Syntetické pozice

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Syntetické pozice

Příspěvek od OldrichRezac » pon 02. srp 2021 5:37:54

Ahoj Jirko,
Přemýšlel jsem o syntetických pozicích. A toto mne hodně překvapilo.
Pokud syntetická Long Call je z pohledu RiskProfile stejná pozice jako Akcie + Long Put, pak klasický Call Bull Debit Spread je vlastně syntetický Collar :-)
Měj se hezky
Olda

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od dobretrejdy » úte 03. srp 2021 6:02:48

Ahoj,
ano, je to tak. Vlastnosti opčních kontraktů nabízejí možnosti simulovat nejrůznější pozice. V tomto případě:

1/ Long Put + Long akcie = Syntetická Long Call
2/ Long Put + Long akcie + Short Call na stejném nebo vyšším strike = Collar
3/ Long Call + Short Call na vyšším strike = Call Bull Spread
4/ Long Call + Short Call na vyšším strike = Call Bull Spread = Syntetický Collar

Call Bull Spread = Syntetický Collar, ale z daleko nižšími náklady na pozici, dotkl jsem se tohoto vztahu například v tomto článku https://dobretrejdy.com/?p=3434 :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

OldrichRezac
Příspěvky: 33
Registrován: ned 06. zář 2020 15:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od OldrichRezac » úte 03. srp 2021 6:39:50

Ahoj Jirko,
Děkuji za zpětnou vazbu a nasměrování na článek.
Olda

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od kajman103 » čtv 09. lis 2023 7:56:01

Ahoj Jirko, měl bych dotazy k syntetickému držení akcií.

Včera jsem brouzdal opčním řetězcem na akcii DIS, s expirací v dubnu 2024.

Akcie měla hodnotu 84,20 USD

Long call 85 se dala koupit za 7,30
Short put 85 pak za 6,10

Pokud dosadím tyto hodnoty do rovnice Akcie = Call - Put + Strike, pak mi vyjde 7,3 - 6,1 + 85 = 86,2.
To je ovšem na míle vzdáleno aktuální ceně akcie.
Jak je to možné?
Akcie včera po close vyhlašovala earnings a expirace je daleko, ale myslel jsem, že rovnice call/put parity by měla platit v jakýchkoliv podmínkách.

A dále - pokud držím syntetickou akcii s tak vzdálenou dobou expirace, a na účtu mi třeba z důvodu přiřazení short call přistanou short akcie, jaká je nejlepší cesta je eliminovat syntetickou pozicí? Napadlo mě pouze rolování do nebližíší expirace.

Díky za rady a postřehy.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 09. lis 2023 9:02:54

Ahoj,

tuto situaci jsem nedávno popisoval s titulem INTC v tomto vlákně viewtopic.php?f=12&t=190, zkus se tam mrknout. Ty diskrepance v ocenění se vždycky dějí, když je na podkladu nějaký pohyb nebo očekávání (viz třeba Earnings), to spolu může souviset.

Přiřazení Short Call ze syntetické pozice znamená, že jsi měl původně synteticky short akciovou pozici (Short Call a Long Put na stejném strike a expiraci), takže neomezený potenciál ztráty při růstu a ziskový potenciál při poklesu. Přiřazení na Short Call znamená především darování Prémia, které jsi získal výpisem a stejný potenciál zisku a ztráty - pokud Short akcie bude klesat - bude to profitabilní věc (Short akcie vydělávají a Long Put také), pokud to bude růst, tak Short akcie prodělávají a Long Put se stává stále bezcennější. Záleží v jaké cenové situaci se přiřazení na Short Call stane, převážně je to za situace, kdy se cena podkladu pohne více nahoru a vypsaná Short Call se dostane více "do peněz", takže syntetický akciový short bude ve ztrátě, je pak otázkou jak tuto pozici Short akcie + Long Put zachránit, nakoupit Long Call, likvidovat celou pozici, rolovat...záleží podle aktuální situace a celkové P/L pozice, těžko nějak teoreticky nebo obecně poradit...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od kajman103 » čtv 25. led 2024 9:20:29

Ahoj, možná hloupý teoretický dotaz, ale :

mám syntetickou Long pozici s expirací v červnu 2024. Akcie synteticky držím za cenu 50. Long call mě stála 337 USD, za Short Put jsem obdržel 300 USD.

V aktuálním týdnu budu přiřazen na Short call 55 a na účet v pátek obdržím Short akcie za 55.

Mám tedy pozici Syntetic Long 50 a Short akcie 55.

Jaký postup likvidace pozice přinese nejlepší výsledek?
Čekat do expirace?
Provést Exercise Long Call 50 a vykoupit Short put?
Prodat vše ?

Dá se na to jednoznačně odpovědět?
Děkuji

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od dobretrejdy » čtv 25. led 2024 16:57:47

Ahoj,
1/ Synteticky máš nakoupeno 100*Long akcií za (-337 USD + 300 USD) cenu (50+0,37) ve výši 50.37 USD/kus, utratil jsi za tuto opční kombinaci -37 USD.
2/ Při přiřazení na Short Call 55 budeš mít 100*Short akcií za cenu 55 USD/kus s příjmem +5500 USD
3/ Nevím, kolik jsi získal Prémia výpisem Short Call 55, udělám nějaký předpoklad s +40 USD.

U expirace budeš mít vždy jistotu, že nakoupíš zpět své 100*Short akcie za cenu 50 USD/kus (Long Call 50 bude uplatněna nebo Short Put 50 přiřazena) s výdajem -5000 USD. Tvá celková pozice je tzv. Reversal a skončí u expirace výsledkem (-37 USD +5500 USD +40 USD -5000 USD) +503 USD.

Otázka lepšího výsledku (+503 USD) než u expirace je podmíněna aktuálními cenami, nicméně udělat po přiřazení Short Call 55 (obdržení 100*Short akcií) exercise Long Call 50 a vykoupení Put má jednu vadu na kráse, a to takovou, že provedením pokynu Exercise přicházíš o Prémium na této Long Call, která má ještě dost do expirace a obsahuje určitě část Prémia, navíc musíš investovat do výkupu Short Put 50. V případě Reversal u expirace sice u Long Call 50 také není možné počítat s prémiem (opce zanikne), ale nemusíš nic vynakládat na likvidaci Short Put 50. Musíš jednoduše spočítat, kolik ti vynese aktuální likvidace všeho a jestli to bude více než jistých +503 USD u expirace. Je také třeba zohlednit čas do expirace, kdy můžeš peníze za dřívější likvidaci všeho použít na jiné obchody, je těžké odpovědět, když nevím, co je to za titul a jaké jsou aktuální ceny, takže je to jen taková má teorie. Upozorňuji také, že při Short akciích na dividendovém titulu platíš dividendu v plné výši (je ti stržena z účtu), máš expiraci v červnu, tak se taková výplata určitě přihodí (pokud se dividenda vyplácí)...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kajman103
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od kajman103 » pát 26. led 2024 7:50:02

Ahoj Jirko, díky že věnuješ čas odpovědím i na hloupé otázky :) ještě mě napadla varianta narolovat opce ze syntetické pozice s expirací v červnu do aktuálního týdne a nechat je dojít do expirace. To by asi ale přineslo podobný výsledek jako okamžitá likvidace prodejem všeho.

No, udělám si na reálných datech nějaký test, na který jsem teď neměl čas a můj příspěvek vznikl v návalu potřeby to hned vyřešit :)

Díky, ať se daří.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Syntetické pozice

Příspěvek od dobretrejdy » pát 26. led 2024 14:02:57

Ahoj,
takové komentáře a dotazy jsou právě super, protože popisují neobvyklé situace, které je zapotřebí řešit. Právě když těch řešení může být několik, tak je skvělé se nad situací zamyslet a vyhodnotit co by se mohlo a co je aktuálně nevýhodné, navíc mě to udržuje "ve střehu"...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host