Ratio Spread I. - III.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Ratio Spread I. - III.

Příspěvek od kubik » pát 21. led 2022 8:46:06

Ahoj Jirko a vsichcni ostatni,

podrobne jsem procetl vsechny clanky z ratio spreadu udelal par backtestu a zkousim nejake realne obchody. Mel bych dotaz jak resit jednu konkretni situaci.

V clanku Ratio Spread II. ukazujes krasny priklad na realnem obchode E-mini futures. V jeden moment kdy se cena priblizila ke spodnimu BE bodu jsi byl nucen prodat futures na hodnote 2718 bodu. Bohuzel v expiracni stredu se trend zacal obracet, short futures zacaly prodelavat a vesele mirily k short call 2745 pri jejimz prorazeni by zacaly generovat neomezenou ztratu. Rozhodl jsi se to resit uz na hodnote 2728 bodu nejspise proto, ze zaroven rostla cena long call 2745. Tuto jsi nakoupil a tim omezil maximalni ztratu generovanou short futures. Nicmene jsi mel stesti v tom, ze tento pohyb nastal az v expiracni stredu a opce uz nemely moc premia.

Zkousim ted obchod na akcii FB a dostavam se do podobne situace, bohuzel ale cely tyden pred expiraci a opce jsou stale velmi drahe. Ukazu priklad:
12.1., 18 dni pred expiraci jsem nakoupil
FB 28.1. 335 CALL 1 $826
FB 28.1. 345 CALL -1 $410
FB 28.1. 347.5 CALL -1 $337
FB 28.1. 335 PUT 1 $827
FB 28.1. 325 PUT -2 $445

Celkem za -20USD s maximalnim moznym profitem $1000.
P1-FB-vstup.png
P1-FB-vstup.png (109.6 KiB) Zobrazeno 2474 x
Dalsi tyden cena poklesla a byl jsem schopny dokoupit
FB 28.1. 355 CALL 1 $45

Celkem naklady -$65. Spodni BE bod $315.65

20.1., neco pres tyden pred expiraci se ale cena propadla velmi blizko BE bodu, pak se mirne zotavila ale i tak skoncila na $316.55. Je pravdepodobne, ze nakoupim -100ks FB akcii, abych se chranil pred dalsim propadem. Co me ale trapi je, ze tyden pred expiraci mirne vzrostla IV a ceny opci jsou stale velmi vysoke. Kdybych chtel po nakoupeni short akcii a dalsim uptrendu omezit ztratu short pozice nakupem
FB 28.1. 325 CALL, stoji tato pri cene kolem $316 $355. Ochranu bych nakupoval az pri mirnem uptrendu, napriklad kolem ceny $320, coz by ale znamenalo, ze call by stal jeste vice, odhadem kolem $500.

Lze tento priklad, kdy prodam -100 akcii jako ochranu spodniho BE ale trend se obrati a potrebuji omezit jejich max ztratu, resit nejak elegantneji v pripade, ze opcim stale zbyva dost premia? Napadlo me pri prodeji akcii rovnou otevrit call ratio spread 2:1 +315/-322.5, ktery by pripadny pozdejsi nakup long call 325 financoval. Kazdopadne nevim jestli uz to neni moc prekombinovane a muze se pak opet klidne stat, ze budu muset resit ochranu horniho BE bodu tohoto noveho ratio spreadu.
Jakub

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio Spread I. - III.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 23. led 2022 14:13:38

Ahoj Jakube,
dotaz jsi posílal v pátek dopoledne, kdybych ti patrně poradil (při ceně FB cca 316 USD), že asi nejvýhodnější by bylo uzavřít Put Ratio Spread +335/-325/-325 nákupem Long Put 315 k dotvořením do Put Butterfly, přestože byly ceny opcí vysoké. Nyní ale (po propadu v pátek) se cena FB pohybuje kolem 303 USD a nákup této Long Put 315 je cca za -1400 USD, takže je to "drahá rada". Dokoupením Long Call 355 jsi nakonec vytvořil Call Butterfly na Call straně, což je OK.

Shortováním akcií FB při aktuální situaci můžeš ještě "něco spravit", myslím tím 1x nekrytou Short Put 325, ale to jenom za předpokladu, že cena bude dál klesat. Jakýkoliv uptrend by pak způsoboval ztrátu na shortovaných akciích, tyto můžeš hedžovat jenom tak, že současně nakoupíš ATM Long Call, její cena na ATM strike ale také není zrovna nejnižší, řešit to formou nového Call Ratio Spreadu je sice možné, ale jak sám popisuješ, aby se při aktuální volatilitě nakonec nemusel řešit další problém na Call straně s nekrytou Short Call z tohoto Call Ratio Spreadu...:c)

Nakonec můžeš řešit situaci také značně riskantněji, a to likvidací Short Put 325 nákupem zpět a jejím výpisem v další expiraci tak, že ji vypíšeš tam, kde získáš zpět všechny peníze za její likvidaci a ještě se posuneš na komfortnější BreakEven, pokud se dobře dívám, tak v následné expiraci 4.2.2022 by to byl strike 322.50 (posun o -2.5 bodu níže). To je ovšem rada, kterou by ti poskytl nejeden milovník kreditních strategií a tím já rozhodně nejsem.

Ratio Spread se dá řídit/transformovat do popisované Delta Neutral strategie, kdy nakoupíš v určitém okamžiku Long opční kontrakty opačné k typu Ratio Spreadu a k tomu příslušné podklady, ve tvém případě je ale již pozdě, takže to nebudu rozebírat. Takže nyní opravdu nevím, jak bych ti měl nějak kloudně poradit...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio Spread I. - III.

Příspěvek od kubik » pon 24. led 2022 8:27:10

Ahoj Jirko,

dekuji za podnetne body k zamysleni, skvele, jako vzdy. Rovnou dokoupit Long Put 315 me popravde vubec nenapadlo, stale jsem operal s prodejem podkladu. Chapu to tedy tak, ze v pripade, kdy je vyssi volatila, muze byt lepsi v tomto pripade provest rovnou transformaci do butterflies, at celou pozici uzamknu.

Kazdopadne ja jsem samozrejme neusnul na vavrinech. Mel jsem zodpovedne nastaveny prikaz na prodej 100xFB na 315.65$, ale bohuzel ve ctvrtek se k nemu cena jen priblizila. V patek v premarketu jsem se trochu vystresoval a prodal 100xFB za cenu 313.65$. Po otevreni se cena trochu zvedla, ale kdo to to mohl tusit, ze? Takhle jsem sice ve ztrate -200$, ale dalsi pokles uz me netrapi. MInuly tyden se mi naopak povedlo pretvorit ratio spread na AMD do dvou motylu celkem za -11$ a skoncil jsem nakonec pro zmenu s +200$. S FB budu ted jen resit, zda se cena nebude zotavovat az k me Short Put -325, pak bych to resil nakupem Long Call 325, ktera ale bude kazdy den zlevnovat diky blizici se expiraci.

Musim rict, ze Ratio Spread se mi libi a budu ho ted zkouset a testovat. Da se do nej vstupovat s pomerne sirokym rozpetim a zaroven se da hezky ridit.

Kdyby ti to nevadilo, mohl bys preci jen velmi jednoduse naznacit jak lze pretvorit do Delta Neutral strategie? Velmi me to zajima.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio Spread I. - III.

Příspěvek od dobretrejdy » stř 26. led 2022 9:14:52

kubik píše:
pon 24. led 2022 8:27:10
...Kdyby ti to nevadilo, mohl bys preci jen velmi jednoduse naznacit jak lze pretvorit do Delta Neutral strategie? Velmi me to zajima....
Není zase tak jednoduché na nějaký krátký komentář, zkusím na toto téma napsat článek s příklady...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratio Spread I. - III.

Příspěvek od kubik » stř 26. led 2022 9:16:51

dobretrejdy píše:
stř 26. led 2022 9:14:52
kubik píše:
pon 24. led 2022 8:27:10
...Kdyby ti to nevadilo, mohl bys preci jen velmi jednoduse naznacit jak lze pretvorit do Delta Neutral strategie? Velmi me to zajima....
Není zase tak jednoduché na nějaký krátký komentář, zkusím na toto téma napsat článek s příklady...:c)
OK, budu se tesit:-) Diky

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti