Fondování - I.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Fondování - I.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 28. pro 2021 15:34:08

Diskuze k článku Fondování - I.
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Bohemia
Příspěvky: 2
Registrován: úte 28. pro 2021 16:47:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od Bohemia » úte 28. pro 2021 17:43:21

Zdravím Jirko,

sám zvažuji založení fondu, proto Tvoje postřehy mě velmi zajímají.
Už úvod článku o psychologii obchodování má velkou důležitost, je velký
rozdíl obchodovat 5000T/50.000T USD nebo 500T USD vlastniho kapitalu, psychyka si musí
zvyknout i upravit obchodni styl. Zodpovĕdnost za cizí kapitál musí být opravdu svazující,
asi se na to nedá připravit, nejspíš nezbývá než si to prožít.

Díky za příklady realizovaných obchodů, používáš mimo excel i nĕjaký simulační SW jako
OneNetExplorer? Ten by mohl pomoc při řízení obchodů. Ještĕ mám dotaz na potřebný
margin pro drženi popisovaných obchodů. Je fond postaven na PM účtu? Pokud ano
Margin na akcie by mĕl být podstatnĕ redukován kvůli long put, můžeš k tomu něco
zmínit?

Jinak se těším na další postřehy a přeji hlavnĕ zdravi a pohodu a úspĕšné obchodování
v Novém roce 2022!

Pavel
Bohemia Trading

JosefT
Příspěvky: 6
Registrován: úte 01. říj 2019 21:52:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od JosefT » úte 28. pro 2021 23:03:06

Ahoj Jirko,
opět zajímavý článek, děkuji.
Princip prováděných operací jsem pochopil, ale podle čeho stanovuješ poměr akcie vs. Long Put? Proč třeba u HAS zrovna 600/11, proč ne třeba 700/10 nebo úplně jinak?
A ještě jeden další dotaz prosím:
Když jsem procházel tabulku titulu HAS, nemohl jsem se však dopočítat (možná jsem nepochopil význam sloupců). Píšeš ve vysvětlení o nákupu 600 ks akcií + 11 Long Put 87,5. a ať jsem sčítal a násobil, tak jsem se nedopočítal stejných čísel, co máš uvedené ve sloupcích "pozice" a "zbývá". Můžeš mi to prosím objasnit, jak to tam je v tabulce? Nějak mi tam chybí nákup podkladu, nebo těch 11 PUT, nebo jsem to fakt nějak nepochopil (ani 87,11 ani 87,50 x 600 mi nedává -57 898).

Díky moc a ať se daří.
Pepa

joey_chains
Příspěvky: 9
Registrován: pon 21. pro 2020 17:21:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od joey_chains » stř 29. pro 2021 13:53:04

Zdravím jmenovce Pepu :-)
1) počty sedí: 600 ks x 87,11 USD + 11xP87.5 á 5.12 USD = 57 898 USD pocatecni naklad. Ja osobne mivam na pocatecni nakup 2 radky, v jednom podklad (cena, pocet, komice), v druhem opce (pocet, cena, delta, komise), Jirka to ma dohromady a trochu to mate

2) co jsem tak vypozoroval, pri delta neutral strategiich Jirka porizuje cca ATM opce, proto vyjde nejcasteji pomer X stovek akcii a k tomu 2krát X pocet opci. U HAS to holt vyslo na 600 vs. 11, svoji roli urcite hraje i zaokrouhlovani na plny pocet stovek akcii, aby proti tomu slo prodavat plny pocet opci.

3) Hope this helps, Jirka urcite doplni. :D

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od dobretrejdy » stř 29. pro 2021 14:56:27

joey_chains píše:
stř 29. pro 2021 13:53:04
Zdravím jmenovce Pepu :-)
1) počty sedí: 600 ks x 87,11 USD + 11xP87.5 á 5.12 USD = 57 898 USD pocatecni naklad......
Ahoj, je to přesně tak, do HAS jsem chtěl alokovat 100.000 USD. Při ceně 87.14 USD a strike Long Put 87.50 jsem mohl použít 11x Long Put 87.50, protože to odpovídá (8.750 x 11) celkovému maximálnímu rozpočtu na tento titul 96.250 USD. Proto jsem nakoupil 11x Long Put 87.50. Delta těchto Long Put byla -51, byly ATM, takže 11*51 = 561 kusů akcií pro Delta Neutral pozici. Zaokrouhleno je to 600 kusů akcií na celé stovky, abych mohl vypisovat proti těmto stovkám Short Call opce.

Protože mám 11x Long Put 87.50, tak u expirace vím, že jejich Exercise dostanu zpět +96.250 USD (to je to červené číslo v levém horním rohu tabulky). Toto je rozpočet, který nesmím překročit, pokud chci zkompletovat 11x Long Put 87.50 a 1100x Long akcií. Proto, když mám již utraceno při vstupu do pozice -57.898 USD, zbývá mi na další útratu již (96.250 - 57.898) částka -38.352 USD - toto je první řádek tabulky.

Protože jsem prováděl výpisy Short opcí a získával Prémia, snižovaly se mi dosavadní náklady ve sloupci "Pozice" právě o tyto Prémia. Nakonec jsem pozici nezakončil tak, že bych kompletoval 1100x Long akcií, ale prodal jsem svých 600x Long akcií, které jsem původně pořídil a prodal jsem původních 11x Long Put 87.50. Toto jsou poslední dva řádky tabulky. Tržba za tyto prodeje musí být kladná ve svém součtu ve sloupci "Pozice", protože to znamená, že jsem tímto prodejem utržil více, než jsem doposud vynaložil....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od dobretrejdy » stř 29. pro 2021 15:16:45

Bohemia píše:
úte 28. pro 2021 17:43:21
Zdravím Jirko,

sám zvažuji založení fondu....
Ahoj Pavle,

pokud to potřebuji, tak si nějaké jednoduché simulace provádím v TOS, žádný další specializovaný software nepoužívám. Snažím se také okrajově využít zabudované Analytical Tools v TWS pro opční kontrakty, zejména pro pro zobrazení volatility.

Účet fondu vykazuje znaky Portfolio Margin účtu. Pokud chci nakoupit 100x Long akcií JPM za cenu 158.50 USD, je margin cca 2600 USD. Pokud chci nakoupit 100x Long akcií JPM a 1x Long Put 155, tak je margin cca 900 USD. Marginové politice nerozumím, protože například symetrický Put Butterfly +150/-140/-140/+130 vyžaduje margin 125 USD, přitom je to bezriziková pozice, kde mohu přijít pouze o investici, za kterou jsem jej pořídil...

Účet má některá nastavení jinak, ale to jsou nepostřehnutelné věci, kromě toho, že můžeme nakupovat americká ETF nevidím (prozatím) nijak výrazný rozdíl. No, jeden tady je, a to je kalvárie při jeho založení, ale to už máme za sebou...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

JosefT
Příspěvky: 6
Registrován: úte 01. říj 2019 21:52:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od JosefT » čtv 30. pro 2021 12:11:51

Ahoj Pepo a Jirko, děkuji Vám za odpověď, vůbec mě nenapadlo u toho HAS sčítat opce a podklad. Ale Váš následný rozbor mě pomohl. A zase vidím, že se musím znovu podívat na seriál o delta neutralitě, protože to nepoužívám, už jsem to trochu zapomněl. Pěkný zbytek roku a vše nej do toho dalšího.

peterr
Příspěvky: 16
Registrován: pon 19. dub 2021 20:58:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od peterr » pát 31. pro 2021 19:17:59

Ahoj Jirko,

Chcem poďakovať za zaujímavý článok a podelenie sa s výzvami, ktoré obchodovanie v investičnom fonde so sebou prináša v porovnaní s bežným individuálnym tradingom. Zároveň aj zareagovať na dve popisované skutočnosti.

Podľa môjho názoru sa v časti Net Liquidation Value trochu nešťastne používa pojem NLV (tak ako ho poznáme z TWS) aj na vyhodnocovanie a popisovanie či už aktuálnej alebo dokonca budúcej výkonnosti alebo hodnoty komplexných pozícií a dlhodobo bežiacich otvorených obchodov, napr. typu Delta Neutral.

NLV v TWS, ako je správne uvedené v úvodnom odstavci, informuje o aktuálnej hodnote portfólia v prípade likvidácie všetkých otvorených pozícií a prekonvertovaní všetkých mien do Base Currency. Podľa môjho názoru ale, bez ohľadu na to, či niektoré zo zložiek portfólia, napr. opcie, trpia rizikami ako plynutie času, kolísanie volatility, zmena úrokových sadzieb, je určujúcim faktorom pre výpočet NLV aktuálna cena, za ktorú je možné pozície zlikvidovať. V nej sú tieto minulé a súčasné riziká zohľadnené a teda týmto spôsobom korektne zahrnuté v NLV. Po uplynutí určitého času, napr. po jednom týždni, sa zmenší časová zložka ceny opcie, môže byť iná volatilita a iná úroková sadzba..., avšak to, čo bude, nie je pre výpočet NLV podstatné. Rovnako, budúce plány a úvahy o tom ako bude ďalej riadená a spravovaná tá ktorá komplexná Delta Neutral pozícia nijako neovplyvňujú NLV. Nemyslím si teda, že dochádza ku skresľovaniu NLV portfólia z dôvodov ako napr. premietanie plynutia času do ceny opčného kontraktu, budúce úpravy Delta Neutral pozície a pod.

Podľa mňa vo všeobecnosti platí:

Ak chceme poznať aktuálnu hodnotu portfólia, treba sledovať NLV.

Ak chceme poznať minulú hodnotu portfólia k nejakému dátumu, treba v reportoch pozerať na hodnotu Net Asset Value (NAV).

Ak chceme predpovedať budúcu hodnotu portfólia, po nejakej zmene ceny podkladového aktíva, volatility a pod., vrátane simulácie plynutia času, je možné ju modelovať a zobraziť v TWS Risk Navigator What-If Portfolio. V tomto prípade si ako portfólio možno definovať či už kompletné portfólio účtu alebo jeho ľubovoľnú časť, napr. konkrétnu komplexnú Delta Neutral pozíciu.


Druhý popisovaný problém, a to ako sledovať komplexné obchody, je faktom, na ktorý pravdepodobne časom narazí každý z nás. Namiesto sledovania NLV, Realized a Unrealized P/L v Activity Statement reportoch, je pre väčšinu logicky pochopiteľnejšie a zrozumiteľnejšie sledovať komplexný obchod ako jeden celok od začiatku do konca. Pri takomto pohľade sa ale naráža na limity TWS.

Problémom týchto dlhotrvajúcich komplexných obchodov a ich sledovania v TWS je to, že priebežne otvárané a uzatvárané pozície, ktoré sú logickou súčasťou nejakého napr. Delta Neutral obchodu, vypadávajú z portfólia a z TWS so svojim Realized P/L. Napr. pri uvedenom príklade Delta Neutral obchode (+10 Long Put + 500 Long akcií) prémium +500 USD za exspirované Short opcie chceme mať súčasťou živého obchodu, no v TWS sa tieto pozície s realizovaným ziskom +500USD už nenachádzajú keďže boli uzatvorené. Možností ako sa s tým vysporiadať je niekoľko.

Prvou možnosťou je sledovanie stavu komplexného obchodu v Exceli, v mobile, na papieri a pod.

Druhou možnosťou je všetky Realized P/L ktoré sú súčasťou konkrétneho obchodu „zakomponovať“ do aktuálne otvorených obchodov a to zodpovedajúcou úpravou AvgPrice v TWS niektorej z otvorených pozícií, najjednoduchšie akciovej. V príklade vyššie, získané prémium +500USD znamená zmenu AvgPrice v TWS pre akcie z hodnoty 100 na hodnotu 99 ( (500 * 100 – 500) / 500), čo zodpovedajúco ovplyvní ďalšie údaje zobrazované v TWS.

Treťou možnosťou je využiť TWS Risk Navigator What-If, nastaviť si v ňom konkrétne pozície Delta Neutral obchodu, adekvátne, priebežne zatváraným pozíciám s realizovaným P/L, robiť úpravy AvgPrice ako je uvedené vyššie a zisťovať budúcu hodnotu portfólia (What-If).

Od konca novembra ale IBKR každý večer v TWS aktualizuje CostBasis otvorených pozícií podľa hodnoty CostBasis v Statement reporte (viď email z 22.11.2021), a teda zodpovedajúco sa mení v TWS aj AvgPrice, takže zmenu AvgPrice v TWS na potrebnú hodnotu je treba robiť každý deň. Preto sa dnes javí ako najvhodnejšia tretia spomínaná možnosť.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 01. led 2022 15:07:27

Ahoj Peter,

já chtěl v článku popsat pouze skutečnost, že přestože mohu vidět reálně pokles NLV, tak podle vlastního software, kterým sleduji celou obchodní pozici (a potažmo výkon portfolia) je výsledek mírně jiný. To by nebylo nic zvláštního, pokud by se jednalo o mé vlastní portfolio, kde se opravdu takto průběžně o NLV nezajímám. Rozdílem je ale fondové portfolio, kde je tato hodnota NLV měřítkem jeho okamžitého výkonu, a protože je tento výkon prezentován bez ohledu na to, jaké jsou aktuálně v portfoliu otevřené obchody (tyto vidí pouze fond), může to přinášet zkreslení. Tento postřeh jsem chtěl do článku přenést jako novinku a rozdíl mezi obchodováním na svůj účet, není to nic zásadního.

To, jak si kdo vede evidenci o komplexnějších pozicích, nechávám na každém. Já osobně používám excel, a to nejen díky tomu, že umí základní početní operace, ale hlavně mi umožňuje streamovat aktuální ceny všeho, co mám pořízeno, a které mi tak dávají obrázek o aktuální situaci. Myslím, že využít Risk Navigator nebude patrně nejlepším řešením (pro mě), nevylučuji ale, že někomu může být užitečný. Sám jej občas používám a zásadní nedostatek vidím právě v možnosti What-If scénářů, kdy se mi občas stalo, že celý Risk Navigator spadne a musel jsem jej "nahazovat znovu". Opět se vrátím ke svému oblíbenému excelu, popisoval jsem na webu tvorbu vlastního testovacího nástroje pomocí VBA, tento má, kromě schopnosti dělat historické analýzy, také modelovat situace jako Risk Navigator, tedy posunovat se v čase, pohybovat podkladem a upravovat Implied Volatilitu a tyto změny pozorovat na změně ceny opčních kontraktů, vše svižněji a spolehlivěji než Risk Navigator, ten při tomto modelování nakonec také vychází z Black-Scholesova cenového modelu. Jak píšeš, možná by stačilo zapisování průběhu obchodu třeba i na papír, výsledek pro pozorování by byl stejný. Vycházet při sledování obchodů ze statementů bych pak považoval až za poslední možnost...

Článek je o mých dojmech a zážitcích, není to žádné dogma a zcela jistě by se vše dalo dělat jinak, třeba tak, jak popisuješ. Předpokládám s velkou dávkou jistoty, že si vývoj a požadavky fondových obchodů v budoucnu vyžádají nějaký sofistikovanější postoj a evidenci, prozatím se ale soustřeďujeme na to hlavní, najít optimální obchodní rozpoložení a určit hlavní obchodní směr fondu, to, jak se já sám orientuji v jednotlivých obchodech není nyní významně podstatné. Já osobně chci mít vše co nejjednodušší, co nejpřehlednější a nejpřenositelnější. Proto mi vyhovuje prozatím můj vlastní systém, který mohu otevřít kdykoliv a kdekoliv, a protože jsem si jej sám vytvořil, do detailu mu rozumím. Nemohu proto jinému radit nebo doporučovat, aby třeba tento systém nějak používal, protože mu nemusí sedět. Myslím, že pokud budu vědět, co dělám, jak to dělám a co musí být výsledkem obchodu, není problém si vytvořit nějakou vlastní aplikaci, ve které se budu komfortně orientovat....koneckonců sám popisuješ několik prvních variant...:c)

Měj se fajn a mnoho super obchodů v roce 2022 :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Fondování - I.

Příspěvek od kubik » pon 03. led 2022 17:48:09

Ahoj Jirko,

diky za clanek. Je zajimave nahlednout jak muze takovy fond uvnitr fungovat.

Mohl bys prosim nastinit jak by mohl vypadat ten pripravny obchod, obchod nula, jak zminujes? Premyslel jsem nad tim ale nic me nanapada :(

Diky
JAkub

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů