Delta Neutral X.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
milos
Příspěvky: 19
Registrován: ned 29. zář 2019 18:13:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od milos » ned 08. pro 2019 22:54:36

Ahoj Jirko,

v odstavci "Rolování" píšeš:
...rozhodl jsem se, že nebudu nyní využívat avizovanou podporu nízké Implied Volatility z předchozí aktualizace implementací nějaké jiné opční strategie (toto jsem měl připraveno), ale pozici jednoduše naroluji na nižší strike...
Mohl bys prosím rozvést jakou opční strategii si měl připravenou pro toto období nízké volatility?

Díky

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 10. pro 2019 7:04:24

Ahoj Miloši,
popravdě řešeno jsem si musel tuto situaci zpětně nastudovat, abych zjstil, co se mi tehdy mohlo honit hlavou. Ze situace vyplývá, že mi k nějaké akci zbývalo "asi něco vytvořit" na Call straně opčního řetězce a byl by to pravděpodobně krátkodobý Call Bull Spread, protože se dalo očekávat, že cena po svém poklesu může začít růst, ve stejném smyslu bych pak možná volil krátkodobý Call Ratio Spread 1:2, abych na nákup Long Call na nižším strike vydělal a měl ji za co nejméně. Call Ratio Spread bych patrně volil ve 10x Long Call na nižším strike a 20x výpis Short Call, protože mám 10x Long futures, tak bych vlastně měl 10x Call Bull Spread a 10x Covered Call s Long futures. V případě přiřazení 10x Short Call bych mohl koupit Lonģ futures na volném trhu zpět do mé pozice Delta Neutral a nemuselo by to ani nějak zvlášť bolet, protože toto přiřazení by znamenalo, že mi 10x Call Bull Spread již vydělal dost slušné peníze...Takto bych pak mohl uvažovat o nějaké formě Butterfly na Call Straně s nejnižší Long Call na ATM strike...
Ve stejné logice bych mohl pracovat také na Put straně pod současnou cenou s Put Bear Spreadem s Long Put například ATM a toto vše rozvinout do Put Ratio Spreadu 1:2 nebo do Butterfly, tady je problém ale v tom, že případné přiřazení na vypsaných Short Put opcích způsobí přísun dalších Long futures na můj účet a já již mám požadovaných deset kusů na účtu již pořízeno....snad jsem se vrátil v čase správně... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

milos
Příspěvky: 19
Registrován: ned 29. zář 2019 18:13:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od milos » úte 10. pro 2019 21:04:59

Ahoj Jirko,

opravdu pěkné řešení řízení delta-neutral pozice, díky moc.

Když jsem přístup ratio zběžně zanalyzoval, vychází mi rozdíl oproti přístupu bankomat(výpis short call krytý long futures tzv.covered call). Oba přístupy vychází z podmínky plného stavu long futures a long put - v příkladu v článku 10/10.
Jde jen o postřehy, které jsem zaznamenal.

Když po výpisech dojde k proražení striku short opcí, je tebou popisovaný ratio přístup cca dvojnásobně výnosnější záležitost, vydělává jak debitní call spread, tak covered call - výše zisku je určena:
- rozdílem striků spreadu
- rozdílem aktuální ceny future proti striku short call
Pro variantu bankomat:
- rozdílem aktuální ceny future proti striku short call

Protože jsem ratio tvořil 2-3dny do expirace, mohl jsem ho zadat maximálně s nulovým nákladem tzn. výpis 20x short call zhruba zaplatil nákup 10x long call. Pokud se trh vydá opačným směrem než jsou umístěny short call striky (zde je DN pozice kryta long put opcemi) nebo bude v okamžiku expirace na stejných cenách jako při vstupu do těchto variant, bude výhodnější bankomat - inkasoval jsem za výpis 10x short call kryté 10x long futures. Naproti tomu ratio zisk nemá.

Mám-li tedy náhled na trh, že se pohne na sever k mým ratio call výpisům, volil bych ratio variantu. Naopak v chopu je jistotou bankomat.
Můžu se k aktuální DN pozici postavit třeba i tím způsobem, že pokud mi aktuálně DN pozice vydělává(je celkově v plusu), zkusím štěstí ratiem.

milos
Příspěvky: 19
Registrován: ned 29. zář 2019 18:13:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od milos » pát 13. pro 2019 14:35:39

Ještě k tvé odpovědi na put straně:
Ve stejné logice bych mohl pracovat také na Put straně pod současnou cenou s Put Bear Spreadem s Long Put například ATM a toto vše rozvinout do Put Ratio Spreadu 1:2 nebo do Butterfly, tady je problém ale v tom, že případné přiřazení na vypsaných Short Put opcích způsobí přísun dalších Long futures na můj účet a já již mám požadovaných deset kusů na účtu již pořízeno...
V případě, že by podklad prorážel short put výpis u put ratio spreadu 1:2, mohl bych celý DN obchod odstartovat znovu nákupem long put s dostatečně dlouhou expiraci (pokud taková existuje). Nečekal bych až do expirace put ratio a neriskoval bych přiřazení nekrytého long futures. Kdyby se trh obrátil a při expiraci put ratio by byly short put bezcenné, prodal bych bez velkých problémů ochranné long put ještě se ziskem.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 14. pro 2019 12:12:07

Ahoj,
no to je samozřejmě pravda a takto by se to dalo udělat také. taky by se daly použít obě možnosti na Call straně i Put straně najednou. Je tak názorně vidět, že možností práce s opcemi a podklady jsou při tomto obchodním stylu opravdu velmi variabilní, záleží pak na každém, jak si v každé jednotlivé situaci poradí a co do svých obchodů nasadí... :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Darg
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21. lis 2019 11:47:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od Darg » úte 25. led 2022 9:57:32

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat na tu situaci, kdy vypisuji shortCall na nižíším strike než mám long put.

Máš long put 460 a vypisuješ short call na 380. V případě přiřazení můžeš prodat long put. To je super, ale jak píšeš, podklad by musel skončit přesně na 380.

"Pozor však na zásadní zkreslení takového pocitu spokojenosti, jaké že se mi tady naskýtá řešení možné nepříjemné obchodní situace!!! Přetaveno do praxe pak mohu uvažovat, že při mém vypsaném strike na úrovni 380 bude mít hodnota Long Put 460 odpovídající hodnotu, abych je mohl případně prodat a takto kompenzovat ztrátu z přiřazení a mít možnost vydělat jeden plusový bod na každý kontrakt. Toto ale platí pouze za situace, kdyby cena prosincové kukuřice zůstala při expiraci mých vypsaných Short Call 380 přesně na hodnotě 380 bodů, a takto přesně je to nemožné vůbec předpokládat a předvídat".

Tento výpis je tedy spekulace na to, že se přes strike short call nedostanu, nebo jaký by byl plán kdyby kukuřice vystřelila?

Děkuji

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » stř 26. led 2022 8:57:53

Ahoj,
je to tak jak popisuješ. Toto je v podstatě nejrizikovější úkon, který jsem na této kukuřici udělal. Spoléhání se na pokles, stagnaci nebo mírný uptrend, který by v případě přiřazení ještě umožnil prodat Long Put za nějakou slušnou cenu, vše v horizontu tří dnů. Plán, jak bych dále mohl postupovat jsem popsal například v jednom z úplně prvních článků na tomto webu, který se týkal Covered Call https://dobretrejdy.com/?p=105. Nyní, z odstupem času a odtržený od "kukuřičné reality" tehdejších dnů, nevím, kterou z naznačených metod bych použil, nicméně jak píšeš a já konstatuji, byly to nejrizikovější tři dny v trvání obchodu...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Filous
Příspěvky: 4
Registrován: pát 31. bře 2023 4:52:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od Filous » stř 03. kvě 2023 7:04:36

Ahoj Jirko,

a díky za perfektní článek. Musím se přiklonit k názoru, který jsem tu někde četl, že tato praktická ukázka je velice přínosná a přimlouval bych se k dalšímu takto praktickému článku, ač ho vytvořit může být poměrně náročné.

Eventuálně pokud tu obdobný praktický článek již je, ocením nasměrování jeho směrem. Díky

Petr

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 05. kvě 2023 7:02:25

Ahoj,
momentálně jsem zaměřen na téma dluhopisů, takže bych prozatím nechtěl z tohoto směru nějak výrazně vybočit. Předpokládám ale, že se k tématice konkrétních obchodů (zejména na bázi opčních kontraktů) vrátím, uvidíme, co budoucnost přinese. Patrně to nebude ve smyslu článku Delta Neutral - X., protože jsem si při jeho psaní myslel, že si ušetřím čas, nakonec to dopadlo přesně naopak, protože se z toho stala několikatýdenní sága...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Delta Neutral X.

Příspěvek od kajman103 » pon 23. říj 2023 11:57:31

Ahoj všem,

měl bych praktický dotaz k Delta Neutral a to na reálném obchodu který se mi aktuálně děje na účtu.

Základní mapa, začátek obchodu v září 23:
2x Long Put 47, kus za 515 USD, expirace Duben 2024
100 akcií, 47USD za kus

Úpravy :
pravidelné vypisování Short call a Short Put v nejbližší expiraci, celkem +300USD
na Short Put přiřazení, které vedlo k nákupu akcií za 46USD za kus

Náklady : 1030 long opce, 4700 + 4600 akcie, celkem 10330USD
Výnosy : 300 USD za short opce
Celkem : 10 030 USD

A teď - po přiřazení na SP 46 a nákupu akcií do plného počtu (2x long put, 200 akcií) se akcie vydala jižním směrem a nyní je na ceně 42,30.
Otázka jednoduchá - co dál? reálně vidím 3 scénáře
1) Pokračovat ve výpisech short call za drobné profity a doufat v zotavení ceny?
2) Rolovat na nižší strike, ve stejné expiraci, na strike 42 nebo 43 ?
3) Všechno odprodat se ztrátou cca 150 USD a věnovat se nečemu jinému? :)

Děkuji za názory, případně jiné postupy jak z toho ven :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti