Dluhopisy - VI.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Dluhopisy - VI.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 17. úno 2023 15:30:18

Diskuze k článku Dluhopisy - VI.
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

georg
Příspěvky: 3
Registrován: sob 24. pro 2022 15:31:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od georg » čtv 23. úno 2023 13:45:34

Jirko,
dík za další článek, pro mne zajímavé nahlédnutí do světa dluhopisů. Jen pár poznámek -je nějaký důvod, proč jsi volil tak krátkodobý obchod, když pokud se nepletu, komise jsou stejné pro dluhopis s měsíční či roční expirací? A zajímavé také je, že jsou stejné i pro 1000 nebo 10 000 ks, tedy s vyšším/nižším počtem dluhopisů roste/klesá procento výnosu.
A druhý postřeh - z tvých článků se mi jevíš jako odpovědný obchodník s averzí na rizikové obchody. Ale právě v tomto příkladě s kombinací dluhopisů a opcí jde vlastně o nekryté long akcie, i když s jistou kompenzací příp. ztráty výnosem dluhopisů. Používáš takovou kombinaci v praxi, nebo nějakým způsobem akcie jistíš, třeba put opcemi (married put)?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 24. úno 2023 7:23:47

Ahoj,
Ad1/Krátkodobý obchod s dluhopisy jsem popisoval proto, že jsem chtěl ukázat nákup dluhopisů s dobou splatnosti, která odpovídá expiraci mého opčního obchodu. US-T Bills mají velmi značnou škálu splatností, takže jsou vhodné právě pro plastické se přizpůsobování velikosti blokovaného marginu podle toho, jak se mění požadavek na margin v souvislosti s obchody na obchodním účtu. Poplatková struktura u US-T bondů je velmi příznivá a váže se jen na objem nakoupeného dluhu bez ohledu na dobu do splatnosti dluhopisu, viz obrázek níže:

comm.jpg
comm.jpg (28.25 KiB) Zobrazeno 2992 x

Ad2/ Obchod s akciemi MSFT, který jsem zvolil v článku, byl demonstrativní. Nákup Long akcií jsem volil v syntetické podobě pomocí opcí právě pro co nejvýraznější zobrazení efektu rozdílu vynaložené hotovosti (velmi malá) a velikosti marginu (velmi vysoký), nebyl v tom žádný další praktický úmysl.

Ke kombinacím opcí a dluhopisů se v budoucnosti dostanu, zejména proto, že jsou základem strukturovaných produktů, které se na trzích běžně nabízejí. Musím to ale brát postupně :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sas.martin
Příspěvky: 14
Registrován: sob 11. dub 2020 18:46:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od sas.martin » pon 27. úno 2023 12:54:42

Ahoj,
díky moc za tento článek!!! Každé vydělané dolary bez rizika jsou vždy velice vítané. Naprosto mi to otevřelo oči z hlediska zacházení s marginem.

Chci se zeptat ... možná na to budeš mít separátní článek, ale pokud máme dlouhodobě zablokovaný margin výpisem opcí, jakou expiraci při nákupu dluhopisů bys doporučil? Není ted, když jsou úrokové sazby nahoře, dobré nakoupit dluhopisy s delší expirací (1rok) ?

Díky za odpověď
Martin

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 28. úno 2023 13:21:10

Ahoj,
ve tvém dotazu je ukryto několik problémů:

1/ řešit zablokovaný margin podle článku nákupem vládních dluhopisů T-Bills s dobou splatnosti stejnou jako je expirace opcí v příkladu v článku je otázkou zvolené obchodní strategie, jak dlouho chceš držet opce, jestli je budeš rolovat nebo to nemáš v úmyslu, jestli chceš otevírat po expiraci obdobný obchod apod...Budu v článcích rozebírat zcela konkrétní obchodní strategie založené na kombinaci opcí a dluhopisů, z nich pak vyplyne, co je nejvhodnější pro každou konkrétní situaci, nechci ale nic předbíhat, těch detailů kolem obchodů z dluhopisy je značné množství a nechci "skočit někam doprostřed"...:c)

2/ Kdy nakoupit jaké dluhopisy je nejen otázkou úrokových sazeb, ale také celkové situace na dluhových trzích a samotných vlastnostech jednotlivých typů dluhopisů. Chci v článcích popsat nejdříve rizika spojená s držením dluhopisů (příští článek), vlastnosti výnosové křivky, problém durace dluhopisů a dluhopisového portfolia, více popsat jednotlivé typy dluhopisů (treasuries, korporátní, municipální atd...), existenci dluhopisových ETF a další dluhopisové základy. Potom už bude snažší odpovědět na nějaké konkrétní otázky, některé možné otázky už možná ani nebude třeba pokládat.

Nechci, abys měl pocit nezodpovězeného dotazu, takže si myslím, že pokud hodláš investovat do dluhopisů nyní nějakou podstatnější částku nebo chceš z dluhopisové složky portfolia vyrobit nějaký stabilnější zdroj příjmů, rozhodně bych nyní, v této nejisté "úrokové době", nekupoval rizikové dluhopisy nebo dluhopisy s nějakou s delší dobou splatnosti. O posouzení rizika budu psát příště, proti dlouhodobé splatnosti mluví hodnota durace dluhopisu (citlivost ceny na změnu úrokových sazeb), například 30-ti letý americký vládní dluhopis má duraci cca 20%, tzn. že při změně úrokové sazby o +1% bod se cena dluhopisu propadne o -20%, takže v dnešní době, kdy může dojít k dalšímu zvyšování sazeb ti může pokles ceny dlouhodobějších dluhopisů vyrobit nejednu vrásku na čele...je to ale jenom můj názor, se kterým nemusí nikdo souhlasit...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

georg
Příspěvky: 3
Registrován: sob 24. pro 2022 15:31:37
Kontaktovat uživatele:

Dostupnost BILLS

Příspěvek od georg » čtv 16. bře 2023 14:07:20

Docela mě dluhopisy zaujaly.Zkoušel jsem na DEMO účtu nakoupit americké státní BILLS a to jak příkazem přes API, tak přímo na platformě TWS ale neúspěšně. Na rozdíl od BOND nebo NOTES, kde není problém. I když dám v obchodní seanci příkaz MKT, příslušné políčko zezelená, tedy příkaz je aktivní, ale bez exekuce.
Dělám prosím něco špatně nebo je nějaké omezení v subskripci, v demo nebo v minimálním objemu?
Dík.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 16. bře 2023 17:36:45

Ahoj,
mám stejnou zkušenost, T-Bills se mi na demu také nezobchodují, ostatní typy US-T v pohodě. Nemám pro toto žádné vysvětlení. Pokud by demo mělo disponovat všemi funkcionalitami jako live účet, ke kterému je demo zřízeno, tak v subscriptions nebo povolenému typu cenných papírů to asi problém nebude, protože mám na live účtu normálně nakoupené T-Bills...tak fakt nevím...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

georg
Příspěvky: 3
Registrován: sob 24. pro 2022 15:31:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od georg » sob 25. bře 2023 10:18:42

Ahoj,
potvrzuji. Na ostrém účtu jsem bez problémů nakoupil zkusmo 5 T-BILLS, tedy za 5000 USD. Jen poněkud nesedí výše uvedený vzorec výpočtu komise, která byla ve skutečnosti ve výši 7,50 USD.

jana
Příspěvky: 2
Registrován: sob 25. bře 2023 16:28:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od jana » sob 25. bře 2023 16:49:47

Ahoj,
díky za skvělé články. Bohužel zcela nerozumím této kombinaci a prosím o případné vysvětlení: Přijatý úrok ze zerobondů by se rovnal zhodnocení 4.392% p.a. Přestože bych měl tedy zablokováno zhruba -40.000 USD jako marginový požadavek na tuto celou pozici (syntetické akcie + dluhopisy), mohl bych se těšit minimálně z úroku, které mi přinesou tyto nakoupené zerobondy, pokud bych je nepořídil, žádné úroky bych od svého brokera na zablokovaných prostředcích neinkasoval. Pokud tomu rozumím dobře, tak se mi při nákupu dluhopisů snížil cash o 40 000 USD a proto nebudu dostávat za tuto sumu žádné úroky od IB Brokers, ale dostanu úroky ze zakoupených dluhopisů, což pro zjednodušení bude vycházet podobně.
Děkuji
Jana

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - VI.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 25. bře 2023 23:36:16

Ano, je to tak :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti