Daně a smrt - základní životní jistoty

Otázky a odpovědi k článkům publikovaným na serveru Dobré Trejdy :c)
Odpovědět
fundibularius
Příspěvky: 53
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » sob 30. bře 2024 16:43:34

Ahoj!

Bez záruky správnosti. Exercise jsem dělal snad jen jednou. Ale assigment započítávám jako nákup/prodej akcií. Ručně nebo přes opci v tom podle mě není rozdíl. Opce mi zanikne, takže zaučtuju ukončenou transakci na opci. Tedy její prodej. Stejně jako u expirované opce.

kajman103
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 18. bře 2021 13:08:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od kajman103 » čtv 09. kvě 2024 11:58:33

Zdravím všechny, pokud by někdo měl do budoucna nějaké nervy s daňovým přiznáním, tak jen hlásím že jsem postupoval přesně v souladu s článkem a vše bylo z pohledu FÚ v pořádku. V DP jsem měl akcie, opce i dividendy.

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od michal » sob 25. kvě 2024 17:13:52

Ahoj,
byl jsem poučen, že výdaje a příjmy akcií se daní systémem FIFO, tedy při prodeji uplatním výdaje, které byly jako první. Co když budu obchodovat stejné akcie u více brokerů nebo na více obchodních účtech? Na prvním účtu koupím akcie, potom na druhém účtu koupím akcie stejné společnosti a potom znovu na druhém účtu prodám tyto akcie. Bylo by dost nelogické započítávat výdaje jen podle FIFO, tedy příjem z prodeje na druhém účtu mínus výdaje na prvním účtu bez ohledu na to, že se jedná o jiné obchodní účty. Jak se toto řeší?

Uživatelský avatar
dobretrejdy
Administrátor fóra
Příspěvky: 641
Registrován: úte 24. zář 2019 16:12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od dobretrejdy » ned 26. kvě 2024 6:55:14

Ahoj,
tak to je zajímavý problém, na který se dá nahlížet dvěma způsoby a protože nejsem žádný daňový poradce, tak by mě řešení také zajímalo:

1/ FIFO je metoda, kdy u nákupu a prodeje identického cenného papíru nejsem schopen identifikovat kdy konkrétně vznikl náklad na jeho prodej, protože nyní prodávaná akcie AAPL, kterou jsem koupil jak minulý týden tak také již před čtyřmi lety (buduji pozici) je právě z těch, které jsem koupil před čtyřmi lety, takže nyní na tento prodej uplatňuji časový test. To je v případě, že se jedná o jeden obchodní účet, kde kumuluji akcie AAPL dlouhé roky.

2/ Pokud mám dva investiční účty, kde nakupuji akcie AAPL a buduji stejné dlouhodobé pozice, tak na těchto dvou účtech jsem schopen identifikovat alespoň to, že k dnešnímu prodeji akcie AAPL na účtu č.1 nemohu uplatnit náklad na pořízení před čtyřmi lety na účtu č.2, protože je nepochybné, že nyní prodávaná akcie AAPL nepochází z tohoto účtu č.2. Budu tak muset vést evidenci FIFO pro každý účet zvlášť a každý prodej cenného papíru porovnávat s náklady na jeho pořízení na každém účtu zvlášť.

3/ Pokud bych mohl uplatnit FIFO na cenné papíry na všech účtech, na kterých pořizuji investice, tak bych si musel udělat přehled nákupů chronologicky na všech účtech dohromady a potom takto uplatňovat náklady (nebo časový test) u všech prodejů na jakémkoliv z účtů. Myšlenka je taková, že je jedno na jakém účtu se papíry nacházejí, ale cenné papíry jsou vlastněny pouze mou osobou, takže je jedno, kde je mám, ale rozhoduje, že jsou to identické cenné papíry a kdy jsem je koupil...

Tak snad někdo poradí a rozsekne....:c)
Texty příspěvků, komentáře a přílohy nejsou investičním doporučením, obchodní radou nebo tradingovým tipem a slouží pouze k objasnění a porozumění komentovaného obchodního problému. Další informace můžeš nalézt také na webové stránce Dobré Trejdy :c)

fundibularius
Příspěvky: 53
Registrován: pát 27. zář 2019 20:48:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od fundibularius » ned 26. kvě 2024 12:44:52

Co na to AI ChatGPT? Bez záruky!
Obchodování se stejnými akciemi u více brokerů nebo na více obchodních účtech může zkomplikovat vykazování zisků a ztrát pro daňové účely, ale základní principy zůstávají stejné. Při podávání daňového přiznání je třeba sledovat několik klíčových aspektů:
  1. Konsolidace transakcí: Bez ohledu na to, u kolika brokerů nebo na kolika účtech obchodujete, je důležité konsolidovat všechny transakce stejného cenného papíru do jednoho přehledu. Každý nákup a prodej by měl být zaznamenán s uvedením data, ceny, množství a nákladů spojených s transakcí.
  • Metoda FIFO (First In, First Out): V České republice se pro účely zdanění kapitálových příjmů obvykle používá metoda FIFO, což znamená, že při prodeji akcií se nejdříve prodají ty, které byly zakoupeny jako první. To je důležité sledovat při výpočtu zisků nebo ztrát.
  • Výpočet kapitálových zisků/ztrát: Pro každý prodej akcií musíte vypočítat kapitálový zisk nebo ztrátu. Tento výpočet zahrnuje odečtení pořizovací ceny akcií od prodejní ceny, přičemž se zohlední transakční náklady (např. poplatky brokerovi).
  • Daňové přiznání: V daňovém přiznání musíte uvést všechny kapitálové zisky a ztráty z obchodování s akciemi. Tyto údaje se uvádějí v příloze č. 2 daňového přiznání fyzických osob v ČR.
Příklad:
  • Na prvním účtu (Účet A) koupíte 100 akcií společnosti XYZ za 1000 Kč.
  • Na druhém účtu (Účet B) koupíte dalších 100 akcií společnosti XYZ za 1200 Kč.
  • Na druhém účtu (Účet B) prodáte 100 akcií společnosti XYZ za 1500 Kč.
Při použití metody FIFO:

Prvních 100 prodaných akcií by mělo být započítáno proti prvním 100 koupeným akciím, což bylo na Účtu A za 1000 Kč.
Kapitálový zisk z tohoto prodeje bude 500 Kč (1500 Kč - 1000 Kč).
Je důležité mít přehledné a podrobné záznamy o všech transakcích, aby bylo možné správně vypočítat kapitálové zisky a ztráty a zajistit správné zaúčtování v daňovém přiznání.

Pokud máte složitější situaci nebo nejste si jisti, jak správně zaúčtovat své obchody, doporučuje se konzultovat s daňovým poradcem nebo odborníkem na účetnictví.

michal
Příspěvky: 26
Registrován: stř 15. kvě 2024 13:11:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od michal » ned 26. kvě 2024 12:55:08

Z toho bude pořádnej maglajz. Takže řešení spočívá v tom, že bych neměl obchodovat stejné akcie na více účtech.

xgabri08
Příspěvky: 4
Registrován: úte 15. lis 2022 17:09:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a smrt - základní životní jistoty

Příspěvek od xgabri08 » ned 26. kvě 2024 13:41:54

Ahoj,

trochu jsem googlil a narazil jsem na tento clanek

https://taxomat.cz/jak-na-dane/fifo-lif ... vani-akcii

Poplatník, který zdaňuje příjmy z prodeje cenných papírů v rámci § 10 zákona o daních z příjmů, který nemá tyto cenné papíry v rámci svého obchodního majetku dle § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů, tedy je drží mimo svoje podnikání, tak v takovém případě se na poplatníka nevztahuje zákon o účetnictví, který požaduje, aby se použily metody FIFO nebo vážený aritmetický průměr.

V tomto případě si můžete určit náklady ke každému prodeji podle vlastního výběru (samozřejmě musí být nákup proveden před prodejem atd.). I zde platí povinnost držet evidenci o přiřazení nákupů a prodejů.

Toto potvrzuje také GFŘ, viz přiložený výklad zákona https://taxomat.cz/hubfs/vyklad_zakona.pdf

Edit1.:
Je to zajimave a maji tam pekne priklady. Toho by se dalo asi vyuzit. Pak by jsi to opravdu mohl delat zvlast u kazdeho brokera.

Edit2.:
K zamysleni je taky poznamka "(samozřejmě musí být nákup proveden před prodejem atd.)"? a to pisou kde? a co kdyz teda budu shortovat a pak je akcie zpatky koupim?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů