Kreditní strategie - III.

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » pát 18. pro 2020 23:54:30

Diskuze k článku Kreditní strategie - III.
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

jiran07
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. pro 2019 21:03:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od jiran07 » ned 20. pro 2020 20:25:46

Ahoj Jirko,
Díky za další zajímavý článek s ještě zajímavějšími závěry. Budu mít o vánocích o čem přemýšlet. Jinak se ztotožňuji s Tvým traderským vývojem. Taky jsem začal s kreditní strategií a taky jsem zjistit, že to není to nejlepší. K článku mám dva dotazy.
Jaké hodnoty byly dosazeny v backtestu u call bull spreadu v případě, že SPY skončil mezi striky ?
U toho BFLY počítáš s maximálním ziskem 300(-nákup). Ale těch 300 bude dosaženo pouze pokud SPY skončí mezi oběma Short striky a ještě jen při expiraci. Nemám vůbec tušení, kolikrát se to během 562 backtestovaných obchodů mohlo stát, ale ta pravděpodobnost se mi zdá relativně malá. Pletu se nebo se na to dívám ze špatného konce?
Děkuji za odpověď
Jirka

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » ned 20. pro 2020 22:45:57

Ahoj Jirko,

Ad1/ "...Jaké hodnoty byly dosazeny v backtestu u call bull spreadu v případě, že SPY skončil mezi striky... ?"

Přesně takové, jaké by měly opce teoretickou cenu těsně před expirací. Ukážu na obrázku. Do měsíčního CBS jsem vstoupil v pondělí na Open 2.11.2020 na ceně SPY 342.15 USD, jednalo by se například o CBS se strike jeden strike "od peněz", tedy CBS +343/-346. Na obrázku níže je vstup

CBS1.jpg
CBS1.jpg (105.76 KiB) Zobrazeno 7865 x

Do obchodu bych vstoupil s investicí -125.43 USD. Za měsíc (27.11.2020) bych chtěl z pozice vystoupit jednu minutu před expirací (ve 22:14 hodin našeho času), kdy cena SPY bude na hodnotě 344.55 USD. Situace je níže na obrázku.

CBS2.jpg
CBS2.jpg (107.99 KiB) Zobrazeno 7865 x

Při ceně 344.55 USD těsně před expirací je cena Long Call 343 z CBS vyjádřena pouze vnitřní hodnotou a ta je +1.55 (+155 USD) a Short Call 346 je bezcenná, moje vystoupení by se tak konalo za tuto cenu +155 USD. Celkově bych teoreticky profitoval (-125.43 USD + 155 USD) částkou +29.57 USD.

Ad2/ "...U toho BFLY počítáš s maximálním ziskem 300(-nákup). Ale těch 300 bude dosaženo pouze pokud SPY skončí mezi oběma Short striky a ještě jen při expiraci. Nemám vůbec tušení, kolikrát se to během 562 backtestovaných obchodů mohlo stát, ale ta pravděpodobnost se mi zdá relativně malá..."

U Call Butterfly s rozsahem 300 USD a se strike Short Call na nestejných strike je opravdu plný profit +300 USD dosažen, pokud cena zakončí na/mezi těmito strike, na to ale "nehraji", protože to je pouze několik obchodů, které zakončí takto, důležité je, aby obchod zakončil tak, aby se mi vrátila původní investice (třeba -60 USD) s nějakým profitem, což je pro mě plusový obchod. V případě ceny SPY 342.15 by mohl takový Call Butterfly být třeba +342/-345/-346/+349, potom stačí, když je cena při expiraci mezi 342.60 USD a 348.40 USD a mám profit. Ten můj analytický nástroj pak stejným způsobem jako u CBS vypočítá teoretickou hodnotu vstupu a výstupu na jakékoliv výstupní ceně, já necílím na profit 300 USD - 60 USD, ale na jakýkoliv profit...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Viktor
Příspěvky: 3
Registrován: ned 01. bře 2020 21:15:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od Viktor » sob 02. led 2021 6:45:36

Ahoj,
předem přeji všem Krásný nový rok.
Připojím se k dotazu backtestu BTFLY. Jen dle čeho byla vytvořena equity znázorněna na konci článku.
"...já necílím na profit 300 USD - 60 USD, ale na jakýkoliv profit..."
Chápu, že se nedá cílit na 300 USD ale je v testu zahrnuto výše zisku každého obchodu?
Jestli bude pokaždé jiný zisk tak se vždy mění RRR a tím i celý charakter strategie. (proto otázka zda-li je toto v ukázané equity)
Samozřejmě beru , že toto není strategie ale jen ukázka toho co nám Backtest může odhalit o různých přístupech.
BTFLY je takový odrazový můstek a dá se na něm pracovat. viz články o BTFLY které jsi psal.

Děkuji za tvé sdílení myšlenek. Ahoj Viktor.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » sob 02. led 2021 12:36:27

Ahoj Viktore,
dobrý dotaz. V článku odlišuji binární charakter úvahy o RRR, kdy obchod zakončí buď jen maximálním profitem nebo maximální ztrátou a provedením backtestu, kde jsou zachyceny veškeré výsledky teoretických obchodů. Pokud vypíši Call Credit Spread -120/+123 za +50 USD, tak mohu z tohoto binárního pohledu pouze vydělat +50 USD nebo prodělat -250 USD, takže RRR je 5:1. Ve skutečnosti ale obchod může zakončit například mezi strike a ztráta bude například -100 USD, takže se nenaplnil ten "nejhorší scénář" podle RRR. Risk/Reward poměr tak vyjadřuje mezní situaci, kdy při profitu +50 USD připouštím maximální ztrátu -250 USD. Mohu tak polemizovat, že vlastně v takovém obchodu nemám RRR 5:1 ale vlastně daleko nižší, protože beru v úvahu pouze mezní situace. Navíc se nabízí možnosti, že mohu svou aktivitou tyto mezní situace ovlivnit, například vystupováním na předem stanoveném SL, výběrem "tutových" vstupních situací a jinými způsoby řízení pozice...to je sice k diskuzi, ale mezní situace jsou tady od toho, abych je respektoval a počítal s nimi jako se součástí statistického vyhodnocení historické analýzy. Pokud připustím, že s opcemi nemohu obchodovat mimo obchodní hodiny podkladů (akcií), tak stačí dva gapy mimo tyto obchodní hodiny za sebou (nebo v nějaké krátké historii) a již nemohu všechny tyto "oživovací zásahy" použít a nastane špatná zpráva pro můj účet vyplývající z potřeby mít ohromné množství úspěšných obchodů za sebou, abych tyto ztráty sanoval. V žádném případě nemají takové výsledky systematického vypisování s přijatým Prémiem normální rozdělení, když byť zcela ojedinělé obchody s maximální ztrátou zlikvidují celou obchodní strategii (v lepším případě). Ve stejném smyslu jsem pak popisoval debetní strategie, tedy opět v binární mezní možnosti a s provedením analýzy na historických datech zahrnující všechny obchody se všemi výsledky. Ve stejném duchu pak mohu při opčních obchodech tohoto typu počítat s nějakým způsobem řízení (například pro Butterfly) a mohu očekávat gapy mimo obchodní hodiny, je pak otázkou, co takové extrémní chování bude znamenat pro můj účet. Přestože je tedy například pro pětistrikový Butterfly se spodní Long Call ATM binární RRR 1:4, mohu tak sice ztratit -100 USD, ale také získat +400, což je extrémní případ, ale pokud (při ceně SPY 370 USD) mohu vydělat na Call Butterfly +370/-375/-376/+381 v případě, že cena bude od 371 USD do 380 USD, je toto významně komfortnější, než v případě vypisování kreditních spreadů (toto myslím nyní zcela obecně). Odpovědí na tvou otázku pak je, že do equity jsou započítány všechny výsledky které nastaly, tedy ty, které zakončily maximální ztrátou, mezi strike jednotlivých spreadů a také ty, které zakončily maximálním profitem (mezi cenou 375-376), tedy to, co se teoreticky může v realitě přihodit, tedy situace, které ve svém každém výsledku měly sice teoretické RRR 1:4, ale prakticky se jej nepodařilo vždy naplnit.

Trading je o předpokladech, pravděpodobnosti a řízení. Pokud budu vstupovat systematicky do obchodů s potenciálem na úrovni RRR 4:1, budu již od vstupu do pozice v teoretické nevýhodě oproti vstupu s potenciálem na úrovni 1:4, toto jsou ty předpoklady. Jestli je pravděpodobnost na mé straně, určí až samotné nasazení systému so praxe, lze jej však modelovat pro minulost a z ní rozumně usuzovat do budoucnosti, toto jsou účinky pravděpodobnosti. Jestli nechám předpoklady a pravděpodobnost po vstupu do obchodu volně plynout je na povaze každého obchodníka, pokud chci něco dalšího "strhnout na svou stranu" a vede to ke zvýšení předpokladů a pravděpodobnosti, pak toto je podle mě řízení, vytvoření správného mixu všech tří složek je pak již na každém, aby byl vždy správný nebo alespoň nejpřijatelnější bych Tobě i Vám všem chtěl popřát v novém roce 2021....:Jirka c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Roman
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. říj 2019 13:17:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od Roman » pon 04. led 2021 9:23:17

Ahoj,

mám tři dotazy?

1) V článku je zmíněno, že debetné stratégie je možné "zachranovat". Platí to i když pořídím celý butterfly najednou? ..můžu s ním ještě něco dělat, pokud se podkladu posune výrazně mimo break-even body?

2) V článcích o Butterfly se zmíbuje postupné pořízování Butterfly tak, že se začíná na straddle/strangle? ..chápu správně, že mi to dává nejvíc manévrovatelného prostoru, pro případný vývoj podkladu? ..kam timhle dotazem směruji? v tomhle článku je, zmíněno, že butterfly je možné různě vylpešovat? ..jaké by měli být ty vylepšení? Mně třeba napadá, že bych začal na Call Bull Spreadu (Long:ATM, Short:ATM+3), a pokud by trh šel proti mně (dolů), tak bych pořídíl i druhou část Butterfly teda Call Bear Spread. Jak jsi čtu, co jsemnapsal, tak vidím, že pro předpoklad, že by trh měl klesat by bylo vhodnější začit Bear spredom. Můj dotaz teda spíš je, jak reagovat na pohyby trhu/podkladu? Jak otevírat pozici, jak ji "zachrańovat"? ..jelikož jsou na butterfly použiti 4 opce, tak je hodně kobinací/možností. :-)

3) Jaký byl maximální drawdown v testování butterfly strategie? Neboli, z jakým rozpočtem by bylo vhodné alokovat pro obchodování butterfly strategii? Rýchly přehled, pokud bych alokoval $5000 a něco sežral bid/ask spread, tak bych za 10 let udělal cca 10% p.a. Pokud bych alokoval již jenom $500 a také něco sežral bid/ask spread, tak bych za 10 let udělal cca 70% p.a. I když je alokace $500, čož je skoro desetinásobek průměrného "vkladu"/debetu $68, tak mi výkonnost v tomhle případě přijde přemrštěná. Je to špatná úvaha nebo na tomhle backtestu může byt i takhle "štedrá" výkonnost?

Díky,
Roman

kubik
Příspěvky: 66
Registrován: ned 29. zář 2019 19:47:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od kubik » pon 04. led 2021 14:19:12

Roman píše:
pon 04. led 2021 9:23:17
Ahoj,

mám tři dotazy?
...
3) Jaký byl maximální drawdown v testování butterfly strategie? Neboli, z jakým rozpočtem by bylo vhodné alokovat pro obchodování butterfly strategii? Rýchly přehled, pokud bych alokoval $5000 a něco sežral bid/ask spread, tak bych za 10 let udělal cca 10% p.a. Pokud bych alokoval již jenom $500 a také něco sežral bid/ask spread, tak bych za 10 let udělal cca 70% p.a. I když je alokace $500, čož je skoro desetinásobek průměrného "vkladu"/debetu $68, tak mi výkonnost v tomhle případě přijde přemrštěná. Je to špatná úvaha nebo na tomhle backtestu může byt i takhle "štedrá" výkonnost?
Ahoj, k tomu tretimu dotazu...Tech $68 je ale pouze prumer a navic, jestli to chapu spravne, tak vstup do tohoto obchodu byl KAZDE pondeli a obchod trval 4 tydny. Takze i kdybys vzal ten prumer, tak za mesic utratis $272 nez se ti vubec neco vrati. Staci pak aby nevysly 4 obchody v rade a uz ti tech $500 dojde.

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » pon 04. led 2021 16:46:14

Ahoj Romane,

Ad1/ Pokud nakoupím Call Butterfly celý najednou, tak jako čtyřstriková pozice zcela jistě vybízí k nějakému řešení, pokud vše neprobíhá, tak jak by mělo. Nebudu tady popisovat všechny nuance (to by bylo na tři články), ale omezím na základní konstatování. Pokud vypíšu Call Credit Spread za Prémium, tak před expiraci s cenou alespoň mírně nad BreakEven bodem již mé řízení pozice znamená pouze sanace zasažené opce, která znamená potvrzení nějaké ztráty. Naopak, při pořízení Long Call Butterfly mohu před expiraci s cenou alespoň mírně mimo BreakEven body zjistit, že tato kombinace (nebo její část) má pořád nějakou cenu, za kterou mohu prodávat, a tak snižovat maximální možnou ztrátu vyjádřenou hodnotou vložené investice. Pokud je celý Butterfly nehluboko ITM nebo nemnoho OTM, vždy má celý nějakou cenu, za kterou ji ještě mohu prodat, tedy i přesto, že můj obchod pro danou chvíli nevychází. Na obrázku níže je opční řetězec s živou pozicí Call Butterfly, za kterou jsem zaplatil -46 USD, tato mě však nyní nebude zajímat. Opce vyprší ve středu (za dva dny) a mohu se zaměřit na situaci, kdyby za stejné náklady byly pořízeny Call Butterflies podle označení (1) a (2).

btf.jpg
btf.jpg (171.45 KiB) Zobrazeno 7567 x

(1) Při ceně SPY 373.89 by pozice Call Butterfly +375/-378/-378/+381 pořízená za -46 USD nyní byla „mimo peníze“ a znamenala by ztrátu vložené investice -46 USD. Pokud bych ale celý Call Butterfly nyní prodal přesně za Ask nebo Bid podle obrázku, obdržel bych (+205 USD -87 USD -87 USD +30 USD) částku +61 USD, vydělal bych +15 USD.

(2) Při ceně SPY 373.89 by pozice Call Butterfly +366/-369/-369/+372 pořízená za -46 USD nyní byla „v penězích“ a znamenala by ztrátu vložené investice -46 USD. Pokud bych ale celý Call Butterfly nyní prodal přesně za Ask nebo Bid podle obrázku, obdržel bych (+870 USD -618 USD -618 USD +386 USD) částku +20 USD, prodělal bych nikoliv -46 USD ale pouze -26 USD.

Butterfly si tak udržuje po dobu svého života téměř stále nějakou svou cenu, která koresponduje s cenou pořízení, pokud se ceny neocitnou úplně významně mimo. Mohu pak své přístupy obohatit pouze o výstupy z některých opcí nebo spreadů tvořících Butterfly atd... Pokud se podívám na svou živou pozici pořízenou před měsícem za -46 USD, mohu na obrázku níže vypozorovat, že nyní bych ji mohl prodat na volném trhu najednou za nějakou částku.

btf2.jpg
btf2.jpg (62.46 KiB) Zobrazeno 7567 x

Z obrázku je patrné, že pokud bych nyní chtěl pozice zlikvidovat, obdržel bych +64 USD za prodej celého Call Butterfly a profitoval +18 USD. Mohu ale začít přemýšlet a pokoušet se také časovat výstup, který by mohl vyplývat z poznání, že pokud ke Call Butterfly pořídím na stejných strike opačný Put Butterfly, bude rozdíl z obou transakcí již konečným uzamčeným profitem, viz obrázek níže.

btf3.jpg
btf3.jpg (165.45 KiB) Zobrazeno 7567 x

Pokud bych nyní vstoupil najednou do takového Put Butterfly -369/+372/+373/-376, tak bych utržil (+125 USD -198 USD -231 USD +366 USD) částku +62 USD, můj profit (+62 USD -46 USD náklady) bych tak zafixoval na částce +16 USD, bylo by to stejné, jako bych Call Butterfly nyní prodal. Tento „zamykací“ obchod ale mohu také časovat…V testu z článku však takové nuance nejsou zachyceny, protože by to bylo velmi obtížně naprogramovatelné (alespoň pro mě), nějaké optimalizace výstupů atd., to si ponechávám na aktivní trading a vlastní momentální vyhodnocení situace.

Ad2/ Časování vstupů do čtyřkontraktní pozice (Call nebo Put Butterfly) se opravdu přímo nabízí. Je to ale velká výzva a protože se nakupuje a vypisuje, tak stačí špatná predikce pohybu a pořízení Butterfly se může nakonec výrazně prodražit. Nejsem příznivcem nějak významného časování, spíše je u mě na pořadu dne vytvoření Butterfly z nějakého jiného obchodu, to jsem nějak naznačoval například v Delta Neutral obchodech. Dá se samozřejmě vymyslet spousta nějakých vlastních přístupů, za mě bych mohl vypíchnout například přetvoření širokého Ratio Call Spreadu na vysoké IV do možného Call Butterfly, kdy začnu s nákupem ATM Long Call a výpisem 2x OTM Short Call, při vysoké IV by to mohlo být taky „za nula“. Pokud IV klesne, tak cena podkladu bude sice stoupat, ale bude klesat cena opcí pro nákup velmi vzdálené poslední OTM Long Call do Call Butterfly, do toho hraje roli také čas, který z ceny této opce ukrajuje, nákup této OTM Long Call tak může být jakýmsi StopLossem. Pokud IV bude dále růst, tak to bude znamenat, že cena klesá a vše mi zůstane nakonec bezcenné – pak se hodí ten nákup „za nula“

Ad3/ Drawdown jsem nezjišťoval, mohu pouze z „roztřesenosti“ equity křivky posoudit, že nebude nijak významný, přece jen se jedná o jednokontraktní pozici se vstupem v jednotkách desítek dolarů a takto možnou jednotlivou ztrátou. Pokud budeš mít zájem o vlastní hlubší analýzu, mohu ti tento (nebo podobný) backtest poskytnout v excelu pro další práci…:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

sarej
Příspěvky: 72
Registrován: pon 02. bře 2020 20:53:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od sarej » pon 04. led 2021 21:42:50

Ahoj,
Zdravim Vas tady vsechny a je strasne krasne pozorovat,
kolik mych stejnych otazek jiz bylo zodpovezeno, aniz jsem zde stacil pridat jakykoliv prispevek.
Jako by jste mi cetli vsechny moje myslenky.
Pokud mohu, tak pridam jeste par svych zbyvajich myslenek, nez me nekdo predbehne :D
1.) ETF SPY neni mozno primo nakoupit z duvodu vladnich omezeni. Jak by jsi prosim te Jirko resil situaci, kdy pri expiraci cena bude mezi nižší Long Call a vypsanými strike Short Call - nižší Long Call bude uplatněna a budu mít 100x Long akcie. Situaci bych nechtel resit az pripadnym pondelnim prodejem 100 ks long akcii, kde by mohl nastat necekany GAP, ale shortovat akcie SPY nemohu. Tak samo v opacnem pripade.
Pokud nebudu nic dělat a cena bude mezi vypsanými strike Short Call a vyšší Long Call - nižší Long Call a jedna Short Call jako Call Bull Spread nepřinese při uplatnění a přiřazení žádný efekt s dodáním podkladu, ale druhá Short Call bude přiřazena a na účtu budu mít v pondeli 100x Short akcií.
2.) Pokud by sli nakupovat a prodavat podklad, tak bych potreboval minimalne dejme tomu pri aktualni cene 368 USD pri 100 ks 36 800 USD ucet.
Avsak butterfly strategie ma nulovy pozadavek na margin, a v pripade marginoveho uctu s pakou 1:3 by mi stacilo k porizeni podkladu jen 12 266 USD, jestli to spravne chapu. Takze myslim si, ze 500 USD a 5000 USD je stale nedostatecny v techto pripadech.
Diky za odpoved.
Honza

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 603
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kreditní strategie - III.

Příspěvek od dobretrejdy » úte 05. led 2021 11:00:58

Ahoj Honzo,

výběr trhu SPY pro Call Butterfly není náhodný, jednak je nastaven jako dlouhodobě Long, což je pro tyto kombinace samozřejmě OK a zejména disponuje ohromnou likviditou za velmi úzkého Ask/Bid rozpětí, takže vystoupit z pozice prodejem opčního kontraktu před expirací není problém - nemusí se tak řešit přiřazení a uplatnění opce, která by generovala na můj účet akciovou pozici. Likvidita je tak obrovská, že pokud zadáš například MARKET příkaz ve vypjatých chvílích v poslední minutě obchodování před expirací (například podmíněný příkaz podle času jeho realizace), jsi vyplněn v mezích aktuálního Ask/Bid bez nějakého skluzu v plnění. Není tak zapotřebí před expirací zafixovat profit/ztrátu pořízením podkladů, které by kompenzovaly přiřazené/uplatněné pozice...:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host