Delta Neutral X.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 24. říj 2023 6:42:05

Ahoj,

v případě poklesu ceny podkladu pod strike Long Put se nabízí varianta s rolováním této Long Put. V případě, že je cena tak nízko, že na Short Call nad strike ochranné Long Put už nejsou smysluplná Prémia, pak se tato varianta nabízí. K tvým variantám:

1/ Máš Long Put s expirací v dubnu 2024, máš plně zajištěno a pokud se dá na Call straně získávat Prémium výpisy proti drženým Long akciím a mají nějakou slušnou úroveň, tak bych tuto variantu preferoval.
2/ Rolování Long Put na nižší strike znamená, že vybereš profit na Long Put a výměnou za toto posuneš ochranu akcií na tento nižší strike. Vznikne ti ale rolovací ztráta (-původní Long Put + prodej původní Long Put - nákup rolované Long Put), výměnou za toto ale získáváš možnost získávat tučnější Prémia na Short Call, která můžeš realizovat na nižších strike, tuto variantu bych preferoval, pokud bych věřil v sílu podkladu a jeho možnému uptrendu za současného pozorování smysluplných prémií na Short Call
3/ Někdy je uzavření pozice v přijatelné ztrátě dobrým řešením, to ale musíš rozhodnout sám :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od kajman103 » úte 24. říj 2023 10:11:02

Ahoj Jirko,

moc děkuji za odpověď. Mám radost, že vše co píšeš se mi tak nějak honilo hlavou. Za chvíli tomu budu možná i rozumět :) a to díky tvým článkům, takže díky za ně.

Každopádně - vybral jsem variantu rolování, věřím v uptrend.
Dopíšu tady jak to probíhá, pro případ že by někdo v budoucnu hledal nějakou praktickou ukázku DN obchodu.

Tedy do pozice přídávám:

Prodej původních LP 47 za 690 USD / kus (celkem +1380 USD)
Nákup nových LP 42 za 420 USD / kus (celkem -840 USD)
2x Short call 45 za +30USD


Náklady celkem 9.460 USD

Předpokládám, že se akcie nedohrabe v tomto týdnu k hodnotě 45, pokud ano, dojde k prodeji akcií za 45 USD / kus, výnos tedy 9000 USD.
Zbýle LP 42 by při hodnotě akcie 45,X měly mít hodnoty kolem 300 USD

Výsledek by potom byl -9.460 + 9000 + 600 = +140USD.
Vzhledem k tomu že se obchod už od vstupu nevyvíjel podle mých představ, byl to to akceptovatelný výsledek.
Riziko samozřejmě hrozí pokud cena akci vystřelí třeba na 48USD, potom bude hodnota LP 42 nízká a obchod bude ztrátový, budu pak muset hledat další alternativní řešení, o kterých již nyní začínám přemýšlet :)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 24. říj 2023 12:48:05

Ahoj,

k tvému problému z uptrendem na akciích a vypsanými Short Call:

Je fakt, že když máš vypsané Short Call a cena vystřelí, tak nejen neparticipuješ na uptrendu podkladu nad strike vypsaných opcí, ale také ztrácí pořízená Long Put. Je proto dobré, i když je pozice takto malá (200 akcií), tak nevypisovat proti všem Long akciím. Modelově, pokud mám třeba 1000 akcií, tak vypíšu pouze proti 600 ks, potom:

1/ 400 akcií může neomezeně růst a může nadělit další profit

2/ V případě přiblížení ceny akcií ke strike aktuálních 6 x Short Call, mohu tyto odkoupit zpět za aktuální cenu a pořídit v další expiraci na vyšším strike třeba 8 x Short Call, tato investice se mi může podařit za cenu, kdy původně inkasované Prémium z 6 x Short Call mínus jejich výkupní cena a plus nově inkasované Prémium z 8 x Short Call celkově bude se součtem nula. Posunu tak možnost přiřazení na vyšší strike a nechávám prostor pro další profit

3/ Celý scénář Ad2/ mohu v budoucnosti opakovat s odkoupením 8 x Short Call a výpisem 10 x Short Call na vyšším a vzdálenějším strike...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od kajman103 » úte 24. říj 2023 13:43:57

Děkuju, Ad2 určitě zařadím do svých postupů, takto jsem zatím nepřemýšlel.

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od kajman103 » pon 06. lis 2023 10:07:36

Jen slíbené dokončení obchodu.
V prvním týdnu se akcie líně povalovala kolem hodnoty 43 a vypsané short call 45 vypršely jako bezcenné.
V dalším týdnu jsem vypsal pouze jednu Short call, opět na strike 45 za mini zisk 20USD.
Akcie však následně předvedla extrémní skok směrem nahoru a zakončila nad hodnotou 51 USD.
Prodal jsem tedy 100ks akcií za 5104 USD.
Short call 45 byla přiřazena, dalších 100 akcií tedy prodej za 4500USD.
Zbylé Long put prodány za 163USD / kus.

Tím jsem přišel o všechny pozice a vyrovnání :

- 9.460 (náklady dosud) + 20 (short call) + 5104 (akcie) + 4500 (přiřazená Short) + 326 (prodej Long put) = 490usd

Vzhledem k tomu že se jednalo objemově o minimálním DN obchod, navíc s levnou akcií (2 Put opce, 100 akcií kolem 45usd), je zisk velmi uspokojivý.
Ano, měl jsem štěstí že akcie nevystřelila o týden dříve, ale až ve chvíli kdy jsem měl vypsánu pouze jednu SC, ale štěstí přeje připraveným :)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 06. lis 2023 10:40:20

Ahoj,
no tak super, implementace rady nevypisovat proti všem Long akciím přinesla ovoce. Pokud bys vypsal 2*Short Call 45, tak bys přišel o 604 USD (5104-4500) a pozice by byla ztrátová (jestli to vidím dobře z vyúčtování)...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od kajman103 » pon 06. lis 2023 11:20:47

Je to přesně jak píšeš, takže už po několikáté děkuju.
Další inspirace kterou aktuálně využívám je syntetické držení akcií v DN obchodu.
Trochu mi to teda motá hlavu, že ty akcie "nevidím" a pro výpočet aktuálního stavu pozice je to trochu komplikovanější, ale pozitivní vliv na margin a cash flow toto hravě převáží :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů