Fondování - VII.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 06. črc 2023 16:50:29

Diskuze k článku Fondování - VII.
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

P/L
Příspěvky: 13
Registrován: ned 27. lis 2022 19:03:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od P/L » sob 22. črc 2023 11:05:42

Děkuji za sdílení obchodů, zejména těch méně úspěšných. Většinou se každý chlubí zisky, ale málokdo popíše to, co se moc nepovedlo.
Je také zajímavé vidět, že fond zaměřený na delta neutral využívá všechny příležitosti k dobrým obchodům, včetně delta +/-

vladimir
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13. bře 2022 10:35:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od vladimir » pon 21. srp 2023 14:40:58

Zdravím a moc děkuji za skvělý článek, sdílení obchodů a shrnutí. Obrovská přidaná hodnota pro čtenáře. Velmi mě zaujala kombinace s nákupem statních dluhopisů pro generování extra úroku bez rizika. Nicméně všiml jsem si v platformě, v případě kdy obchoduji v rámci CZK jako base currency, že nakoupené dluhopisy se nakoupí za USD, tedy vznikne nákup na margin vůči CZK. Koukal jsem se že sazba na IBKR je aktuálně cca 6,8% p.a. na USD margin. Což pak v takovém případě kladný úrok ve výši 5% na dluhopisech je smazán sazbou marginu. Jak toto řešíte v rámci vašeho portfolia? Máte base currency v USD a tedy nákup dluhopisů je v USD tímpádem nevzniká žádný nákup na dluh? Nevzniká zde měnové riziko v tomto případě? Předem moc děkuji za radu.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 22. srp 2023 6:42:39

Ahoj Vladimíre,

v Option Income Fondu (BHS) je Base Currency v CZK a kurzové riziko je zajištěno měnovým swapem. Ve fondu Quantical je Base Currency v USD, takže tam není zapotřebí dělat pro nákup amerických dluhopisů denominovaných v USD nějaké kurzové zajištění...

Kurzové zajištění lze u IB provádět pomocí forexových CFD, ale to je na delší vysvětlení nad rámec této odpovědi...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od OldrichRezac » pon 28. srp 2023 14:15:14

Ahoj Jirko,
nepozdává se mi tato věta.

Pokud však zablokované peněžní prostředky vyměním za dluhopisy s výnosem 5% p.a., mohu tak skvěle nahradit právě tento Dividendový výnos, který je u drtivé většiny akciových titulů nakonec také výrazně menší.

Když uděláš syntetickou long pozici místo koupení podkladu, tak v ceně syntetické pozice platíš i úrokovou sazbu. Takže co dostaneš na dluhopisech, ztratíš na syntetické pozici. A je to šul null. Navíc, pokuď se jedná o titul s dividendy tak logicky vždy musíš být se syntetickou pozicí v horších číslech.
U případu obchodů delta neutral, jak popisuješ dává smysl syntetická pozcice v druhém kroku, kdy jsi přiřazen na short opci a přiřazené long akcie vyměníš za syntetickou pozici a následně pozici dotlačíš do konce. Volné peníze, které by jsi držel na nákup druhé poloviny akcií dáš hned na začátku do dluhopisů.
Předem díky za odpověd a měj se hezky
Olda

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 29. srp 2023 11:14:06

Ahoj Oldo,
nevím, jestli správně chápu, ale já to vidím zjednodušeně takto:

1/pokud kupuješ Long opce, tak musíš počítat s tím, že v ceně opce je započítán úrok (viz BS model...), pokud opci prodáš, tak úrok přijímáš. V případě Conversion, které pořizuji vždy téměř ITM by se měla úroková složka ceny opcí téměř kompenzovat (Long Call + Short Put nebo Short Call + Long Put).
2/ Cena Dividendy nevstupuje do ceny Put opcí okamžitě, ale je "připočítávána" postupně. Myslím tím situaci, kdy po Ex-Dividend Day neobsahuje ITM Put opce téměř žádnou budoucí Dividendu a její podíl na ceně je postupně do ceny této opce zapravován (pokud expiruje po další výplatě Dividendy) postupně po dobu následujících tří měsíců. Já mám tyto pozice značně dlouhodobé (třeba šest měsíců a více...)
3/ Nekupuji nic na páku, tedy opční kombinace, které mají požadavek na margin mám v takovém množství, abych marginový požadavek kryl ze svých disponibilních peněz, potom mi není účtován žádný úrok na poskytnutý margin. Mohu se pak rozhodnout, jestli zablokované peníze na margin nechám tak, nebo za ně nakoupím dluhopisy, tyto slouží jako kolaterál na marginový požadavek....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od OldrichRezac » úte 29. srp 2023 13:41:58

Ahoj Jirko,
děkuji moc za zpětnou vazbu. Pak v mé logice je někde chyba.
Mohl by jsi mi prosím vysvětlit, proč mám takovou diferenci v ceně u syntetické pozice?
Vzal jsem si dneska INTC - viz obrázek. Když udělám syntetickou pozici na ATM s délkou 294 dní, tak mám BE 34.84 vs aktuální cena v době tvoření obrázku 33.52
Rozdíl je 3.94 procent. Myslel jsem, že souvisí s úrokovou sazbou. Co to tedy prosím je?
Děkuji moc a měj se hezky
Olda
INTC.png
INTC.png (686.81 KiB) Zobrazeno 2643 x

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 29. srp 2023 15:15:56

Ahoj,
z mé zkušenosti vždycky nakoupíš synteticky "za hůř" než kdybys nakoupil fyzické akcie. Má to svou logiku, pokud bys totiž mohl nakoupit synteticky Long lépe než fyzické akcie, tak by pak stačilo to, co je podhodnocené nakupovat Long a to co je nadhodnocené shortovat a měl bys bezrizikové profity. Takže by se ti například vyplatilo při ceně INTC na úrovni +34.50 a při ceně syntetické pozice na nějakém strike za -34.20 nakoupit 1*Long Syntetic INTC a současně 100*Short INTC, a to by představovalo bezrizikový profit z takového Reversal +30 USD, proto je to téměř vždycky naopak a synteticky vstoupíš do Syntetic Long akcie hůře než do fyzických. To do jaké míry je to plnění horší je pravděpodobně také dáno tlakem trhu na tento titul, stačí se podívat na Open Interest na opcích právě třeba v JAN24 na Call straně, kde jsou obrovské (vyšší desítky tisíc) otevřené pozice.

Shodou okolností jsem také synteticky v INTC na fondových účtech. V pozicích jsem od června a mám expiraci MAR24 a také jsem pořizoval za hůře než fyzicky. Nicméně je také pravdou, že pokud nakoupíš hůře nyní, tak je vysoce pravděpodobné, že prodáš lépe při vystoupení z pozice, ten rozdíl totiž nevymizí a bude patrně trvat významně dlouhou dobu.

INTC.jpg
INTC.jpg (55.92 KiB) Zobrazeno 2636 x


Před více než dvěma měsíci jsem vstoupil synteticky do INTC a nyní bych za syntetickou pozici obdržel cca 2.03 (1). Protože je sestrojena na strike 33, tak bych obdržel výstupní cenu 33+2.03 = 35.03 USD. Mohu ale pozorovat, že pokud bych měl INTC fyzicky, tak bych je prodal za 34.34 (2), tedy cca o -2% hůře...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od OldrichRezac » úte 29. srp 2023 15:55:18

Ahoj Jirko,
děkuji moc za popis a vysvětlení.
Měj se hezky a ať se daří
Olda

OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - VII.

Příspěvek od OldrichRezac » čtv 31. srp 2023 8:42:56

Ahoj Jirko,
Futures u delta neutral s PUT opcí ATM neděláš?
Koukal jsem se na články a u fondu máš pouze jeden DN u ES.
Díky
Olda

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů