Fondování - V.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Fondování - V.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 08. led 2023 13:40:00

Diskuze k článku Fondování - V.
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

buffbene
Příspěvky: 1
Registrován: pon 06. čer 2022 11:29:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od buffbene » ned 08. led 2023 17:34:20

Velmi zajímavý článek a analýza. Podle mého názoru je předčasné hodnotit jakkoliv vývoj hodnoty a výsledky fondu za uplynulý rok. Kladný výsledek za uplynulý rok propadu benchmarku je jistě povzbuzující. Stálo by i analyzovat modelovou situaci, jaký by byl rozptyl výsledků s jistou pravděpodobností v situaci, pokud by benchmark skončil na nule a nebo s nějakým zhodnocením, jinými slovy, jsem zvědav, jakého zhodnocení fond dosáhne letos, pokud, jak předpokládám, benchmark dosáhne 10% růstu. Samozřejmě, neznám podrobnosti jednotlivých obchodů, ale změna strategie o prázdninách výkonnosti prospěla. Nijak bych nezatracoval „nepovedený“ odhad vývoje trhů, jen ten odhad přišel předčasně, nikdo není jasnovidec. Jistá malá long nekrytá pozice může výkonnosti jen prospět. Mezi akciovými fondy a fondy s akciovou složkou jsou velké rozdíly. Svou výkonností již dlouho mě udivuje OPF Top Stocks Jána Hájka z ISCS (Erste Group), jímž spravovaný fond poklesl za rok 2022 jen o cca 5%, což považuji za excelentní výsledek, když hodnotu PL dokázal za 10 let zhruba ztrojnásobit. Na druhou stranu se udivuji, jakou strategii vymysleli Pavel Kohout a Aleš Michl se svým fondem Quant a jejich robotem, kdy zkraje roku 2021 téměř vyprodali SPX složku a tím se ochudili o pohádkový výnos toho roku (čekal jsem podíl SPX v intervalu 25-75%). Zřejmě žijeme v době, kdy již množství peněz v americké ekonomice tolik neurčuje vývoj akcií na tamním trhu, či podcenili sílu podpůrných covidových paychecků v rukou široké hravé americké veřejnosti. Hodně štěstí do další práce

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 09. led 2023 8:48:25

Ahoj,
trošku nerozumím konstatování "...Podle mého názoru je předčasné hodnotit jakkoliv vývoj hodnoty a výsledky fondu za uplynulý rok...". Rok je za námi a historii nezměníme stejně tak jako dosažené výsledky obchodování a chování benchmarků, kéž by to šlo změnit, udělal bych některé věci samozřejmě jinak :c). Možná to bylo myšleno tak, že jeden rok k vyhodnocení nestačí, s čímž plně souhlasím. Vzpomněl jsem si teď na projev Kevina McCarthyho, když byl zvolen letos (na popatnácté...) do čela sněmovny reprezentantů, který obsahoval hlášku "Můj otec mi říkal - nezáleží jak začneš, ale záleží jak skončíš", což se dá s troškou fantazie aplikovat také na naše působení ve fondu. Máš potom asi pravdu, že je to velmi krátká doba na nějaké předčasné závěry a zejména na hodnocení našich schopností, ale pokud jsem popisoval například tady ve fóru nebo na webu strategie Delta-Neutral, tak jsem vždycky upozorňoval, že to je styl, kdy při "nepřízni okolností" lze prodělat, ale nebudou to významné částky, pokud budou trhy této strategii nakloněny, lze na nich vydělat, ale nebude to zhodnocení v řádu nějakých vyšších desítek procent ročně.

Mohu nakonec i srovnávat. V roce 2022 jsem byl portfolio manažerem také v jiném investičním fondu s nesrovnatelně většími prostředky ve správě a mé výsledky za uplynulý rok byly obdobné jako ve fondu Quantical (prozatím nemám k dispozici výsledky za 12/2022), ale bude to tak (možná mírně lepší :c)

Souhlasím s hodnocením Jana Hájka z ČS, byl jsem na jeho přednášce kdysi před patnácti lety a viděl jsem teď jeho vystoupení na nějaké konferenci, tomu říkám konzistence - v názorech i přístupu. Michl a Kohout - toto nekomentuji, knihu s náznaky fungování fondu (Investice - Nová strategie) jsem tady i recenzoval a vypadalo to, že fond bude fungovat a všichni budou spokojeni, je to nakonec jinak a proč tomu tak je neumím posoudit...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Uživatelský avatar
finhacker
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20. dub 2022 8:47:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od finhacker » pon 09. led 2023 9:22:41

Ahoj Jirko,

gratuluji k velmi hezkému výsledku pro tak složitý rok! Jestli dovolíš, v návaznosti na článek by mě zajímalo pár věcí:

Tušíš, jakou výkonnost by fond zhruba (modelově) dosahoval v takových těch delších bullmarket obdobích (typicky 2009 - 2021) vůči indexům a při jaké volatilitě? Ono totiž tohle značně volatilní a nejisté prostředí je pro hedgeové fondy podle mě mnohem lepší než silně růstové roky, tím ale nechci jakkoliv dehonestovat tvoji výkonnost v minulém roce.

Chápu to správně, že neustále přizpůsobujete strategie aktuálním podmínkám na trzích? Tedy v silných bullmarketech budete spíše více exponovaní do akciového trhu a v sideways / bear marketech zase do volatility, hedgingu a delta neutrálních strategií?

Nevím, jestli se to tady už někde řešilo, ale můžeš prozradit poplatkovou strukturu tvého fondu nebo je to tajemství pouze pro seriozní zájemce? Jestli nechceš, tak tuhle otázku klidně přeskoč, jsem jenom zvědavý...

Ať se i nadále daří!
I am stock market fanatic & DIY investor - finhacker.cz

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 09. led 2023 10:41:07

Ahoj,

Ad 1/ Takovou analýzu jsem nedělal. Záleží, jaký typ hedge fondu je provozován, někdy se mi zdá, že si všechno říká "hedge fond", ale se zajištěnými (hedged) pozicemi to nemá nic společného. Já mám nyní opět vlastní představu co se bude na trzích dít (snad se trefím:c) a podle toho budu nasazovat obchody. Myslím si, že v letošním roce volatilita poklesne na běžné úrovně (nebudou tučná opční Prémia), inflace se srovná a povolí prodejní tlaky zejména na akcie a ty začnou konsolidovat a růst, úrokové sazby se ještě mírně zvýší, aby na vyšších úrovních zůstaly nějaký čas a dluhopisy se tak ještě více zatraktivnily. Počítám se zapojením "long biased" opčních strategií, syntetických podkladových pozic a dluhopisů. Komentovat článek o výkonnosti fondu není žádná dehonestace, já sám jsem s výkonem nespokojený, takže pro mě jsou tyto komentáře do fóra spíše motivující, za každý názor tiše děkuji :c)

Ad 2/ Ano, je to tak, budu dělat to, co mi v danou chvíli přijde nejvhodnější :c)

Ad 3/ Poplatková struktura fondového účtu není nijak výrazně odlišná od běžného obchodního účtu (máme u Interactive Brokers), jediné rozdíly spatřuji v papírování kolem založení - Luděk to dělal tuším měsíc, pořád nějaké doplňující požadavky a dokumenty...dalším rozdílem jsou poplatky za data, my platíme "US Equity and Options Add-On Streaming Bundle Professional" datový balíček za -125 USD/měsíc. V něm je vše, co v současnosti potřebuji. Všechna ostatní data, která nepotřebuji jsou zpožděná, pokud bych je potřeboval live (zatím jsem nepotřeboval) mám je k dispozici na svém osobním obchodním účtu, takže se v případě potřeby podívám tam. Poplatky za obchody jsou stejné jako na osobním účtu (nevidím rozdíl), mám Tiered poplatkovou strukturu, někdy se mi stalo, že jsme za obchody i dostali zaplaceno (dodání likvidity). Účet je vedený zadarmo, žádné skryté poplatky, musíme pouze deklarovat zaplacené LEI number (Legal Entity Number).
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Uživatelský avatar
finhacker
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20. dub 2022 8:47:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od finhacker » pon 09. led 2023 11:58:48

dobretrejdy píše:
pon 09. led 2023 10:41:07
Ahoj,

Ad 1/ Takovou analýzu jsem nedělal. Záleží, jaký typ hedge fondu je provozován, někdy se mi zdá, že si všechno říká "hedge fond", ale se zajištěnými (hedged) pozicemi to nemá nic společného. Já mám nyní opět vlastní představu co se bude na trzích dít (snad se trefím:c) a podle toho budu nasazovat obchody. Myslím si, že v letošním roce volatilita poklesne na běžné úrovně (nebudou tučná opční Prémia), inflace se srovná a povolí prodejní tlaky zejména na akcie a ty začnou konsolidovat a růst, úrokové sazby se ještě mírně zvýší, aby na vyšších úrovních zůstaly nějaký čas a dluhopisy se tak ještě více zatraktivnily. Počítám se zapojením "long biased" opčních strategií, syntetických podkladových pozic a dluhopisů. Komentovat článek o výkonnosti fondu není žádná dehonestace, já sám jsem s výkonem nespokojený, takže pro mě jsou tyto komentáře do fóra spíše motivující, za každý názor tiše děkuji :c)

Ad 2/ Ano, je to tak, budu dělat to, co mi v danou chvíli přijde nejvhodnější :c)

Ad 3/ Poplatková struktura fondového účtu není nijak výrazně odlišná od běžného obchodního účtu (máme u Interactive Brokers), jediné rozdíly spatřuji v papírování kolem založení - Luděk to dělal tuším měsíc, pořád nějaké doplňující požadavky a dokumenty...dalším rozdílem jsou poplatky za data, my platíme "US Equity and Options Add-On Streaming Bundle Professional" datový balíček za -125 USD/měsíc. V něm je vše, co v současnosti potřebuji. Všechna ostatní data, která nepotřebuji jsou zpožděná, pokud bych je potřeboval live (zatím jsem nepotřeboval) mám je k dispozici na svém osobním obchodním účtu, takže se v případě potřeby podívám tam. Poplatky za obchody jsou stejné jako na osobním účtu (nevidím rozdíl), mám Tiered poplatkovou strukturu, někdy se mi stalo, že jsme za obchody i dostali zaplaceno (dodání likvidity). Účet je vedený zadarmo, žádné skryté poplatky, musíme pouze deklarovat zaplacené LEI number (Legal Entity Number).
Díky za reakci.
ad dluhopisy) Je to náhoda, ale já jsem se ve svém posledním článku na blogu rovněž věnoval bondům. Máme na to podobný názor, byť já jsem přesvědčený, že už jsou všechny hiky v cenách započítané a bondy mají našlápnuté (za jinak nezměněných podmínek) na solidní rok(y).

ad poplatky) S tou poplatkovou strukturou jsi mě nepochopil. Otázka byla mířená na to, jaké jsou poplatky pro vašeho investora, který vloží do fondu peníze.
I am stock market fanatic & DIY investor - finhacker.cz

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - V.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 09. led 2023 13:02:24

finhacker píše:
pon 09. led 2023 11:58:48

ad poplatky) S tou poplatkovou strukturou jsi mě nepochopil. Otázka byla mířená na to, jaké jsou poplatky pro vašeho investora, který vloží do fondu peníze.
Ahoj, no jo, to jsem nepochopil :c)

Napiš prosím tě ludek.skyva@quantical.eu, dostaneš vyčerpávající odpověď, J. :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti