Dluhopisy - V.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 632
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Dluhopisy - V.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 28. led 2023 15:54:13

Diskuze k článku Dluhopisy - V.

Excelovský sešit s výpočtu výnosu do splatnosti dluhopisu:
Dluhopisy - YTM.xlsx
(17.73 KiB) Staženo 164 x
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

rasti
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. kvě 2024 17:34:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od rasti » čtv 23. kvě 2024 17:46:40

Dobry den, snazim se pomalu pochopit fungovani trhu s dluhopisy a mate vyborne a hodne podrobne clanky.

Chtel jsem si nasimulovat nakup US GOVT NOTE resp. vynosnost do splatnosti a dostavam ruzne vysledky a nerozumim proc. Jedna sae o ruznou vynosnost pro Dluhopis s kupónem1 a Dluhopis s kupónem2, prikladam obrazky z xls.

Mam chybne zadane vstupni data ?

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 632
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 24. kvě 2024 14:31:12

Ahoj,
tak druhý obrázek s vypočteným výnosem 4.416% je podle zjednodušeného výpočtu, kdy předpokládáš pětiletý dluhopis s půlročním inkasem úroků, tedy za pět let bude deset inkas a s posledním inkasem bude splatná Face Value. Druhý výpočet s výnosem 3.990% zahrnuje hodnotu Accrued Interest a precizněji počítá s každou výplatou kupónů podle data její výplaty s ohledem na datum pořízení dluhopisu. Zatímco zjednodušený výpočet zahrnuje deset peněžních toků, tak preciznější jedenáct peněžních toků přesně podle kupónových výplat, a to dělá ten rozdíl. V diskuzním fóru k článku Dluhopisy - XII. viewtopic.php?f=12&t=193 je pak excel, který pomocí VBA scriptu umí takovou preciznější simulaci zjednodušit..:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

rasti
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. kvě 2024 17:34:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od rasti » pát 24. kvě 2024 21:10:17

Dekuji za odkaz a skusil jsem porovnat yields mezi macrem a IBKR, ale vysledky ohledne yield jsou jine resp. 4.477% IBKR a 3.917% macro.

Proc se dane yields lisi ? Vim, ze cast je poplatek ale i kdyz dam poplatek 0 tak se nedostanu na 4.477%. Je vypocet yields v IBKR jenom orientacni ?

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 632
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 25. kvě 2024 9:03:23

Ahoj,
nevím, jak to Interactive Brokers počítá, ale myslím, že ve výpočtu chybí započítaná komise a zejména Accrued Interest, tedy ta část kupónu, který ti při pořízení mezi výplatami broker strhne z tvého účtu a tím se ti samozřejmě upraví pořizovací cena. Na obrázku níže jsem tedy upravil řádek kódu VBA tak, aby se do výpočtu YTM zahrnovala jenom cena pořízení, tedy nikoliv snížená o sražený úrok, který mi nepatří a poplatky za pořízení dluhopisu:

AccInt1.jpg
AccInt1.jpg (94.1 KiB) Zobrazeno 74 x

Potom excel tyto položky nezahrnuje a provede výpočet výnosu z pořizovací ceny podle obrázku níže:

AccInt.jpg
AccInt.jpg (224.28 KiB) Zobrazeno 74 x

Hodnota investice (923,125 USD) je pak stejná jako pořizovací cena (923,125 USD) a výnos se velmi blíží hodnotě od IB. Ten navíc rozlišuje Ask Yield a Bid Yield, ale ten výpočet je přibližně stejný. Můžeš si pak excel na řádku skriptu z obrázku výše upravit, aby to tak odpovídalo, myslím, že to bude ale zkreslovat. Navíc v tomto případě, kdy pořizuješ dluhopis 24.5.2024 a výplata nejbližšího kupónu je 31.5.2024 (za týden), tak odevzdáš téměř celý tento kupón předcházejícímu držiteli, tedy celá jedna kupónová platba je pryč, takže počítat s hodnotou -Accrued Interest má pak určitě smysl...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

rasti
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23. kvě 2024 17:34:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od rasti » sob 25. kvě 2024 15:49:43

Dekuji za rychlou reakci a simulaci z vasi strany.

Jste jsem zkousel ruzne simulace a hodnoty ale nepodarilo se mi dostat na ten yield jaky ukazuje IB. Tak jsem dnes zasel ke ChatGPT, nahral obrazek z IB, dotazal jak pocita yield a dostal jsem vzorec na obrazku dole. Takze po doplneni "mojich" hodnot jsem dostal skoro stejny yield tzn. yield v IB je hodne zjednodusena verze vypoctu a vidim, ze tvoje macro je istota :)

Obrázek

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 632
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dluhopisy - V.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 26. kvě 2024 7:04:08

Ahoj,
těch vzorců, jak vypočítat jednoduše a přibližně hodnotu výnosu dluhopisů je mnoho, ale fakt si myslím, že pro přesnější výpočet je potřeba zahrnout všechny možné položky. Stačí jenom udělat rozdíl mezi nákupem bez poplatku a s poplatkem a výnos dluhopisu se změní, bez poplatku ale dluhopis nekoupíš. Existence odevzdání částí kupónu, který ti nepatří je značně podstatná věc a má významný dopad na výnos dluhopisu, to z výpočtu ostatně se stejnou logikou jako u poplatku vyplývá také a je pravdou, že při pořízení kupónového dluhopisu ti ten "neoprávněný" kupón prostě strhnou, takže máš v danou chvíli výdaj, který jde proti nákupní ceně. Nakonec je mírně jedno, že vypočítaný výnos se odlišuje v řádech desetin procent, protože si málokdo uvědomuje, že takového výnosu dosáhnu pouze v případě, že se mi podaří reinvestovat kupóny minimálně za vypočítaný výnos až do splatnosti dluhopisu, což je nemožné předpovídat...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů