s příklady hodně práce. Mně se tady na tomto webu líbí, že "neuspěšných" real obchodů se tady nikdo nebojí a spíš je ukázáno, že jsou součásti života. Případně jak je "managovat". :)

Spokojený trading přeji!

romis
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24. říj 2019 21:21:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od romis » stř 18. pro 2019 23:16:54

Ahoj Jirko,

vrátil bych se k této větě: " Osobně vstupuji do nějakého obchodu vždy s nějakým názorem na budoucí vývoj, ale připouštím (silně), že se mi můj názor nepotvrdí, což je v opčním obchodování možné řešit nějakými úpravami."
a zajímalo by mě, jak si názor na budoucí vývoj podkladu vytváříš? Je to jen na základě historie (historické pohyby - jak jsi to popsal v článcích Volatilita a cenový pohyb) nebo ještě do toho vstupují nějaké další faktory (střípky, které vytváří celý obraz)?

Jde vlastně o to, že na jedné straně je teorie (opční strategie, ceny opcí apod.) a na druhé jsou opční kombinace, ale moc se nepíše o tom, jak to propojit do praxe -> jak si vybrat podklad a vytvořit si na něj názor, když chci zkusit třeba long call...nebo butterfly a nebo delta neutralitu.

Měj se fajn a těším se na další články.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Obchodní deník a Tradingový výkon

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 19. pro 2019 9:26:38

Za tu dobu, co obchoduji jsem zjistil, že pokoušet se o exaktní předpověď budoucího pohybu není možné, já to prostě neumím a pochybuji, že (pokud nemám nějaké insider informace) to vlastně vůbec někdo dokáže. To ale neznamená, že jsem v tomto směru nějaký ignorant. Snažím se být v obraze u věcí, které obchoduji nebo chci obchodovat. Pokud jsem byl "v kukuřici" udělal jsem si zevrubný obrázek, jak by se mohla cena vyvíjet posouzením úplně nejzákladnějších fundamentů, kterým rozumím, ale vím, že to nemusí být vůbec správně. Pokud chci obchodovat DIS (Walt Disney Co.), tak mám povědomí, jak se společnosti daří, jestli vyrobili nějaký kasovní trhák, jestli se blíží Dividenda nebo nejednají o nějaké akvizici apod. K těmto informacím (to jsou modelové příklady) pak přidávám pohled na grafy a prohlédnu si historické ceny, takový obrázek pak vyhodnotím z pohledu možného obchodu, tedy jak do obchodu vstoupím - jaká je IV, jsou opce drahé nebo levné, jaké je skew, jaká je celková nálada na té či oné části trhu, čeká podklad nějaký možný pohyb atd. V minulosti jsem hodně backtestoval, takže jsem zkoušel zamýšlené obchody na několika situacích v minulosti, nyní již toto tak důkladně neprovádím, protože vím, jak je každý okamžik unikátní a nemohu přesně extrapolovat do budoucnosti, spíše se snažím přemýšlet, co budu dělat, když se mnou předurčený pohyb nedostaví, a tady nastupuje vyhodnocování, jakou opční kombinaci zvolím při vstupu do pozice, abych ji mohl v případě nouze přetvořit do nějaké jiné kombinace.

Z toho vyplývá, že obchoduji jenom to, čemu jsem schopen porozumět, co mi dává smysl a co mohu nějak logicky vyhodnocovat. Kromě derivátů volatility mám například hrstku akciových titulů, které pravidelně sleduji a na kterých dělám téměř pravidelné obchody, momentálně například chci bezrizikově získat Dividendu na titulu JPM při očekávaném klidném pohybu do začátku roku a chci těžit Contanga na VX futures za stejných (klidných) předpokladů atd...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti