Fondování - VII.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
tixik
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. pro 2022 16:51:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od tixik » stř 22. lis 2023 16:12:34

Děkuji za odpověď. Všem bodům rozumím a trojku mám dokonce ještě v živé paměti. :) V pátek jsem se v hospodě pokoušel výjimečně přes mobilní appku vypsat před close opce k delta neutral obchodu. Po vypsání callky jsem vypsal putku, jenže jsem si nevšiml, že (pro mě nelogicky) callka zůstala stále předvybraná, takže jsem ji vypsal podruhé. Chtěl jsem jednu koupit zpět, ale až doma jsem zjistil, že jsem je pro změnu koupil obě. :) Holt mi na stůl zrovna přistávala vepřová žebra a moje pozornost v tu chvíli směřovala jinam. Chápu tedy, že pondělí někdy moudřejší pátku.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 23. lis 2023 13:32:10

Ahoj,
tomu rozumím, já používám mobilní appku vyloženě na monitoring a obchoduji z ní jenom vyjímečně. Zvykl jsem si všechno předem připravit na PC, na kterém obchoduji (nastavím příkazy) a potom se přes vzdálenou plochu připojím a případně jen upravím aktuální ceny a potvrzuji order. Já to prostě lépe vidím v TWS a také je tam menší prostor pro chyby (alespoň za mě), jinak samozřejmě pokud vidím žebírka, tak jsou myšlenky taky jinde....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od P/L » ned 10. pro 2023 11:16:44

Ad výpisy pátek/pondělí - z dlouhodobého hlediska by to mělo být jedno. Ale otestováno to nemám. Pokud někdo ano, sem s analýzou.
Představa, že za víkend získám "zadarmo" přibližně 2x páteční thetu, je podle mě mylná. Pokud je na trhu v pátek na close stejné "napětí" (záměrně nepíšu IV) jako v pondělí na open (při stejné ceně podkladu), tak cena opce bude podle mě o něco vyšší než v pátek-2x theta. Ne náhodou bývá ve volatility labu v pondělí spike (protože do výpočtu IV pravděpodobně zahrnují počet kalendářních dní). Prostě čas, kdy se neobchoduje, není stejný jako čas, kdy ano. Ale je to jen můj pocit, rád si ho nechám od zkušenějších vyvrátit :)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 11. pro 2023 10:14:47

Ahoj,
čas plyne pořád, tedy i o víkendu nebo ve dnech, kdy se neobchoduje. Théta je podle BSM modelu konstruována tak, že působí na cenu opce i když se neobchoduje, to je ale teoretický model, který v praxi nebývá naplněn, protože ceny opcí zcela jistě tento teoretický model přesně nenásledují. Mohu ale tvrdit, že pokud pořídím opční kontrakt v pátek na Close a do pondělí by se nezměnilo nic (cena, Implied Volatilita, úroková sazba, termín výplaty Dividendy), tak bude při pondělním Open cena opce nižší, než byla v pátek při Close, protože uplynul čas, který na cenu opce významně působí. To je ale opět teorie, protože toto je reálně nemožné, vždy se změní alespoň cena nebo úroveň IV nebo obojí. Na změnu ceny opce vlivem théta (plynutí času během víkendu), je k dispozici tuna názorů, viz níže jeden z nich...:

theta.jpg
theta.jpg (231.71 KiB) Zobrazeno 904 x


Já osobně (pokud nemusím) nekupuji Long opce v pátek ale v pondělí, pokud prodávám Short opce a mohu v pátek, tak to udělám raději v pátek než v pondělí...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů