Kreditní strategie - III.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Habi
Příspěvky: 17
Registrován: pát 23. říj 2020 15:20:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od Habi » úte 05. led 2021 17:15:07

Ahoj Jirko,
chcem sa Ťa opýtať, či Call Butterfly na SPY obchoduješ pravidelne alebo podľa aktuálnej situácie na trhu.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 05. led 2021 23:03:57

Ahoj,
nějakou kratší dobu to nyní zkouším pravidelně nasazovat podle nějakého vlastního přístupu, kombinuji Call Bull Spread s Call Butterfly společně s dalšími opačně korelovanými strategiemi, prozatím celkem spokojenost a ano, využívám titul SPY...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

kkratochvil
Příspěvky: 2
Registrován: ned 20. říj 2019 17:38:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od kkratochvil » čtv 07. led 2021 23:43:23

Ahoj všem,
zkoušel jsem strategii použít a chtěl bych přidat zkušenost.
Řešil se tu problém možného uplatnění opcí.
Mám na účtu u IB cca. 5000$
V pondělí jsem nakoupil call bfly a v pátek před close jsem jej chtěl ukončit.
Cca. kolem 21:30 mi IB samo uzavřelo ITM vypsanou opci z důvodu ohrožení marginu.
Čekal jsem tedy, co se bude dít.
Postupně mi byli z IB uzavřeny všechny otevřené opce - i ty úplně OTM, které by vypršely bezcenné.
Takže pozor na automatické uzavírání, je lepší si to uzavřít sám.

A ještě bych se chtěl zeptat Jirky na jednu drobnost, která z článku není úplně jasná.
Ta myšlenka nákupu je v pondělí nakoupit a v pátek uzavřít (dle ceny to tomu odpovídá),
a nebo jsi testoval nákup v pondělí s uzavřením až za měsíc ? Tady mi vycházela cena kolem 30$
Děkuji moc za případnou odpověď.
Kamil

Pavel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 09. led 2020 18:23:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od Pavel » pát 08. led 2021 9:56:39

Myslím si, že TWS v okně Account Information ukazuje něco jako Margin After Expiration (teď to nemám před sebou, možná to někdo upřesní). Tam se můžeš podívat, kolik musíš mít na účtu, aby na to „nesahali“.
Jirka ale ukazuje možný přístup na příkladu, ne hotovou strategii pro každého. Přínos vidím hlavně z ukázky zodpovědné práce na přípravě obchodu. Vysvětluje, že trading je o předpokladech, pravděpodobnosti a řízení.
Příklady z článku nelze stroze převzít jako strategii, nehledě na své zkušenosti a velikost prostředků. SPY je navíc celkem drahý a vyžaduje relativně velký účet. Toť jen můj dojem.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 08. led 2021 13:10:08

kkratochvil píše:
čtv 07. led 2021 23:43:23
...a ještě bych se chtěl zeptat Jirky na jednu drobnost, která z článku není úplně jasná.
Ta myšlenka nákupu je v pondělí nakoupit a v pátek uzavřít (dle ceny to tomu odpovídá),
a nebo jsi testoval nákup v pondělí s uzavřením až za měsíc ? Tady mi vycházela cena kolem 30$
Děkuji moc za případnou odpověď.
Kamil
Ahoj Kamile,
pokud jsi měl na mysli Call Butterfly z článku, tak se jednalo o měsíční držení, pondělí na Open je vstup a za čtyři týdny v pátek na Close (minutu před) výstup. Podotýkám (jenom pro upřesnění), že se jedná o test na teoretických cenách opcí, bez Ask/Bid a poplatků a také bez Volatility Skew mezi aktuální IV a IV za čtyři týdny. Pro plastičnost analýzy uvedu rozšířený výsledek testu na čtyřtýdenním symetrickém Call Butterfly s Long Call na ATM strike v době pořízení, test ukazuje postupně třístrikový Call Butterfly ve dvou variantách - vypsané opce na stejném strike a následně na sousedních strike (tedy +100/-103/-103/+106 a následně +100/-103/-104/+107), toto také postupně pro čtyřstrikový Call Butterfly a pětistrikový Call Butterfly za období 10 let (celkem šest testů).

Průběh jednotlivých analýz v čase

BTF Equity.jpg
BTF Equity.jpg (99.03 KiB) Zobrazeno 6779 x

Celková sumarizace s %Win

BTF Total + Win%.jpg
BTF Total + Win%.jpg (72.07 KiB) Zobrazeno 6779 x

Průměrné náklady na pořízení pozice

BTF AvCost.jpg
BTF AvCost.jpg (61.5 KiB) Zobrazeno 6779 x

Je patrné, že nakoupit Call Butterfly s oběma vypsanými opcemi na stejném strike je vždy "slabší varianta" než totéž s vypsanými opcemi na nestejných sousedních strike :c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

merlinx
Příspěvky: 3
Registrován: úte 04. úno 2020 21:04:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od merlinx » sob 09. led 2021 16:40:21

Ahoj Jirko,
tvůj popisovaný backtestovaný postup, jak mechaniky obchodovat Call Butterfly je přesně to co hledám. Moc se mi to líbí. Mám rád jednoduché věci a hlavně obchody, když nemusím obchodovat a margin. Jirko, mohl bys mi prosím poradit, se sestavením kompletní strategie na takto mechanické obchodování. Na co se dále zaměřit v backtestu, jak si nastavit obchodní pravidla, a popř. další věci, které nesmím opomenout? Např. jak se vyhnout a ošetřit případnému přiřazení put opcí, když cena při expiraci skončí mezi střiky atd. Zkrátka, ďábel tkví v detailech.

A ještě jedna kacířská otázka. Dalo by se to v případě ošetření detailů obchodovat pomocí Scale Traderu , který umí obchodovat i v pre/after marketu a využít tak mechanický přístup na maximum?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 09. led 2021 17:37:37

Ahoj,

není jednoduché něco radit, protože si každý musí nastavit obchodování podle vlastní nátury. Mohu poskytnout nějaký obecný návod. Především jsou Long Butterflies(Call nebo Put) směrové strategie, takže je dobré použít na tituly, které jsou dlouhodobě nastaveny převážně ve směru strategie, například indexové akciové ETF jako Long, volatility ETN typu VXX jako short nebo oba směry kombinovat jako vzájemný hedge, čím více povýším obchody na mechanické, tím více požadované směru budu od podkladu požadovat. To, že se nepoužívá margin je pravdou jenom v případě, že nechci Butterfly kombinovat s podklady (například při vystupování) a budu pouze pracovat s opčními kontrakty (nákup/výpis/likvidace). Výrazně doporučuji vystupování z pozice likvidací opčních kontraktů zautomatizovat předvolenými příkazy, které se spouštějí například těsně před Close u expirace (tak to dělám já), protože pohyby v závěru obchodování mohou být podstatné a v případě oscilace ceny kolem sledovaného strike by v případě, že nechci být uplatněn/přiřazen a nemám toto zautomatizováno, vyžaduje vysedávání před obrazovkou ve chvílích před Close, což je alespoň pro mě nekomfortní.

Potřeba volných peněz je zapotřebí také proto, aby broker neměl obavu z přiřazení při nedostatku prostředků na tvém účtu (viz komentář čtenáře kkratochvil výše) a nepozavíral ti pozice sám. Další významnou skutečností při Call Buttefly je existence výplaty Dividendy, pokud máš vypsané Short Call ITM a je před Ex-Dividend Day, tak můžeš být (zejména na nejbližších) vypsaných Short Call přiřazen a ještě zaplatíš Dividendu, což je dosti podstatný náklad navíc, pokud je vysoká. U vypsaných ITM Put opcí takové přiřazení výrazně nehrozí, není ale vyloučeno. Backtestování může mnoho napovědět a můžeš zapojit filtrování vstupů podle milionů možností, platí (podle mého) zásada, že čím delší vize v držení Butterfly, tím má filtrování vstupů menší význam a převládnou více obecné trendy. Nemyslím, že by časování vstupů přineslo nějaký významný benefit, pokud jej chci provést například v jednom obchodním dni (postupné nakupování a vypisování podle cenového pohybu), více příležitostí a vylepšení vidím v časování strategie postupným budováním, například ke Call Bull Spreadu pořídit později ve vhodnou dobu Call Bear Spread (například pro SPY nyní, kdy trhá rekordy) nebo vytvářet nejdříve Ratio Spread a poté dokupovat "horní křídlo" (tady je již ale v akci margin), nakupování nejdříve Long kontraktů a poté mezi ně vepisovat Short opce, nemusím vždy konat tak, aby vznikl symetrický Butterfly (mohu si nadělit větší část profitu na debetním spreadu než je ztráta na kreditním spreadu)...atd. Nejlépe je vyzkoušet přímo v trzích na nějaké jedné pozici a toto v praxi pozorovat.

Scale Trader je super jednoduchý nástroj na obchodování zejména akcií nebo futures, pro obchodování opcí se myslím moc nehodí, přestože je to možné. Je velmi obtížné obchodovat opce intradenně jako obchodní styl, natož do toho zapojit toto algo. Dal by se určitě využít například pro vychytanější pořízení akciové pozice, která bude řešit výstupy z opčních obchodů, ale to už jsme někde jinde a je to obsáhlé téma. Já jsem se mu (Scale Traderu) záměrně vyhnul například při Delta Neutral obchodech, protože se chci k tomuto vrátit v budoucnosti. K poslední tvé poznámce, Scale Trader umí obchodovat mimo obchodní hodiny akciových trhů samotné podklady, opční kontrakty na akcie se ale mimo tyto obchodní hodiny neobchodují, pouze například indexové a komoditní opce, většinou je ale likvidita bídnější než v Regular Trading Hours, takže by takové pořizování opcí mohlo trpět nevýhodnými cenami vyplývajícími z nižší likvidity....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

merlinx
Příspěvky: 3
Registrován: úte 04. úno 2020 21:04:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od merlinx » sob 09. led 2021 18:23:14

Jirko, děkuji ti mnohokrát za promptní, věcnou a vyčerpávající odpověď. Přesně toto jsem potřeboval. Ještě bych prosím poprosil k : “Výrazně doporučuji vystupování z pozice likvidací opčních kontraktů zautomatizovat předvolenými příkazy, které se spouštějí například těsně před Close u expirace (tak to dělám já),…” Jak se prosím tyto commandy nastavují?
Scale Trader je skvělá věc, hlavně u obchodování akcií jak i ty zmiňuješ. Proto mě napadlo, zda by se nedal využít i na obce. Díky za vysvětlení a těším se na tvé další super vyčerpávající články nejen o scale traderu ;-) .

Pavel

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 608
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 10. led 2021 15:24:32

Ahoj,
uvedu jeden možný příklad z mnoha variant podmíněných příkazů, který vychází z několika předpokladů:

1/ Nerad se pohybuji na nelikvidních trzích v případech, kdy chci nějak automatizovat opční nákupy/výpisy
2/ Nejsem schopen (a nesnažím se) určit, jakou mají opce cenu v okamžiku výstupu v budoucnosti
3/ Nebojím se MARKET příkazů, protože to vyplývá s bodu 1/ a 2/

Pokud budu chtít zadat výstup ze SPY Call Butterfly +366/-369/-369/+372 v případě, že cena bude mezi 369 USD a 372 USD, tak ošetřuji situaci, kdy hrozí přiřazení na vypsané Short Call 369. Call Bull Spread +366/-369 bude ITM a tam dojde k uplatnění a přiřazení, takže toto neřeším. Celou pozici chci uzavřít ve 22:14 v expirační pátek. Zadám tedy příkaz na prodej Call Bear Spreadu -369/+372 za MARKET a v příkazu rozkliknu a vyberu Modify/Condition (už jsem to v článcích popisoval). Příkaz MARKET volím proto, že nevím, jaká bude cena výstupního příkazu a spoléhám tak na likviditu a dobré plnění

Cond1.jpg
Cond1.jpg (43.32 KiB) Zobrazeno 6674 x

V menu podmínek mohu klikáním na "Add" přidávat podmínky spouštějící příkaz za současného splnění zadaných podmínek.

Cond2.jpg
Cond2.jpg (49.02 KiB) Zobrazeno 6674 x

Tam vyberu čas, kdy se má příkaz poslat do trhu, třeba v pátek ve 22:14 (volbou Time) a druhou podmínkou (opět po kliknutí na "Add") bude cena SPY vyšší než 368.90 USD (volbou Price), tedy třeba deset centů pod strike Short Call 369. Příkaz potvrdím a pošlu. Má práce pak bude jenom sledovat, jaká je cena v danou dobu (nebo to nesleduji vůbec). Pokud bude výrazně nad 372, tak mohu při sledování situace v danou chvíli před expirací třeba v mobilní aplikaci příkaz zrušit, protože dojde opět k přiřazení a uplatnění a inkasuji maximální ztrátu a nic neřeším - cena Call Butterfly zakončila mimo všechny strike, tento příkaz by byl zbytečný a jenom ztrátu mírně prodražil. Pokud cena osciluje kolem ceny 372 (strike Long Call), tak z bezpečnostních důvodů dojde příkazem k uzavření celého spreadu za nějakou cenu, vzhledem k času do expirace (jedna minuta) bude uzavřena Short Call 369 a cena Long Call 372 může přinést "něco" alespoň na zaplacení části poplatku. Pokud bude cena výrazně mezi strike, třeba na ceně 371 USD, tak Short Call 369 bude vždy uzavřena, Long Call 372 bude mít cenu například jeden dolar a může se stát, že IB dokonce za její uzavření neúčtuje žádný nebo velmi malý poplatek....takto nastavený příkaz například vhodně řeší situaci, kdy cena osciluje kolem strike Long Call 372 a v posledních minutách (chvilkách) před expirací cena prudce oslabí a vrátí se třeba někde doprostřed mezi strike likvidovaného spreadu a já mohu těžit z nižší ceny pro likvidaci Short Call (podívej se například na konec obchodování SPY s expirací 6.1.2021)...Podmínky v příkazu pak mohou vypadat třeba takto:

Cond3.jpg
Cond3.jpg (42.01 KiB) Zobrazeno 6674 x

Stejně tak lze řešit případ, kdy cena může být mezi 366 USD a 369 USD, kdy hrozí uplatnění Long Call 366...Podmínky lze samozřejmě různě vyšperkovat a zadat jiné varianty (například kombinovat rozhodování při podmínkách "add" nebo "or"..atd.), zadané podmínečné příkazy samozřejmě fungují i po zavření platformy, takže je lze nastavit do platformy kdykoliv do expirace a nechat běžet .:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od Roman » pon 25. led 2021 14:54:35

Ahoj,
každý si vybere sám podle svého, jestli long gamma nebo short gamma. Taky si každý vybere své backtest parametry a pak si vytvoří pohled do budoucna. Odkaz níže tady spíš jenom odkládám, jako ukázku, že při obchodování (obchodování opcí) se dá vytvrořit pozitivní PL i při protikladně postavených portfóliích/parametrech (zejména na backteste).

Short Butterfly Backtest

Roman

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti