Fondování - VII.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 31. srp 2023 11:37:50

Ahoj, momentálně nemám na futures žádnou takovou pozici :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

mcfisto
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04. zář 2023 17:03:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od mcfisto » úte 05. zář 2023 16:08:42

Ahoj,
Asi trochu hloupy dotaz: pokud mas syntetickou delta-neutral pozici a vypisujes put nebo call pro zisk premia, jak postupujes v pripade, ze ti cena atakuje strike techto shortu? Jaksi nemas podklad, ktery by se pouzil pri assignu. Napadaji me postupy rizeni, ktere uvadis u clanku Short put/call nebo je nejake elegantnejso reseni?

Dekuju!

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » stř 06. zář 2023 8:16:23

Ahoj,
jestli správně chápu tvůj dotaz, tak vysvětlení by mohlo být následující:

Je jedno, jestli máš fyzickou akciovou pozici nebo syntetickou akciovou pozici, pouze se na vypisování opcí musíš dívat jinou optikou. V modelovém případě mám na ceně akcie 100 USD pořízenou Delta Neutral pozici: 10*Long Put na strike 100 a současně 500*Long Syntetickou akciovou pozici na strike 95 (5*Long Call 95 + 5*Short Put 95). Tato syntetická akciová pozice je pořízena tak, že její cena je 100 USD/akcii – protože je Long Call 95 aktuálně v penězích a Short Put 95 aktuálně mimo peníze, tak budu muset na tuto pozici nějaké peníze vydat a bude to přibližně -500 USD/100 Syntetických akcií. Mám tak 10*Long Put 100 a 500* Long akcie 100 USD/kus, potom:

1/ Vypisuji maximálně 5*Short Call na strike vyšších než je strike Long Put 100. Tyto výpisy provádím pro zisk Prémia nebo proto, abych na tomto strike vystoupil z již držené 500* Long syntetické akciové pozice. Pokud vypíšu 5*Short Call na strike 105 a cena bude při expiraci těchto vypsaných opcí nad strike 105, tak to bude znamenat, že své Long akcie nakoupené za 100 USD prodávám za 105 USD. protože ale nemám akcie fyzicky (potom bych mohl tuto situaci přirovnat ke klasickému Covered Call) ale mám je synteticky, tak to bude znamenat, že obdržím na svůj účet 500*Short akcií za cenu +105 USD/kus (výsledek přiřazení Short Call 105). Současně to ale znamená, že má Long Call 95 ze Syntetické pozice je ITM a já na této syntetické pozici vždy vydělám +500 USD/100 akcií, mohu například provést Exercise 5*Long Call 95 s výsledkem, že se nabytých 500* Short akcií za +105 USD/kus zbavuji za -95 USD/kus s profitem +1.000 USD/100 akcií, já jsem ale při pořízení vydal -500 USD na každou stovku syntetických akcií (viz první odstavec), takže konečný profit bude opravdu +500 USD/100 akcií. Tento profit mi do expirace nemůže uniknout a jinak než s +500 USD profitem na akciové transakci to dopadnout nemůže, protože:

A/ Pokud cena 500* Short akcií po jejich pořízení do expirace dále poroste, Long Call 100 ze syntetické akciové pozice bude tento pohyb vždy hedžovat a zajišťovat, že se těchto akcií zbavím s tímto profitem.

B/ Pokud cena 500* Short akcií bude po jejich pořízení do expirace klesat, tak až do poklesu na strike Long Call 95 ze syntetické pozice bude platit výše uvedený scénář. V případě poklesu pod tento strike 95 budou Long Call 95 bezcenné a 500* Short akcií budou nabývat na profitu, ten ale bude kompenzován ztrátou na Short Put 95 ze syntetické pozice, o kolik cena klesne pod 95 USD o tolik získám sice navíc na 500*Short akciích, ale o tolik prodělávám na 5*Short Put 95. U expirace pod cenou 95 dojde k přiřazení 5*Short Put 95 a obdržím 500*Long akcií za -95 USD/kus, které vykompenzují 500*Short akcií prodaných za +105/kus, toto vše znamená profit +1.000 USD/100 akcií od kterého odečítám -500 USD/100 akcií pořizovacích nákladů při pořízení syntetické akciové pozice, suma sumárum +500 USD/100 akcií jistý profit, který mi nemůže uniknout.

2/ Vypisuji maximálně 5*Short Put na strike nižších než je strike Long Put 100. Tyto výpisy provádím pro zisk Prémia nebo proto, abych na tomto strike nakoupil další akciové pozice za lepší cenu. Pokud například vypíšu 5*Short Put na strike 90 a cena bude při expiraci těchto vypsaných opcí pod strike 90, tak to bude znamenat, že nakupuji z titulu přiřazení 500*Long akcie za cenu -90 USD/kus. Mám ale zajištěno, že tyto 500* Long akcie vždy prodám za +100 USD/kus, protože mám původní „hedžovací“ Long Put 100, její Exercise mi zaručuje takovou prodejní cenu, na každé stovce takto nabytých akcií z přiřazení krátkodobých vypsaných 5*Short Put 90 tak profituji částkou +1.000 USD….:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

mcfisto
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04. zář 2023 17:03:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od mcfisto » stř 06. zář 2023 9:20:42

Makes sense!

Moc diky za vysvetleni, to je presne ono. Takto jsem na to nenahlizel, ale ted to je jasne.

mcfisto
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04. zář 2023 17:03:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od mcfisto » stř 08. lis 2023 18:08:21

Ahoj,
zkousim obchody ridit "jako ty" a dostal jsem se ve 2 pripadech do zajimave situace, kterou se mi zda, ze resis jinak nez ja.

Mam trebas obchod na CVX a mam na call i put strane vypsane opce pro zisk premia. Nicmene cena akcie udela takovy pohyb, ze se nebezpecne blizi strike jedne z tech vypsanych opci. Mam dany alert na treba 1 USD od strike te opce a na teto hodnote se snazim tu short opci rolovat (samozrejme v pripade, kdy se jeste nechci nechat priradit). Nicmene ne vzdy jsem schopen rolovat na dalsi tyden kreditne a stalo se mi, ze jsem, ja "kolenovrt", muset rolovat treba az o 14 dni a v pripade dalsiho silneho pohybu az treba celkem o mesic a neco. Stalo se mi tedy to, ze jsem se tedy 6.10. dosmykal az na short PUT na strike 155 s expiraci 17.11. Vse kreditne....ale uplne se mi to nelibi, ze jsem tedka vlastne na tak dlouhou dobu zablokovan.

Prochazel jsem znovu tve tradelogy a popisy obchodu a prijde mi, ze rolujes vzdy o tyden, ale klidne i debetne. Je to tak? Mohl bys priblizit prosim svoji strategii v techto situacich?

Moc diky!

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 09. lis 2023 10:12:36

Ahoj,

bezpečné vypisování Short Call opcí proti Long akciím a Short Put proti Long Put v případě, že jsem ve strategii Long Put+Long akcie (nikoliv Short akcie+Long Call) je opravdu dobrý doplněk, jak do pozice přidat peníze nebo zajistit prodeje/nákupy akcií na zadaném strike. Volby strike, množství výpisů (do počtu ne vyššího než je počet stovek akcií a počet "volných" Long Put) je pak zcela na přístupu každého a jeho vlastním nastavení, to je těžké poradit, každý vidí trhy a jejich vývoj jinak. Nicméně nemusím být vždy spokojen se zvolenými strike a mohu vidět nějaký další potenciál, proto tyto vypsané opce někdy roluji a máš pravdu, není do vždy za kredit nebo nula, někdy se uchýlím k rolování za debet. Má to ale jednoduché pravidlo, nejlépe obecný příklad:

Mám 10*Long Put na ATM strike 100 a 500*Long akcií za 100 USD/kus jako startovací pozici. Mohu tedy bezpečně vypsat 5*Short Call 105 a 5*Short Put 95, primárně pro zisk Prémia, potom:

1/ Pokud bych nedělal do expirace nic a cena se výrazně pohne o +5 a více USD, tak akcie prodám za 105 USD/kus (přiřazení na 5*Short Call 105) a připíšu si profit +2500 USD na akciích
2/ Pokud bych nedělal do expirace nic a cena se výrazně propadne o -5 a více USD, tak nakoupím 500*Long akcií za 95 USD/kus (přiřazení 5*Short Put) a tyto akcie budou rovněž v profitu +2.500 USD, protože je vždy prodám pomocí Exercise nakoupených Long Put 100.

Mohu ale uvažovat tak (a vynechám nyní úvahu, že vypisuji méně než maximální možné bezpečné množství 5*Short opcí), že se cena před expirací přiblíží ke strike vypsané opce, pro názornost zvolím pokles ke strike Short Put 95, kdy na těchto 5*Short Put jsem získal původně například 5*40 USD Prémia, tedy celkem +200 USD. Nyní ale vidím, že při ceně 96 USD a s jedním dnem do expirace má tyto vypsaná opce hodnotu 150 USD. Pro rolování jsem si vybral strike Short Put nikoliv opět 95, ale strike 93, který se s expirací další týden obchoduje za 100 USD. Pokud bych tedy chtěl rolovat těchto 5*Short Put 95 opcí, za které jsem utržil +200 USD Prémium, do další expirace a na nižší strike, tak musím vykoupit zpět tyto aktuální opce (5*-150) za -750 USD a narolovat je do 5*Short Put 93 v další expiraci za (5*+100) za +500 USD, společně s přijatým Prémiem bych pak roloval se ztrátou (+200 USD -750 USD +500 USD) ve výši -50 USD. Hlavní smysl takového rolování je ale jinde, pokud bych nakoupil přiřazením na původním strike 95 celkem 500*Long akcie za 95 USD/kus, tak mám profit na akciích (při strike ochranné Long Put 100) +2500 USD +200 USD Prémium, tedy +2700 USD. Pokud ale naroluji na nižší strike 93, tak mám profit na 500*Long přiřazených akciích za cenu 93 USD/kus (při strike ochranné Long Put 100) ve výši +3500 USD -50 USD Prémium, tedy celkem +3450 USD. Obětuji tedy menší debet za větší potenciál profitu. Samozřejmě je zapotřebí, aby cena akcií klesla při rolované expiraci k tomuto narolovanému strike a byla přiřazena...

Stejná úvaha platí pro debetní rolování na Call straně, kdy obětuji debet za vyšší možnou prodejní cenu s přiřazených akcií :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

mcfisto
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04. zář 2023 17:03:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od mcfisto » čtv 09. lis 2023 14:38:03

Diky moc za vycerpavajici odpoved! Pokusim se toho z tebe "vymacknout" jeste trochu vic, pokud dovolis ;-)

Prirazeni short opce a nasledne uplatneni "ochranne" opce mi prinese profit - tomu rozumim. Ale casto mi nevyresi muj "minimalni" cil - dosahnout takoveho zisku, aby mi to alespon pokrylo vstupni naklady na ochrannych opci. Tedy jinymi slovy: "ja jeste nechci skoncit" - timto uzavrenim casti obchodu se mi jeho celkovy potencial omezi, z meho laickeho pohledu ten obchod timto vlastne konci, protoze se zbytkem (long stock + long put) toho uz moc neudelam.....nebo ne?

Moc diky a sorry za mozna stupido dotazy!

Dan.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 09. lis 2023 17:58:10

Ahoj,
budu pokračovat v příkladu:

Pokud nakoupím 10*Long Put ATM na strike 100 za 1000 USD/kontrakt a 500*Long akcií za 100 USD/kus, tak mám náklad -10.000 USD za Long Put a -50.000 USD za akcie, tedy celkem -60.000 USD. Pokud nebudu dělat nic, tak mohu maximálně prodělat -10.000 USD, tj. 16% z investice, toto se stane v případě, že cena u expirace bude přesně na 100 USD. Každá jiná cena znamená menší ztrátu. Tato pozice má dva základní scénáře:

1/ Cena podkladu bude růst a já prodávám akcie s profitem a Long Put za její zbytkovou cenu za života Long Put
2/ Cena bude klesat a já mohu přikupovat další Long akcie až do celkového počtu 1000 ks, každý nákup na nižší ceně než je strike Long Put 100 je snížení maximální možné ztráty, protože se jich vždy zbavím za cenu 100 USD.

Abych za života Long Put co nejvíce snížil náklady na pozici, vypisuji na obou stranách opce pro Prémium, ale také pro možnost přiřazení, viz minulý komentář.

Scénář 1/ s uptrendem je jasný, tam jen musím monitorovat celkovou hodnotu pozice (hlavně kolik utržím za Long Put) abych mohl profitovat. Ideální pak je, když zvolím Long Put s delší expirací a uptrend přijde brzy po vstupu do pozice, Long Put totiž i při růstu ceny bude stále držet hodnotu, cena akcií poroste rychleji, než bude ztráta na Long opcích, to si již každý musí pohlídat. V jednom z minulých článků jsem také popisoval vstup nikoliv Delta Neutral, ale mohu být více Bullish - nakoupím více akcií (např. 700 ks) nebo Bearish - nakoupím méně akcií (např. 300), to je na každém.

Scénář 2/ s downtrendem je takový, že buď se mi podaří nakoupit zbylé Long akcie tak dobře za nižší ceny, že mi to pokryje náklady na Long Put nebo pořídím Long akcie do plného počtu nikoliv za splnění této podmínky. Pokud bych byl přiřazen na strike 93, tak by to znamenalo, že nakupuji 500*Long akcie za 93/kus s nákladem -46.500 USD, celkově jsem na pozici 10*Long Put 100+1000*Long akcie vydal (-60.000 USD -46.500 USD) částku -106.500 USD. Moje maximální ztráta nyní činí pouze -6.500 USD, protože u expirace 10*Long Put dostanu vždy +100.000 USD. Tato pozice je Syntetická Long Call na strike 100 a jako taková potřebuje ke své profitabilitě pohyb vzhůru, takže potřebuji, aby nastal uptrend podkladu, nyní ale pro mě pracuje 1000*Long akcií a Long Put 100 mají pořád nějakou cenu, takže nezbývá, než hlídat celkovou hodnotu pozice tak, aby její pohyb sanoval -6.500 USD. K tomu stačí nevydatný uptrend a a můžeš zavírat s profitem, samozřejmě že využíváš výpisy až 10*Short Call proti 1000*Long akciím, které teď máš...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

tixik
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. pro 2022 16:51:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od tixik » úte 21. lis 2023 9:46:31

Ahoj Jirko,

koukám na výpis obchodů na titulu YUM a dost mě překvapilo, že Putky a Callky vypisuješ vždy v pondělí. Měl jsem pocit, že je lepší vypisovat v pátek, aby se využilo rozpadání ceny přes víkend. Koukal jsem i na obchody na FB z článku FONDOVÁNÍ – III. a tam někdy vypisuješ v pátek a někdy v pondělí.
Důvodem je obava z pondělního gapu? Dlouhodobě ti tedy vychází lépe vypisovat v pondělí s nižším prémiem, ve prospěch nižší pravděpodobnosti přiřazení?

Moc děkuji za odpověď.
Lukáš

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 21. lis 2023 12:45:59

Ahoj Lukáši,
výpisy v pátek nebo v pondělí - rozhodovací proces má tři základní praktické výstupy:

1/ Cena podkladu v pátek před Close osciluje nebo je velmi blízko strike, na kterém mám vypsanou opci, která právě expiruje. Tuto nechci likvidovat nákupem zpět, ale také mám obavu z pohybu v posledních minutách před expirací, nechávám proto na pondělí na Open. Jasně, prémium přes víkend je samozřejmě pryč.

2/ Předpokládám pohyb mezi pátkem a pondělím, nechávám proto teoretický a předpokládaný prostor, abych mohl vypisovat na komfortnějších strike, ne vždy se ale mé předpoklady potvrdí...:c)

3/ Jednoduše se nenacházím v pátek před Close u platformy, takže "nechávám dřinu" na pondělí :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů